Gelukkig onder de pannen Weg langs Zeedijk te gevaarlijk CDA Terneuzen wil carillon weer horen Proef met controle drankgebruik bij jongeren Goeree-Overflakkee B pzc Maandag 26 november 2007 15 Deelnemers aan de cursus 'Wonen in een monumentenpand' tijdens een rondleiding door Borssele. foto Willem Mieras Veel belangstelling voor de cursus 'Wonen in een monumentenpand'. door Willem van Dam borssele - Een karwei dat het is, maar léuk! Jan Verburg (61 jaar, ex-vliegenier bij de luchtmacht) glimlacht van onder zijn blauwe wollen mutsje van oor tot oor. Hij bezit, samen met zijn vrouw Atie, een oud boer derijtje ('een spulletje, zeiden vroe ger') in Heinkenszand. Van 1890 dateert het. Vijf maanden geleden ('maar in ge dachten ben ik er al driejaar mee be zig') begon hij met de verbou wing. Werd tijd ook, 'want de mu ren bleven maar omvallen'. Het eind van de verbouwing in nog lang niet in zicht. „Maar we zitten gelukkig weer onder de pannen en onder glas. En dat is wel zo pret tig, zo vlak voor de winter." Verburg wil het boerderijtje zoveel mogelijk in oorspronkelijke staat ouddorp - Jongeren drinken meer en vaker dan tien jaar geleden. Ook beginnen ze er op steeds jon gere leeftijd mee. Een proefproject van de ministeries van Volksge zondheid en Binnenlandse Zaken moet daar paal en perk aan stellen. In januari 2008 gaat het project op Goeree-Overflakkee van start. Goe- ree is een van de vijftien geselec teerde regio's. Een manier om het steeds verder oplopende drankgebruik onder jongeren aan te pakken, is streng terugbrengen. Dat betekent: bed steden, plavuizen op de vloer, en 'mestelwerk in kruissteenverband'. Jan Verburg is één van de onge veer dertig deelnemers aan de cur sus 'Wonen in een monumenten pand' die de stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, samen met de Zeeuwse Volksuniversiteit en de gemeente Borsele, heeft opgezet. De cursus richt zich vooral op eige naren en bewoners van histori sche panden. Nuttig? Jazeker, zegt gastdocent/architect Frans Rothui zen (72 jaar, Baarland). Eeuwenou de huizen en boerderijen herber gen vele sporen naar het verleden waarmee zuinig moet worden om gesprongen. Maar: zie die sporen maar eens te vinden. Daarvoor is enige kennis van de bouwgeschiedenis nodig: welke materialen zijn er gebruikt, wat is er in de loop der jaren veran derd. Aan dat soort zaken wordt in de cursus aandacht geschonken. Maar te controleren op leeftijd. Officieel mag geen alcohol verkocht of ge schonken worden aan kinderen onder de zestien jaar. De vier gemeenten op Goe ree-Overflakkee gaan voor het proefproject twee gekwalificeerde toezichthouders aanwijzen die con troleren of horecaondernemers en winkeliers zich aan de regels hou den. Zij krijgen de status van bui tengewoon opsporingsambtenaar. De proef op Goeree-Overflakkee zal twee jaar duren. ook: welke subsidiemogelijkheden zijn er, en hoe zit het met al die re geltjes waarin wordt bepaald wat wel en wat niet mag. Zaterdagochtend rond tien uur. Kragen op, shawls stevig om de nek geknoopt. Een groepje cursis ten heeft zich op het sfeervolle Plein in Borssele verzameld voor een rondleiding door het dorp. „Je hebt als bewoner van een historisch pand een stukje geschiedenis geërfd" Ooit gedacht dat daar, op de plek waar nu het verenigingsgebouw staat, in vroeger jaren een in renais sancestijl opgetrokken gerechtsge bouw was? En pal daarnaast, waar nu de jeugdsoos huist, stond ooit een herberg. Hoofden draaien naar links, hoof den draaien naar rechts. Rothuizen vertelt over gevels en dakpannen, wijst naar luiken en goten. Het wonen in een monu mentenpand heeft nadelen. Na tuurlijk kraakt er wel eens plankje, en natuurlijk wil het er wel eens tochten. Maar daar staat zoveel moois tegenover: karakter, sfeer. „)e hebt", zegt Aad de Klerk consu lent regionale geschiedbeoefening bij de stichting Cultureel Erfgoed Zeeland ('ik woon zelf in een nieuw bouwhuis'), „als bewoner van een historisch pand een stukje geschie denis geërfd. Dat geeft tegelijker tijd verantwoordelijkheid. Je zult die erfenis moeten doorgeven aan een volgende generatie. En dat kost zorg, geld en deskundigheid." Niemand die hem tegenspreekt. Ook Jan Verburg niet. Hartstikke leuk hoor, om in zo'n oud pandje te wonen, 'maar priizig, hé?' Vergelijkbare cursussen werden eer der in Vlissingen, Goes, Zierikzee, Veere, Middelburg en Zierikzee gege ven. In januari is er weer een in Mid delburg. Dorpsraad Westkapelle houdt pleidooi voor vrijliggend fietspad. door Miriam van den Broek westkapelle - De Panoramaweg in Westkapelle mag niet zo in het nieuws komen als de Koekoeks- weg in Aagtekerke en de Kaasboer- weg in Meliskerke. Dat zegt de dorpsraad Westkapelle in een hartstochtelijk pleidooi voor een vrijliggend fietspad op de Westka- pelse Zeedijk. Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil volgend jaar op de Westkapel- se Zeedijk tussen Westkapelle en Domburg een Panoramaweg aan leggen. Die weg maakt deel uit van een plan om de kust te verster ken. Van de Panoramaweg moeten zowel voetgangers als fietsers en automobilisten gebruikmaken. Nu alle zienswijzen geïnventari seerd zijn, wil het waterschap de snelheid op de weg terugbrengen naar dertig kilometer per uur en fietssuggestiestroken aanbrengen. Maar in die stroken ziet de dorps raad geen heil. Het bestuur heeft daarom op nieuw een brief gestuurd naar het waterschap. Voorzitter Bessel van den Hazel: „Hoewel de fietsstro ken in modelstudies qua verkeers maatregel als 'technisch goed' be stempeld worden, scoren ze in de belevingswereld van de gebruikers beduidend lager. Essentieel is dat de gebruikers van de Panorama weg primair genieten van het uit zicht, de omgeving: het panorama. De realiteit is dat er (logisch) min der aandacht is voor het overige verkeer. We pleiten voor een schei ding tussen fietsers en auto's in welke vorm en variant dan ook. We zijn bereid mee te denken over de mogelijkheden. Want: be ter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald." door Conny van Gremberghe terneuzen - Het carillon van de Willibrordustoren in de Terneu- zense binnenstad moet weer naar hartelust kunnen klingelen. Dat vindt het CDA in de Schelde- stad. Het klokkenspel werd geruime tijd geleden bij rechterlijke uitspraak het zwijgen opgelegd, nadat omwo nenden hadden geklaagd over ge luidsoverlast. Het ging hierbij om nachtwerkers die overdag gestoord werden tijdens hun slaap. Volgens het CDA-gemeenteraads- lid H. Siersema bestaat er - de uit spraak van de rechter ten spijt - geen structureel verbod op het ten gehore brengen van muziek. Daar mee lijkt volgens Siersema de weg vrij om op gezette tijden het caril lon weer te laten bespelen. Siersema vindt het ontbreken van de achtergrondmuziek in de Sint-Nicolaasperiode en de kerst tijd een gemis en vraagt het colle ge van B en W van Terneuzen dan ook om het aloude gebruik in ere te herstellen. HAAR VAN BOVEN ZIJ VAN BENEDEN y Aanbieding, zolang de voorraad strekt: TOOLS PANNENSET 1 kookpan 5 liter 1 kookpan 3 liter 1 kookpan 2 liter 1 steelpan 2 liter, met deksel Normaal 852,= Nu 699,= tnitiiiiMijIJIBLfuniui i hméiip mnii' iimi im ft m «rf?» rei.Maa» Oiittala

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29