eigen gezicht trekken Verblijf en service onder de maat pzc Vrijdag 23 november 2007 39 ideeën zou je in Zeeland ook kun nen uitwerken." Uit het onderzoek naar de vijf Eu ropese kustregio's heeft Broesi een les getrokken. „Weet op welke toe risten je wilt richten. Ouderen, jon geren, of juist gezinnen. Dat kan zelfs per kustgebied verschillend zijn. In Barcelona heb je stranden voor de lokale bevolking, de mas sa, maar ook voor de jetset. Elk ge bied heeft eigen accommodaties, faciliteiten en sfeer." De noodzaak om Nederland beter te beschermen tegen het water, biedt ook mogelijkheden, denkt Broesi. „Koppel het toerisme en de gebieden voor waterberging aan el kaar." Broesi pleit er voor om te kij ken naar de oosterburen. „Duit sers doen dat via een internationa le bouwtentoonstelling (IBT). Dat is een ambitieuze methode om ge bieden op te knappen en het ima go te verbeteren. Ook heeft een bauausstellung de ambitie om een internationale voorbeeldfunctie te vervullen. Er komen vernieuwen de vormen van architectuur en ste denbouw uit voort. Kijk naar de Deltawerken. Pas toen ze waren ge bouwd, beginnen mensen zich te realiseren dat het ook een toeris tische attractie is. In een IBT be denk je dat vooraf en speel je er ook al op in." Zijn verhaal klinkt vlot, mooi en logisch. Maar wie moet het vuile werk doen? „De provincie", ant woord Broesi resoluut. „Die is de enige die boven partijen kan staan. Ze moet initiator zijn en betrokke nen bij elkaar brengen. Ze moet er wel pijlsnel mee beginnen. Anders zal Zeeland de Europese concur rentie niet aankunnen en komen er steeds minder toeristen." \Z 0/ PZC Rolant Quist bron GN, Donja Odijk door Jeffrey Kutterink cadzano-bad - Het is vijf voor twaalf voor het Zeeuwse toerisme. De toerist is in beweging. Het aan bod in Zeeland sluit niet meer aan bij wat hij wil. Die harde woorden sprak wethou der Maria le Roy (toerisme) van de gemeente Sluis gistermiddag tij dens de landelijke kustdag. Ze rea geerde op de naar verhouding niet al te beste cijfers voor Zeeland va kantieland. „Gelderland heeft 48% meer toeristen ontvangen. Zee land 7% minder." Ze denkt dat toe risten steeds minder in Zeeland kunnen vinden wat ze zoeken. De concurrentie is dan ook harder dan ooit. „Je wilt er niet zitten, maar we hebben zelfs last van de stadstranden in Rotterdam en Ant werpen. Bovendien is de verhou ding tussen prijs en kwaliteit zoek. Duitsers stellen dat ze het verblijf, eten en service in Zeeland onder de maat vinden. Natuurlijk zijn er hele goede restaurants. Maar het gaat niet om individuele bedrij ven, maar om het totaalbeeld. Dat moet echt snel veranderen." Lage dollar goed voor winst Air France-KLM den haag - De lage dollar zorgt er voor dat de hoge olieprijs Air Fran ce-KLM nauwelijks parten speelt. De luchtvaartmaatschappij zag het afgelopen kwartaal de nettowinst bijna verdubbelen tot 736 miljoen euro bij een 5,8 procent hogere omzet van 6,49 miljard. Het resul taat is vooral beter, omdat meer mensen met Air France-KLM vlie gen. Het afgelopen kwartaal ver voerde de luchtvaartmaatschappij 20,5 miljoen mensen, een groei van 4,4 procent. Met het vrachtver voer verdiende het bedrijf iets min der dan vorig jaar. Endemol zet stap in filmwereld Amerika hilversum - Endemol heeft in de Verenigde Staten een productie maatschappij gekocht waarmee het mediabedrijf zijn eerste schre den in de filmwereld zet. Endemol heeft de overnamesom nog niet be kendgemaakt. Het Amerikaanse Original Media, dat naast films ook documentaires en series maakt, heeft een jaaromzet van en kele tientallen miljoenen dollars, stelt een woordvoerder van Ende mol. Met de overname wil Ende mol ook zijn positie versterken in de markt voor televisieseries. Duitse economie zit nog steeds in de lift Berlijn - De Duitse economie is in het derde kwartaal met 0,7 pro cent gegroeid ten opzichte van de drie maanden daarvoor. Dat heeft het Duitse Bureau voor de Statis tiek bekendgemaakt. Het cijfer komt overeen met een eerste ra ming die het bureau vorige week al naar buiten bracht. De toegeno men binnenlandse vraag droeg voor een belangrijk deel bij aan de groei. In de eerste twee kwartalen lag de toename van het bruto bin nenlands product achtereenvol gens op 0,5 en 0,3 procent. Nieuwe Volvo's hebben problemen met airbag stockholm - Autofabrikant Volvo heeft wereldwijd zo'n achttiendui zend auto's naar de garage terugge roepen. Tests van de fabrikant zelf hebben uitgewezen dat de soft ware de zij-airbags te langzaam ac tiveert. Het gaat om exemplaren van de modellen V70 en XC70 die deze zomer van de band zijn ge rold. In Nederland gaat het om ruim achthonderd auto's die naar de garage terug moesten, aldus Vol vo Nederland. Vrijwel alle benodig de 'software-updates' zijn inmid dels uitgevoerd. 'Banken voorzichtiger met hypotheken' amsterdam - Ook Nederlandse banken zijn vooral vanwege de hy potheekproblemen in de Verenig de Staten terughoudender in het verstrekken van kredieten. Verder is de Nederlandse woningmarkt door de kredietcrisis nauwelijks ge raakt. Dat stelt Rabobank in haar gisteren gepubliceerd kwartaalbe richt over de huizenmarkt in Ne derland. Rabobank, de grootste hy potheekverstrekker in Nederland, verwacht dat de huizenprijzen dit jaar met vier procent stijgen en vol gend jaar met drie procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69