Onderhandelen Mvooy Drie plannen voor woningbouw Sint Laurens aan dorp voorgelegd Plannen Stromenwijk Groepstherapie in de voormalige raadszaal Verbouwingsopruiming bij Ladies Night in het teken van catwalk lopen Grondprijzen Veere worden iets verhoogd 26 Woensdag 28 november 2007 pzc W Gemeenteraad moet begin volgend jaar een keuze maken. door Nadia Berkelder SINT LAURENS - Wat is goed voor het dorp? Toch honderd vijftig wo ningen bouwen in drie jaar, of langzaamaan doen en jaarlijks vijf woningen bouwen? Of iets daar tussenin? De gemeente Middel burg heeft drie varianten voor de uitbreiding van Sint Laurens uitge werkt. Van elke variant zijn de voor- en nadelen berekend. De ambtelijk projectleider wil geen toelichting geven. „We heb ben vorige week die voor- en nade len van die drie varianten met de dorpsvereniging doorgenomen. Toen bleek dat wat de één als voor deel ziet, de ander als nadeel ziet." Ook de dorpsvereniging wil nog niet ingaan op de plannen. Pas in december bepaalt de vereniging een standpunt. Wel wil secretaris Frans Hanse kwijt dat de variant die de vereni ging altijd heeft gewenst als minst gunstig uit de bus kwam: die was namelijk het duurste. De dorpsver eniging heeft altijd gepleit voor langzame groei uit angst dat het dorp zijn karakter verliest. Hon derdvijftig woningen in drie jaar tijd, dat is gewoon te veel, vindt de dorpsvereniging. Naar aanleiding van het protest be sloot wethouder Hannie Kool afge lopen zomer om de beslissing over het aantal te bouwen woningen uit te stellen. Kool waarschuwde toen al dat een rustig tempo de ge meente geld zal kosten. Geld dat nodig is om de goedkopere wonin gen in het plan en het zorgcen trum dat in de nieuwe wijk moet komen te bekostigen. Het gemeen tebestuur vindt bovendien dat be volkingsgroei noodzakelijk is om een aantal voorzieningen in het dorp, zoals de school, overeind te houden. Wl Voor de bouw van de nieuwe woonwijk in Sint Laurens zijn drie plannen gemaakt: het tem po van bouwen is in die drie va rianten verschillend. middelburg - Bewoners van de Stromenwijk kunnen dinsdag 4 de cember reageren op vernieuwings plannen van de gemeente in die wijk. De gemeente houdt vanaf 20.00 uur een informatieavond in de Morgensterkerk aan de Adriaen Lauwereyzstraat. Het voorlopige ontwerp van het winkelcentrum wordt gepresen teerd. Ook kan gereageerd worden op de plannen voor de Baarsjes straat. Daar komen woonvoorzie ningen voor de stichtingen Phila delphia en Wonen met Zorg en Ondersteuning. Ook zelfstandige appartementen voor senioren en zorgbehoevenden komen aan de Baarsjesstraat. Wethouder Albert de Vries vertelt over de laatste stand van zaken van de verschillende projecten, zo als de bouw van de kerk van het Leger des Heils en de moskee in de Stromenpoort, en de groen- loods aan de Haringvlietstraat. HI ode Plein 1940 - nr. 20 Middelburg Volgens de gemeente is woning bouw in Sint Laurens nodig om aan de groeiende vraag naar wo ningen te voldoen. Sint Laurens is trouwens niet de enige plaats bin nen Middelburg waar wordt ge bouwd. Er komt een nieuwe wijk ten zuiden van de Erasmuswijk, waar nu nog het asielzoekerscen trum is, komen huizen en ook voor bedrijventerrein Ramsburg worden plannen gemaakt. Intus sen is de Mortiere nog niet klaar. In de woonwijk ten zuidwesten van Sint Laurens komen zowel huur- als koopwoningen. Boven dien is er een beperkt aantal vrije kavels beschikbaar. In totaal zou er plaats zijn voor ongeveer honderd vijftig woningen. De gemeenteraad moet in januari of februari een keuze maken. De raad krijgt dan de varianten met de standpunten van de dorpsvere niging en de klankbordgroep van omwonenden voorgelegd. Na de beslissing van de raad, krijgen de overige bewoners van Sint Laurens de kans om hun mening over het plan te geven. MIDDELBURG - In jongerencentrum de Spot in Middelburg is het vrij dag Ladies Night. Dat is een avond voor meiden van twaalf tot zes tien jaar. De Spot houdt vaker avonden spe ciaal voor meiden: deze keer met als thema Middelburg's Next Top model. De meiden krijgen les van een model in het lopen over een catwalk. Daarna gaan ze zelf iets maken dat ze op de catwalk kun nen laten zien. Meiden die mee willen doen, moe ten zelf schoenen en accesoires zo als hoeden, sjaals, tasjes en siera den meenemen. De Ladies Night begint om 19.00 uur en is om 23.00 uur afgelopen. De entree is twee euro. Harde aanpak door overheid maakt weinig indruk op jongeren. door Dewi Gigengack VLISSINGEN - Een groepje rokende scholieren staat bij Nehalennia in Middelburg. De jongste is dertien, de oudste zeventien. Ervaring met alcohol hebben ze allemaal. Som migen blowen wel eens. Ze laten zich niet tegenhouden door 'be moeienis' van ouders en de over heid, of de gezondheidsrisico's. „We kunnen zelf wel inschatten hoe ver we kunnen gaan", denkt de zeventienjarige Thomas. Hij heeft wel een afspraak met zijn ouders: alleen op zaterdag mag hij drinken of blowen. „Als ik doorde weeks dronken of stoned thuis kom, dan barst de bom." Deze jongens zijn geen uitzonde ring. De combinatie jongeren en genotmiddelen komt overal voor en wordt van alle kanten aange pakt. Gemeenten krijgen meer be voegdheden om alcoholgebruik on der jongeren aan te pakken. Scho len, gemeenten en gezondheidsin stellingen organiseren voorlich tingsbijeenkomsten voor jongeren èn ouders. Vlissingen gaf vorige week het startsein voor een nieuw onderwijsproject op het gebied van alcohol en drugs. En diezelfde gemeente stelde een blowverbod in voor bepaalde gebieden. Eén van de plekken in Vlissingen waar sinds begin deze maand niet meer geblowd mag worden is rond basisschool De Vlieger in Westerzicht. Jeanet Timmerman en Josephine Peijpers, die hun kin deren uit groep 4 staan op te wach ten, merken weinig van het ver bod. „Er stond vorige week nog een groepje in het fietsenhok een joint te roken." Regelmatig liggen er lege bierflesjes en wietzakjes. Ze vinden dat de jongeren een eigen plek moeten krijgen. „Want blo wen doen die gasten toch wel." Dat idee, van 'ze doen het toch wel', hebben de moeders ook als het om hun eigen kinderen gaat. Ze denken dan ook niet dat het plan van de overheid, om kinde ren niet te laten drinken voor hun zestiende, haalbaar is. Jeanet heeft een zoon van vijftien en een doch ter van zeventien, dus bij haar thuis leeft het heel erg. „We zijn er serieus mee bezig. We praten er over, en er zijn regels." Dit is voor al nodig bij haar zoon, die ze on langs heeft betrapt met een biertje en een sigaret. „Hij mag nu tot eind december niet uit." De moeders proberen in hun op voeding wel een middenweg te vinden. Als Jeanet's zoon zestien is mag hij thuis af en toe één bier tje drinken. „Maar het ligt ook aan welk voorbeeld je zelf geeft", zegt Joséphine. „Wij roken niet en drin ken nauwelijks, dus hoop je dat je kind dat straks ook niet doet." Wini Tanis-Goedegebure geeft na mens Emergis voorlichting op ouderavonden over alcohol en op voeding. Ze krijgt vaak vragen van 'Ik weet niet in welke toestand hij zou zijn als hij stoned thuis zou komen' ouders over wat ze aan het pro bleem kunnen doen. „Veel ouders 'leren' hun kinderen thuis drin ken. Maar dit heeft schadelijke ge volgen voor jongeren. Ze gaan la ter meer drinken, kunnen concen tratie- en leerproblemen krijgen en lopen meer risico op agressie en onveilige seks." Laat je kinderen geen alcohol drin ken voor hun zestiende, is dus het advies aan ouders. En onderhan del hier niet over. „Dat is voor ouders even wennen, want we zit ten in een onderhandelcultuur", begrijpt de voorlichtster. „Maar we zien het aan de cijfers: onderhan delen werkt niet." Voorlichting is volgens Timmer man en Peijpers onmisbaar. Met het fenomeen homeparty, waarbij een groep ouders thuis wordt geïn formeerd over hoe drank en drugs eruitzien en hoe de effecten zijn te herkennen, is het tweetal niet be kend. „Maar ik vind het geen gek idee", zegt Jeanet. „Want als ik eer lijk ben weet ik ook niet in welke toestand mijn zoon zou zijn als hij stoned thuis zou komen." Sint Laurens krijgt gezondheidscentrum Het Gemeentehuis. door Forra de Jong SINT LAURENS - Het is nu nog stof fig en rommelig in het voormalige gemeentehuis van Sint Laurens. Werklieden zijn druk aan het tim meren, zagen, verven en boren om het geheel op te knappen. In janua ri opent daar Praktijkcentrum Het Gemeentehuis van osteopaat Kees Koole. Het gebouw uit 1932 is een rijksmo nument. Daarom blijven zo veel mogelijk originele elementen be waard, zoals het glas en lood met het wapen van Sint Laurens en het wapen van Zeeland. Ook de oude vloerstenen blijven liggen, hoewel deze nauwelijks nog te zien zijn onder al het zaagsel, het stof en de balken. „Het is nu nog een beetje een rot zooi", lacht Koole. „Maar binnen kort ziet het er allemaal prachtig uit!" In het centrum komen acht behandelruimtes waar verschillen de paramedici een praktijk krijgen. Naast osteopathie wordt er ook fy siotherapie, mensendieck, sport massage, psychologie, medische pedicure, mesologie en klassieke homeopathie uitgeoefend. De osteopathiepraktijk van Koole komt op de benedenverdieping, naast de receptie en de wachtruim te. „Daar heeft zelfs nog een brand weerwagen gestaan in de jaren der tig. En de ruimte hiernaast, met die stevige deur, is jarenlang ge bruikt als kluis. Daar gaan we nu maar de keuken in zetten." Op de bovenverdieping worden verschillende ruimtes opgeknapt. „Dit was vroeger de raadszaal." Koole gebaart naar de opengebro ken ruimte van 60 vierkante me Osteopaat Kees Koole (rechts) overlegt met een timmerman over de ver bouwing van de oude raadzaal. foto Lex de Meester ter. „Groot is het hè? Wij gaan hier groepstherapieën geven en er kan vergaderd worden." Koole is niet veel problemen tegen gekomen tijdens de verbouwing. „We hebben de oude houten vloer er uitgehaald omdat deze rot was, maar dat was het dan wel qua gro te ingrepen. Aan de buitenkant is ook niet veel gedaan. We hebben wel wat stenen vervangen want die hebben in 1944 onder water ge staan en zagen er niet uit." Koole heeft voorlopig nog zijn praktijk in Middelburg. Al zijn vrije tijd stopt hij nu in de verbou wing. „Er is zoveel waar ik aan moet denken op het moment. Maar ik blijf optimistisch! In janua ri kunnen we ons praktijkcentrum Het Gemeentehuis openen in dit fantastische gebouw." DOMBURG - De verhoging van de grondprijzen met elf procent in Veere gaat volgend jaar niet door. De prijzen stijgen wel iets, name lijk met de inflatiecorrectie. Wethouder )an Bostelaar heeft het voorstel voor de nieuwe grondprij zen teruggetrokken. De gemeente raad heeft te veel bezwaren tegen de prijsstijgingen. „Ik merk dat ik nat ga met dit plan." Omdat de grondprijzen wel officieel vastge steld moeten worden, heeft Boste laar een compromis voorgesteld: de prijzen gaan alleen omhoog met de inflatiecorrectie. Het college vond dat de grondprij zen best wat meer konden stijgen. Veere is een goedkope gemeente en zou na de forsere stijging meer richting het Zeeuws gemiddelde gaan. De raadsfracties vonden dat niet van belang. De discussie over hogere grondprij zen wordt volgend jaar hervat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28