Nederlandse hulp in zaak-Holloway Energielabel zou geen invloed hebben op prijs van huis Ijsbeer heeft honger in duurste natuurfilm Kiezers voor liberale groep PZC Maandag 26 november 2007 5 amsterdam - Beeldopname uit de documentaire 'Earth' die Want als het tegenzit, is de ijsbeer (foto) over 23 jaar uitge- korst rond de Noordpool komt hij steeds minder goed aan de vandaag tijdens de Idfa in Amsterdam in première gaat. Het is storven. Dat is althans een prognose van regisseurs Alastair kost. „Niet voor niets is de ijsbeer één van onze hoofdrolspe- de duurste natuurfilm die ooit is gemaakt. Om precies te zijn Fothergill en Mark Linfield. Zij zijn de makers van de documen- Iers", zegt Fothergill. „Wij laten de moeilijkheden zien waar- 47 miljoen euro. En het is mogelijk de laatste die zo wordt ge- taire Earth, die begint en eindigt met een hongerende ijsbeer, mee met de seizoenen trekkende dieren worden geconfron- maakt. Door de opwarming van de aarde en het smelten van de ijs- teerd in een snel veranderende wereld." foto anp den haag - Het energielabel dat vanaf 1 januari 2008 verplicht is, heeft nauwelijks nut. Huizenko pers vragen niet eens naar het energieverbruik in de huizen. Bij prijsonderhandelingen speelt het label geen enkele rol. Dat zeggen de twee grootste makelaarsvereni gingen NVM en VBO Makelaars. De krapte op de woningmarkt is zo groot, dat de energiezuinigheid van de woning of de aanwezigheid van een energielabel geen invloed heeft op de huizenprijs. De gerin ge invloed van het energielabel is opvallend, omdat alle huizen die in de verkoop of de verhuur ko men vanaf 2008 over zo'n label moeten beschikken. Dan krijgt een huis, net als bijvoorbeeld een wasmachine, een etiket van A tot en met G, afhankelijk van het ener gieverbruik van de woning. Maar de verplichte energietoets laat de huizenkoper en de -verkoper volle dig koud, zegt algemeen secretaris Michiel Goofers van VBO Make laars. „Niemand laat een huis staan, omdat het geen energielabel heeft." amsterdam - Terwijl de WD-top het idee subiet afwees van haar erelid Hans Wiegel om een brede liberale beweging te beginnen, ziet de aanhang van de PVV van Geert Wilders en Trots op Nederland (TON) van Rita Verdonk het eigen- ijk wel zitten. Dit blijkt uit de we kelijkse peiling van Maurice de Hond. Het idee om een brede liberale be weging te beginnen valt behalve bij de top ook bij de WD-kiezers slecht. Slechts een derde kan er mee instemmen. Het idee werd overigens ook al afgeschoten door Wilders en Verdonk. Zij zien een samenwerking met de WD of met elkaar niet zitten. Zij vertolken daarmee niet de ge dachten van hun achterban, want twee derde van hun aanhang vindt het plan van Wiegel een goed idee. Ervaren Rotterdamse commissaris heeft de dagelijkse leiding. door onze correspondent Trix van Bennekom kralendijk - De nieuwe fase in het onderzoek naar de Amerikaan se tiener Natalee Holloway, die in 2005 na een avondje stappen op Aruba spoorloos verdween, is een Nederlands-Arubaanse coproduc tie. De eindverantwoordelijkheid ligt bij de Arubaanse politieman Adolpho 'Dolfi' Richardson, de da gelijkse leiding ligt bij een niet bij name genoemde Rotterdamse poli tiecommissaris. „Het gaat om een zeer ervaren commissaris", zegt de Arubaanse hoofdofficier Hans Mos. Mos, sinds zeven maanden hoofd officier op Aruba, wil niets kwijt over de aard van het aanvullende bewijs waarmee joran van der Sloot en de broers Deepak en Sa- tish Kalpoe tijdens hun verhoren worden geconfronteerd. Vandaag wordt Joran opnieuw voorgeleid aan de rechter-commissaris om zijn voorarrest met acht dagen te verlengen. Volgens Mos is er geen sprake van een cold-case zaak, ondanks de nieuwe inbreng vanuit Rotterdam. Op de zaak-Holloway is verder ook geen compleet nieuw politie team en geen nieuwe officier van justitie gezet. Mos benadrukt dat het niet gaat om een nieuw onder zoek, maar om de voortzetting van het lopende opsporingsonder zoek met nieuw materiaal. „Rechercheurs en deskundigen van het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) hebben een zoge heten collegiale toetsing uitge voerd op het dossier. De aanbeve lingen die de toetsing opleverde en aanvullend opsporingsonder zoek, hebben de zaak-Holloway een nieuwe impuls gegeven. Het rechercheteam dat nu aan de zaak werkt is een combinatie van oude en nieuwe mensen uit Aruba en Nederland", aldus de hoofdoffi cier. 'Het rechercheteam is een combinatie van oude en nieuwe mensen' De inzet van de KLPD is de uit komst van een verzoek dat de Aru baanse minister van Justitie Rudy Croes in september vorig jaar deed aan de toenmalig minister van Bin nenlandse Zaken Johan Remkes. Het verzoek was opmerkelijk, om dat Croes bekend staat om zijn vaak anti-Nederlandse uitlatingen. Remkes stemde toe op voorwaar de dat de Nederlandse politiemen sen toegang zouden krijgen tot al le informatie. Tevens deed hij de toezegging alle kosten van de Ne derlandse politie-inzet te betalen. Ook in de communicatie naar de media heeft het Arubaanse Open baar Ministerie een nieuwe weg in geslagen. Na de verdwijning in 2005 gaf het OM aan niemand ook maar enige informatie. De familie van Natalee en de media gingen daarom zelf op zoek met wilde spe culaties tot gevolg. Volgens hoofdofficier Mos heeft het OM geleerd van de vorige keer dat de zaak-Holloway zoveel aan dacht kreeg. Volgens hem is toen veel schade toegebracht aan het beeld van de opsporingsautoritei ten op Aruba.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5