Sport PZC Met wie praat Marco van Basten? Internationale schaatsunie legt tijdmeting alsnog onder de loep Steve McClaren ontslagen 43 41 45 Guus Hiddink krijgt langzaamaan ook Rusland aan z'n voeten Vrijdag 23 november 2007 Kees Zwamborn verlaat Willem II per 1 december Tip? sport@pzc.nl De gevaren liggen in aanloop naar EK voetbal op de loer. door Dick Sintenie DEN HAAG - Voor Guus Hiddink wordt in Moskou al bijna een standbeeld opgericht. Collega Ste ve McClaren is met pek en veren Londen uitgejaagd. En Marco van Basten? Hij gaat met Oranje naar het Europees kampioenschap, maar heel Nederland houdt zijn hart vast. Zelden zal de teneur in eigen land over de kansen van de nationale voetbalploeg op een eindtoernooi - kort na de kwalificatie - zó nega tief zijn geweest als nu het geval is. En de eerste poging om daar veran dering in te brengen, woensdag avond tegen Wit-Rusland, draaide uit op een faliekante mislukking. Vreemd is dat niet. Zonder Robin van Persie, Edwin van der Sar, Ruud van Nistelrooij, Clarence See- dorf en Wesley Sneijder - hij werd na een helft vervangen - blijft van 'Inmiddels is Van Basten veranderd van een 'eisende' in een 'luisterende' coach' een internationaal toch al weinig tot de verbeelding sprekende selec tie een zéér modaal ploegje over. De algemene tendens na een effi ciënte maar qua kijkspel waardelo ze kwalificatiereeks is: wat heeft Oranje eigenlijk te zoeken op het EK? Meestal gevolgd door de toe voeging 'met Van Basten'. De bondscoach ligt stevig onder vuur. Hij was ondoorgrondelijk in zijn selectiebeleid, maar toonde zich tenminste standvastig als het ging om de speelwijze. Inmiddels is Van Basten veranderd van een 'eisende' in een 'luisteren de' coach; waar mogelijk probeert hij de ideeën die bij zijn voetbal lers leven te vertalen naar de te vol gen strategie. Dat brengt gevaren met zich mee. Met wie praat Van Basten wel en met wie niet? Dat kan tot scheve gezichten leiden in de selectie. Immers, ooit een spe ler horen zeggen dat hij zichzelf niet zou opstellen? Bovendien no digt het de internationals uit óók publiekelijk hun voorkeur kenbaar te maken. En dat is weer munitie om de bondscoach mee te besto ken. Wat voor impart dat kan hebben, vooral tijdens een toernooi wan neer elk detail wordt uitvergroot, is gebleken tijdens het EK in 2004, met Dick Advocaat als Kop van )ut. Een herhaling dreigt, in de we tenschap dat de huidige selectie minder kwaliteit herbergt dan die waarmee Advocaat toch nog de halve finales haalde. Met als niet onbelangrijke toevoeging dat Oran je destijds in Portugal slechts één wedstrijd won: van Letland met 3-0. Sinds het WK van 1998, een toer nooi waarop de weg van het Ne derlands elftal naar de finale werd versperd door Brazilië, is de selec tie van Oranje in kwalitatief op zicht steeds verder uitgehold. Van Basten voerde in het najaar van 2004 een noodzakelijke verjonging door, maar de prestatiecurve ver toont inmiddels een dalende lijn. De weg naar het EK in Oostenrijk en Zwitserland zal ditmaal niet' in een oranje polonaise worden afge legd. De vraag is dus: wat heeft het Ne derlands elftal te zoeken op het toernooi waarvoor over een half jaar in Basel wordt afgetrapt? Het antwoord: geluk. Oranje kan wedstrijden niet domi neren, zoals Van Basten bij zijn aantreden had voorzien. Maar hij heeft wel de beschikking over voet ballers die op het allerhoogste ni veau een beslissing kunnen force ren: Sneijder, Van Persie en Van Nistelrooij. Zij kunnen het geluk een handje helpen en verdienen daarom een dominante rol en een luisterend oor van de bondscoach. De rest van de ploeg moet Van Bas ten vooral inrichten naar dienst baarheid. Marco van Basten druipt af na de blamerende nederlaag in Wit-Rusland. foto Marcel Antonisse/ANP ISU start 'evaluatie' naar dubieuze tijden gereden in Calagary. door Eric de Jager DEN HAAG - De internationale schaatsunie ISU gaat de kwestie rond de tijdwaarneming tijdens de World Cup in Calgary van afgelo pen weekeinde toch nader bekij ken. Aanvankelijk wilde de ISU, bij monde van het Nederlandse be stuurslid )an Dijkema, de zaak rond de omstreden tijden van Si mon Kuipers en Ireen Wüst af doen als een 'onomkeerbare beslis sing van de scheidsrechters'. Giste ren kondigde de unie alsnog een 'evaluatie' aan. Het woord 'offici eel onderzoek' wil men op het hoofdkantoor in het Zwitserse Lau sanne niet in de mond nemen. „De ISU is een interne evaluatie begonnen en verwacht binnen kort met commentaar naar buiten te komen", aldus een woordvoer der. Duidelijk is wel dat de ISU niet langer verstoppertje kan spe len, omdat de geloofwaardigheid van de sport op het spel staat. Voorzitter Ottavio Cinquanta wil zich daarom zelf over de zaak bui gen. Of het protest van de Nederlandse schaatsbond KNSB tegen de tijd waarneming de evaluatie kan ver snellen of dat het wél aanleiding is voor een officieel onderzoek, kon de woordvoerder niet zeggen. De ISU heeft het protest uit Neder land nog niet ontvangen. „Wij heb ben op dit moment geen enkel protest noch een officiële verkla ring binnengekregen van de be trokken partijen." Arie Koops, ma nager Topsport van de bond, be vestigt dat. „We studeren nog op de precieze bewoordingen van het protest, dat luistert heel nauw." IV^j De internationale schaatsunie ISU gaat alsnog de omstreden tijdmeting nader bekijken bij de World Cup afgelopen weekeinde in Calgary. Bookmakers tippen Jose Mourinho als favoriet voor opvolging. LONDEN - De Engelse voetbalbond heeft bondscoach Steve McClaren gisteren ontslagen. De bond nam het besluit na de pijnlijke 3-2-ne- derlaag van het Engelse elftal woensdagavond op Wembley te gen Kroatië. Engeland plaatste zich daardoor niet voor het Europees kampioenschap volgend jaar juni in Oostenrijk en Zwitserland. Mc Claren is anderhalf jaar bonds coach geweest. Engeland had aan een gelijkspel te gen de Kroaten voldoende maar faalde hopeloos. Het is de eerste keer sinds het WK van 1994 dat de Engelsen een groot titeltoernooi missen. Het bestuur van de voet balbond FA besprak gisterochtend de positie van McClaren, die woensdag na de wedstrijd nog ver klaarde zeker niet zelf te zullen op stappen. McClaren volgde na het WK van 2006 de Zweed Sven-Go- ran Eriksson op. Ook zijn assis tent, oud-bondscoach Terry Vena- bles, werd ontslagen. McClaren had begrip voor het be sluit. „Dit is een van de meest tries te dagen uit mijn loopbaan", zei hij tijdens een persconferentie. „Ik ben trots dat ik bondscoach van Engeland ben geweest. Ik heb er el- ke minuut van genoten." De Britse bookmakers hebben in middels voormalig Chelsea-trainer lose Mourinho bestempeld als top- favoriet onder de potentiële opvöl- „gers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71