Containerplannen over twee sporen Exotische schatten terug in Zeeland Spreekuur D66 over Europa Begrip gevraagd voor bezwaar blauwtongprik A, voor een goed lichtadvies Snelheid onder spoor naar 100 Werken bij een dynamisch en toonaangevend mediabedrijf. Details: www.tidi.nl/vacatures PHP-ontwikkelaar (aankomend) PHP-ontwikkelaar (senior) I PZC Vrijdag 23 november 2007 31 DEN HAAG - SGP-Kamerlid Van der Vlies heeft minister Verburg (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) gisteren ge vraagd of uitzonderingen mogelijk zijn als volgend jaar de vaccinatie tegen de dierziekte blauwtong ver plicht wordt. Hij wees erop dat 'ge moedsbezwaarden' tegen inenting ook moeite kunnen hebben met de vaccinatie van vee. Europa heeft waarschijnlijk geen oog voor mensen die op basis van hun le vensovertuiging tegen inenten zijn. „Indringend vraag ik de minis ter aandacht voor deze kleine maar herkenbare groep. In Brussel zijn ze wellicht een Fremdkörper, maar in ons land niet." Volgens Verburg is nog allerminst zeker of inenting verplicht wordt. Nederland heeft voorlopig twee miljoen vaccins besteld met het oog op vrijwillige enting. Dat wor den tien miljoen porties bij ver plichte vaccinatie. Uitzonderingen liggen dan niet voor de hand, al dus Verburg. „Verplichte vaccina tie stelt ons mogelijk in staat blauwtong helemaal uit te roeien." GS willen doorgaan met voorbereiding voor WCT Vlissingen-Oost. door Ben Jansen TERNEUZEN - De Westerschelde Container Terminal (WCT) moet samen met andere containerplan nen in Vlissingen worden ontwik keld. De planologische voorberei dingen voor de WCT gaan door en daarnaast wordt het initiatief voor de Verbrugge Container Ter minal (VCT) op waarde getoetst. Dit tweesporenbeleid presenteert het dagelijk provinciebestuur van daag aan de Staten van Zeeland. Die bespreken het volgende maand. Doorgaan met de WCT betekent dat het milieueffectrapport en de maatschappelijke kosten-batenana- lyse moeten worden bijgesteld. De vorig jaar uitgebrachte versies van deze onderzoeken kloppen niet meer, omdat overslagbedrijf Ver- brugge begin dit jaar zijn plannen voor een containerterminal aan de Sloehaven/Quarleshaven heeft ge presenteerd. Zonder dat alternatief mee te we gen, is een besluit om de WCT pla nologisch mogelijk te maken vrij wel kansloos bij de Raad van Sta te. Dat heeft de door GS geraad pleegde hoogleraar B. Schueler eer der deze week duidelijk gemaakt. Nadat de Raad van State in 2003 een streep haalde door het oor spronkelijke WCT-plan, heeft advi seur F. ten Thij bekeken wat er te repareren viel. In september schet ste hij vier scenario's voor de keus WCT en/of VCT. Hij vond dat om te beginnen de VCT moet worden aangelegd en eventueel later de WCT. Gedeputeerde Staten kiezen er evenwel voor door te gaan met de WCT-plannen en daarnaast vol strekte duidelijkheid te krijgen Etnografische collectie genootschap van Leiden naar Zeeuws Museum. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het lijkt wel pakjes avond in het Zeeuws Museum in Middelburg. Kratten vol schatten, bedekt met kussens en ander be schermend materiaal, worden het depot binnengereden. Registrator Caroline van Santen en depotbe heerder Karina Leijnse van het Zeeuws Museum pakken met wit te handschoentjes behoedzaam de aanwinsten - een vrachtwagen vol etnografica - uit. De omvangrijke verzameling is geen gebaar van de goedheiligman maar van het Museum Volkenkun de in Leiden. En een cadeau is het ook niet echt te noemen, eerder - oneerbiedig gezegd - een sigaar uit eigen doos, want de collectie is van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. In de jaren vijftig werd deze in bruik- 'Het is een prachtige collectie met vaak mooie verhalen erachter' leen gegeven aan het Volkenkun dig Museum Justinus van Nassau in Breda. Toen dat in de jaren ne gentig de deuren sloot, verhuisden de etnografica naar Leiden. Daar was er volop begrip voor het herrezen besef bij het Zeeuws Mu seum dat de stukken in Middel burg thuishoren. Het gaat immers om voorwerpen die door en voor Zeeuwen door de eeuwen heen Karina Leijnse (I) en Caroline van Santen van het Zeeuws Museum bekijken de etnografica. foto Lex de Meester zijn verzameld tijdens handelsrei zen en particuliere trips overzee: van hoofdtooien uit Zuid-Amerika tot een sierkam uit Sri Lanka en van een koran-amulet uit Sumatra tot Javaanse krissen. Het is een niet geringe hoeveel heid: 725 objecten. Een bescheiden deel was al naar Zeeland terugge keerd en is, fraai geëtaleerd, te be wonderen in de Wonderkamers op de bovenste etage van het ver nieuwde Zeeuws Museum. De resterende voorwerpen, ruim vijfhonderd stuks, werden gisteren als verloren zonen onthaald. Een waar feest voor Van Santen, die van huis uit antropologe is en zich veel met etnografica heeft bezigge houden. „Het is een prachtige col lectie met vaak mooie verhalen er achter." Die verhalen wil ze de komende tijd in kaart brengen: wat is het voorwerp precies, hoe oud is het en wie heeft het destijds geschon ken aan het genootschap? Die in formatie is voor een deel bekend, maar er valt nog genoeg speur werk te verrichten. Het is, zegt Van Santen, de bedoeling dat de mooiste objecten geleidelijk ook in de Wonderkamers zijn te zien. „Eerst de kledingstukken. Die zijn het gevoeligst voor licht, dus moe ten het snelst worden gewisseld." De collectie is in Leiden in goede handen geweest, constateert Van Santen. Natuurlijk zijn er beschadi gingen, maar dat is onvermijdelijk. Haar oog valt op een sieraad van tanden afkomstig uit Nieuw-Gui- nea. Het is aan een vel papier be vestigd. 'Pas op', staat erop. 'Deze tand zit los.' over de haalbaarheid van de VCT. Die ontbreekt op dit moment. Ha venschap Zeeland Seaports moet zich naar de mening van het dage lijks provinciebestuur actiever en uitnodigender naar Verbrugge op stellen om beter inzicht in het VCT-project te krijgen. In welke combinatie en omvang de plan nen uiteindelijk worden uitge voerd, hangt behalve van eventue le hobbels in de planologische pro cedure af van de capaciteit van de achterlandverbindingen. Op basis van de uitlatingen die de afgelopen maanden in de Staten zijn gedaan over de containeront wikkeling in Vlissingen-Oost, ziet het ernaar uit dat het voorstel van GS op steun kan rekenen. Het dagelijks provinciebestuur gooit geen van de containerplan nen voor Vlissingen-Oost over boord. Het woord is volgende maand aan de Staten. Welkom op ons nieuwe adres: X -LIndustrieweg 1, Sluis VS BOGAARD Tel.: 0117-461853 www.bogaardlights.nl VLISSINGEN - Europarlementariër Sophie in 't Veld (D66) houdt van daag in Vlissingen een eurospreek uur. Van 17.00 uur tot 18.30 uur kan iedereen die vragen of opmer kingen heeft over Europa bij haar terecht in het Arsenaaltheater. Met het spreekuur wil In 't Veld la ten zien dat zij openstaat voor de vragen van burgers en dat zij aan spreekbaar is voor de kiezer. De politiek, maar bovenal Europa, is volgens In 't Veld geen ver-van mijn-bedshow maar gaat over con crete zaken. Het eurospreekuur is haar middel om dat duidelijk ma ken. Het spreekuur is onderdeel van een werkbezoek van Sophie in 't Veld aan Zeeland. Vanmiddag brengt zij een bezoek aan Zeeland Seaports in Terneuzen en aan het Sloegebied. Zij zal tijdens dit werk bezoek geïnformeerd worden over de economische ontwikkelingen in het havengebied in Zeeland. Daarnaast wil ze zich oriënteren op de problematiek van grensarbei ders. Deze kwesties kunnen ook in het spreekuur aan bod komen. GOES - De maximumsnelheid op de A58 ter hoogte van het nieuwe Sloelijnviaduct blijft voorlopig be perkt tot 100 kilometer per uur. Rijkswaterstaat wil de weggebrui kers zo voorzichtig laten wennen aan de nieuwe omstandigheden. In verband met de werkzaamhe den mocht langere tijd op het tra ject niet harder dan 70 kilometer per uur worden gereden. Die maat regel wordt vandaag opgeheven. Bij het viaduct duikt de snelweg een verdieping in, onder het spoor door. Om die reden wordt voorlo pig afgezien van het herstellen van de maximumsnelheid tot 120 kilo meter. Voor vrachtwagens blijft voorlopig een inhaalverbod gel den. Na een halfjaar wordt de ver keerssituatie geëvalueerd en vol gen definitieve maatregelen. Is programmeren jouw passie? Dan zoeken we jou... TiDi Graphics Internet Huisstijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37