eeland Met een gedicht Hoopgevende start voor ruiltafel op koop-niets-dag bij Ecoscope Actie voor nieuwe kinderbedden Meditatieve sfeer tussen licht en donker Gospelkoor 1 4 Maandag 26 november 2007 PZC Nieuw initiatief trekt enkele tientallen belangstellenden. door Piet Kleemans RENESSE - 'Koop vandaag eens niets' was zaterdag de slogan in ac tiviteitencentrum voor Natuur en Milieu Ecoscope in Renesse waar voor de eerste keer een 'ruiltafel' stond opgesteld. Enkele tientallen mensen kwamen hun 'ooit-gekre- gen-maar-wat-moet-ik-ermee'- spullen ruilen voor iets wat voor anderen overbodig is maar wat zij nog wel kunnen gebruiken. Het aanbod is, zo leert een blik op de ruiltafel, gevarieerd. Er liggen dvd's, boekjes, kaarsen en ser viesgoed. Er was, zegt coördina torvan Ecoscope los Catsman, zelfs iemand die een bank aan bood. De meeste mensen kwamen met nieuwe spullen. „Maar we hebben ook iemand binnen gehad die een duidelijk veelgebruikt broodroos ter wilde ruilen voor iets anders. Dat is niet bedoeling. Het is een ruiltafel en geen rommelmarkt. Zaterdag was het Internationale niet-winkeldag. Een dag waarop mensen opgeroepen worden goed na te denken over wat je koopt en waarom je het koopt. „Wij willen als Ecoscope duurzaamheid. We hebben een leskist die daar over gaat en deze ruiltafel sluit daar heel goed bij aan." De belangstelling voor de eerste Schouwse ruiltafel is Catsman niet tegengevallen. „Je merkte wel dat het voor veel mensen even wen nen is. Die willen bijvoorbeeld we ten of ze bij de ruil mogen kiezen uit alles wat op tafel ligt of dat het iets moet zijn dat ongeveer even veel waard is." De ruiltafel staat tot en met zater dag 12 januari elke zaterdag van ii.oo tot 17.00 uur in Ecoscope. Met de ruiltafel wil natuur- en mi- lieuactiviteitencentrum Ecoscope mensen aanzetten tot nadenken over hun eigen consumptiepa troon. Vriendenstichting op jacht naar donaties en giften voor ziekenhuis. door Piet Kleemans dirksland - De bedden op de kin derafdeling van het Van Weel- Bethesda-ziekenhuis in Dirksland zijn dringend aan vervanging toe. Dat voor elkaar krijgen is één van de eerste doelen van de onlangs opgerichte Stichting Vrienden van Ziekenhuis Dirksland. Het Van Weel-Bethesda heeft een belangrijke streekfunctie. In het Zuid-Hollandse ziekenhuis wor den niet alleen Goereese patiënten verzorgd, maar ook steeds meer pa tiënten afkomstig van Schouwen- Duiveland. De kinderafdeling van het ziekenhuis is inmiddels vijftig jaar oud, en die leeftijd begint het ziekenhuis parten te spelen. Een aantal kinderbedden is al sinds de opening in 1953 van de 'Zweedse vleugel' in gebruik. De kinderafdeling wil nieuwe kraamwiegen (300 euro per stuk), zuigelingenbedden (1450 euro per stuk) en 25 hooghekbedden (3000 euro per stuk) aanschaffen. Het nu in gebruik zijnde hooghekbed vol doet niet meer aan de eisen van deze tijd. Verder op het verlanglijstje van het ziekenhuis een tweede va- cuümpomp voor wondbehande- ling. Zo'n pomp (15.000 euro) wordt gebruikt om het vocht uit een wond te onttrekken en te gelijkertijd door prikkeling gene zing te bevorderen. Door de ster ke groei van het aantal patiënten is een tweede pomp nodig. Ver der wil het ziekenhuis graag een tweede warmtebed voor te vroeg geboren baby's. Daar is een investe ring van 20.000 euro mee ge moeid. Om het geld voor al deze investe ringen bij elkaar te krijgen, wil de vriendenstichting zowel bedrij ven als particulieren om een bij drage vragen. De stichting werft gelden via giften, donaties en lega ten. Veel animo voor eerste Schouws thuisdichterfestival. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het is een boude stel ling, maar dichter Thom Schrijer durft hem wel aan: met een ge dicht ben je eigenlijk nooit klaar. Tijdens het eerste thuisdichtersfes- tival gisteren in filmhuis FiZi in Zierikzee vergeleek Schrijer het dichten met schilderen. „Je schil dert iets, doet vervolgens een paar stappen achteruit. Voegt wat toe en kijkt weer. Je bent er nooit mee klaar. Als dichter ben ik vaak opge lucht als het gedicht gedrukt is. Want dan kun je er niets meer aan veranderen." Schrijer voerde samen met gast heer-presentator Frans Meulen- berg zijn toehoorders door de we reld van dicht en rijm. Las voor uit eigen werk en bekritiseerde dan wel becommentarieerde dat van anderen. En strooide wat tips uit over het gezelschap van dichters en dichters in spé. Waaronder om immer kritisch te blijven op het ei gen werk. En om het ritme heel goed in de gaten te houden, zodat het gedicht uiteindelijk goed loopt, maar daarbij geen dreunen de voetstappen neerzet. Een andere valkuil voor dichters is wat Schrijer betitelde als 'het dwangrijm'. Hetgeen in de prak tijk betekent dat omwille van de rijm soms kreupeldichten ont staan. Waarbij de rijm wel klopt, maar de inhoud onnavolgbaar wordt en de dichter zijn of haar doel voorbij schiet. Een gedicht, zo stelde Schrijer, is een bouwwerk waar zorgvuldig mee omgegaan dient te worden. „Bij een gedicht is alles gericht op de vorm. Het is een taalbouw werk." Kort maar vlammend waren de ge dichten die Yochem Sax de zaal in slingerde. Doordrenkt met verdriet om wat voorbij of onbereikbaar is bleek het werk van Tabitha Wagen voort. Mysterieus de gedichten van Matthijs Meulblok. Totaal ver schillende van elkaar en toch ieder met zijn eigen charme. Yochem die korte indringende zinnen neer zet, Tabitha die haar gevoelens ver gelijkt met onstuimige natuurver schijnselen als uitbarstende vulka nen en Matthijs die het meer zoekt in raadselachtige schetsen van zijn gemoedstoestand. Gevoel, zegt Schrijer, is belangrijk bij het maken van een gedicht. „Maar gevoel is nog geen poëzie." Voor wat betreft de vorm zijn er tal van mogelijkheden, maar eigen- 'Bij een gedicht is alles gericht op de vorm. Het is een taalbouwwerk' lijk mag alles. Maar wie een son net of een kwatrijn wil maken zal zich aan de strenge regels die daar voor gelden moeten houden. Het belangrijkste voor een dichter is volgens Schrijer dat hij of zij veel werk van anderen leest. „Want je ziet nu vaak dat er veel geschreven wordt maar weinig ge lezen. Dat zou anders moeten." Het eerste thuisdich tersfestival werd gisteren afgesloten met huis werk. Gastheer Meulenberg nodig de iedereen uit de pen ter hand te nemen en een gedicht te schrijven over de favoriete film, filmster, filmscène of regisseur. Inzendin gen moeten voor 1 januari 2008 binnen zijn. Mooiste gedichten komen op FiZi-website Inzendingen voor de FiZi-prijsvraag kunnen gezonden worden naar email-adres info@fizi.nl. De beste gedichten verschijnen op een speciale poëziepagina van de FiZi website. De inzender van het beste gedicht wint twee boeken. Het eerste thuisdichtersfestival werd door naar schatting veertig belang stellenden bezocht. Op 19-11-2007 is ten laste van J. de Vrieze, thans zijnde zonder bekende woon- of verblijfplaats zowel in als buiten Nederland, een proces-verbaal betekend door N.A. Polderman, t.k.-gerechts deurwaarder. Middels dit exploot wordt kennis geving gegeven van een proces verbaal van gerechtsdeurwaarder J.C. Haak, waaruit blijkt dat ten laste van J. de Vrieze executoriaal beslag is gelegd onder de daarin genoemde derde. Een afschrift van dit exploot kan worden ver kregen bij onderstaand kantoor. Buys Partners Gerechtsdeurwaarders Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen dreischor - Gospelkoor Together verzorgt zondag 2 december een optreden tijdens de speciale ad- ventsdienst in de Adrianuskerk in Dreischor. De dienst begint om 10.00 uur. Na afloop van de dienst wordt koffie geschonken. Iedereen is welkom. Sfeervol concert Westhoekzangers in Renesser Jacobuskerk. renesse - De silhouetten van vo gels door de hoge glas-in-loodra- men, de houten boogkap van het eeuwenoude kerkje, de harmonieu ze stemmen van de Westhoekzan gers en de klanken van mando line/accordeon duo Follie a deux. Het zorgde zaterdag voor een bijna meditatieve sfeer in de Jacobus kerk in Renesse. Het jaarlijkse koffieconcert van het 27 zangers tellende koor werd ge houden aan het eind van de mid dag en trok ongeveer honderdvijf tig belangstellenden. Na een aarze lend begin - applaudisseren in de kerk, kan dat wel of niet? - werd het enthousiasme steeds groter. Enthousiasme voor spirituele liede ren als Evening prayer en het Joego slavische Nocoj pa, oh nocoj en pit tige liederen waaronder Tiritomba en De twaalf rovers. Ze werden, on der leiding van Elvira Vos, regelma tig meerstemmig en met solozang vertolkt. Mandolinespeelster Mari na Eckhardt en accordeonist Mon ty van Belzen - al tientallen jaren actief in de semi-professionele mu ziek - riepen bewondering op met nummers als Corsicaans Drieluik en Passionata, dat Van Belzen voor zijn partner componeerde. Het duo bracht ook Braziliaanse mu ziek, waaronder het bekende Tico Tico. Het concert werd besloten met een gezamenlijk optreden van de Westhoekzangers en Follie a deux waarbij onder meer een Ode aan de Wolga ten gehore werd ge bracht. Het mannenkoor Westhoekzan gers is zaterdag 15 december om 19.30 uur ook te horen tijdens de kerstmarkt in de kerk op de Burgh- De Westhoekzangers zorgden voor een sfeervol koffieconcert in de Jacobus kerk. foto Marijke Folkertsma se ring en tijdens de kerstnacht dienst in de katholieke Strandkerk in Burgh-Haamstede op 24 decem ber. Behalve in Renesse waren za terdag ook concerten in de Nieu we kerk in Zierikzee. Daar trad de uit Hardinxveld-Giessendam af komstige zangvereniging Harpe Davids op. Het 160 leden tellende koor bracht het muziekstuk De weg naar de kribbe. In de Driekoningenkerk in Noord- gouwe vertolkte het Praagse Ben- newitz Quartet - vernoemd naar de Tsjechische violist en pedagoog Antonin Bennewitz - een concert met werken van Beethoven, Haas en Brahms. Sportcentrum Onder dak in Zierikzee was het toneel van een concert van de Ronduit Praiseband die nieuwe en bekende praise- en worshipliederen bracht. Het assortiment was gevarieerd op de ruiltafel in het Ecoscope. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34