li Fijnstofmagneet tegen luchtvervuiling H ALULIGHT ]fi| Walvisspotten Nog 4 dagen Gereformeerde Bond gruwt van Hendrikse Sterftecijfer lager dan verwacht INBRAAKPREVENTIE? PZC Donderdag 22 november 2007 7 Kritiek op boek 'Geloven in een God die niet bestaat'. APELDOORN - De Gereformeerde Bond binnen de Protestantse Kerk in Nederland is geschokt door het boek 'Geloven in een God die niet bestaat' van dominee Klaas Hen drikse. Daarin schrijft de predi kant in Middelburg en Zierikzee niet te geloven dat God bestaat. De bond roept de synode en ande re bestuursorganen op zich aan de kerkorde te houden, waarin staat dat het 'Woord van God' de enige bron en norm voor het spreken van de kerk is en dat zij alles weert wat haar belijden weerspreekt. Se cretaris Piet Vergunst van de bond vraagt zich af wat schokkender is: de inhoud van het boek zelf of het feit dat het inmiddels aan zijn der de druk toe is. Vergunst vindt dat de synode in houdelijk op het boek moet kun nen reageren. Nu kunnen mensen met bezwaren tegen de uitspraken van Hendrikse alleen bij de classis (regionale kerkvergadering) te- IJMUIDEN - Walvisspotters op de kop van de Zuid- terug. Ditmaal is de ongeveer 15 meter lange wal- pier bij IJmuiden hopen op een glimp van een bul- vis opgemerkt voor de kust van IJmuiden. Dat trug. De buitrug die in mei werd gesignaleerd in heeft een woordvoerder van het Nederlands Insti- het Marsdiep tussen Den Helder en Texel is weer tuut voor Onderzoek der Zee (Nioz) gisteren la ten weten. De buitrug maakte een lange reis met waarschijnlijk veel omwegen. Eind september werd het dier namelijk bij de kust van Ierland ge zien. foto Olaf Kraak/ANP recht. „Als het om zulke principiële pun ten gaat, moeten instanties niet naar elkaar wijzen." WM 1 GEVELVERFRAAIING WTA ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN. ZONWERINGEN, ROLLUIKEN, DAKRAMEN, GARAGEDEUREN JWUNGAARDSTRAAn^46^^OE^^m22017^^011322319^NFO@AUJÜGH^^ Uitvinding TU Delft zou concentratie fijnstof in de lucht fors reduceren. door Annemieke Kooper DEN HAAG - Een soort fijnstofmag neet kan de luchtvervuiling fors verminderen. Dat stelt uitvinder Bob Ursem, verbonden aan de Technische Universiteit Delft. Ur sem voorspelt dat het systeem de concentratie fijnstof in de lucht dusdanig kan reduceren, dat min der mensen last krijgen van long ziekten en hart-en vaatproblemen. Per jaar overlijden tien- tot vijftien duizend mensen vroegtijdig aan deze gevolgen van luchtverontrei niging. Hoewel nog geen recente cijfers bekend zijn over het effect van de fijnstofmagneet, is uit eer dere metingen gebleken dat gemid deld twee derde van de fijnstof deeltjes uit de lucht wordt gefil terd. Deze proeven werden uitgevoerd onder auspiciën van de TU Delft en bouwbedrijf BAM. De fijnstofmagneet bestaat uit drie draadjes die op enkele meters hoogte naast een weg hangen. Doordat deze onder elektrische spanning staan, worden alle lucht deeltjes in de omgeving, waaron der het fijnstof, opgeladen. Een hek en een heg die in de buurt van de draadjes staan, trekken de deeltjes aan. Het fijnstof blijft er als het ware aan plakken. Bij verza diging kunnen hek en heg gewoon worden schoongespoeld. Het systeem is nog vooral geschikt voor tunnels, drukke en vieze stadswegen - de 'streetcanyons' - en snelwegen. Maar ook de bouw kan profiteren van de magneet. „Tijdelijke of mobiele constructies kunnen een uitkomst zijn voor plaatsen waar veel gebouwd of ge sloopt wordt", zegt Ursem. Bouwend Nederland, de brancheorganisatie van bouwbe drijven, staat positief tegenover de uitvinding. De afgelopen jaren moesten tientallen projecten wor den stilgelegd vanwege een te ho ge concentratie fijnstof in de lucht. „Dit is goed nieuws. Als het sys teem echt werkt, kunnen wij op veel meer plekken bouwen", aldus een woordvoerder van de brancheorganisatie. Delft begint vermoedelijk als eer- Een soort fijnstofmagneet kan de luchtvervuiling fors verminderen. Dat stelt uitvinder Bob Ursem. Hij is verbonden aan de Techni sche Universiteit Delft. ste gemeente met een proef met de fijnstofmagneet. Samen met de TU Delft hoopt men nog volgend jaar een constructie te kunnen plaatsen. Wethouder Lian Merkx noemt de proef een 'goed initiatief, maar zij vindt dat de gemeente goed moet nadenken over de plaats waar de 'stofzuiger' komt te staan. „Het gaat om een groot hekwerk. Wij hebben een mooie historische bin nenstad en je moet toch oppassen met wat je daar neerzet." Ursem is niet bang voor land schapsvervuiling. „Omdat het hek werk van gaas gemaakt is, kun je er gewoon doorheen kijken. Bo vendien staan er ook lantaarnpa len en een vangrail naast de weg. Daar doet ook niemand moeilijk over." Als het aan uitvinder Ursem ligt, wordt zijn systeem volgend jaar in heel Nederland ingevoerd. De rest van de wereld zal snel volgen, voorspelt Ursem. Wereldwijd heeft hij al patent gekregen op zijn vinding. „En denk nu niet dat de de filter een vrijbrief is om eens lekker hard op de wegen te gaan scheu ren. Rustig rijden blijft altijd het beste voor het milieu", aldus de uitvinder. voorburg - Naar verwachting ster ven er in 2007 ongeveer 732.000 mensen, terwijl in 2002 een schat ting van 150.000 sterfgevallen was gemaakt. Het lagere sterftecijfer wordt vooral veroorzaakt doordat minder mensen door hart- of vaat ziekten doodgaan. Dat heeft het CBS gisteren gemeld. Zaken als betere medicatie en chi rurgische behandeling spelen hier bij een grote rol. Voor niet-westerse allochtonen is de daling van dit sterftecijfer ster ker dan voor autochtonen. Hier door nemen de verschillen naar herkomst af Toch zijn er nog steeds verschillen tussen de bevolkingsgroepen. Zo vallen onder de jongvolwassenen de Antilliaanse mannen op door een relatief hoog sterftecijfer. Deze hogere niet-natuurlijke sterfte is toe te schrijven aan een hogere fre quentie van moord en doodslag. Ook was de sterfte van niet-wester- se allochtone zuigelingen in de pe riode 2002-2006 nog een kwart tot een derde hoger dan die van au tochtone zuigelingen. Nu 20% KORTING op alle rolluiken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7