Afgraven Saeftinghe is taboe Provincie heeft Staten verkeerd voorgelicht over natuuronderzoek 'Huizinga moet alg in Volkerak nu aanpakken' Klei Hedwige gaat gratis naar Vlaanderen CDA Zeeland toont verdeeldheid over natuurherstel Westerschelde MMttMi PZC Donderdag 22 november 2007 31 Ingreep volgens bureau Proses geen bijdrage aan natuurherstel. door Rinus Antonisse BERGEN OP ZOOM - Het afgraven van enkele honderden hectares van het Verdronken Land van Saef- tinge levert geen blijvende bijdra ge aan het natuurherstel van de Westerschelde. Dit stelt het bu reau Proses, dat de uitvoering van de Ontwikkelingsschets Schelde- bekken begeleidt. Het idee is vorig jaar al afgescho ten door de Commissie-Maljers, die andere oplossingen dan ontpol- dering voor het gezondmaken van de Westerschelde-natuur beoor deelde. Nochtans blijft Saeftinge in de discussies over natuurherstel een rol spelen en daarom heeft Proses de argumenten tegen afgra ven van het schor op een rij gezet. Uitgangspunt voor de verbetering van het aangetaste natuurlijke sys teem in de Westerschelde is: extra ruimte aan de rivier geven. Dat kan alleen door aanleg van nieuwe getijdengebieden. Afgraven van Saeftinge voldoet daaraan niet. Af gezien daarvan: de operatie brengt enorme kosten, vervuilingsrisico's en verstoring met zich mee, aldus Proses. Bestaande natuurwaarden (met na me op de hogere delen van Saeftin ge) verdwijnen door het afgraven. Onder de schone bovenlaag die de laatste jaren op het schor is aange slibd, zit vervuilde grond. Door af graven komt die weer boven en neemt het gevaar van waterveront reiniging toe. Als een laag van één meter wordt verwijderd, komt on geveer vier miljoen kubieke meter verontreinigde grond vrij. De kos ten van verwerking of opslag zijn volgens Proses enorm hoog. Het bureau wijst er verder op dat wetten en regels een dergelijke af graving alleen onder de meest strikte voorwaarden toestaan. Als Afgraven van Saeftinge draagt niet bij aan natuurherstel Wester schelde. Bovendien kost het enorm veel geld en levert het vervuiling en verstoring op. natuurschade ontstaat, moet die gecompenseerd worden met nieu we getijdennatuur. Saeftinge-beheerder Het Zeeuwse Landschap is onverkort tegen afgra ven. Er is wel te praten over uitdie pen van de geulen. Daardoor wor den minder natuurwaarden ge schaad en treedt minder versto ring op. De land- en tuinbouworganisatie ZLTO blijft erbij dat afgraven van Saeftinge wel degelijk mogelijhe- den biedt, stelt voorzitter Peter de Koeijer. Hij voelt zich daarin ge sterkt door het rapport van hoogle raar Verschuuren. De ZLTO'er leest daarin dat oude natuurwaar den mogen wijken ten gunste van nieuwe, betere natuur. den haag - De waterkwaliteit in het Volkerak Zoommeer kan en moet onmiddellijk worden aange pakt. Staatssecretaris Huizinga (CU, Verkeer en Waterstaat) moet ophouden met treuzelen. Dat be toogde adviseur waterbeleid Paul Vertegaal van Natuurmonumen ten gisteren in de Tweede Kamer tijdens een hoorzitting over de Watervisie van het kabinet. Daar in is de zuidwestelijke delta als een icoon van het Nederlandse water beleid aangewezen. Heel goed, vond Vertegaal, maar het moet niet bij mooie woorden blijven. Het Volkerak Zoommeer is de loca tie met de meeste blauwalgenover- last in Nederland. Dé oplossing is het opnieuw verzilten, in combina tie met een alternatieve zoetwater voorziening voor de landbouw en de drinkwaterbedrijven. „Bedrijfs leven, landbouw en natuurorgani saties zijn het daarover allemaal eens", aldus Vertegaal. „De lokale economie zal er wel bij varen. Zee land en Brabant willen het. Alleen Zuid-Holland vertraagt de boel steeds met nieuwe vragen over de effecten op het Hollands Diep." Volgens Vertegaal moet Huizinga die impasse doorbreken door 'zich garant te stellen' voor een snelle oplossing. Dat daar Rijksgeld bij- hoort, is logisch. Vertegaal: „Het is een gevolg van de Deltawerken. Die zijn van het Rijk. Daar moet ze dus niet over piepen." den haag - De klei die wordt afge graven als het getij wordt toegela ten in de Hedwigepolder kan wor den hergebruikt. De bestemming hangt af van de markt en de aanne mers zijn nog niet bekend, schrijft het kabinet in antwoord op vra gen van de Tweede Kamer. Als uit voerder van het grensoverschrij dende ontpolderingsproject kan Vlaanderen gratis beschikken over de klei, ook die uit Nederland. Toch is natuurherstel de reden van de ontpoldering, schrijft het kabi net. „De ontwikkelingen van de Antwerpse haven spelen hierbij geen rol." Kamer heeft nooit ingestemd met studie door Verschuuren. door Ernst Jan Rozendaal en Rinus Antonisse den haag - De Tweede Kamer heeft het dagelijks provinciebe stuur op de vingers getikt. In het antwoord op vragen van het Sta tenlid Lijmbach (CDA) hebben GS ten onrechte gemeld dat de Kamer op 17 oktober heeft ingestemd met de opdracht aan de Tilburgse hoog leraar Verschuuren om te onder zoeken of natuurherstel ook bui ten de Westerschelde mogelijk is. Voorzitter Kortenhorst (CDA) van de vaste Kamercommissie Verkeer en Waterstaat herinnert de provin cie er in een brief aan aan dat zij de naam Verschuuren en de onder zoeksopdracht pas op 26 oktober aan de Kamerleden heeft ver strekt. Die hebben daarvan kennis genomen, maar niet ingestemd 'met de keuze voor de opdrachtne mer of enig ander aspect van het onderzoek'. Volgens gedeputeerde Hamelink (CU, natuur en water) had het pro vinciebestuur op basis van een mail van de griffie in Den Haag be grepen dat de Kamer akkoord was. Hij erkent dat een verkeerde for mulering is gebruikt, maar vindt dat 'er niet te zwaar aan moet wor den getild'. CDA-Kamerlid Koppe- jan stelt echter dat 'de Staten zich hebben laten misleiden'. Hij zou nooit hebben ingestemd met de onderzoeksopdracht die hij 'poli tiek gestuurd' noemt en 'gericht op een gewenste uitkomst'. Voorzitter De Koeijer van standsor ganisatie ZLTO zegt dat het advies van Verschuuren niet ingaat op de vraag of onteigening mag worden toegepast bij natuurherstel. „Wij vinden van niet en dan wordt het langs de Westerschelde erg moei lijk." Hij stelt dat natuurherstel del- tabreed moet worden aangepakt. „Wij zeggen niet: er mag niks ge beuren in de Westerschelde. Maar niet door onteigenen." door Ben Jansen heinkenszand - Het CDA in de Staten van Zeeland legt zich erbij neer dat natuurherstel in de Wes terschelde niet elders in de Delta mogelijk is. De Tilburgse hoogle raar lonathan Verschuuren is daar duidelijk genoeg over. Fractievoorzitter Kees van Beveren sprak zich gisteren daarom uit te gen een resolutie die tijdens de al gemene vergadering van het CDA aan de orde kwam en waarin an dermaal op alternatieve natuurher- stelprojecten buiten de Wester schelde werd aangedrongen. De resolutie was ingediend door de voormalige CDA-kopstukken ]aap Ventevogel, Huib Eversdijk, Siem Buys en Adri Dek. Zij wilden met een uitspraak van het Zeeuw se CDA het christen-democrati sche Kamerlid Ad Koppejan een steun in de rug geven. Die ijvert er onvermoeibaar voor ontpoldering in Zeeland geheel af te wenden. De beoogde steun in de vorm van een unaniem aangenomen resolu tie kwam er niet. CDA-Statenle- den stemden uiteindelijk tegen. Er was ook kritiek op de zinsnede in de uitspraak waarin staat dat de Scheldeverdragen met Vlaanderen moeten worden bekrachtigd zon der de paragraaf over natuurher stel. Kan niet, oordeelde een ande re coryfee van het Zeeuwse CDA, oud-gedeputeerde en oud-voorzit ter Lous Coppoolse. Hij onder streepte dat natuurherstel onver brekelijk hoort bij het drieluik na tuur, veiligheid, toegankelijkheid. Passerende schepen richting Antwerpen raken de schorren van Saeftinghe. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57