Meningen Studenten verdedigen zich met wapen makkt'WKWbtoM (frviPl Wto KtMef#... wMRUMl.. „m&vmm, mmwf iw ÖVBR 'f «Atf 1MK T mKCMfalI Schrappen helft F-ió's heeft grote gevolgen Ex-generaal voor vertrek VS uit Irak Zorgen over internetgedrag tieners onnodig PZC Vrijdag 23 november 2007 1 1 'Stap leidt tot minder mensen, waardoor druk op missies toeneemt.' LEEUWARDEN - De Nederlandse luchtmacht kan grote internationa le missies niet meer aan als de helft van het aantal F-i6's moet verdwijnen. Dat zegt kolonel Ben Ruijs, oud-commandant van de vliegba sis Leeuwarden die tot zijn pensio nering in juli ook commandant Club: dragen pistool op campus is beste middel tegen schietpartijen VS. door Michelle Roberts SAN MARCOS - Mike Guzman en duizenden andere Amerikaanse studenten vinden dat schietpar tijen op campussen het beste voor komen kunnen worden door meer wapens toe te laten. Guzman, economiestudent aan de staatsuniversiteit van Texas in San Marcos, is een van de achtduizend studenten die zich aansloten bij de organisatie Studenten voor het Dragen van een Wapen op de Campus. Leden van de organisatie vinden dat studenten en universi teitsmedewerkers met een vergun ning om wapens verhuld op hun lichaam te dragen ook op de uni versiteit het recht moeten hebben om gewapend te zijn. „Het betreft een fundamenteel recht op zelfver dediging", zegt Guzman, een 23-ja- was van het Nederlandse detache ment van de luchtmacht in Afgha nistan. Door het aantal straaljagers te verminderen, moet je ook flink bezuinigen op de hoeveelheid per soneel, waardoor militairen veel vaker zullen moeten worden uitge zonden om de missie op dezelfde kracht te kunnen volhouden, zegt Ruijs. „Als je dan de helft weg haalt, valt de basis weg. Machines zijn niet het kritische punt, maar de mensen." De regelmaat waar mee militairen naar conflictgebie- rige oud-marinier. „Hier op de campus hebben we dat recht niet." In bijna elke Amerikaanse staat mogen gewone burgers een wa pen verhuld op hun lichaam dra gen. Maar het is vaak verboden voor vergunninghouders om hun wapen te dragen op de campussen van universiteiten. Studenten voor het Dragen van een Wapen op de Campus wil dat het op alle campussen wordt toege staan. De organisatie groeide sterk na de schietpartij afgelopen april op de universiteit Virginia Tech, waarbij een student 32 mensen doodschoot voordat hij de hand aan zichzelf sloeg. Met behulp van de netwerksite Facebook is de orga nisatie razendsnel gegroeid en in oktober hield de groep zijn eerste landelijke actie. Afgelopen maan dag gingen studenten aan meer dan 110 Amerikaanse universitei ten met een lege holster naar colle ge. „We vinden niet dat elke stu dent gewapend naar college moet den worden uitgezonden belast het leger nu al, vindt hij. „Eén keer vier maanden is voor ieder een oké, maar als het weer een keer moet en daarna nog een keer, wordt het vervelend." Een militair van de luchtmacht die voor vier maanden wordt uitgezonden, mag daarna in principe zestien maan den thuisblijven. Ruijs neemt daar mee stelling tegen de PvdA, die één van onze twee F-16-bases wil sluiten. Met het geld dat zo be spaard wordt, kan de luchtmacht of dat elke eerstejaars een instruc tieboek en een pistool moet krij gen", zegt woordvoerder Scott Le wis. Maar hij vindt wel dat studen ten die een vergunning hebben om in bioscopen, parken en ande re plekken hun wapen verhuld op hun lichaam te dragen, gerechtigd zouden moeten zijn om dat ook op de campus te doen. 'Meer wapens toelaten op de campus leidt tot meer en niet tot minder doden' Peter Hamm, een woordvoerder van de Brady-campagne ter voor koming van wapengeweld, zegt dat meer wapens op campussen de veiligheid niet vergroten. „Meer wapens toelaten op de campussen is niet de oplossing. Het leidt tot meer, en niet tot minder slachtof fers." Candace Soya, een 20-jarige studente in San Marcos, zegt dat zich beter toerusten voor langduri ge internationale missies, is het idee. De kolonel erkent dat de luchtmacht nu relatief weinig een beroep moet doen op F-16's. „Maar je moet nooit de fout ma ken dat je je bij het plannen alleen richt op het huidige conflict. Nu hebben we aan zes F-16's genoeg, maar in Kosovo waren er ruim der tig nodig. En als je in 2000 had ver klaard dat we vijf jaar later in Af ghanistan zouden zitten had ieder een je voor gek verklaard." ze bang is voor schietpartijen. Zou iemand vanaf het midden van de campus het vuur openen, dan zou den bewapende studenten de zaak alleen maar verergeren, vindt ze. „Het is niet een situatie waarin je vuur met vuur kan bestrijden", al dus Soya. Voorstanders van het toelaten van verhuld wapenbezit op campussen zeggen niet alleen door schietpartijen op universitei ten bezorgd te zijn geworden. Vol gens Michael Flitcraft, een 23-jari- ge student werktuigbouwkunde aan de Universiteit van Cincinnati, lopen studenten op campussen in wijken met veel criminaliteit een verhoogd risico. Net als de meeste voorstanders van wapenrechten vindt Flitcraft dat een verbod op wapens alleen wordt opgevolgd door studenten die zich al aan de wet houden, niet door criminelen of schutters met geestelijke afwij kingen. „Wetten hebben alleen een uitwerking op mensen die zich daar vrijwillig aan houden." AMSTERDAM - Veel ouders maken zich onnodig zorgen over wat hun tieners uitspoken op internet. Chatten en profielsites zijn goed voor het zelfvertrouwen van jonge ren. Dat zegt onderzoeker Alexan der Schouten. Hij promoveerde gis teren aan de Universiteit van Am sterdam op zijn proefschrift over dit onderwerp. Tieners chatten gemiddeld zes uur per week via MSN. Verder lopen ze rond in virtuele werelden als Habbo Hotel en World of War- craft, waar ze een nieuwe identi teit aannemen en elkaar zonder schroom aanspreken. Alles buiten het zicht van hun ouders, uiter aard. Ouders maken zich zorgen over de internetactiviteiten van hun kroost. Volgens Schouten komt dat vooral door onwetendheid. „Natuurlijk krijgen tieners, vooral meisjes, wel eens een bericht dat niet zuiver is. Maar ze gaan daar over het algemeen heel slim mee om", aldus Schouten. Uit zijn on derzoek blijkt dat profielsites en chatten juist goed zijn voor het zelfbeeld van tieners. Jongeren zet ten hun foto op profielsites en zet ten daarbij wat hun hobby's zijn. „Aan de hand van de reacties pas sen jongeren hun profiel weer aan. Ze plaatsen een mooiere foto, die positieve reacties oplevert. Die reacties zijn goed voor hun zelfver trouwen." Bevelhebber van het eerste uur na val Bagdad kiest kant Democraten. WASHINGTON - De gepensioneerde generaal Ricardo Sanchez, die vlak na de val van Bagdad de Ameri kaanse troepen in Irak leidde, zegt achter Democratische wetgeving te staan die oproept tot de terug trekking van de meeste troepen binnen een jaar. Kritiek van voormalige hoge mili tairen is niets nieuws, maar in aan merking genomen dat Sanchez de Amerikaanse troepen in 2003 en 2004 daadwerkelijk aanvoerde, is zijn verklaring nogal zuur voor de Republikeinen en kan deze als een kleine overwinning voor de Demo craten worden gezien. Sanchez prees de Amerikaanse troepen, die voor een verbetering van de veiligheid zouden hebben gezorgd, maar zei dat Iraakse lei ders niet bereid zijn de harde maat regelen te nemen die nodig zijn voor vrede. Het ziet er niet naar uit dat de Amerikanen die beslis singen kunnen forceren, zei Sanchez. Sanchez zei in oktober dat de Amerikaanse missie in Irak 'een nachtmerrie zonder einde' is. Het sturen van extra troepen naar Irak noemde hij een 'wanhopige poging' van Bush om jaren van wanbeleid goed te maken. Sanchez is zelf niet onomstreden. Het martelschandaal in Abu Ghraib deed zich voor toen hij in Irak zat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11