Monumentenprijs krijgt een nieuwe opzet Jachthoorn als Vredehof krijgt urnenmuur erbij Prijs leesbevordering voor obs 't Kofschip 'De Piraat' Café De Biet stijgt in top-ioo 26 1 Vrijdag 23 november 2007 pzc S Iedereen moet kunnen nomineren, uitreiking moet feestje worden. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De Monumentenprijs van de gemeente Schouwen-Dui- veland krijgt een oppepper. Burge meester en wethouders willen het grote publiek erbij betrekken en duidelijker maken hoe de winnaar tot stand komt. De uitreiking moet gepaard gaan met een avond vullend programma met daarin bij voorbeeld muziek en een lezing. De gemeente riep de prijs in 2002 in het leven en is volgend jaar aan de vierde uitreiking toe. Volgens wethouder Roel van der Wekken (monumenten) is er te weinig aan dacht voor de onderscheiding, die gaat naar mensen of organisaties die zich inzetten voor monumen ten. „De prijs zou meer status moe ten hebben. We zijn immers een monumentengemeente." De verslappende aandacht is deels te wijten aan het feit dat tot nu al le beslissingen binnen de muren van het gemeentehuis werden ge maakt. Ambtenaren en wethouder hadden van begin tot einde een flinke vinger in de pap. Toemalig monumentenwethouder Wijnand Renden had in 2004 daar om al plannen om de procedure te veranderen. Die werden nooit doorgezet, waardoor de uitreiking in 2006 weer op de oude manier plaatsvond. De oude plannen zijn nu weer uit de ijskast gehaald. Huidig wethou der Van der Wekken zegt nog niet precies te weten hoe de nieuwe procedure eruit komt te zien. Wel noemt de gemeente in het schrifte lijke besluit 'deskundigen van bij voorbeeld Stad en Lande' als moge lijke meedenkers. Ook pleit ze er voor dat iedereen mensen of orga nisaties moet kunnen voordragen. De aandacht voor de Monumen tenprijs van de gemeente Schou- wen-Duiveland verslapt. Daarom wordt het publiek erbij betrok ken en de procedure helderder. Wethouder Roel van der Wekken De prijs werd eerder gewonnen door Bram Versluis van de Monu mentenhaven Zeeland (2002), het college van Kerkrentmeesters van de Hervormde Kerk Haamstede (2004) en de Stichting Monumen ten Schouwen-Duiveland (2006). - gewoon gezellig - STRANDPAVILJOEN Geopend:' vrijdag - zaterdag - zondag Duinweg Oostkapelle ZIERIKZEE - In de café-topioo van het vakblad Misset Horeca is café De Gekroonde Suikerbiet in Zierik- zee bezig aan een gestage opmars. Het café aan de Nieuwe Haven steeg van de 54e naar de 32e plaats. „De Biet is goed be zig," zegt Misset-chef Sander van Werkhoven. „Het café heeft de fruitautomaat eruit gegooid en ver vangen door een wijnklimaatkast. Zulke dingen zien wij graag." „Ik doe dingen waar ik mezelf goed bij voel," reageert Biet-eige naar Robbert Roggeband. „Die gokkast paste niet bij ons publiek. Het zijn asociale machines." De enige andere Zeeuwse notering in de topioo is café 't Anker in Hulst. Deze zaak komt binnen op de 65ste plaats. Volgend jaar mag café De Mug in Middelburg weer meedoen. Na het behalen van de titel in 2004 werd deze zaak voor een periode van drie jaar in de ere galerij geparkeerd. Als eerste in de top 100 eindigde café De Wolthoorn in Groningen. Het afgelopen jaar hebben zeven tien vakmensen anoniem bijna vierhonderd cafés bezocht en be oordeeld. De speciale editie van Misset Horeca verschijnt vandaag. Maar gistermiddag knalden de champagnekurken al in Zierikzee. Zierikzeese basisschool wint tweede prijs in landelijke wedstrijd. zierikzee - „Plezier in lezen staat voorop in onze zelf ontwikkelde methode voor leesbevordering. Het is natuurlijk geweldig dat we daar nu een tweede prijs mee heb ben gewonnen in de landelijke wedstrijd van uitgeverij Zwijsen." Dat zegt intern begeleidster Saskia Bruining bij openbare basisschool 't Kofschip in Zierikzee. Met die tweede prijs heeft de school 7.500 euro in de wacht ge sleept. Dat bedrag dient ook weer besteed te worden aan activiteiten of artikelen die het lezen bevorde ren. Volgens Bruijning is de prijs zeer welkom. „We hebben nog zo veel leuke plannen daarvoor", laat ze enthousiast weten. Zitjes op het nieuw aan te leggen schoolplein, waar de kinderen lekker kunnen lezen, gelden als voorbeeld. Samen met leerkracht Bea Dale bout maakte Bruijning de opzet voor een manier om schoolbreed het lezen bij de leerlingen te bevor deren. „We zijn er in januari in groep vier als proef mee begon nen. Wij hebben samen wel de ideëen gelanceerd, maar het leuke is dat het hele team van leerkrach ten eraan meewerkt. Zo'n nieuwe methode vergt immers ook extra tijd en inzet van de collega's." Bruijning legt uit dat leesbevorde ring al in groep één begint. Voor de kleuters zijn er bijvoorbeeld de zogeheten leesrugtasjes met daarin een prentenboek, een bijhorende puzzel, een spelletje en een hand poppetje. Bij de nieuwe methode technisch lezen voor de groepen vier tot en met acht wordt reke ning gehouden met het eigen ni veau van de leerlingen. Burgh-Haamstedenaar bewaakt kwaliteit van Franse hoornmuziek. door Marijke Vael burgh-haamstede - De lage, rau we klanken van het middeleeuwse natuurinstrument grepen hem bij de keel in de Ardennen. „Daar jaag de een baron met paarden, hon den en hoornblazers." Sindsdien is de Franse jachthoorn de passie van Michael Troost uit Burgh- Haamstede. Hij componeert muziek voor het koperen blaasinstrument dat uit sluitend wordt bespeeld door lichaamsinspanning. „Op een na tuurhoorn zitten geen ventielen. De blazer vormt zelf alle klanken." Troost is muzikaal leider van twee trompe de chasse-gezelschappen; de Gezellen van Artemis en Les Trompes du Deelerwoud. Verder is hij voorzitter van de Nederland se Vereniging van Jachthoornbla zers (NVJB). Het begon allemaal toen Michael als 14-jarige lid werd van de Rotter damse Jachthoorn Blaasgroep. „Mijn moeder bracht mij daar om mijn longvolume te ontwikkelen, want ik was astmatisch." Van die aandoening heeft de 33-jarige ma kelaar sindsdien geen last meer. Wel werd hij gefascineerd door jachthoornmuziek, aanvankelijk van de Duitse plesshoorn en sinds zijn bezoek aan de Ardennen die van de Franse trompe d'Orléans. „De Franse jachthoorn is het mo bieltje van de middeleeuwen. Tij dens de jacht werden korte fanfa res gebruikt om de deelnemers te informeren over het wild. Er zijn klanken voor ree, wild zwijn, haas, vos en das. Ook de jachtomstandig- heden werden via hoorns doorge geven, bijvoorbeeld wanneer het wild het water opzocht of naar een ander deel van het bos ging." De Gezellen van Artemis De Franse jachthoorn wordt ge stemd in D. Troost: „Een lage, rau we klank die passie opwekt bij de honden die achter het wild aan moeten." Na de jacht verzorgen de hoornbla zers muziek tijdens de feesten en bals waarmee het evenement wordt afgesloten en zij begeleiden de Hubertusmis waarmee het jachtseizoen wordt geopend. In Nederland zijn drie groepen Franse jachthoornblazers ofwel sonneurs actief De Gezellen van Artemis, waarvan Michael muzi kaal leider is, ontstond toen son neurs uit verschillende groepen in België en zuidwest-Nederland het plan opvatten om samen een cd te maken. „Het betreft de betere mu zikanten die de jachthoornmuziek op een hoger plan willen brengen. Dat is moeilijk omdat het om na- 'Er zijn aparte klanken voor een ree, wild zwijn, haas, vos of das' tuurklanken gaat. Die worden niet van bladmuziek gespeeld, maar uit het hoofd. Dan ontstaat al snel een vervlakking." Als muzikaal lei der is het Michaels taak om dat te voorkomen. Iedere twee weken rijdt hij naar het Belgische Bras- schaat voor de repetitie van Arte- mis. De geplande cd komt er in 2008 of 2009 en de nieuwe groep zit in middels stevig in het zadel. „In sep tember gaven we ons eerste optre den in de Concertzaal van Tilburg met harmonieorkest Concordia uit Berkel-Enschot. Heel bijzonder omdat we ook samen met Concor dia stukken vertolkten." In april 2008 neemt Artemis deel aan het Nederlands kampioen schap en in mei aan het Benelux kampioenschap. De Gezellen van Artemis bestaat uit elf jachthoornblazers en is ge noemd naar de godin van de maan en de jacht Artemis. Omdat de sonneurs afkomstig zijn uit allerlei groepen trompe de chasse uit België en Zuid-Nederland treden ze op in verschillende tenues en kleuren. Het aantal optredens van de groep is beperkt en voor elk optreden wordt een volledig nieuw repertoire ingestudeerd. Meer Informatie over de jachthoornblazers is te vinden op www.degezel- lenvanartemis.com. www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 Gemeente komt tegemoet aan vraag bevolking. BURGH-HAAMSTEDE - Begraafplaats Vredehof in Burgh-Haamstede krijgt een tweede urnenmuur. De huidige muur van veertig nissen is vol. In de nieuwe is plaats voor 147 urnen met as van overledenen. Met de bouw van de tweede muur wordt tegemoet gekomen aan de toegenomen vraag hiernaar vanuit de bevolking. De muur wordt vol gend jaar gebouwd in zwarte steen en beton. Op de patio komen bankjes en het geheel wordt inge past in het groen. Architectonisch is de muur een verticale kopie van de grafvlakken op Vredehof De nieuwe muur gaat 190.000 eu ro kosten. Maar de recente uitbrei ding van Vredehof is ongeveer een ton goedkoper uitgevallen, zodat de gemeente minder geld hoeft te lenen voor de muur. Niettemin be dragen de jaarlijkse rente en aflos sing nog zo'n 4900 euro. Om dat te kunnen opbrengen moeten de lijkbezorgingsrechten met 1 pro cent worden verhoogd. Een gemid deld afscheid wordt hiermee 28 eu ro duurder. De gemeenteraad kan er echter ook voor kiezen de meer opbrengst van de begraafplaatsen in te zetten. Doordat grafrechten steeds worden verlengd en verlo pen rechten meteen opnieuw wor den uitgegeven, komt er bij de ge meente jaarlijks 10.000 euro méér binnen dan begroot. De urnenwand op begraafplaats Vredehof in Burgh-Haamstede is v meente laat een nieuwe, grotere muur bouwen. foto Marijke f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28