Ontevreden over pensioen? Stap naar de baas PZC Vrijdag 23 november 2007 1 9 illustratie Job van Gelder L-è>J<r PENSIOEN WIJZER door Theo Gommer Het lijkt er op dat niemand echt tevreden is over zijn pensioen. Om daar iets aan te doen is het goed om te weten hoe het pensioensysteem werkt. Uit de vele reacties die ik weer mocht krijgen op mijn vorige column blijkt dat eigenlijk ieder een én ontevreden is over zijn/haar pensioen én zich onheus behandeld voelt. Misschien wel omdat 'het' pensioensysteem an ders is dan u denkt. Ik ga een po ging doen om dat toe te lichten. Allereerst is het van belang om vast te stellen dat de wetgever (de regering dus) de spelregels vast stelt. Hierover stel ik dan maar dat wij (u, ik, iedereen) 'de' regering vormen en dat we er dus van uit moeten gaan dat de besluiten van de regering een afspiegeling zijn van hetgeen we met z'n allen wil len. Vervolgens durf ik te stellen dat dit eigenlijk helemaal niet rele vant is. Want mijn stelling is al lang en blijft nog steeds: er is meer fiscale speelruimte om pensioen op te bouwen dan we er blijkbaar aan geld voor over hebben! Aan de spelregels ligt het dus niet. Een tweede belangrijk punt: pen sioen is een secundaire, maar mis schien zelfs bijna primaire arbeids voorwaarde die tussen werkgever en werknemer wordt afgesproken. Als ik alle kritiek zo beluister, heb ben we blijkbaar pensioenregelin gen die werknemers helemaal niet willen. Werkgevers: dat mag u zich ook aantrekken. Tot slot misschien het de allerbe langrijkste feit rond pensioen. Los van de regels, pensioen is en blijft gewoon een zak met geld. Hoe meer geld, hoe hoger het pen sioen. Ik geef een voorbeeld. Een eindloonregeling die ervoor zorgt dat uw pensioen gebaseerd is op het laatste salaris (dat vaak het hoogste is vlak voor pensioenda tum) is leuk als u (veel én hoge) sa larisverhogingen krijgt! Zo niet, dan heb ik misschien wel net zo lief een middelloonregeling. Want een middelloonregeling levert wel minder pensioen, maar meer sala ris op. Daarvan kan ik een deel ook anders sparen: lijfrente, levens loop, eigen huis of gewoon bij de bank. Met andere woorden: uw pen sioenregeling is het gevolg van uw overleg met uw werkgever. Als u een andere regeling wilt, moet u dat vragen, aangeven of zelfs af dwingen. Tijdens een lezingenronde die ik een paar jaar geleden samen met werkgeversorga nisatie VNO-NCW hield, heb ik al gesteld dat pensioencommunicatie (in tegenstelling tot pensioeninfor matie) tweerichtingverkeer is. Stel dat uw pensioenregeling prima aan u wordt gecommuniceerd, vol gens de Pensioenwet moet de in formatie helder, begrijpelijk en tij dig zijn. Desondanks bent u van mening dat u die regeling hele maal niet wilt, maar een andere. Zeg dat dan gewoon en ga de com municatie aan met uw werkgever, de OR, de vakbonden, etc. Het is toch uw pensioen, uw geld, uw keus, maar dus ook uw verant woordelijkheid. Ook tegen werkgevers zeg ik dan: als u zich ervan vergewist dat uw werknemers een andere pensioen regeling willen, dan is het toch zonde van alle tijd, geld en energie die u er instopt als het niet gewaar deerd wordt? SI Mr. Theo Gommer MPLA is pen sioenadvocaat en partner bij Akker mans Partners Legal Advice te Tilburg. Heeft u opmerkingen over deze rubriek, stuur dan een e-mail naar geld@wegener.nl. Het is niet mogelijk om op individuele pen sioenzaken in te gaan. ALLEMENSEN Baby's Quaid krijgen per ongeluk overdosis De pasgeboren tweeling van Dennis Quaid en zijn vrouw Kimberley is op de intensive ca re beland nadat de baby's per on geluk een overdosis antistollings- medicijn kregen. De ernst van de situatie is nog onduidelijk, meldt entertainment-website TMZ. Een woordvoerster van Quaid zegt slechts dat 'Dennis en Kimberly graag privacy wil len in deze moeilijke tijd'. Tho mas Boone en Zoe Grace kregen in hun infuus een veel te hoge dosis heparine toegediend. Het Sinai Medical Center spreekt van een 'vermijdbare fout'. Rechtszaak Boy George in februari De voormalige popster Boy George moet in februari voor de rechter verschijnen wegens we derrechtelijke vrijheidsberoving. De zanger, die eigenlijk George O'Dowd heet, zou in april een mannelijke escort hebben meege nomen naar zijn huis, waar hij hem aan een muur vastketende. De zanger werd in hechtenis ge nomen, maar is op borgtocht voorlopig vrijgelaten. Sterren delen gratis borden eten uit Sommige filmsterren zijn niet te beroerd om wat tijd uit te trek ken voor de behoeftige mede mens. Harrison Ford, Kirk Douglas en nog wat beroemde filmcollega's deelden deze week maaltijden uit aan daklozen in Los Angeles. Samen met vrijwilli gers verstrekten ze meer dan drieduizend borden met kal koen, aardappelpuree en jus, groenten en pompoentaart. Lourdes gevraagd voor Harry Potter-film Voor veel meisjes blijft een film- sterrenbestaan een droom. Zo niet voor Lourdes, de 11-jarige dochter van zangeres Madonna: ze is gevraagd voor een rol in de nieuwe Harry Potter-film, meldt de website van The Sun. Het zou gaan om een kleine, maar sub stantiële bijrol. Haar karakter komt in de film tegenover de kwade Lord Voldemort te staan. Volgens ingewijden zou Madon na haar twijfels hebben over de rol voor haar dochter. Zij vindt dat Lourdes, die meestal Lola wordt genoemd, nog te jong is voor een carrière in de showbusi ness. De zangeres probeert haar kinderen zoveel mogelijk uit de openbaarheid te houden. Harry Potter and the Half-Blood Prince moet eind 2008 in de bioscopen te zien zijn. Lourdes foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19