Zeeland spaarpot voor de landarbeider naar het werk. Zelfs nu niet Thuisslacht is gebruik in veel landen Juist besluit Z-Vlaanderen niet op borden PZC Vrijdag 23 november 2007 3 zaken gericht. De koffieconcerten. Dat is inmiddels een netwerk van driehonderd mensen. En door mijn contacten in Den Haag heb ik de Taskforce Jeugdwerkloosheid hierheen gehaald. Eerst naar Vlis- singen, toen het stadsgewest, later 'Spijt? Hoogstens hadden we alles met wat meer warmte kunnen brengen' heel Zeeland. Die dingen blijven onderbelicht. Ik heb op tal van ter reinen zaken gedaan. En heus niet alleen voor Afrika en Ambon." Wordt u soms onderschat? „Dat is niet eens aan de orde." Waar bent u het meest trots op? Van Dok haalt een handgeschre ven lijstje uit een andere kamer. „Vlissingen heeft nu een integraal veiligheidsbeleid. En ik ben er trots op dat Vlissingen als eerste stad heeft geageerd tegen het uit zetten van uitgeprocedeerde asiel zoekers. Daar zit ook mijn diepte punt: het zien verdwijnen van 46 kinderen van basisscholen." Sommige mensen denken dat u met tegenzin burgemeester was. Zeker de laatste tijd. Is dat zo? „Oh, absoluut niet! Waar halen ze het vandaan? Misschien zouden ze dat zelf voelen, als ze mij waren. Maar ik heb alle dagen plezier in mijn werk. Nooit één dag chagrij nig geweest. Zelfs nu niet." Zou u iets willen terugdraaien? „Nee, niks. Hoogstens, met deze kennis, dat we alles met wat meer warmte hadden kunnen brengen. Hoewel, of dat zin zou hebben... Nee, mijn carrière eindigt niet in een blamage. Dat was het pas, als ik op het journaal had moeten le zen dat we écht een tekort van veertig miljoen hadden. Nu is het nog te repareren. Dit college durf de tenminste in te grijpen." Gaat u Vlissingen verlaten? „Jazeker. Het is heel naar te blijven in een stad waar je zo bent geëin digd. Bovendien, ik heb veel fami lie en vrienden rondom Haarlem. Zeker als je wat ouder bent, is het goed je roots op te zoeken. Al zeg ik dat met pijn in mijn hart." Anneke van Dok. foto Ruben Oreel pagina 10: roddel en achterklap in de Scheldestad Varken was wild zwijn Het varken is in feite een gedo mesticeerd wild zwijn. Nederland telt ruim elf mil joen varkens. Het varken wordt massaal ge houden voor het vlees. In het jodendom en de islam wordt het varken als onrein be schouwd en niet gegeten. - Tot de jaren '50 van de vorige eeuw was thuisslacht van het varken gebruikelijk. Varkens worden ook als huis dier gehouden. Ze zijn intelli gent en goed te trainen. - Varkens worden onder meer ge bruikt voor het opsporen van truffels. In Nederland gebeurt het al tientallen jaren niet meer. Het thuis slachten van varkens is sinds 1997 officieel verboden. Maar in tal van andere landen is thuisslachten nog volop gebruik. In landen als Tsjechië, Polen, Hon garije en Italië hebben de meeste bewoners van de dorpjes in de heuvels nog een eigen varken. Net als vroeger in Nederland wordt dat varken ter plaatse geslacht, wat ge paard gaat met een feest waarbij de drank rijkelijk vloeit. In Nederland is thuisslacht om re denen van hygiëne, voedselveilig heid en dierenwelzijn verboden. Slachten dient te gebeuren in spe ciale slachthuizen. In die slachthui zen worden sinds enkele jaren ook De slacht gaat gepaard met een feest waarbij de drank rijkelijk vloeit rituele slachtingen uitgevoerd. Daarbij moet altijd iemand van de Voedsel- en Warenautoriteit toe zicht houden. Bij ritueel slachten voor moslims - waarbij het vooral om schapen en geiten gaat - wordt het dier niet bedwelmd voor het gedood wordt. Volgens de Algeme ne Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw, Natuur beheer en Voedselveiligheid hou den moslims zich doorgaans goed aan de regels. Het aantal dieren dat thuis illegaal ritueel geslacht wordt, loopt terug. De dierenbescherming is tegen on bedwelmd slachten omdat dit no deloos stress, pijn en lijden veroor zaakt. Ook de Partij voor de Die ren heeft gepleit voor het verbie den van rituele slacht. Steeds meer moslims stemmen in met het be dwelmen van het offerdier voor de slacht. COMMENTAAR Vlissingen moet niet alleen op zoek naar nieuwe wethouders, maar ook naar een nieuwe burgemeester. Anneke van Dok kondigde gisteren aan dat ze met vervroegd pensioen gaat. Dat is geheel in lijn met eerdere signalen die ze af gaf De vraag is: neemt ze het juiste besluit? Hier past een bevestigend antwoord. Door telkens weer te benadrukken dat ze naast de wethouders staat en daarmee kiest voor collegiaal bestuur, was aanblijven geen serieuze optie. In de PZC van vandaag en gisteren maken Van Dok en anderen de balans op van acht jaar burgemeesterschap. De conclusie kan slechts zijn dat ze zich niet hoeft te schamen voor haar opereren in de Zeeuwse havenstad. Knellende vraag blijft of de keuze voor iets meer afstand tot de wethouders niet passender was geweest. Dan had ze niet hoeven te vertrekken en had het gehavende bestuur dankzij haar aanwezigheid continuïteit gekregen. Nu Van Dok naar Haarlem afreist, mag Vlissingen hopen dat er een zwaargewicht wordt gevonden die bereid is te fungeren als tijdelijk burgemeester. De ernstig verstoorde verhoudingen binnen politiek en ambtelijk apparaat vragen om iemand met veel gezag. Alleen iemand van het kaliber Annemarie lorritsma, die in Delfzijl zegenrijk werk verrichtte als tijdelijk burgemeester, krijgt de trein weer op de rails. DEN HAAG - Minister Eurlings (CDA, Verkeer en Waterstaat) ziet geen reden de bewegwijzering naar Zeeuws-Vlaanderen aan te passen. Dat meldt hij in antwoord op de tweede set vragen die hij hierover heeft ontvangen, ditmaal van de Kamerleden Roemer (SP) en Cramer (CU). Zij vinden dat Zeeuws-Vlaanderen zo slecht is aangegeven op ver keersborden buiten de regio dat weggebruikers geneigd zijn altijd via de Westerscheldetunnel daar naartoe te rijden, terwijl vaak kor tere routes mogelijk zijn. Roemer en Cramer willen dat al bij Breda, Eindhoven en Geleen een aandui ding 'Zeeuws-Vlaanderen' op de borden komt. Bij wegwerkzaamhe den blijkt dit namelijk wel te kun nen. Ook vinden ze het service bord dat op het knooppunt Mar- kiezaat naar Hulst verwijst te sum mier. Minister Eurlings is het niet met de Kamerleden eens. Het is beleid om een plaats aan te duiden en dus niet een gebied. Dat heeft vol gens hem ook geen zin, omdat de beste weg voor een gebruiker al tijd afhangt van zijn uiteindelijke bestemming. Een aanduiding bij Breda, Eindhoven of Limburg vindt de minister te ver weg en on logisch. rugspek (reuzel) hoge rib (ribben, gebraad) schouder (gehakt,| brochetten) ham (varkenssnede, gebraad) buikspek (gehakt, speklappen) keelspek (diverse bereidingen) poten (hutspot) j haasrib en haasje (ribben, varkens haasje) staart (hutspot) lage rib (ribben, gebraad) spiering (ribben, gebraad) J heupstuk (varkenssnede) oren (hutspot) kop (kopvlees) PZC Felix Binicewicz bron Plattelandsklassen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3