Pleidooi voor ontpolderen van Hellegat Vrouwenclubs zorgen Plan Cadzand-Bad behoudt karakter 4 'De Piraat' Fibromyalgie Wegwerken in Nieuw-Namen Verbijsterd Pardonfeest vluchtelingen in Terneuzen 26 Vrijdag 23 november 2007 PZC Z Raadslid Clijsen wil twee jaar oude motie weer van stal halen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid Peter Clijsen (Groen- Links) wil een twee jaar oude mo tie waarin wordt gepleit voor ont- poldering van de Hellegatpolder weer van stal halen. Clijsen wil daarmee voorkomen dat de provin cie beslissingen neemt die Terneu- zen niet wil, zoals het getij terug brengen in de Braakman-Noord. De motie van Groenlinks werd destijds voor onbepaalde tijd aan gehouden, omdat de fractie niet het risico wilde lopen te worden afgeserveerd. In het kader van de verdieping van de Westerschelde is afgespro ken dat er 6oo hectare buitendijks natuurherstel moet plaatsvinden. Wetenschappelijk gesproken was er aanvankelijk sprake van 3000 hectare natuurherstel buitendijks, weet Clijsen. Hij stelt vast dat de 600 hectare nog geen vijf procent van het beschikbare buitengebied van Zeeuws-Vlaanderen is. En voornamelijk op plekken waar de kwaliteit van de bodem volgens hem niet optimaal is voor land bouwdoeleinden, maar wel 'inte ressant voor een rijke natuur'. De helft van de 600 hectare heeft het PW Het Terneuzense raadslid Peter Clijsen (GroenLinks) vindt dat de gemeente toch moet inzetten op de ontpoldering van de Hellegat polder. Rijk gevonden in de ontpoldering van Hedwigepolder en uitbreiding van het Zwin. De rest mag de pro vincie bepalen. Waar het volgens Clijsen om gaat is dat Terneuzen daarover ook wat te zeggen krijgt, 'voordat de provincies keuzes maakt die we ons misschien hele maal niet wensen'. Dat zou men zich in Terneuzen moeten realise ren, vindt Clijsen. Hij wijst op ge luiden vanuit de provincie om de Braakman-Noord gereguleerd on der getij te zetten. Men wil dit on derzoeken. De gemeenteraad heeft zich eerder al uitgesproken tegen ontpoldering van de Braak man-Noord. Clijsen wijst er op dat een klein deel van de 150 hectare die nog no dig is in Zeeuws-Vlaanderen ge vonden zal worden in projecten als Waterdunen bij Groede en het project Perkpolder in de gemeente Hulst. Dat blijft er nog ongeveer 140 hectare over. Laat dat nu de op pervlakte zijn van de Hellegatpol der. Dit relatief recent ingepolderd stuk land zou volgens Clijsen ui terst geschikt zijn voor het idee van een gereguleerde getijdenwer king. De polder is al voor 85 pro cent overheidseigendom en 'behal ve een campinghouder die weg wil' wonen er geen mensen. „Ook de omringende polders kun nen hier van meeprofiteren", be toogt Clijsen. „Natuur is een eco nomische factor die, mits goed be trokken in een bedrijfsplan, van grote waarde kan zijn. Misschien moet de Hellegatmotie maar weer eens van stal voordat de provincie de verkeerde kant op zeilt." van een middagje bloemschikken leer je. Niet alleen een bloemstuk- je maken, maar ook hoe je bloe men het langst goed houdt en hoe je ze het mooist in een vaas kan la ten uitkomen." Jannetje Klaaijsen is één van de vijf leden van het eerste uur van de afdeling Zuidzande-Nieuw- vliet-Cadzand van de NBvP Vrou wen van Nu. Ze was al een paar jaar lid van de West-Zeeuws- Vlaamse afdeling van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen en daarvoor ook al van de naar de godin van de landbouw vernoemde boerinnenbond Ceres. De afdeling West-Zeeuws-Vlaande- ren werd midden jaren vijftig ge splitst, omdat het ledenaantal snel toenam en de meeste vrouwen graag dicht bij huis bijeenkwa men. Oostburg, Aardenburg, Sluis en Groede gingen op eigen benen staan en Zuidzande, Nieuwvliet en Cadzand vormden een drie eenheid. Hoe de volgorde Zuidzan- de-Nieuwvliet-Cadzand is ont staan, kan Klaaijsen zich niet meer herinneren. „We vergaderden het meest in De Zwaan of De Rode Leeuw in Zuidzande. Ik denk dat het daardoor komt." De naam van de afdeling is voor de huidige le den in elk geval geen reden om zich al dan niet bij de club aan te sluiten. De 83-jarige Nieuwvlietse is één van de vijf leden van het eer ste uur van de afdeling Zuidzan- de-Nieuwvliet-Cadzand van de NBvP Vrouwen van Nu. Van de 52 leden komen er zeven tien uit andere plaatsen: tien uit Oostburg, vier uit Retranchement en enkelingen uit Groede, Bres- kens en Eede. „Dat zijn vrouwen die vroeger in Zuidzande, Nieuw vliet of Cadzand woonden of die iemand kennen uit onze club en het gewoon gezellig vinden", weet voorzitter Martien Hissink-van der Hooft. De 64-jarige Martien - 'Mar- tientje mag, Martine of Martina Gezelligheid voor jong en oud nu belangrijker dan emancipatie. door René Hoonhorst ZUIDZANDE - De boerinnen van een halve eeuw geleden verruim den hun blik door toe te treden tot een afdeling van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP). West-Zeeuws-Vlaamse le den zijn intussen - net als alle an dere plattelandsvrouwenbonden - Vrouwen van Nu. Maar ook die midden in het moderne leven staande dames blijven hun blik op de wereld verruimen. Voor de plattelandsvrouwen in de jaren vijftig en zestig werd de we reld letterlijk groter, omdat ze ken nis opdeden over leefwerelden bui ten hun eigen besloten gemeen schap. „Educatie en emancipatie waren dé doelstellingen van de toenmalige bond. Bijna alle leden waren boerin. Door lezingen, diapresentaties, uitstapjes en cur sussen werd onze blik op de we reld geleidelijk ruimer", betoogt Jannetje Klaaijsen-Hoste. Ook van daag de dag komt de 83-jarige Nieuwvlietse meer over de wereld te weten. Door de televisie, inter net, uitstapjes, uitvliegende fami lieleden, vrienden en kennissen. Maar ook door de contacten met de andere Vrouwen van Nu en het fenomeen 'workshops'. Behalve wat lessencycli voor bestuurs- en kaderleden grossiert de vrouwen bond niet langer in cursussen, maar in losse activiteiten. In een middagje leren spreken in het openbaar, corsages maken, bloem schikken of sieraden maken. „Ook In 1982 vierde de afdeling het 25-jarig bestaan. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle TERNEUZEN - De Vereniging voor Fibromyalgiepatiënten houdt op maandag 27 november een inloop avond voor jongeren in café Ter Nose op de Markt in Terneuzen. Jongeren zijn tussen 19.30 en 21.30 uur welkom voor een gesprek. NIEUW-NAMEN - Het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen begint maan dag met werkzaamheden langs de Kieldrechtse Molenstraat in Nieuw-Namen. Ten behoeve van de verkeersveiligheid worden gras- betontegels aangelegd in de ber men langs het weggedeelte tussen de Woestijnestraat en de Hoogest- raat. Het schap is hier vermoede lijk tot 21 december mee doende. Tijdens de werkzaamheden is het weggedeelte tijdelijk afgeloten voor alle verkeer. Er wordt een om leidingsroute aangegeven. ZEEUWSE Wie binnen een dorpsraad wil functioneren, moet eelt op zijn ziel kweken. Dat hoef je haar niet meer te vertellen. Zij zit al jaren binnen die club in Oosterland. Al tijd zijn er plannen of projecten waar de dorpsraad 'wat aan moet doen'. Neem nu het nieuwe parkje bij de visvijver. Daar moeten tenslotte Tip? redactie@pzc.nl nog bankjes geplaatst, er moet een lik verf over de omheining en er moet voer komen voor de dieren. Dus heeft ze een oproepje voor do naties gelanceerd. „Tweemaal een tientje, tweemaal een tientje", her haalde ze met theatrale uithalen over zoveel Oosterlandse zuinig heid. „En daar moet je het mee doen." 'Normandische uitstraling' blijft basis van project. door René Hoonhorst SLUIS - De Walcherse Bouw Unie (WBU) krijgt niet de gelegenheid het ingediende plan voor het Duin plein in Cadzand-Bad te verande ren. Het ingediende plan met nostal gische Normandische uitstraling is en blijft de basis voor de verande ring van Cadzand-Bad tot aantrek kelijke, eigentijdse badplaats. De projectontwikkelaar en bou wer overlegt wel met onderne mers in het kustdorp over het zo kort mogelijk houden van de bouwtijd en het creëren van tijde lijke huisvesting voor een aantal neringdoenden. Dat antwoordde wethouder Maria le Roy gistera vond tijdens de Sluise raadsverga- Aan criteria voor aantrekkelijk- heid van Cadzand-Bad en par keergelegenheid kan en mag pro jectontwikkelaar WBU niet mor relen van de gemeente. dering op vragen van Lia Flik- weert. De CDA-fractievoorzitter wilde zeker weten dat het kwartet plannenindieners even veel kans had gehad om de opdracht voor herinrichting van de badplaats bin nen te slepen. Le Roy verzekerde dat alle plannen aan diverse crite ria moesten voldoen. Aan die voor waarden - met betrekking tot za ken als aantrekkelijkheid voor de toerist, parkeergelegenheid en kos ten - wordt in geen geval gemor reld, benadrukte de wethouder. Overigens moeten ondernemers én gemeente nog wel in de slag met de WBU voor er definitief groen licht is voor het herinrich tingsplan. „Er zijn nog wel wat harde noten te kraken", kondigde Le Roy aan. Ze weigerde inzicht te geven over de financiële onderbouwing van de vier plannen, omdat de privacy en de bedrijfsgegevens van onder nemers moeten worden be schermd. Ze meldde wel dat een selecte groep ambtenaren en be stuurders de vinger aan de pols houdt bij de uitwerking van het winnende bouwplan. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Zo'n 150 in Zeeuws- Vlaanderen woonachtige vluchte lingen vieren volgende week zater dag dat zij .een verblijfsvergunning hebben gekregen als gevolg van de pardonregeling. In buurtcentrum De Triangel aan de Korte Kerkstraat in Terneuzen houden Stichting Kerk Vluchte ling en Vluchtelingenwerk Mid den- en West-Zeeuws-Vlaanderen een 'pardonfeest'. „Door de par donregeling komt er voor veel vluchtelingen een einde aan jaren lange onzekerheid. Daarmee be gint een nieuw leven. Reden voor een feestje", zegt Frauke-Ann Klom van Vluchtelingenwerk. Waar op eerdere bijeenkomsten vaak hapjes werden geproefd uit al le windstreken, is er tijdens het pardonfeest alleen Hollandse kost, zoals erwtensoep en stamppotten. Tijdens de beslotenbijeenkomst wordt ook een film vertoond, die Belgische en Nederlandse vluchte lingen onlangs samen maakten. Daarin moeten Nederlanders en Belgen vluchten naar gebieden als Afghanistan, Irak en Kosovo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42