Scholen en raad willen In de avond PZC i Laks: even geen nieuwe acties Illegaal De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Maandag 26 november 2007 PZC WIM HOFMAN Een illegaal die medische hulp zoekt in het ziekenhuis, moet vaak eerst contant betalen. Anders wordt hij niet behandeld, las ik afgelopen vrijdag in een krant. Het ver baasde me zeer en ik moest onwillekeurig terugdenken aan die keer dat mijn gezicht in elkaar werd getrapt op het station van Eindhoven. Ik werd bloedend en half bewusteloos eerst naar een kantoortje gedragen en later met een ziekenwagen naar het protestantse Diaconessenziekenhuis vervoerd. Daar wilden ze me in beginsel wel helpen, maar de operatiekamer werkte op zondag niet. Daarop bracht mijn oudste broer die gelukkig snel ter plaatse was, me samen met wat militaire ka meraden naar het van oudsher katholieke Sint Jozefzieken huis, waar ze mij prompt opereerden en mijn gezicht, alsof het een fluitje van een cent was, weer in elkaar werd gezet. De chirurg zei dat ik er beter uitzag dan tevoren. Ik was het graag met hem eens. Ik moet zeggen dat ik zelf weinig had in te brengen voor de operatie. Ik was suf en had pijn en was erg misselijk en ik denk niet dat ik toen op de een of andere manier had kunnen bewijzen dat ik be stond en dat ik legaal was en een echt kind van mijn moeder. Ik had zeker niet mijn portemonnee kunnen trekken om even wat geld in de hand van de chirurg en de verplegers te stop pen. Zoveel geld draag ik trouwens zelden op zak. Ik zeg niet dat we terug moeten naar de oude tijd van de verzuiling, maar ik vind het wel ernstig dat, als er mensen zouden zijn die di rect hulp nodig hebben, niet geholpen zouden worden, omdat ze niet genoeg geld en/of geen identiteitsbewijs op zak zou den hebben. Dat een ziekenhuis God en de christelijke moraal afschaft is nog tot daaraan toe, maar dan hoeft het nog niet per se te bete kenen dat gekozen wordt voor de grote geldgod Mammon. De chirurg zei dat ik er beter uitzag dan tevoren COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal O ik neem een proefabonnement van 5 weken voor C 15,- Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (graas) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In el colofon irefi u nadeie informatie De uit de hand gelopen protestactie van scholieren heeft tot veel onbegrip en verontwaardiging geleid. Betrokkenen willen harde feiten. Scholieren beraden zich op een nieuwe actie. door Miriam van den Broek Het harde optreden van de Middelburgse politie tegen demonstrerende scholieren dreunt een paar dagen na het protest nog steeds na. De directies van de CSW en Nehalennia hebben een verklaring op hun websites gezet. Politieke partijen uit Middelburg dringen aan op een extra commis sievergadering en ondertussen cir culeert via msn een digitaal pam flet waarin wordt opgeroepen tot een vredelievende demonstratie vrijdag, op de Markt in Middel burg. In het pamflet staat: „Zoals jullie hoogst waarschijnlijk weten is een vredige protestactie van de geza menlijke scholen van Middelburg uitgelopen op een smerige kloppar tij! Dit kan niet door de beugel! Er zijn erg jonge leerlingen geslagen met wapenstokken. Ook langsfiet sende kinderen zijn geslagen. Er zijn onschuldige kinderen opge pakt omdat ze niet hard genoeg lie pen. We moeten de poitie en de burgemeester van Middelburg la ten weten dat dit niet kan!" Van wie het initiatief komt, is niet bekend. „In elk geval niet van de directies van de scholen", ontze nuwt rector Leo de Kraker van Ne halennia de geruchten. Of hij het protest gaat steunen, weet hij nog niet. „Dat bespreken we volgende week. Ik heb begrepen dat er ook een spoeddebat komt in de ge meenteraad. We moeten eerst maar eens alles op een rij zetten." De directies van de CSW en Neha lennia hebben een verklaring op internet gezet waarin ze zeggen dat ze van begin af aan bij de loka le overheid hebben aangedrongen op een terughoudend optreden van de politie. 'Kort voor en gedu- we met de leerlingen in gesprek gaan over de 1040 norm. We heb ben het daar inhoudelijk nooit met hen over gehad. Misschien kunnen we nog wat knelpunten wegnemen." De CSW heeft veel vragen gekre gen van ouders over hoe het kon dat de scholieren het schoolplein zijn afgegaan. „Wij hebben geen hek om het schoolplein. Boven dien zou ik er niet snel aan den ken dat op slot te doen. Kinderen van vijftien, zestien, zeventien jaar, kan je niet tegenhouden. We laten nu uitzoeken hoe het juri disch precies ligt. Ik meen dat on ze verantwoordelijkheid ophoudt buiten het schoolplein. Maar dat wordt nagezocht." Na de PvdA heeft ook GroenLinks 'We willen met onze leerlingen in gesprek gaan over de 1040 urennorm' rende de escalatie is dit verzoek herhaald', schrijven ze. Voordat de directies een oordeel vormen over het politieoptreden, wachten ze het onderzoek af 'On ze eerste zorg gaat nu uit naar de leerlingen.' Op beide scholen wordt vandaag in de klassen op nieuw aandacht geschonken aan de gebeurtenissen. „Ook krijgen onze scholieren een brief mee waarin alles nog eens duidelijk wordt uitgelegd", zegt sectordirec teur Benedict Haitians van de loca tie Elzenlaan. „Daarnaast willen bedenkingen geuit over het politie optreden. „Van de korpsbeheerder c.q. burgemeester Schouwenaar verlangen wij tekst en uitleg over de wijze van de aanpak van de po- litie. De berichtgeving via Omroep Zeeland en de reacties van een aan tal betrokken scholieren vonden wij onthutsend en roept allerlei vragen op. Wij dringen er op aan dat het College in de commissie AB, ons als Raad volledig op de hoogte stelt" Morgen is er om 19.30 uur een extra commissiever gadering Algemeen Bestuur. door Miriam van den Broek Het Laks dient vandaag een aanklacht in tegen de Mid delburgse politie. Het Lan delijk Actie Komitee Scholieren zegt daarin dat er buitenproportio neel geweld is gebruikt tijdens de scholierendemonstratie afgelopen vrijdag. „Onschuldige mensen zijn met vol strekte willekeur geslagen", zegt voorzitter Sywert van Lienden. „We hebben inmiddels een advo caat ingeschakeld en die heeft voor ons de aanklacht opgesteld. De brief gaat maandag de deur uit. Daarnaast roepen we iedereen op beelden en ooggetuigeverslagen op te sturen. Die kunnen we ge bruiken als bewijslast." Het Laks overweegt ook actie te ondernemen naar burgemeester Schouwenaar van Middelburg. Die gaf de opdracht dat de groep jonge ren uit elkaar moest. Met de ma nier waarop dat gebeurde, heeft hij zich niet bemoeid. „Waarschijn lijk gaan we een petitie aan hem overhandigen", zegt Van Lienden. Inmiddels doen geluiden de ronde dat het Laks iedereen oproept van daag opnieuw te demonstreren. „Ik wil benadrukken dat dit niet van ons komt. We raden juist ie dereen af opnieuw te demonstre ren. Het punt is wel duidelijk ge maakt. Woensdag is er een spoed beraad in de Tweede Kamer. Dat wachten we af We hebben een plan van aanpak naar Den stuurd. Doen ze daar niks mee, dan nemen we opnieuw het voor touw." Dat aan de oproep van het Laks om afgelopen vrijdag te proteste ren massaal gehoor is gegeven, heeft het actiecomité verrast. „Het laatste grote protest dateert van tien jaar geleden. Het is de eerste keer dat de nieuwe media zo na drukkelijk een rol hebben ge speeld. De oproep ging een eigen leven leiden." Toch vindt het Laks niet, dat het volgende keer anders moet. „We zijn altijd al zorgvuldig in wat we naar buiten brengen. Als we er toch een les uit moeten trekken, is het misschien dat we duidelijker moeten maken of iets van ons komt." Werkdruk is een heet hangijzer in het voortgezet onderwijs. Michel Siereveld, docent Frans van het Scheldemondcollege in Vlissingen, hield afgelopen week een logboek bij. Maandag 19 november Vandaag de eerste 2 lesuren vrij. Werkdag echter wel om 09:00 be gonnen, i.v.m. het maken van een totaaloverzicht van mijn mentor- groep (havo 2 klas) voor de aanko mende rapportvergadering van vol gende week. Het betreft het ie rap port van dit schooljaar. De eerste balans van de prestaties van de leerlingen wordt opgemaakt en be sproken met de verschillende do cententeams.) Het totaal overzicht houdt in: resultaten leerlingen ver werken in een format, opmerkin gen docenten in overzicht verwer ken, leerling-gegevens, etc. Dit al les, om het zorgvuldig te doen, kost 3 uur. Vervolgens volgen er 4 lesuren. 3 lesuren Havo 2 klassen en 1 lesuur Havo 4. Overigens be gint het voorbereiden van deze les sen al op de zondagavond (of de vrijdagmiddag op school, indien hier tijd voor overblijft op de vrij dag). Verder de e-mail inbox door genomen. Berichten beantwoord, hetgeen ook een uur kost om dit zorgvuldig te doen. Vervolgens nog een aantal brieven gecorri geerd die de leerlingen uit Havo 4 moesten maken. Na afloop van de lesdag nog enke le leerlingen gesproken i.v.m. het niet maken van huiswerk, de pres taties van de afgelopen 2 weken, in- haalopdrachten meegeven i.v.m. ziekte leerling. Werkdag eindigt om 16:10 uur, (mijn lessen daaren tegen al om 14:50 uur). 's Avonds nog met ouders getelefo neerd over de rapportvergadering. Dinsdag 20 november Dag begint om 07:40. Eerste lesuur om 09:00 uur. Eerst koffie en ver volgens het eerste uur benutten voor het completeren van het over zicht van de rapportvergadering. mm Michel Siereveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2