Familie PZC Vrijdag 23 november 2007 21 managers. In veel organisaties over heerst het idee dat oudere werkne mers zijn vastgeroest in oude pa tronen en niet flexibel met nieuwe werkprocessen meedoen. De voorbeeldfunctie is soms zelfs omgedraaid. Ouderen kunnen nog wat leren van jongeren. „Uit de manier waarop met senioren werd omgegaan, bleek dat er weinig waardering was voor hun ervaring of wijsheid. Ouderen werden een flinke tijd lang als last ervaren", er kent Bovenberg. Bovenberg noemt deze ne gatieve kijk op ouderen 'een tijdelijke dip'. Er is sinds midden jaren negen tig een cultuuromslag merkbaar. „De positie van ouderen veran dert. Dat heeft met de vergrijzing te maken. We worden zuiniger op onze ouderen en willen langer van hun ervaring en talenten profite ren." Dat is al merkbaar. Steeds Wie klagen altijd steen en been En wie zijn zo vaak alleen Bejaarden, ja ja bejaarden Wie hebben hoedjes op hun kop Houden altijd rijen op Bejaarden, dat zijn bejaarden Paul de Leeuw, 1991 meer mensen die met de VUT gaan, hebben een baan waarmee ze hun uitkering aanvullen, zo blijkt uit cijfers van het CBS. In 1999 waren nog 44.800 vutters tus sen de 55 en 65 jaar aan het werk, in 2003 waren dat er al 87.900. Ook veel 65-plussers maken hun rentree op de arbeidsmarkt, van 69.000 in 1999 tot 81.900 in 2003, een toename van 16 procent. Bovenberg voorspelt dat het aan zien van ouderen de komende de cennia flink zal veranderen. „Oude ren waren na de Tweede Wereld oorlog oud, zielig en arm. Ze wa ren hun vermogen kwijtgeraakt en waren vaak zorgbehoevend. Ze kwamen relatief jong terecht in te huizen waar voor hen werd ge zorgd. Veel van de hedendaagse ouderen hebben alleen lagere school. Met de babyboomers komt er een totaal andere generatie aan. Mondiger, onderne mender, creatiever, beter ge schoold en met de behoefte hun talenten te blijven benutten. Zij la ten zich niet zomaar wegjagen." Daarbij is de levensver wachting gestegen en blijven ouderen steeds langer fit. Bovenberg: „Stond vroeger met pensioen gaan gelijk aan niks meer doen, nu ge nieten mensen er juist van actief te blijven.Hierdoor zal het beeld van ouderdom meer gewicht krij gen. Het aanzien betreft dan niet alleen de negatieve kanten, maar vooral ook positieve effecten als er varing en wijsheid." De nieuwe ouderen zullen ook op zoek gaan naar andere vormen van opvang, voor als het niet meer gaat. Het oude, massale verzor- gings- en verpleeghuis zal mee ver anderen. „Oud worden, wordt leu ker", voorspelt Bovenberg. het de relatieschijf van vijf Die draagt bij aan gezond liefhebben. Maar we investeren pas als we ze ker weten dat we er beter van wor den. Met de liefde weet je dat niet. Het vergt lef om daarin te investe ren. Als beiden op de rem gaan staan en elkaar verbaal of door hun gedrag te lijf gaan, gebeurt er niets. Behalve dat partners muren om zich heen bouwen." In haar boek schrijft ze dat chroni sche ontbering van aandacht, waar dering, respect kan leiden tot blin de vernietigingsdrang en destruc tief gedrag. „Als we voldoende aan dacht krijgen en ons geaccepteerd, gewaardeerd en gerespecteerd voe len, voelen we niet de noodzaak anderen aan te vallen of ons conti nu te verdedigen. „Het is ook lastig, maar niet onmo gelijk, om aardig te blijven als je niet wordt gewaardeerd of steeds wordt bekritiseerd. Ie moet ook niet bij een barbaar blijven. Maar kijk ook naar je eigen aandeel, let op waarschuwingssignalen. Als je steeds heftiger op elkaar reageert, moet dat een teken aan de wand zijn. We durven allemaal te vragen om een glas water, durf ook te vra gen om aandacht, waardering. Een kus bij het opstaan? Tijd voor een gesprek? Aandacht voor jouw wen sen? Noem het bij de naam." Dat voorkomt veel ellende, zoals tussen 'emotionele flatliners' (stoï cijns, ontwijkend, bagatelliseren problemen; vaker mannen) en 'theatrale dramakoninginnen' (on stuimig, over hun toeren, emotio neel; vaker vrouwen). „Een lastige combinatie. De een wordt steeds bozer, de ander steeds stiller. Het zijn spastische manieren van ui ten, gebaseerd op wanhoop. Dat is toch ook een geruststellende ge dachte: je bent niet zo, maar door de wisselwerking gedraag je je zo." Als je dat doorhebt, is de tijd rijp voor fair play. „Je moet fatsoensre gels terughalen. Speel eerlijk, zeg wat je wilt, manipuleer niet. Dan is de winst voor jou. Als een van de twee verandert, is dat al van in vloed op de relatie. Ie doorbreekt de vanzelfsprekende actie, reactie." Dit soort vaardigheden moet je al snel leren, vindt Van den Brand. „Het liefst preventief, bijvoorbeeld al op middelbare scholen. Leer communiceren, gevoelens uiten, keuzes maken. Dat kan later veel achterstallig onderhoud schelen." De liefde bedrijven, Blanca van den Brand, Scriptum Publishers. 18.95 euro. Een echtpaar als straatvechters in Who's afraid of Virginia Woo If. Baby-dvd's slecht voor taalverwerving kinderen Amerikaanse onderzoekers conclu deren dat kinderen tussen de 8 en 16 maanden een taalachterstand oplopen als ze veel naar ba by-dvd's kijken. Aan het onder zoek deden r.008 ouders van kin deren van 2 tot 24 maanden mee. Hoe meer tijd kinderen van 8 tot 16 maanden baby-dvd's keken (bij voorbeeld Baby Einstein), hoe slechter hun taalontwikkeling. Educatieve tv-programma's zoals Sesamstraat en Blue's Clues hebben op kinderen van deze leeftijds groep geen negatief effect. (Jour nal of Pediatrics) Afslankpil verhoogt de kans op een depressie Mensen die de afslankpil rimona- bant (merknaam Acomplia) ge bruiken, lopen een verhoogde kans op het krijgen van depressies en angstaanvallen. Per 59 gebrui kers krijgt gemiddeld één gebrui ker hiermee te maken, becijfert R. Christensen (Frederiksberg Hospi tal) in het medisch tijdschrift The Lancet. Hij doet dat op grond van gegevens van ruim 4.100 gebrui kers. De gemiddelde gebruiker van de afslankpil is na een jaar tijd on geveer vijf kilogram lichaamsge wicht kwijt. Effect jeugdkanker jaren later nog merkbaar Overlevers van jeugdkanker kun nen meestal goed omgaan met de ziekte en de gevolgen ervan, blijkt uit onderzoek van Heieen Stam. Een deel van de ex-patiënten heeft hier echter psychologische of socia le ondersteuning bij nodig. Zij heb ben een verhoogd risico op het niet of later bereiken van mijlpa len in de ontwikkeling. Het gaat dan bijvoorbeeld om het hebben van baantjes als middelbare scho lier, het optrekken met vrienden of het krijgen van een vriendje of vriendinnetje. (UvA) Zenuwcellen stimuleren ontstaan hersenziektes Zenuwcellen in de hersenen zijn slachtoffer van de processen die lei den tot Alzheimer, Parkinson of multipele sclerose, maar dragen zelf ook actief bij aan hun onder gang. Ze zijn in staat afweercellen in de hersenen te activeren, moge lijk ontspoort dat bij sommige mensen, met genoemde ziekten als gevolg. Dit stelt K. Biber (UMC Groningen) in het vakblad Trents in Neuroscience. Dit inzicht biedt mogelijk nieuwe aanknopingspun ten voor behandelingen van de hersenziektes, aldus Biber. Emotie-eters minst succesvol met diëten Emotionele eters hebben de mees te moeite om af te vallen en op ge wicht te blijven. Dat blijkt uit Amerikaans onderzoek in het blad Obesity. „Hoe meer mensen eten in antwoord op hun gedachten en gevoelens, hoe minder ze afval len", aldus onderzoeker H. Nie- meier. Aan de studie deden 286 mannen en vrouwen met overge wicht mee. De controlegroep be stond uit 3.300 volwassenen die minstens 12 kilo waren afgevallen en minstens een jaar op gewicht waren gebleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21