Varken als knorrende Nooit één dag chagrijnig Klaar is Kats De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Vrijdag 23 november 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Kats is een fijn dorp. We wonen er nu zeven jaar. Wan neer mijn meisje en ik door de polder banjeren of op de dijk van de unieke Oosterschelde genieten, zeg ik vaak: 'Ik heb niet zo veel meer te wensen, we zijn de bewo ners van het paradijs op aarde.' Als af en toe een huis in ons prachtdorp vrijkomt, zijn het vaak jonge mensen die belang stelling tonen. Dat is begrijpelijk. Geen dierb'r plek dan hier je kinderen te laten opgroeien. De basisschool is het hart van het dorp. De leerkrachten heb ik leren kennen als bevlogen idealisten. Bovenmeester Leen woont niet thuis, hij woont op school. We zijn in ons dorp met amper vierhonderd zielen en die zie len doen veel samen. Badminton, biljarten, zingen, toneel spe len, schilderen, collectief erwten- soep eten in de kerk, sjoelen om We zijn met amper De^Jzeren Schijfvai; vierhonderd zielen l°°ien - wat doen we allemaal niet?! en doen veel samen Morgen scharen we ons in het dorpshuis weer om het open po dium dat KIK heet: Klaar Is Kats. Schoolkinderen, krasse knar ren en alles er tussenin beklimmen het podium. KIK staat morgen in het teken van de magere jaren vijftig. Op het toneel beperkt het decor zich ditmaal tot een staande schemer- lamp-met-kap. Wie zich van buiten Kats ook eens aan deze warmte wil koes teren, moet wel op tijd van huis gaan, want we hebben een probleempje. Kats Is Klaar, maar de enige toegangsstraat tot het dorp ligt open. Dit karwei moest uitgerekend in de modde rigste periode van het jaar worden uitgevoerd door anderhalve man en een paardekop. Prima timing! Ik meen dat het werk een week of wat geleden al klaar had moeten zijn. Inmiddels houdt iedereen rekening met een half isolement tot aan het voorjaar van 2008. Of hieromtrent. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64.00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Burgemeester van Vlissingen verlaat stad 'met pijn in het hart'. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Een blamage dat haar carrière zo moet eindigen? Dat wil Anneke van Dok niet horen. Frus trerend is het wel, weg te moeten gaan nét nu je in een college zit dat een beetje meewerkt. Collegiaal bestuur, daar schermde u altijd mee. Samen uit, samen thuis. Nu bent u uw baan kwijt. Heeft u spijt van die uitspraak? „Nee, absoluut niet. Zeker niet bij zo'n zware klus als het Schelde- kwartier. Dat zou getuigen van ui terst slappe knieën." Ooit had iedere landarbeider een varken als knorrende spaarpot. De slachtdag was een feestdag. Keutjesavond. Zorgcentrum Duinoord in Haamstede viert het elk jaar. door Piet Kleemans Luxe was het niet, eerder bittere noodzaak. Landar beid was seizoensarbeid. In de winter was er weinig tot niets te doen op het land en za ten de landarbeiders werkeloos thuis. Om de winter door te ko men, was er het varken. Vrijwel ie dere landarbeider had wel een keu- tje in 't kot. Het dier werd vetge mest met krielaardappelen, erw ten en gerstemeel totdat het een gewicht van om en nabij de 400 pond had bereikt. Voldoende om een gezin - en die waren vaak niet klein in die tijd - een winter lang van vlees te voorzien. De slachtdag was een feestdag, herinnert me vrouw J. van Oudenaarde (94) uit Renesse zich. „Er was een borrel- li heeft uw missie niet volbracht. „Toen ik hier kwam, trof ik een be stuurscultuur van onderlinge con- tactjes. Niet alleen bij de PvdA, ik zag het evenzeer bij het CDA. Een totaal van relaties en opvattingen. Onderling gezellig, maar er lag wei nig vast. Dat wilde ik veranderen, zoals ik in Velsen had gedaan." Waarom lukte het hier niet? „In Velsen vernieuwde het college twee jaar nadat ik er kwam. Dat beïnvloedt mensen. In Vlissingen kwam de transparantie pas met de komst van dit college. Er kwamen bestuurders die hetzelfde zagen als ik, zorgvuldig omgingen met docu mentatie. Een cultuurshock voor Vlissingen. Nu kreeg ik ook ruimte om te doen wat ik kan." tje in huis, speciaal voor de slach ter. Van het eigenlijk steken van het varken werd je als kind wegge houden, maar daarna stond je overal bij." Mevrouw Oudenaarde, sinds een jaar woonachtig in Duin oord, kan zich de beelden en geu ren nog levendig voor de geest ha len. „Het was veel werk, dat weet ik nog. Maar je moest er ook lang van eten. En alles van het varken heeft een eigen smaak. Ik weet nog dat de darmen van het varken werden schoongemaakt en daarna gebakken. Heerlijk. Die smaak heb je niet meer tegenwoordig." Vrijwel alles van het varken werd gebruikt. Het vlees was voor de consumptie en de haren werden gebruikt voor borstels. Zelfs voor de 'pezerik' - de penis van de keu - was een doel gevonden. Die werd gebruikt om zaag en spa in te vetten. De avond van de slachtdag was het feest, compleet met kaartspel, drank en - naar verluidt - soms lie derlijk gedrag. De slachter werd En dan sturen ze het college weg. „Vreselijk frustrerend. Ik neem het de raad niet kwalijk, hoor. Het eni ge dat ik mensen kwalijk neem, is dat het op de man werd gespeeld. Iedereen kreeg een beurt." Dus het klopt dat u voorheen in uw ambities werd geremd? „Geremd is nog zacht uitgedrukt. Ik vond het vaak blokkerend. Hoe dat ging? Heel impliciet. Ik merkte dat er werd gezwegen. Mijn plan nen werden gewoon genegeerd." Maar u was burgemééster! „Ja, maar als de cultuur zo is, diep en breed, dan is dat lastig te door breken. Dat wil overigens niet zeg gen dat ik me in een hoek heb la ten drijven. Ik heb me op andere met egards ontvangen. Voor hem stond een borreltje klaar. Nadat het varken was 'gestoken', begon de systematische slacht. De tenen waren om op te kluiven, net als de staart. De ingewanden van het dier gingen in de kookpot. Het fijn gesneden en gekookte orgaanvlees werd uiteindelijk tot worst ver werkt. De worstvulling ging in de - schoongemaakte - dunne darm van het geslachte varken. De ham men werden op een op schragen gereed staande deur gelegd. De kin deren kregen de taak te zorgen dat de boerderij katten geen kans kre gen alvast aan de hammen te kna gen. Van de snuit van het varken werd zult gemaakt en het spek rond de tepels gold als een trakta tie. Spek, hammen, schouderstuk ken en ribbetjes gingen gemengd met zout in de zogeheten 'spekton- ne'. De oren en de kop gingen bo venop. Die werden het eerst gege ten. Riblapjes werden onder pekel in een Keulse pot bewaard. De varkensblaas werd ook niet weggegooid. Nadat die schoonge maakt en gedroogd was, werd de ze als een vel over een blikken bus gespannen. Daarin werd een riet gestoken en vastgebonden en voi- la, daar was de koenkelpot waar muziek mee kon worden gemaakt. Kinderen gingen met de koenkel pot langs de deuren om van deur tot deur van ouwejaer te zingen. Dat leverde geld op en snoep. Met het later verdwijnen van de var kens uit de dorpen verdween ook het koenkelen. Het varken was belangrijk voor de landarbeider. Het was wintervoor-. raad. Kostbare voorraad die gekoes terd werd. Je kon zelfs bij de vak bond terecht als het beestje iets on der de leden kreeg. De dienstmei den op de boerderij kregen 'staart- jesgeld' voor elk biggetje dat ze wisten te verkopen. Duinoord-kok Huib van Antwer pen had er gisteren een behoorlij ke kluif aan. Hij stond voor de taak om maar liefst tachtig man te voorzien van 'alles van het var ken'. „Het is een hoop werk, maar het zijn geen moeilijke recepten. Wat er allemaal bijzit? Dat is het geheim van de slager." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend, een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven Handtekening De KC gat mgrjzy om met penoomgcgmm. in fcct coWon eft u ludere fitarriatie 'Witte worst meneer, dat was voor ons kinderen toen een traktatie. Die smaak bestaat nu niet meer' Keutjesavond in zorgcentrum Duinoord. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2