Nuchtere held voelt zich hier thuis Zeeuwse Concertzaal geeft visitekaartje af 20 Maandag 26 november 2007 PZC Film Kapitein Rob laat Zeeuwse hart vaak sneller kloppen. door Rolf Bosboom VUSSINGEN - Dat is nog eens parke ren. In een zijspan, de rode Moto Guzzi uit de film, rijden Thijs Ro mer en Katja Schuurman zaterdag avond over de stoep voor de Vlis- singse bioscoop Cine City, maken vrijwel zonder vaart te minderen de draai naar de ingang die maar nét breed genoeg is, waarna ze zich binnen vastrijden in de me nigte. Die trakteert het echtpaar op een waar filmsterrenonthaal. Zeeland heeft mooi wel de 'wereld première' - zoals René Mioch het vlak voor hun entree heeft ge noemd - van de film Kapitein Rob en het geheim van professor Lupardi van regisseur Hans Pos. Officieel heet het een voorpremière, want de 'echte' is vanavond in Carré in Amsterdam, maar toch. Cast en 'In Amsterdam word je weggekeken, in Zeeland met open armen ontvangen' crew zijn in Vlissingen aanwezig. En dat is niet zomaar, want de film is voor een belangrijk deel in Zeeland opgenomen. Als het licht in de zaal is gedoofd, blijkt Kapitein Rob al snel een vak kundig gemaakte en onderhouden de familiefilm te zijn, in een stijl die recht doet aan het stripverhaal. Thijs Romer maakt van de titelrol een eigentijdse, nuchtere held, een ware James Bond van de Lage Lan den. Arjan Ederveen is sterk als professor Lupardi, met zijn sardo nische lach. De film zit ook vol grapjes, al dan niet voor insiders bedoeld. Zo duiken allerlei betrok kenen - onder wie Cine City-direc teur Ad Weststrate - in bijrolletjes op, doet het personage dat Katja Schuurman speelt (weervrouw Paula Cansino) in naam én uiter lijk denken aan Rita Hayworth en heeft Wouter Bos een saillante rol als minister-president. De openingsscène doet het Zeeuw se hart al sneller kloppen, want de trappen en het hoofdbastion van Fort Rammekens zijn herkenbaar en even later, heel duidelijk, het Keizersbolwerk en omgeving in Vlissingen. Ook tijdens de rest van de film duikt Zeeland telkens weer op: het voormalige mijnendepot in Veere als het onderkomen van 'de generaal', het Veerse Meer, de vroegere cokesfabriek in Sluiskil als het laboratorium van Lupardi. En tussendoor is bijvoorbeeld Dan ny Vera te zien als zanger in een soort casino, een scène die weer is opgenomen in de Middelburgse so ciëteit De Vergenoeging en waarin ook Zeeuwen als horecaman Ba rend Midavaine figureren. Escha Tanihatu uit Middelburg heeft een vrij prominente rol als assistent van 'Cigarette Larry' (Hans Dage- let), maar ook als de schaatsende stand-in van Katja Schuurman. Na afloop is Schuurman opgeto gen. „Ik had de film nog niet af ge zien, alleen een ruwe versie. Maar er gebeurt nog zoveel in de monta ge. Het eindresultaat is erg ge slaagd, vind ik." Ze kijkt even trots naar Thijs Römer, die net langs loopt. „Daar gaat-ie. Mijn man. Ik vind hem echt een held." Het opnemen in Zeeland is haar goed bevallen. „De provincie ken de ik nog niet zo goed, hoewel ik een paar keer bij Film by the Sea ben geweest. Ik heb de hele wereld over gereisd, behalve in Neder land. Nu leer ik eindelijk ook mijn eigen land een beetje kennen." Er wordt, nu al, gespeculeerd over een tweede Kapitein Rob-film. De actrice ziet het wel zitten. „Aan het eind van de film zit een roman tische ontwikkeling tussen Paula en Rob. Die moet eigenlijk wel worden voortgezet." Scenarioschrijver Simon de Waal bevestigt dat wordt gestreefd naar een sequel. „Tenzij deze film gigan tisch flopt. Maar de voortekenen zijn goed." De Waal wil doorgaan met dezelfde hoofdrolspelers en liefst ook weer veel in Zeeland op nemen. „We hebben hier een ge weldige tijd had. In Amsterdam word je als filmploeg eerder wegge keken. In Zeeland werden we juist met open armen ontvangen." Openingsfestival trekt in vier dagen tijd zo'n 1800 bezoekers. door Rolf Bosboom middelburg - Een prachtig visite kaartje, zo omschreef mede-direc teur Douwe Eisenga gistermiddag het openingsfestival van de ver nieuwde Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. Verspreid over vier da gen trok het festival zo'n 1800 be langstellenden. „Een geweldig aan tal." Uitschieter was de zaterdagavond, toen Het Zeeuws Orkest met zijn Mahler- en Mozart-programma als bijna vanzelfsprekend een uitver kochte zaal aantrof Vrijdag liet het gerenommeerde Python Saxofoon kwartet in totaal vijfhonderd kin deren uit de hogere groepen in het basisonderwijs kennismaken met muziek van Louis Andriessen en anderen. De concertzaal werd donderdag avond officieel heropend na een in grijpende verbouwing. Het aanslui tende optreden van het internatio nale topensemble L'Arpeggiata - toegankelijke muziek, zang en dans op hoog niveau - betekende meteen een hoogtepunt van het openingsfestival. „Dat was een gou den greep", zegt Eisenga. „Ik heb gehoord dat menigeen met vochti ge ogen in de zaal zat." Datzelfde was zaterdagmiddag te bespeuren, toen Jeroen van Veen 'Het stuk klonk nog nooit zo goed als hier. Je kon echt elke nuance horen' en Sandra van Veen - die voor het eerst in de concertzaal optraden - Simeon ten Holts Canto Ostinato uitvoerden. „Ze waren helemaal ly risch over de kwaliteit en de akoes tiek van de zaal. Ze hebben het stuk honderden keren gespeeld, Duo Dali, met Sabien Canton (harp) en Wouter van Breugel (fluit), trad gis teren op in de foyer van de Zeeuwse Concertzaal. foto Lex de Meester maar het klonk nog nooit zo goed als hier. ]e kon echt elke nunance horen." Het openingsfestival wisselde con certen in de zaal en de foyer af en liet daarbij uiteenlopende genres aan bod komen, van jazz tot ka mermuziek, maar ook bijvoor beeld - gisterochtend - de kinder opera De laarzen van Lento. Men sen die voor een specifiek optre den kwamen, maakten door die opzet ook andersoortige concerten mee. „Je merkte vooral zaterdag dat het werkte. Veel mensen ble ven hangen." De enige tegenvaller voor de organisatie was dat het vo caal kwartet Syrinx wegens ziekte moest afzeggen. Voor de Zeeuwse Concertzaal, de vroegere Concert- en Gehoorzaal, was het festival de afronding van de veeleisende verbouwing en de opwarmperiode die eind septem ber was begonnen. Inmiddels is duidelijk hoezeer Zeeland behoef te heeft aan een dergelijke zaal. Or ganisatoren van concerten hebben direct in groten getale gereser veerd, zodat dit seizoen al meer dan zestig concerten op het pro gramma staan. In 2008 wil de Zeeuwse Concertzaal ook een vol waardige eigen programmering hebben opgebouwd. Eisenga heeft gemerkt dat de acti viteiten van de Zeeuwse concertor ganisatoren beter op elkaar kun nen worden afgestemd. Hij wil daarvoor binnenkort actie onder nemen. Hoofdrolspelers Katja Schuurman en Thijs Römer arriveerden per zijspan in de Vlissingse bioscoop Cine City, voor de 'wereldpremière' van de film Kapi tein Rob en het geheim van professor Lupardi. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20