Vakantie in Duitsland mag weer Nettoloon in 2008 meestal ietsje hoger Kiezers SGP zijn verdeeld over islam Debutantenbal 6 Maandag 26 november 2007 PZC Een op de drie wil krachtige stellingname tegen 'andere' religie. APELDOORN - SGP-kiezers zijn ver deeld over de manier waarop hun partij met de islam moet omgaan. Een op de drie vindt dat de ortho dox-christelijke partij zich krachti ger tegen die godsdienst teweer moet stellen, eveneens een derde is het daarmee oneens. SGP-stem- mers zullen echter niet snel naar de PW overlopen. Dat blijkt uit een onderzoek van Intomart onder driehonderd men sen die bij de laatste Tweede Ka merverkiezingen op de SGP stem den, driehonderd Christen- Unie-stemmers en driehonderd PW-stemmers. Het Reformato risch Dagblad gaf opdracht tot de peiling. De CU-stemmers zijn veel minder voor een harder optreden tegen de islam. Een vijfde van de ondervraagden vindt de houding van de partij te slap. Een vijfde van de SGP'ers is het eens met het voorstel van PW-lei- der Geert Wilders dat de Koran, het heilige boek van de islam, moet worden verboden. Dat is bijna evenveel als de steun voor Wilders' voorstel onder de ondervraagde PW-stemmers (23 procent). Slechts 4 procent van de CU-stem- mers is voor een Koranverbod. SCHEVENINGEN - Voor de tiende maal heeft afge- gen het jaarlijkse Debutantenbal plaatsgevonden, ren zich op traditionele wijze aan de Haagsche so lopen zaterdagavond in het Kurhaus in Schevenin- Honderdentwintig jongens en meisjes presente- ciety. foto Cynthia Boll/GPD Oosterbuur is voor het eerst vakantieland nummer één. door Laurens Kok DEN HAAG - Duitsland is Frankrijk gepasseerd als favoriete vakantie land. Wij vinden de mensen aar dig en wij zoeken beschutting bij onze grote 'Germaanse broer' in een uitdijend Europa. De Duitsers zelf zien Nederland niet meer als een paradijs. Eindelijk weten wij elkaar op waarde te schatten. De groeiende belangstelling voor onze oosterburen houdt de ko mende jaren aan, verwacht Kees van der Most, directeur van het re searchcentrum dat het 'ContinuVa- kantieOnderzoek' uitvoert. „Vakan tiegangers zijn bijvoorbeeld nu veel positiever over de kwaliteit van het Duitse eten en drinken. Men vindt Duitsland bovendien goedkoop en roemt de goede servi ce die je er krijgt." Maar er is meer dat Nederlanders aanspreekt: de Duitser wordt weer aardig gevon den. Tot in de jaren negentig was dit wel anders, stelt directeur Ton Nijhuis van het Duitsland Insti tuut, verbonden aan de Universi teit van Amsterdam. „Wij zagen de Duitser toch vooral als iemand met een dikke Mercedes die veel praatjes heeft. We waanden ons moreel superieur, op een gemak zuchtige manier. Duitsland dader- land, dan ben je snel uitgepraat." De kentering kwam zo'n tien jaar geleden, aldus Nijhuis. „De Neder landse economie draaide op volle toeren en de Duitsers gingen ons als lichtend voorbeeld zien. Ons ego werd gestreeld, dan is het moeilijk om negatief te doen." De EU-uitbreiding naar Oost-Europa heeft de Nederlandse beeldvor ming vervolgens bijgesteld. Nijhuis: „Wij gingen ons onpretti ger voelen in het Europese huis. Nederlanders kunnen zich niet goed vereenzelvigen met Esten of Slowaken, waardoor we dichter naar Duitsland zijn toegekropen." Andersom zijn Duitsers juist ge nuanceerder naar Nederland gaan kijken. „De roze bril is afgezet. Sinds het Fortuyn-tijdperk ziet men dat hier ook niet alles koek en ei is. Bovendien is de Duitse zelfkastijding verminderd. Duit sers spraken graag negatief over zichzelf, maar zien dat ze het op vele terreinen goed doen. Duitsers zijn wat meer van zichzelf gaan houden." Strengere eisen voor aantal operaties HILVERSUM - Minister Ab Klink van Volksgezondheid zal strengere eisen stellen aan het minimumaan tal operaties dat per ziekenhuis ver richt wordt. Hij zei gisteren in het televisieprogramma Buitenhof dat routine noodzakelijk is om de vaar digheden van het medisch perso neel op peil te houden. Klink noemde als voorbeeld de 'zeer complexe' slokdarmoperaties. Koenders geeft extra geld aan Somalië DEN HAAG - Minister Bert Koen ders van Ontwikkelingssamenwer king draagt 3 miljoen euro extra bij aan de humanitaire hulp van de Verenigde Naties voor Somalië. In het Afrikaanse land leven vluch telingen onder erbarmelijke om standigheden in kampen. Volgens Koenders zijn een grotere vredesmacht en meer humanitaire hulp nodig om een dreigende hon gersnood af te wenden. PvdA verbaasd over ophef over slippertje NIJMEGEN - Het afdelingsbestuur van de PvdA in Nijmegen en de ge meenteraadsfractie zijn 'verbaasd' over de 'enorme media-aandacht', nadat vorige week openbaar werd dat wethouder Paul Depla een slip pertje zou hebben gemaakt met een vrouwelijk raadslid. Voor de partij staat de positie van de wet houder niet ter discussie. De raad praat woensdag over de kwestie. Weersverwachting van RTL het betrouwbaarst HILVERSUM - Van alle weersver wachtingen op de Nederlandse tv en websites, zijn die van RTL het betrouwbaarst. Dat blijkt uit een onderzoek van Vara's consumen tenprogramma Kassa, dat de resul taten zaterdag bekendmaakte. De websites scoorden beter met hun langetermijnverwachting en SBS en NOS met de verwachting voor de volgende dag. RTL scoorde in beide categorieën het hoogst. DIEMEN - Het loonstrookje van ja nuari volgend jaar laat weinig ver schuivingen zien. Mensen met een laag of met een hoog inkomen houden volgend jaar netto ietsje meer van hun loon over. De mid deninkomens leveren een klein beetje in. Dit blijkt uit de eerste berekenin gen van Randstad HR Solutions, dat de wijzigingen in de belasting schijven en de veranderingen in premies voor komend jaar heeft doorberekend. In 2009 laat het salarisstrookje vol gens de berekeningen een roos kleuriger beeld zien. Werknemers met een brutosalaris tot 2480 euro houden volgend jaar tot een 0,5 procent salaris netto meer over. Zo krijgt iemand met een brutomaandloon van 1600 eu ro er netto ruim 4 euro per maand bij. Middeninkomens (van 2480 tot 4375 euro) gaan er netto iets op achteruit. Zij houden per maand gemiddeld een halve euro minder over. Voor de inkomens vanaf 4375 euro stijgt het komend jaar het netto maandsalaris met 1 a 2 euro. Deze veranderingen in het salaris zijn het gevolg van wijzigingen in de belastingschijven. Een werknemer met het mini mumloon krijgt er netto 14 euro bij. Dit komt vooral door de stij ging van het wettelijk minimum loon, dat volgend jaar omhooggaat van bruto 1317 euro naar 1335 euro. In 2009 zijn de vooruitzichten vol gens de berekeningen van Rand stad beter. Dan hoeven werkne mers geen WW-premie meer te betalen, waardoor iedereen er net to op vooruitgaat. Voor de werkgevers stijgen de loonkosten in 2008 gemiddeld met een dikke procent. www.weekvanhetsieradd.nl Juwelier van den Berge Lange Delft 40, Middelburg Tel. 0118-613353 Juwelier Minderhoud Zuidstraat 66, Westkapelle Westdijkstraat 27, Arnemuiden ■JÊÊÊi mms

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6