PZC I 41 Sport Passend slot voor zwak Oranje Van Basten ongewoon kritisch na wanprestatie 32 45 Nederland komt toch nog in pot 1 Rusland wint en bereikt EK, Engeland verliest en mist de boot Donderdag 22 november 2007 Laurens van Lieren begint in Odense aan olympisch traject Danny Koevermans (rechts) gaat het gevecht om de bal aan met de Wit-Rus Ryhor Filipenka. foto Sergei Crits/AP Tekortkomingen komen in Wit-Rusland pijnlijk aan het licht. door Leon ten Voorde MINSK - Alsof het zo moest zijn, na alle fletse voorstellingen, zette Oranje in de mist en kou van Minsk een punt achter een kwalifi catiereeks waarop zelfs bonds coach Marco van Basten gistera vond bekende allesbehalve trots te zijn. Alle tekortkomingen, die zo kenmerkend zijn voor dit stuurlo ze Oranje, kwamen op de laatste speeldag tegen Wit-Rusland nog eens aan het licht: 2-r-verlies. Het ergste is nog dat de blameren de nederlaag niet eens zo onver wacht kwam. Hoewel Oranje in FRANKFURT - Het Nederlands elftal is ondanks het verlies tegen Wit-Rusland toch groepshoofd ge worden. Duitsland kwam in de laatste wedstrijd van de EK-kwalifi- catie niet verder dan een o-o-gelijk- spel tegen Wales. Door dat resultaat passeerde 'die Mannschaft' Nederland niet in de Uefa-ranking, die bepaalt welk land bij de loting voor de eindron de met de gastlanden Oostenrijk, Zwitersland en titelverdediger Griekenland in de gevreesde 'pot 1' terecht komt. Oranje ontliep dat lot niet door in Minsk met 2-t te verliezen. De kans op indeling in een 'poule des doods' is daardoor groot. Voordeel is dat Nederland in de groepsfase niet hoeft te verhuizen. het buitenland nog altijd als een groot voetballand wordt gezien, is het huidige elftal ver verwijderd van het niveau dat volgend jaar wordt gevraagd. Niet alleen de twee zwakste linies van het elftal, de achterhoede en het midden veld, missen de wapens voor de echte top, ook aanvallend is er nog de nodige winst te boeken. Neder land wist maar veertien treffers te maken. Dat is nota bene de laagste score van alle ploegen die volgend jaar naar het EK gaan. Wie gisteravond ook in stijl het eindpunt bereikte, was de bonds coach, die geheel volgens de bizar re lijn ook in Minsk weer sleutelde aan het concept. De gedachte dat Van Basten na het duel met Luxemburg zijn heil zou gaan zoe ken in een systeem met twee spit sen kwam in Minsk bedrogen uit, want tegen de Wit-Russen goot de coach zijn elftal voor de veran dering weer eens in een 4-3-3-for- matie.Opvallend was dat Danny Koevermans, afgelopen zaterdag te gen Luxemburg nog matchwin naar, in de punt van de aanval de voorkeur kreeg boven Dirk Kuijt en Klaas-Jan Huntelaar. Het was een duidelijk signaal van Van Bas ten, dat hij Koevermans op dit mo ment hoger acht in de pikorde. Onder de gure weersomstandighe De blamerende 2-1-nederlaag van Nederland komt nog niet eens zo onverwacht. Oranje voet balde de hele EK-kwalificatie- reeks al niet goed. den in Minsk zorgde alleen de en thousiaste thuisploeg voor wat warmte op de mager bezette tribu nes. Het was alleszeggend dat de ploeg, die in de vorige thuiswed strijd nog had verloren van Luxem burg, bij vlagen zelfs beter combi neerde. Oranje miste de wil en het vermogen om de passie van Wit-Rusland met even zoveel vuur en kunde te bestrijden. Buly- ga en Rorytro legden de wankel moedigheid van de defensie na rust tot twee keer toe bloot, alvo rens Rafael van der Vaart op aange ven van invaller Orlando Engelaar nog iets terugdeed voor Oranje. Die treffer kwam te laat, waardoor Nederland net als in 1995 onder hoongelach afscheid nam van Wit-Rusland. Bondscoach vindt Oranje in tweede helft 'onprofessioneel'. door Leon ten Voorde MINSK - Vooraf aan het duel met Wit-Rusland merkte Marco van Basten op dat hij de wedstrijd in Minsk zag als een eerste opstap richting EK. Al te veel positieve aanknopingspunten vond hij ver volgens een kleine 24 uur later niet in het veredelde oefenduel. Van Basten toonde zich zelfs onge kend kritisch na de wanprestatie tegen de Wit-Russen (2-1-verlies). Wat hem vooral stoorde, was de houding van de spelers in de twee- Tip? sport@pzc.nl Bondscoach Eenhoorn stopt na Spelen NIEUWEGEIN - Robert Eenhoorn stopt na de Olympische Spelen van Peking als bondscoach van de nationale honkbalploeg. De 39-jarige Eenhoorn staat al meer dan zes jaar aan het hoofd van het nationale team. Hij ver overde in die periode liefst vijf Europese titels en begeleidde Oran je geleidelijk aan naar de wereld top. Australië laat oog vallen op Pim Verbeek SITTARD - Pim Verbeek is een be langrijke kandidaat om bonds coach te worden van Australië. De 51-jarige Rotterdammer is zondag benaderd met de vraag of hij be schikbaar en geïnteresseerd is in de baan. Hij heeft daarop bevesti gend geantwoord. Australië moet op zoek naar een bondscoach, aangezien de be oogde kandidaat Dick Advocaat heeft afgezegd. Belg Leukermans test positief in WK-aanloop BRUSSEL - Wielrenner Björn Leuke mans is in de aanloop naar het WK in Stuttgart positief bevon den. De Belg van Predictor-Lotto is gepakt bij een onverwachte contro le door de Vlaamse Gemeenschap. Zijn testosteronwaarden lagen ho ger dan toegestaan, 6 staat tot 1 waar 4:1 mag. Leukemans ontkent dopinggebruik en stelt eerder der gelijke waardes gehad te hebben. Polsstokhoogspringster Buschbaum wordt man SAARBRÜCKEN - Polsstokhoog- springster Yvonne Buschbaum (27) heeft haar loopbaan beëin digd. De Duitse maakte gisteren bekend dat ze een sekseoperatie ondergaat om man te worden. Buschbaum veroverde twee bron zen medailles op de EK's van 1998 (Boedapest) en 2002 (München). Op het EK indoor in 2002 (We nen) haalde ze zilver. de helft. „Voor rust hebben we re delijk gespeeld, maar daarna heb ben we gefaald. Ik zei in de pauze dat we nog wat meer rustmomen ten moesten kiezen, maar sommi ge spelers namen dat wel heel let terlijk. De slappe manier waarop we in de tweede helft hebben ge speeld, maakt elke discussie verder overbodig. Zowel in de duelkracht als in de omschakeling was het slecht. Normaal gesproken heb ik nooit wat op de instelling van de spelers aan te merken, maar nu kwamen we daarin duidelijk te kort en dat kan niet." Van Basten noemde het spel van Oranje in de tweede helft 'onpro fessioneel'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67