Lof voor culturele aanwinst Kapitein Rob, maar dan zonder pijp 11.500 euro voor brief De Ruyter 34 Vrijdag 23 november 2007 PZC Komende tijd ruim 6o concerten in nieuwe Zeeuwse Concertzaal. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De nieuwe Zeeuwse Concertzaal in Middelburg bete kent een grote impuls voor het cul turele leven in Zeeland. Dat geluid klonk gisteravond eensgezind bij de officiële heropening. Tot juni staan nu al meer dan zestig concer ten geprogrammeerd, mede dank zij Muziekpodium Zeeland, dat met ingang van medio januari in de winterperiode zijn concerten in de Middelburgse zaal houdt. Iedereen was het erover eens dat het een wijs besluit is geweest de zaal als concertruimte overeind te houden. „Dat ging niet zonder slag of stoot", memoreerde Douwe Eisenga, die samen met Jakko van der Heijden nu de directie vormt. „Er was een stevige lobby nodig voor deze fantastische doorstart." De zaal is grondig opgefrist, er is een fraaie nieuwe foyer gekomen en de bouw van de opnamestudio is vrijwel gereed. „Dit is een welko me versterking van de culturele in frastructuur van Zeeland", zei ge deputeerde Harry van Waveren, die erop wees dat de laatste tijd het aanbod aan voorzieningen aan zienlijk is verbeterd en uitgebreid. „Het gaat goed met de muziek en de podiumkunsten in Zeeland." Van Waveren nam verder nadruk kelijk afstand van opmerkingen van de Raad voor de Cultuur Zee land, die de provinciale subsidie aan Het Zeeuws Orkest - een van de vaste gebruikers van de concert zaal - ter discussie heeft gesteld. De Zeeuwse Concertzaal werd offi cieel heropend door de Middel burgse wethouder Frank Streng, die op een muziekdoosje Opening van Philip Glass liet horen. Daarna werd de zaal op indrukwekkende wijze ingewijd door het internatio nale topensemble L'Arpeggiata. Tot en met zondag is er een ope ningsfestival in de concertzaal. HAARLEM - Een brief van Michiel de Ruyter uit 1659 heeft gister avond bij het Haarlemse veilingbe drijf Bubb Kuyper 11.500 euro op gebracht. De richtprijs was 8000 a 10.000 euro. In de brief, gedateerd 25 septem ber 1659, beschrijft De Ruyter de toestand aan boord van zijn sche pen en de militaire acties die de Nederlanders en de Denen tegen de Zweden ondernamen. Vooral zijn beschrijving van de zorgwek kend kleine voorraden bier, voed sel en brandhout moet de Admira liteit van Amsterdam, aan wie de brief gericht is, tot zorg hebben ge stemd. De Ruyter meldt tevens dat het grootste deel van het scheeps volk zeer slecht van kleding is voorzien. De brief was afkomstig van een particulier en heeft jarenlang in een lade gelegen. Manuscripten van De Ruyter zijn zeldzaam. De brief werd gekocht door, opnieuw, een Nederlandse particulier. Regisseur Hans Pos maakte van stripfiguur een hedendaagse held. De legendarische stripfiguur kapi tein Rob komt tot leven in de Neder landse avonturenfilm 'Kapitein Rob en het geheim van professor Lupardi' van regisseur Hans Pos. De film, voor een belangrijk deel in Zeeland opgenomen, beleeft morgen een voor première in Vlissingen, in aanwezig heid van Pos en hoofdrolspelers Kat- ja Schuurman en Thijs Römer. door Mark Moorman VLISSINGEN - Een regeltje als 'Kapi tein Rob is zijn boot uit het ijs aan het losbikken' is snel opgeschre ven. 'In de verte komt een knappe jonge vrouw aan schaatsen' - nog zo'n regeltje. De schrijver heeft het maar makkelijk, vanachter zijn schrijftafel. Maar de producent en de regisseur krijgen een knoop in de maag van dergelijke terloopse zinnetjes. Om maar eens wat te noemen: waar haal je ijs vandaan in dit land? Je kunt moeilijk met opna men wachten tot de rayonhoof den bij elkaar zijn gekomen. En nog eens wat: Katja Schuurman ('knappe jonge vrouw') kan niet schaatsen. En wat als de schrijver, de producent en de regisseur een en dezelfde figuur zijn? Dan is het allemaal zijn schuld en dan moet hij het zelf maar uitzoeken. En dat heeft Hans Pos (1958) ook gedaan. Voor die ene vanzelfspre kend lijkende scène moest er nep- ijs worden gemaakt, moest de boot met een hijskraan in een soort dok worden gehesen en kwam er een figurant op rollerska tes aan in de verte. Waar dan later weer per computer schaatsen on der - én het hoofd van Katja Schuurman (de love interest van de kapitein) bovenop - werden ge monteerd. Kapitein Rob en het geheim van Pro fessor Lupardi is die witte raaf in ons filmlandschap: de Nederland se avonturenfilm. Waarbij de klas sieke stripfiguur Kapitein Rob, én zijn hond Skip, zijn getransfor meerd tot een soort James Bond van de Lage Landen. Zonder pijp, dat wel, iets wat bij de strippuris ten wel niet goed zal vallen. „We wilden er een hedendaagse held van maken", zegt Hans Pos. „En dan kun je hem moeilijk een pijp laten roken. En zodra je Thijs Rö mer in de rol van de kapitein ziet, dan besef je: dit is kapitein Rob. Zonder pijp dus." Pos is een tweede generatie Kapi tein Rob-lezer. De strips, getekend en bedacht door Pieter Kuhn, met teksten- van Evert Werkman, ver schenen van 11 december 1945 tot en met 21 januari 1966 in Het Pa rool. Het filmscript leunt nog het meest aan tegen de soms wat scien ce fiction-achtige avonturen die ka pitein Rob beleefde: in dit geval heeft de gevreesde tegenstander van de kapitein, de duivelse profes sor Lupardi (een rol op het lijf van Arjan Ederveen geschreven), een weermachine uitgevonden waar mee hij het klimaat kan beïnvloe den. En zonder probleem een Elf stedentocht uit het niets kan laten verschijnen. Om dan weer een sa tanische lach te laten schallen. Pos las de boeken toen ze eind ja ren zestig, begin jaren zeventig per drie in kloeke pocketboeken ver schenen. Hij had een hele rij in zijn jongensboekenkast staan en ruilde met zijn vriendjes. „Het is me altijd bij gebleven hoe mooi en beeldend en spannend ik dat als jongen vond." 'Je hebt hier geweldige filmlocaties: prachtige loodsen en havens' Shooting Star, de productiemaat schappij die Pos met Maria Peters en Dave Schram oprichtte, behaal de afgelopen jaren groot succes met familiefilms als Kruimeltje en Pietje Bell, gebaseerd op de jeugd boeken van Chris van Abkoude. Pos zocht voor zijn nieuwe film 'iets dat avontuurlijker was'. En toen hij met zijn vaste schrijf- kompaan Simon de Waal aan het msn'en was en de vraag opwierp wie de nieuwe Nederlandse avon turier moest worden, kwamen ze tegelijk bij de kapitein uit. Dat moest wel een omen zijn. Pos en De Waal wisten ook met een dat het een charismatische, ei gentijdse figuur moest worden, in Katja Schuurman speelt de rol van Paula. plaats van 'een wat eenzame, pijp rokende man met een kapiteins pet op'. „Ik wilde wel het verhaal vertellen met de herkenbare ico nen van kapitein Rob. Dat zijn de boot Vrijheid, de hond Skip en na tuurlijk zijn klassieke tegenstan ders Professor Lupardi, Yoto en Ci garette Larry. Dat zijn de ijkpun- ten van het verhaal. Kapitein Rob en Skip, dat is een soort twee-een heid. Je haalt Kuifje en Bobbie ook niet uit elkaar." Pos is een groot filmliefhebber en kent zijn klassiekers op het gebied van de avonturenfilm, de Indiana jones- en de James Bond-films. „Toen we een pokerscène op namen, heb ik wel heel goed de pokerscène uit Casino Royale be keken. Ter inspiratie, want je moetje tegelijk realiseren dat je voor één draaidag Bond waar schijnlijk een halve Nederlandse film kan draaien. En verder wilde ik ook dat in de muziek een soort avonturenschwung zat. Misschien soms wat over the top, maar er mag geen misverstand over be staan naar wat voor een film je zit te kijken." Belangrijk daarbij waren ook de bijzondere locaties die Pos - ook actief als bestuurslid van Film by the Sea - en zijn team vooral in Zeeland vonden, zoals de vroegere cokesfabriek in Sluiskil en het oude mijnendepot in Veere. „je hebt hier zoveel geweldige loca ties: prachtige loodsen en havens, die de film vanzelf een soort exoti sche en toch oer-Hollandse allure geven." Als het meezit slaat de film aan en komt er een Kapitein Rob, Part II. „En dan gaat Kapitein Rob er met de boot vandoor." Het ruime sop tegemoet. De boot heet niet voor niets De Vrijheid. 'Kapitein Rob en het geheim van Professor Lupardi', vanaf 29 septem ber in de bioscoop. Voorpremière morgenavond in Cine City in Vlissingen, 19.45 uur. Regisseur Hans Pos (midden) tijdens de opnamen van Kapitein Rob, samen met Ricky Koole (I) en Thijs Römer. foto Peter Elenbaas/CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64