Buitenland Ex-premier Sharif terug in Pakistan Australië kiest voor het verdrag van Kyoto Oppositie in Georgië straat op Demonstranten vallen politiebureaus en gevangenis aan in Bolivia Alle opvarenden cruiseschip in Chili Blair was bang om openlijk in God te geloven PZC Maandag 26 november 2007 I 7 SUCRE - Demonstranten in Sucre in Bolivia hebben gisteren twee politiebureaus aangevallen en een gevangenis in brand gestoken. Hierdoor konden meer dan hon derd gevangenen ontsnappen. Sinds vrijdag hebben protesten in Sucre, die zich richten tegen een nieuwe grondwet, aan drie men sen het leven gekost. Een van de slachtoffers was een politieman, die door een boze me nigte zou zijn omgebracht. Politiecommissaris Miguel Vasqu- ez zei dat de politie om meer con frontaties te voorkomen, bezig was zich uit Sucre terug te trekken naar de nabijgelegen stad Potosi. In Sucre is de grondwetgevende vergadering gevestigd, die zaterdag na een onderbreking weer aan het werk ging. De oppositie boycot de vergadering. Aan het verzet tegen een nieuwe grondwet ligt de wens tot meer autonomie ten grondslag van enkele provincies die niets van president Evo Morales moeten hebben. Tegenstander laat zich vandaag inschrijven voor verkiezingen. LAHORE - De Pakistaanse oud-pre mier Nawaz Sharif is gisteren na acht jaar ballingschap terugge keerd in zijn land. Hij werd in La hore, waar zijn vliegtuig aan het begin van de avond landde, toege juicht door een grote menigte sup porters. „Mijn terugkeer is niet be kokstoofd", zei Sharif. „Voor Paki stan geef ik mijn leven." De terugkeer van Sharif is een nieuwe tegenslag voor president generaal Pervez Musharraf, die steeds minder populair is gewor den sinds hij op 3 november de noodtoestand uitriep en duizen den tegenstanders liet arresteren, de media beperkingen oplegde en kritische leden van het hoogge rechtshof ontsloeg. Een weigering door Sharif en andere partijen om deel te nemen aan de in januari te houden parlementsverkiezingen zal Musharrafs claim dat hij de de mocratie in zijn land wil terug brengen ernstig ondermijnen. Ook een mogelijke alliantie tussen De terugkeer van Sharif is een zoveelste klap voor president Musharraf, die eerder moest toestaan dat ex-premier Bhutto thuiskwam uit ballingschap. Sharif en de eveneens kort gele den uit ballingschap teruggekeerde oud-premier Bhutto betekent een bedreiging voor de president. Sharif zei dat zijn partij, de Mos limliga-N, een van de twee groot ste oppositiepartijen van Pakistan, alleen aan de verkiezingen wil deelnemen als de noodtoestand wordt opgeheven, maar dat een be sluit om de verkiezingen te boycot ten in overleg met andere opposi tiepartijen zal worden genomen. De Moslimsliga-N liet weten dat Sharif zich vandaag zal inschrijven voor deelname aan de verkiezin gen, de laatst mogelijk dag. Het vliegveld van Lahore was zwaar be veiligd in verband met de terug keer van Sharif Öp de dag dat Bhutto vorige maand uit balling schap terugkeerde vielen in Laho re rond de 150 doden bij een zelf moordaanslag. De autoriteiten heb ben Sharif, een conservatieve secu liere politicus die goede banden heeft met de religieuze partijen, niet speciaal gewaarschuwd voor een aanslag. In september, toen de noodtoe stand nog niet was uitgeroepen, keerde Sharif ook al terug, maar toen werd hij direct teruggestuurd naar Saudi-Arabië. Zaterdag eiste een dubbele zelf moordaanslag in Rawalpindi, een garnizoensstad ten zuiden van de hoofdstad Islamabad, 35 levens. PUNTA ARENAS - Opvarenden van het cruiseschip MS Explorer komen aan op Punta Arenas. Twee dagen na de ondergang van het cruiseschip MS Ex plorer bij Antarctica werden gisteren alle 154 opvarenden, onder wie zeven tien Nederlanders, overgevlogen naar het Chileense vasteland. Zij zaten na de ramp met het schip vast op de Chileense basis Eduardo Frei op Antarcti ca. Harde wind en slecht zicht verhinderden eerder de evacuatie. Een Hercules-transportvliegtuig van de Chileense luchtmacht heeft de opva renden in twee vluchten naar Punta Arenas in het uiterste zuiden van Chili gevlogen. De eerste 77 evacués, onder wie de Nederlanders, kwamen daar zaterdagavond al aan. De tweede groep arriveerde in de loop van gisteroch tend. De 38-jaar oude Explorer, eigendom van de Canadese reisorganisatie G.A.P. Adventures, zonk vrijdag nadat het schip een dag eerder ijsschotsen had ge raakt en water maakte. foto Roberto Candia/AP De nieuwe Australische pre mier Kevin Rudd zal zich in tensief bezighouden met het klimaat. Ook zal hij de troe pen uit Irak terugtrekken. Al een dag na zijn klinkende verkiezingsoverwinning bij de Australische parle mentsverkiezingen, is Kevin Rudd met de voorbereidingen begonnen om snel het Kyoto-klimaatverdrag te ratificeren. De Labour-leider zet in tegenstelling tot zijn voorgan ger, John Howard, klimaatverande ring hoog op de agenda. Op uitnodiging van Indonesië be zoekt aankomend premier Rudd volgende maand meteen de grote VN-klimaatconferentie op Bali, waar de wereld praat over een op volger van 'Kyoto'. Australië slaat een nieuwe richting ANALYSE door René Groeneveld in. Met een overweldigende meer derheid zijn de Liberals na ruim elf jaar bestuur bruut opzij gezet. Rudd (50) blijkt een nieuwe gene ratie aan te spreken in 'down un der' en voorstander van een ge richt en actief beleid tegen klimaat veranderingen. De 68-jarige Ho ward heeft het milieubeleid stee vast ondergeschikt gemaakt aan economische belangen en plukt daar nu de wrange vruchten van. Het is niet verwonderlijk dat de koerswijziging van Labour aan slaat in Australië. Het land maakt de droogste periode uit zijn ge schiedenis door met rampzalige ge volgen voor de agrarische sector en watertekorten die in het gehele land merkbaar zijn. Bovendien wil len de meeste Australiërs een ein de maken aan het politieke isole ment van de natie en aansluiting zoeken bij de vooruitstrevende lan den op dit gebied in bijvoorbeeld Europa. Het Labour-boegbeeld op het ge bied van klimaatsverandering is Peter Garrett, de ex-zanger van de popgroep Midnight Oil. De kale, in het oog springende figuur heeft zich in enkele jaren tijd opgewerkt van radicale activist tot keurige mi lieuwoordvoerder van Labour. Hij beschikt nu over de beste papieren om volgende week te worden be noemd tot minister van Milieu. De verkiezing van Rudd en de zij nen betekent een zekere afkoeling van de innige relatie tussen Austra lië en de Verenigde Staten. Rudd wil niet alleen het verdrag van Kyo to zo snel mogelijk ondertekenen, hij is ook voorstander van terug trekking van de vijfhonderd Au stralische militairen uit Irak. Waar mee de VS op beide terreinen een trouwe bondgenoot verliezen. Begin volgend jaar brengt Rudd een bezoek aan Washington om de nieuwe samenwerking duidelij ker vorm te geven. Rudd noemde de VS in zijn eerste persconferen tie gisteren nog steeds een centrale partner in het buitenlands beleid. Het ligt in de lijn van de verwach ting dat Rudd de troepen geleide lijk uit Irak zal weghalen. De mees te Australiërs zijn blij met het ver trek uit Irak, zo blijkt uit peilin gen. Als oud-diplomaat in Peking en La- bour-woordvoerder buitenlandse zaken kijkt Rudd ver over de lands grenzen heen. De nieuwe premier spreekt vloeiend Mandarijn-Chi nees en dat maakte in september indruk bij een bezoek van de Chi nese president Hu Jintao aan Au stralië. Rudd heeft aangekondigd de banden met de meeste landen in Azië te willen versterken. President Saakasjvili treedt af voor deelname aan verkiezingen. TBILISI - Ruim tienduizend men sen hebben gisteren in de Georgi sche hoofdstad Tbilisi gedemon streerd tegen het regime van presi dent Michail Saakasjvili. Zij willen dat de autoriteiten de ban op het grootste televisiestation (Imedi TV) van de oppositie opheffen. De regering haalde de televisiezen der op 7 november uit de lucht na massale protesten van de opposi tie. President Saakasjvili riep dezelfde dag nog de noodtoestand uit. Die is inmiddels opgeheven, maar het televisiestation mag nog steeds niet uitzenden. Naar het station Imedi TV is een onderzoek inge steld, omdat het zou hebben opge roepen tot het ten val brengen van de regering. De demonstratie gisteren is vreed zaam verlopen. In het begin van deze maand sloeg de politie nog een protest met har de hand neer en raakten honder den mensen gewond. Het geweld kwam president Saakasjvili op he vige kritiek uit het Westen te staan en was reden voor hem ver vroegde presidentsverkiezingen uit te schrijven. Saakasjvili zelf is gisteren afgetre den als president om zich kandi daat te kunnen stellen voor die ver vroegde presidentsverkiezingen op 5 januari. Dat heeft zijn woord voerder bekendgemaakt. De president heeft zijn bevoegdhe den overgedragen aan parlements voorzitter Nino Boerdzjanadze, een naaste bondgenoot. Het Georgische parlement keurde met 148 stemmen tegen één de da tum van de vervroegde verkiezin gen goed. „Ik weet zeker dat 5 januari de ge schiedenis ingaat als een grote stap voorwaarts", zei Saakasjvili zater dagavond in een toespraak voor de televisie. LONDON - Uit angst om 'als gek' versleten te worden, heeft de Brit se oud-premier Tony Blair tijdens zijn ambtsperiode nooit openlijk durven zeggen dat zijn geloof in God een belangrijke rol speelde in zijn beslissingen. Dat heeft de oud-premier gezegd in de documentaire De Blair-jaren, die gisteren op de BBC werd uitge zonden. Blair trad in juni van dit jaar af als premier. De voormalige woordvoerder van Blair, Alastair Campbell, zei ooit te gen verslaggevers dat 'we niet aan God doen'. In de documentaire geeft Campbell toe dat zijn voor malige baas 'best wel veel aan God doet'. Volgens diverse media overweegt de protestante Tony Blair overi gens om over te stappen op het rooms-katholieke geloof van zijn vrouw Cherie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7