Te weinig geld voor plannen Colijnsplaat 'Scepsis over Masquerade is Hoorn was mobieltje van de middeleeuwen Tunnel bij Sluiskil is een stap dichterbij 'De Piraat' Verkeersveilig 26 Vrijdag 23 november 2007 pzc Michael Troost componeert en vertolkt Franse jachthoornmuziek en leidt twee gezelschappen trompe de chasse. foto Dirk-Jan Gjeltema Michael Troost heeft een passie voor de Franse jachthoorn. door Marijke Vael burgh-haamstede - De lage, rau we klanken van het middeleeuwse natuurinstrument grepen hem bij de keel in de Ardennen. „Daar jaag de een baron met paarden, hon den en hoornblazers." Sindsdien is de Franse jachthoorn de passie van Michael Troost uit Burgh- Haamstede. Hij componeert muziek voor het koperen blaasinstrument dat uit sluitend wordt bespeeld door lichaamsinspanning. „Op een na tuurhoorn zitten geen ventielen. De blazer vormt zelf alle klanken." Troost is muzikaal leider van twee trompe de chasse-gezelschappen; de Gezellen van Artemis en Les Trompes du Deelerwoud. Verder is hij voorzitter van de Nederland se Vereniging van Jachthoornbla zers (NVJB). Het begon allemaal toen Michael als 14-jarige lid werd van de Rotter damse Jachthoorn Blaasgroep. „Mijn moeder bracht mij daar om mijn longvolume te ontwikkelen, want ik was astmatisch." Van die aandoening heeft de 33-jarige ma kelaar sindsdien geen last meer. Wel werd hij gefascineerd door jachthoornmuziek, aanvankelijk van de Duitse plesshoorn en sinds zijn bezoek aan de Ardennen die van de Franse trompe d'Orléans. „De Franse jachthoorn is het mo bieltje van de middeleeuwen. Tij dens de jacht werden korte fanfa res gebruikt om de deelnemers te informeren over het wild. Er zijn klanken voor ree, wild zwijn, haas, vos en das. Ook de jachtomstandig- heden werden via hoorns doorge geven, bijvoorbeeld wanneer het wild het water opzocht of naar een ander deel van het bos ging." De Franse jachthoorn wordt ge stemd in D. Troost: „Een lage, rau we klank die passie opwekt bij de honden die achter het wild aan moeten." Na de jacht verzorgen de hoornblazers muziek tijdens de feesten en bals waarmee het evene ment wordt afgesloten en zij bege- 'Er zijn aparte klanken voor een ree, wild zwijn, haas, vos of das' leiden de Hubertusmis waarmee het jachtseizoen wordt geopend. In Nederland zijn drie groepen Franse jachthoornblazers ofwel sonneurs actief. De Gezellen van Artemis, waarvan Michael muzi kaal leider is, ontstond toen son neurs uit verschillende groepen in België en zuidwest-Nederland het plan opvatten om een cd te ma ken. „Het betreft de betere muzi kanten die de jachthoornmuziek op een hoger plan willen brengen. Dat is moeilijk omdat het om na tuurklanken gaat. Die worden niet van bladmuziek gespeeld, maar uit het hoofd." Stichting moet snel knopen doorhakken om subsidie te pakken. door Luc Oggel colijnsplaat - De Stichting Pro motie Colijnsplaat en Kats (SPCK) zit op hete kolen. Er is te weinig geld om alle plannen die er voor het dorp zijn te realiseren, maar om nog in aanmerking te komen voor subsidie moet op korte ter mijn worden beslist wat de stich ting nog wél wil laten doorgaan. De intenties van de club waren, bij de oprichting zo'n anderhalf jaar geleden, nobel: de dorpen Co lijnsplaat en Kats bruisender ma ken aan de hand van een waslijst aan plannen. De opvallendste zijn het neerleggen van een viskotter op de oude haven, die dienst kan doen als informatiecentrumpje en een zee-aquarium bij de vismijn. Inmiddels is echter gebleken dat het financieel niet haalbaar is om beide ideeën gestalte te geven. „We zullen dus moeten kiezen, maar we zijn er nog niet uit", zegt secretaris.I. Bolijn van de SPCK. „We willen het liefste gaan voor de kotter, maar dat kost bergen met geld. We hebben een beroep gedaan op Leader+ (een initiatief van de Europese Commissie om de ontwikkeling van plattelandsge bieden te steunen door middel van financiële bijdragen, red.), maar je moet dan wel eerst het he le bedrag zelf voorschieten. Dat geld hebben we niet." Een kotter kost volgens Bolijn tien duizend euro. „Maar dan ligt hij nog niet in Colijnsplaat en is hij ook nog niet ingericht." Het aqua rium is financieel wel haalbaar, maar ook daar zitten haken en De Stichting Promotie Colijns- plaat en Kats krijgt niet alle plan nen die ze heeft rond, maar moet snel keuzes maken om nog subsidie te kunnen krijgen. ogen aan, aldus de secretaris. „Het is op dit moment onduidelijk wat er met de vismijn gaat gebeuren. De erfpacht loopt bijna af en het is maar de vraag of de gemeente er weer mee in zee gaat. Stel dat de vismijn verdwijnt, dan heb je al leen nog maar een aquarium. Bo vendien is een eis van Leader+ dat zo'n project minimaal vijf jaar blijft draaien. Dat moet je maar af wachten." Het probleem is volgens Bolijn dat er veel minder geld is binnengeko men dan waar op was gerekend. „We worden er best een beetje moedeloos van. )e krijgt het idee dat je loopt te leuren. De boel af blazen zou zonde zijn, dus we be kijken nu of we de plannen mis schien moeten omgooien. Maar stiekem hopen we natuurlijk dat er mensen zijn die ons willen hel pen." Hoe dan ook, de keus tussen kotter of aquarium moet snel ge maakt worden. Leader+ stopt na melijk per 1 januari. - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend: vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle wissenkerke - Openbare basis school De Vliete heeft gisteren als eerste school op Noord-Beveland het Zeeuws Verkeersveiligheidsla- bel ontvangen. Het keurmerk geeft aan dat de school in kwestie uitge breid en praktijkgericht verkeers- onderwijs geeft. In heel Zeeland zijn er nu 53 scholen met het label. Op zoek naar een stoere skelter! www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 Slagwerkfestival in Heinkenszand heinkenszand - In de Stenge in Heinkenszand is zondag een slag werkfestival. Op het programma staan optredens van de slagwerk groepen van de plaatselijke mu ziekvereniging Euterpe en van Vlijt 8c Volharding uit Souburg. Speciale gasten zijn Dave Im- brechts en Jeffrey Bax. Imbrechts speelde onder meer met Clouseau en K's Choice. Het festival begint om 15.00 uur. Voorlichting over het gebruik van medicijnen goes - 'Wijs met medicijnen', dat is het thema van een bijeenkomst van de gezamenlijke ouderenbon den in Goes, maandagmiddag in het restaurant van verzorgingshuis het Gasthuis. Tijdens die bijeen komst krijgen ouderen informatie over het gebruik van medicijnen. Apotheker S. van de Rijt van van de Zeeuwse Apotheek is één van de inleiders. Aanvang: 14.00 uur. 't Kliekse treedt op in Ellewoutsdijk ellewoutsdijk - De Vlaamse volksmuziekgroep 't Kliekske treedt zondagmiddag op in het Kerkjê van Ellesdiek in Ellewouts dijk. De groep bestaat uit Rosita en Oswald Tahon, Wilfried Moonen en Herman de Wit. Zij bespelen instrumenten als een draailier, doe delzak, rietpijp en koehoorn. Het concert begint om 14.30 uur en de entree bedraagt acht euro. Alzheimer Café bij Ter Vaicke in Goes goes - In verzorgingshuis Ter Vai cke in Goes is maandag een voor lichtingsavond over dementie. De bijeenkomst is tijdens het 'Alzhei mer Café', waar familieleden, vrienden en kennissen van demen terenden terecht kunnen met aller lei vragen over de ziekte. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en duurt tot 21.30 uur. De toegang is gratis. Uitvoering zal veel lijken op die van de Westerscheldetunnel. door Conny van Gremberghe terneuzen - Zeeuws-Vlaanderen heeft in de loop van 2013 een ei gen kanaaltunnel. De 250 miljoen euro kostende verbinding zal af hankelijk van de gekozen uitvoe ring een lengte krijgen van 1000 of 1300 meter en komt juist zuidelijk van de brug bij Sluiskil te liggen op een diepte van 16 meter. Twee meter minder diep dan de Belgen gewild hadden, maar diep genoeg om een eventuele verdieping van het kanaal Gent-Terneuzen niet in de weg te staan. De Belgische in stanties hebben met dit compro mis genoegen genomen. De projectgroep Kanaalkruising Sluiskil heeft de voorbije maanden niet stilgezeten. Terwijl gedepu teerde Poppelaars nog in de slag is met het ministerie over de uitein delijke financieringsopzet voor de tunnel heeft de projectgroep bijna de laatste hand gelegd aan het ont- werp-tracébesluit. Of er een geboorde of een afgezon ken tunnel komt, is nog niet duide lijk. De marktprijs zal daarbij bépa- lend zijn. Zeker is wel dat de uit voering veel zal lijken op die van de Westerscheldetunnel met de zelfde veiligheidsvoorzieningen. Organisator dancefeest baalt van negativisme na fiasco in de zomer. door Rob Paardekam goes - Nee, boos is hij niet op de mensen die afgelopen zomer zon der vergunning een dancefeest wil den organiseren in de Zeelandhal len in Goes. „Het was vooral lullig voor hen zelf', zegt Martin Priem. „Maar het heeft wel een smet ge worpen op andere dancefeesten in de provincie." Organisator B2S wilde in de nacht van 21 op 22 juli Hard Bass organi seren. Het dancefeest kon echter niet doorgaan, omdat de gemeente weigerde een vergunning te verle nen. Volgens de burgemeester wa ren er te weinig politiemensen be schikbaar. Dat kwam deels omdat de vergunning veel te laat was aan gevraagd. „Het was natuurlijk niet slim om al kaarten te gaan verko pen op het moment dat de vergun ning nog niet was verstrekt", vindt Martin Priem. „Daardoor moesten ze veel mensen terugbetalen." Priem is van plan om in de nieuw jaarsnacht zelf een groot dancefes- tijn in de Zeelandhallen te houden en merkt naar eigen zeggen dat het debacle van afgelopen zomer nog niet is vergeten door de party- gangers in Zeeland. 'Het zal wel weer niet doorgaan', is volgens hem de tendens onder veel liefheb bers. Hij verwijst naar de populai re website 'partyflock' waarop veel feesten staan aangekondigd en aan elke party een forum is gekoppeld. Een paar berichten over het feest van Priem in de Zeelandhallen: „Ik heb zo'n voorgevoel dat dit een grote flop wordt. Als het über haupt al doorgaat en niet op het laatste moment wordt afgelast", 'Ik ga weer niet voor Jan Lui een ticket halen. Net als met Hard Bass' zegt ene Men-oh. Jumpmaster stelt: „Maar ff afwachten of het dit keer wel door kan/mag gaan! Ik ga niet weer voor Jan Lui een ticket halen net als met Hard Bass." Priem zegt te balen van deze reac ties. „We worden nu allemaal over

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32