Rotjong met heel veel olie 1 2 Vrijdag 23 november 2007 PZC Orkaan Hugo Van de linkse regeringsleiders in Latijns-Amerika is de Venezolaan Hugo Chavez de meest opvallende. Hij was de wegbereider voor de anderen en is bovendien gezegend met een enorme staatskas. En dat laatste is heel belangrijk voor zijn 'Bolivariaanse Revolutie'. Maar het gevaar groeit dat deze met olie gefinancierde omwenteling op een drama uitloopt. door John Jas illustratie Ronald Visser Hugo Rafael Chavez Fri'as werd in 1954 geboren in Sabaneta. Hij studeer- de aan de militaire academie van Vene zuela en schopte het tot luitenant-kolo nel. 'te v In 1992 had Chavez de leiding bij een poging tot staatsgreep. De coup mis- ma lukte en hij moest de gevangenis in. De Na twee jaar werd hem gratie ver- rnii leend. De. v De bevolking van Venezuela zag hem tisc toen al als een held, omdat hij gepro- On beerd had een einde te maken aan tien- 2,3 Op fijnzinnigheid be trap je de president van Venezuela niet gauw. George W. Bush is voor hem gewoon een 'donkey'. Een ezel dus. Het beledi gen hoort nu eenmaal bij zijn stiel. Maar tegenwoordig vallen soms zelfs oude politieke vrienden stil als Hugo Chavez ('Orkaan Hugo') weer een lompe uitspraak doet. Hoe anders was Simon Bolivar (t783-i83o), de legendarische gent leman die het opnam tegen de Spaanse bezetter en op wie Chavez teruggrijpt. De president wil Latijns-Amerika nu bevrijden van kapitalisme en imperialisme. Het socialisme moet wortelen. Zijn andere grote voorbeeld is de Cubaanse dictator Fidel Castro. Chavez heeft zijn plek ingeno men als ideologisch leider van veel linkse latino's. En Fidel heeft hem daarbij zelf geholpen. Op zijn bevel helpen 15.000 Cubaan se artsen en leraren arme Venezo- lanen. In ruil daarvoor krijgt Cu ba dagelijks een aanzienlijke hoe veelheid gratis olie. Naar verluidt, wordt ook de Venezolaanse gehei me dienst inmiddels gerund door Cubanen. Venezuela staat op de vijfde plaats van olie-exporterende lan den binnen de OPEC. Het is olie die de Bolivariaanse Revolutie drijvende houdt. Er zijn inmid dels talloze nobele staatsinitiatie- ven om arme burgers te helpen. Meer dan een miljoen Venezola- nen hebben zo door speciale pro gramma's leren lezen en schrij ven. Ook de rest van Latijns-Ame rika mag meepikken uit de ruif Werknemers van failliete bedrij ven worden geholpen, groot scheepse vaccinaties en oogopera ties betaald en soms wordt gratis benzine geleverd. Voor deze programma's, en voor de vele nieuwe staatswinkels in Venezuela zelf waar voor bijna niks voedsel te koop is, wordt be taald met oliewinsten. De popula riteit van Chavez is er behoorlijk mee toegenomen. De president heeft een nieuwe grondwet ge schreven die begin december in een referendum aan het volk wordt voorgelegd. Belangrijkste wijzigingen zijn de mogelijkheid dat de president voortaan steeds weer wordt herkozen en dat hij, na een reeks nationalisaties, nóg meer controle krijgt over econo mie en samenleving. De voorstel len maken grote kans op goedkeu ring. Waar Chavez en zijn fans, de Chavistas, zelden serieus over spre ken, is de economische staat van het land. De Nederlandse journa list en auteur Edwin Koopman is bezig met een boek over de presi dent, getiteld De Oliekoning. Hij zegt: „Er wordt niet geïnvesteerd in werkgelegenheid, het verstrek ken van micro-kredieten stokt, door rigide controle op prijzen gaan gerenommeerde bedrijven failliet en er moet flink veel voed sel worden geïmporteerd, bijvoor beeld vlees. Terwijl Venezuela in principe alles zelfheeft." Zolang de prijs van olie hoog blijft, ziet Koopman niet veel pro blemen voor Chavez. „Dan redt hij het nog jaren met zijn reto riek. En die is heel belangrijk. Veel Venezolanen vinden het prachtige, duidelijke taal van ie mand die is zoals zij: een eenvou dige jongen. Maar pas op als de olieprijs keldert. Venezuela heeft geen stabiele economie om op te rug te vallen, maar wel een bevol king die gewend is veel te consu meren. Dat deden de rijke en de middenklasse altijd al." De hoge olieprijs ont trekt een groot pro bleem aan het oog. Dat is de toestand van de nationale olie-industrie. In 2002 brak een staking uit bij de nationale oliemaatschappij. Chavez ontsloeg vervolgens 18.000 werknemers omdat hij ze niet trouw aan hem vond. De olie productie lag maanden stil, veel mensen met know how zijn nooit meer teruggekomen. Jarenlang werd de productie van vóór de sta king niet gehaald en vandaag de Hugo Chavez

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12