Sport Marathon eindigt met supersprint van Berga Laurens van Lieren rijdt sterke kür voor wereldbeker in Denemarken Blinde sprong is goed voor goud van Thijssen Toppaard Okidoki blijft behouden tot de Spelen Sprinter Martina in één klap alle records kwijt W PZC Maandag 26 november 2007 1 31 Laurens van Lieren reed een sterke kür in het Deense Odense, die goed was voor de zesde plaats. foto Hans van Oort Dressuurruiter zesde in Denemarken, zege voor Isabell Werth. odense - Dressuurruiter Laurens van Lieren uit Schore is gisteren bij de eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen als zesde geëin digd. De Zeeuw kwam met zijn paard Hexagons Ollright in de kür tot een score van 74,450. De wedstrijd werd gewonnen door de Duitse wereldkampioene Isabell Werth, die met Warum Nicht tot 79,550 kwam. Van Lieren was zelf niet helemaal tevreden. Hij trof een slechte lo ting en maakte foutjes die punten kostten. De Nederlandse amazone Jeanette Haazen ontbrak. Ze raakte eerder in de week op weg naar de Deense stad betrokken bij een auto-onge val. Samen met haar man Chris moest ze in het ziekenhuis wor den opgenomen. Haazen raakte ge wond aan haar benen, haar man liep onder meer een open been breuk op. Anky van Grunsven deed niet mee in Odense. Zij verkoos met Sa- linero een wedstrijd in Maastricht, waar ze vrijdag de Grand Prix en zaterdag de kür op muziek won. Voor Van Grunsven was het haar eerste optreden met Salinero sinds de succesvolle Europese titelstrijd. De jury waardeerde de superieur proef zaterdag met een score van 84,1 procent. Het leverde haar drie mille op als hoofdprijs. Springruiter wint voor hoofdprijs voor eigen publiek in Maastricht. door Ciel Hendrix MAASTRICHT - Het leek een beetje op een optreden van een beginne ling. Maar achteraf was de barrage- rit van Leon Thijssen toch goed ge noeg voor de eerste plaats in de Grote Prijs van Maastricht en een cheque van 20.000 euro. „Ik weet het", gaf de winnaar achteraf toe. „Het zag er af en toe gewoon niet uit, maar ik wón wel." De 39-jarige ruiter uit Baarlo wist eigenlijk niet goed wat hem over kwam. „Op de eerste hindernis struikelde Nairobi een beetje en ik was hem even helemaal kwijt. Ik geraakte gelukkig nog over het tweede obstakel en stortte me bijna blind in de dubbelsprong. Nairobi is iets langzamer dan de paarden die nog na me zouden ko men, dus ik moest risico nemen. Ik weet niet precies wat ik aan het doen was, maar het pakte goed uit. Ik heb die hindernis niet eens Leon Thijssen is met zijn paard Nairobi terug aan de top. De 39-jarige springruiter wint de Grote Prijs van Maastricht na een zenuwslopende barrage. goed gezien geloof ik." Het was de tweede zege voor de Limburgse combinatie, want twee weken gele den in Wenen zegevierde Thijssen ook al met Nairobi. Daarmee lijkt hij helemaal terug aan de top, waar hij twee jaar gele den ook stond. In 2005 maakte Thijssen deel uit van de Neder landse ploeg die op het EK in San Patrignano de bronzen medaille veroverde. Daarna werd het erg stil rondom de Limburger en zijn paard. Tijdens een concours in En geland verrekte de ruin een bandje in de kootholte. Die blessure wierp hem ver terug. Thijssen: „Een half jaar stond hij nagenoeg stil. En daarna begon de opbouw weer." Thijssen werd hartstochtelijk toe gejuicht in de volle hal, maar daar gingen zenuwslopende minuten aan vooraf Na Thijssen kregen nog vier ruiters - en niet de min sten - de kans hun tanden stuk te bijten op de 34,99 seconden. Met een bekertje cola in de hand volg de Thijssen gespannen de verrich tingen voor een televisie en toen Deusser als laatste in de fout ging, verscheen een grote lach op zijn gezicht. „Ja, het is toch wel iets bijzonders, om voor eigen publiek te win nen." Jorrit Bergsma, winnaar in Alkmaar, dag later op de streep verslagen. Amsterdam - Hoe zwaarder de omstandigheden, hoe beter Ing- mar Berga schaatst. De 23-jarige marathonrijder uit Hoogeveen won gisteren op de kunstijsbaan van Amsterdam de zesde wed strijd om de Essent Cup. Hij toonde zich in de eindsprint de snelste van een omvangrijke kopgroep. Jorrit Bergsma eindigde met nauwelijks waarneembaar ver schil als tweede. Douwe de Vries werd derde. Bob de Vries finishte als vierde en blijft leider in het klassement. Wanneer een schaatsmarathon on der moeilijke omstandigheden plaatsvindt, voelt Berga zich supe rieur. Dan pas kan de pezige Drent zijn krachten kwijt. Bij harde wind en op schuurpapierachtig ijs daverde hij op de jaap Edenbaan naar zijn tweede seizoenzege. De laatste overwinning van Berga sprak het meest tot de verbeel ding. Dat vonden zijn collega's en zo dachten de paar honderd toe schouwers er ook over. De Neder lands kampioen op kunstijs had zelf ook geen rekening gehouden met de winst. Jorrit Bergsma, die in de finale uit het peloton ontsnapte, leek solo naar zijn tweede opeenvolgende overwinning te schaatsen. De jon ge Fries, die zaterdag de achtste KNSB-marathon in Alkmaar won, werd echter vlak voor de eind- 'Het was eigenlijk een onmogelijke missie om Bergsma te achterhalen' streep door Berga voorbij gereden. „Zwaar balen natuurlijk. Ik kon op het laatste rechte stuk naar de fi nishlijn de vaart er niet inhouden. Het ijs gleed niet", aldus Bergsma. Winnaar Berga sprak na afloop van een marathonmirakel. „Ik had nooit verwacht dat ik zou winnen. Bergsma had in de slotronde nog zestig meter voorsprong op zijn achtervolgers. Dat was eigenlijk een onmogelijke missie om hem te achterhalen. Maar klassements leider Bob de Vries wilde de prooi wel pakken. Na de laatste bocht kwam ik op kop en ben volle bak doorgereden. Het verschil op de eindstreep was drie centimeter en dat bleek voldoende", glunderde Berga, die vijftien punten met de dagzege verdiende. De meeste punten voor het klasse ment kwamen op naam van Bob de Vries. Hij pakte met zijn vierde plaats en de negen tussensprints 23 punten. „Ik heb dit seizoen nog nooit zo goed geoogst. Eigenlijk is het een beetje krom dat ik de meeste punten pak. Ik vind dat de dagzege beter beloond moet wor den", zei de veehouder uit Haule. De matadoren van het marathon peloton gingen zaterdag in Alk maar terug naar de schoolbanken. In de voorste rijen van de grote groep langeafstandsschaatsers zat een ijverig jongetje: Jorrit Bergs ma. De 21-jarige Fries scoorde een dikke voldoende door solo op avontuur te gaan. Hij nam in de slotfase afscheid van veertien rijders en won vervol gens de achtste wedstrijd van de KNSB-competitie. De routiniers Miel Rozendaal en René Ruiten berg werden tweede en derde. Albert Zoer in actie met Okidoki tijdens de WK-kwalificatie in Aken. foto Robin Utrecht Nederland kan nu met sterkst denkbare ploeg afreizen naar Honkong. Maastricht - He: toppaard Okido ki van ruiter Albert Zoer blijft be houden voor de Nederlandse springsport. Dat gebeurt op initia tief van bondstrainer Sjef lanssen, Albert Winninghoff en Wim Zeg waard. Opvallend is dat lanssen en Zegwaard afkomstig zijn uit de we reld van dressuur. Het drietal sprong in de bres om dat een vertrek van de succesvolle ruin naar het buitenland dreigde. De datum van 1 januari 2008 is daarbij cruciaal. Paarden die daar na van eigenaar veranderen mo gen niet meer op de Olympische Spelen van 2008 uitkomen. Naar verluidt is met de deal een be drag van 200.000 euro gemoeid. De drie geldschieters zijn met de familie Zoer wel enige voorwaar den overeengekomen. Waarschijn lijk houden die in dat de sponsors een deel van het bedrag terugkrij gen als Okidoki na Hongkong, waar volgend jaar de hippische dis ciplines worden afgewerkt, alsnog wordt verkocht. Sjef lanssen is bondstrainer van de dressuurruiters, Zegwaard is finan cieel betrokken bij de dressuurrui ter Laurens van Lieren, Winning hof bij springruiter Wout-Ian van der Schans. „Wij hebben dit ge daan als sportliefhebbers", zegt lanssen. „Het was een spontane ac tie, toen we zagen dat andere ini tiatieven niet slaagden. Okidoki heeft een grote bijdrage geleverd aan de successen van de laatste ja ren. Het zou waardeloos zijn als het dier in Hongkong niet meer voor Nederland uitkomt." Volgens Janssen is de cirkel rond. „Alle spring- en dressuurpaarden die voor de Olympische Spelen in aanmerking komen liggen nu vast. In de dressuur hadden we deze si tuatie al eerder bereikt. Daar is er geen geld meer in de wereld dat de dieren bij de eigenaren, pure sportliefhebbers, weg kan halen. Het is mooi dat we bij het sprin gen nu ook zo ver zijn." Winning hoff sluit zich aan bij de woorden van Janssen. Zowel vader Arend als zoon Al bert Zoer was zeer ingenomen met de actie. „Het mooiste is dat de steun afkomstig is van mensen van wie ik het nooit had ver wacht", aldus Arend Zoer. Een jaar geleden kwam Okidoki groot in het nieuws, nadat er ongeveer vijf miljoen euro voor het dier was ge boden. Vader en zoon Zoer gingen destijds niet op het bod in. arnhem - Sprinter Churandy Mar tina is vijf Nederlandse records kwijtgeraakt, met als belangrijkste het nationale record op de 100 me ter van 10,10 seconden. De atletiekunie ging zaterdag tij dens de Unieraadsvergadering ak koord met een aanpassing van een wedstrijdreglement die het voor de Antilliaanse sprinter onmoge lijk maakt Nederlands recordhou der te zijn. Martina start al jaren op internatio nale evenementen voor de Neder landse Antillen, maar de tijden van de sprinter werden tot zater dag ook als Nederlands record ge accepteerd. Naast zijn nationale re cord op de 100 meter bij de senio ren stonden er ook nog twee junio ren- en twee neo-seniorenrecords (onder 23 jaar) op de 100 en 200 meter achter zijn naam. Al die records vervallen met terug werkende kracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53