Zeeland Giftig kruid blijkt toch geen plaag Zeeland ziet heil in aftakking van Zeeuws spoor naar Antwerpen Senioren die graag meer willen weten over onbezorgd wonen komen naar de ZATERDAG 24 NOVEMBER 2007 13.00-17.00 UUR Meer geld voor veiligheidsregio Routekaart voor jeugdzorg Serviceflat De Horst Serviceflat De Schakel pzc Vrijdag 23 november 2007 33 Jacobskruiskruid is geliefd bij tal van cobsvlinder en dit Icarus-blauwtje. insecten en vlinders, zoals de Sint Ja- foto Chiel Jacobusse Gedeputeerde spreekt op korte termijn met Antwerpen en Brabant. MIDDELBURG - Er moet op korte ter mijn werk worden gemaakt van een directe verbinding voor goede rentreinen die tussen Zeeland en Antwerpen rijden. Een nieuwe bocht van de Zeeuwse spoorlijn naar het reeds bestaande goederen- spoor in Vlaanderen ten noorden van Antwerpen in de A4 zou de beste oplossing zijn. Dat zei verkeersgedeputeerde Pop- pelaars gisteravond in Middel burg in een toelichting op het nieu we verkeer- en vervoerplan van de provincie. Volgende maand praat hij met het Havenbedrijf van Antwerpen over de aanleg van de bocht, en weer een maand later overlegt hij met colle ga-bestuurders van Noord-Bra bant. De veiligheid op het goederen- spoor werd in oktober actueel, toen in Tilburg bijna een perso nen- en een lpg-trein op elkaar botsten. Provinciebestuurders van Noord-Brabant en Zuid-Holland hebben vorige week in Den Haag aan de bel getrokken. Gedeputeerde Poppelaars ziet in den haag - Zeeland krijgt vanaf volgend jaar aanzienlijk meer geld voor rampenbestrijding. Kreeg de veiligheidsregio dit jaar nog 2,1 mil joen euro uit de Brede Doeluitke ring Rampenbestrijding (BDUR), volgend jaar is dat 3,1 miljoen eu ro. Tot en met 2011 wordt dit jaar lijkse bedrag vervolgens stapsge wijs met nog ruim een miljoen eu ro verhoogd, zodat het rijksgeld voor de veiligheidsregio in vier ,jaar verdubbelt. Dat is een gevolg van het kabinetsbesluit om geld oor rampenbestrijding niet meer Onderzoekers vinden weinig jacobskruiskruid in Zeeuwse weilanden. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Jacobskruiskruid is weliswaar een algemene plant, maar het voor herkauwers giftige kruid komt in Zeeland niet mas saal voor. Dat is de uitkomst van een telling die onderzoekers in op dracht van de provincie uitvoer den in agrarische graslanden. Bij veehouders is jacobskruiskruid berucht omdat het bij koeien, scha pen, geiten en met name paarden de gezondheid aantast en de dood tot gevolg kan hebben. De Zeeuw se Land- en Tuinbouworganisatie ZLTO kaartte de problematiek aan in de provinciale commissie Groe ne Ruimte. In totaal werden 397 percelen on derzocht; op 31 percelen (7,8 pro cent) werd jacobskruiskruid aange troffen. In de helft van de percelen ging het om relatief lage aantallen. Ook als slechts één plant werd aan getroffen, zetten de onderzoekers achter het betreffende perceel een kruisje. iacobskruiskruid komt meer voor in huisweitjes (veldjes bij woon huizen en bedrijfsgebouwen, vaak voor hobbydieren) dan in veldka- vels. De meeste planten groeien in de binnenduinrand van Schou wen en Walcheren. Op 29 november adviseert de pro vinciale commissie Groene Ruim te Gedeputeerde Staten wat nu te doen. Vanuit de ZLTO was aange drongen op bestrijding van de plant. Natuurliefhebbers benadruk ken de waarde van de plant voor insecten en vlinders. Als er genoeg voedsel is, eten de dieren overigens om de plant heen, maar in hooi of kuilvoer rui ken ze de typerende geur niet meer. Vooral in hooi van bermran- den is de kans op aanwezigheid van 'besmet' hooi groot. Daarom is wel geopperd een keurmerk voor veilig hooi in te voeren. MIDDELBURG - Het vertrouwen in de professionaliteit van de Zeeuw se jeugdzorg moet terugkomen. De veiligheid van kinderen heeft bij Bureau Jeugdzorg Zeeland de eerste prioriteit. Dat stelde direc teur F. van den Brüle van BJZ giste ren bij een studiemiddag in Mid delburg met alle organisaties be trokken bij de Zeeuwse jeugd. Daar werd de Routekaart ieugd- zorg gepresenteerd: een overzicht waar je kunt aankloppen met jeugdproblemen, van alcoholge bruik en mishandeling tot een zaamheid en onzekerheid. Hij is per komende week te vinden bij middelbare scholen en huisartsen. Verbeteracties voor de jeugdzorg krijgen inmiddels resultaat, meld de de Raad voor de Kinderbescher ming. Dankzij het project Stroom lijnen duurt het nu nog maar een week voordat een melding bij het Advies- en meldpunt Kindermis handeling leidt tot een bescherm- maatregel door de kinderrechter. Dat kon vroeger wel 1,5 jaar duren. de aanleg van een bocht voor goe derentreinen geen direct voordeel voor Zeeland. Voor Bergen op Zoom en Roosendaal daarentegen staan er wel grote belangen op het spel, omdat het goederenvervoer over het spoor van en naar Zee land nu die steden moet aandoen om te rangeren. Indirect kan Zee land volgens de gedeputeerde wel profiteren, omdat de Antwerpse bedrijven die belangen hebben in Zeeland een meer rechtstreekse en dus tijdbesparende verbinding krij gen. De kosten van de aanleg van het nieuw stuk spoor, dat vijf tot zes kilometer lang is, worden op ne gentig miljoen euro geraamd. Verwacht wordt dat, naast Rijk en provincies, ook Vlaanderen meebetaalt. Financiering zou niet al te proble matisch mogen zijn, omdat er voor een eerder - inmiddels afge blazen - project nog steeds geld ge reserveerd ligt. Bovendien zou het spoor over dertig jaar rendabel kunnen zijn. Er moet snel werk worden ge- maakt van een directe goederen- spoorvoorziening tussen Antwer pen en Zeeland. Dat blijkt uit het vervoersplan van de provincie. f l A T De Horst 48 4461 WZ GOES 0113-228120 f v alleen te koppelen aan het aantal inwoners van een regio, maar ook aan de veiligheidsrisico's, zoals de lengte van vaarwegen en de aanwe zigheid van chemische bedrijven. Verder krijgt Zeeland van de lande lijke Taskforce Management Over stromingen volgend jaar 600.000 euro voor een oefenproject over de hulpverlening bij overstromin gen. Eenmalig kan er ongeveer nog anderhalf miljoen euro bijko men als Zeeland besluit tot een fu sie van de brandweer. Dat wordt in januari duidelijk. 's Gravenpolderseweg 9 4462 CD GOES 01 13-228951

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39