Borsele past beleid begraafplaatsen aan Verleden van Goes in foto's Sagro moet snel wat doen in Lewedorp 'Eerste keer televisie smaakt naar meer' 26 Donderdag 22 november 2007 PZC B Omroep Tholen brengt 'Dansen met Thoolse sterren' live op de buis. door Rob Paardekam tholen - Omroep Tholen timmert aan de weg. Amper vier jaar gele den hing het voortbestaan van de lokale omroep nog aan een zijden draadje; nu maken ze voor de eer ste keer echte televisie, en dan nog live ook. „Het smaakt naar meer", zegt Enrico Tichem. „Maar ja, het geld hè." Een korte terugblik: in 2003 moest de omroep alles op alles zetten om zijn gemeentelijke subsidie te be houden. Pas nadat de vrijwilligers een hoop donateurs hadden bin nengehaald - en daarmee bewezen een achterban te hebben - ging de 'Als ik zie wat voor bedragen collega-omroepen krijgen, val ik bijna van mijn stoel' politiek overstag. De lokale zender krijgt nu zesduizend euro per jaar. „Op zich zijn we daar heel blij mee", vertelt hoofdredacteur Enri co Tichem. „Zonder dat geld zou het echt afgelopen zijn." Toch zijn de medewerkers van plan om volgend jaar, als de subsi die opnieuw wordt vastgesteld, wat meer geld te vragen. Tichem: „Het Rijk stort elk jaar twaalfdui zend euro in de gemeentepot voor lokale omroepen, maar dat is jam mer genoeg niet geoormerkt. Dus de gemeente kan ermee doen wat ze wil. Als ik zie wat voor enorme bedragen collega-omroepen in Steenbergen en Bergen op Zoom van de gemeente krijgen, val ik bijna van mijn stoel." Bij de omroep moeten ze nog al tijd op de centen letten om rond te komen. Dat is ook de reden dat het qua echte televisie waarschijn lijk voorlopig zal blijven bij de re gistratie van het evenement 'Dan sen met Thoolse sterren'. „Natuur lijk willen we vaker televisiepro gramma's maken, dolgraag zelfs", benadrukt Tichem. „Maar het is ge woon niet betaalbaar." Dat betekent dat op het televisieka naal van de omroep voorlopig en kel tekstberichten te zien blijven. Maar wie weet wat de toekomst brengt. Vrijwilliger Edwin Otto heeft goede hoop op meer subsi die van de gemeente. „Sinds de laatste keer hebben we onze activi teiten flink uitgebreid", verklaart hij. „Bovendien zijn we een echte lokale omroep. We maken ons er niet gemakkelijk vanaf door hele dagen alleen muziek te draaien, maar maken echte Thoolse radio programma's in alle soorten." Toen Tichem een tijdje terug werd benaderd of zijn omroep het dans- evenement rechtstreeks op televi sie wilde uitzenden, twijfelde hij geen moment. „Het is voor een goed doel en voor ons bovendien een hele mooie kans." 'Dansen met Thoolse sterren' wordt mor gen uitgezonden vanaf 19.30 uur. Gemeente laat tot 2011 grafstenen staan en zoekt nabestaanden. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het begraafbeleid in Borsele wordt aangepast, nadat in 2005 onrust was ontstaan over rekeningen die de gemeente plotse ling stuurde voor de verlenging van de grafrechten. Tot die tijd had de gemeente daarover niets la ten horen. De storm die opstak over de graf rechten, was voor het college van B en W van Borsele aanleiding pas op de plaats te maken en in over leg te treden met de dorpsraden. Dit heeft resultaat gehad. Het colle ge stelt de gemeenteraad nu voor om het in 2005 vastgestelde be graafbeleid op een andere leest te schoeien, met meer gevoel voor de nabestaanden. Verlenging van grafrechten wordt mogelijk voor alle algemene gra- Motorrijder gewond na aanrijding goes - Een 38-jarige motorrijder uit de gemeente Borsele is gistera vond rond kwart over zes gewond geraakt na een aanrijding op de kruising van de Molendijk en Mid delburgsestraat in 's-Heerenhoek. Een 34-jarige Belgische automobi list verleende de motorrijder geen voorrang toen deze linksafsloeg in de richting van de Middelburgse straat. De motorrijder is naar het ziekenhuis vervoerd. Sinterklaas zorgt voor leven in Kamperland kamperland - Sinterklaas zorgt de ze week en volgende week voor le ven in de brouwerij in Kamper land. Morgenavond is er vanaf 19.00 uur een miniplaybackshow in het De Casembroothuis. De Sint arriveert zaterdag om 14.00 uur in de haven. En vrijdag 30 no vember is ook nog een lampionop tocht vanaf het De Casembroot huis om 19.00 uur. ven. Deze regeling gaat met terug werkende kracht in, vanaf 1997. Borsele gaat actief op zoek naar na bestaanden. Om iedereen de kans te geven te reageren, worden tot 2011 geen grafstenen verwijderd. Is de graftermijn verstreken, dan blij ven stenen nog twaalf weken staan, voor het geval nabestaan den ze willen hebben. Voorgesteld wordt ook het uitgifte- beleid voor graven te wijzigen. De uitgiftetermijn is momenteel twin tig jaar met de mogelijkheid van verlenging met twee keer tien jaar. Nabestaanden krijgen straks de keuze uit drie termijnen: twintig, dertig of veertig jaar ineens. Tot ruiming van graven zal in alle ge vallen pas na veertig jaar worden overgegaan. Voor kindgraven gaat Het Borsels college van B en W komt met een aangepast begraaf beleid, nadat in 2005 veel onrust ontstond over de verlenging van grafrechten. Fietster uit Goes gewond bij botsing goes - Een 73-jarige vrouw uit Goes is woensdagmorgen om streeks elf uur bij een botsing in haar woonplaats gewond geraakt. De vrouw fietste over de kruising van de Van Hertumweg en de In dustriestraat. Zij kreeg daar geen voorrang van een 43-jarige automobiliste, even eens uit Goes. De fietster liep een schaafwond aan haar hoofd op. 2nd Influenz in soos De Klomp Ovezande ovezande - Talentenjacht voor muziekbands 2nd Influenz beleeft morgenavond in soos De Klomp in Ovezande de twee -voorronde. Lyn, Outrage, The Noah Situation en Parafinerade treden op. 2nd In fluenz begint om 20.00 uur. En tree vijf euro, inclusief gratis bus vervoer vanuit Goes en door Borse le. Meer informatie: www.jonge- renraadborsele.nl. een langere -vaste- termijn van zes tig jaar gelden. B en W kiezen voor het ruimen van graven boven het uitbreiden van begraafplaatsen, vooral vanwe ge de kosten. De begraafplaatsen in 's-Gravenpolder (2011) en Nisse (2012) worden nog wel uitgebreid. Nisse zou 'te snel' vollopen door de komst van mensen van buiten. Dat valt mee, volgens B en W. Nis se blijft open voor buitenstaan ders. Op het kerkhof van 's-Heer Abtskerke - dat in Sinoutskerke ligt - wordt in 2011 geruimd. Slui ting, waartegen veel verzet was, is van de baan. De graftarieven waren ook punt van discussie. Borsele wilde daar uit in 2015 90 procent van de kos ten dekken, terwijl dit vorig jaar 64 procent was. B en W stellen nu voor dat dit percentage in 2015 op 75 procent moet liggen. Tarieven zullen dus minder hard stijgen. In december praat de gemeenteraad over het plan. Nieuwbouw Ovezande begint na zomer 2008 ovezande - In het uitbreidings plan Plataanweg in Ovezande kan, naar verwachting volgend jaar na de zomervakantie, de eerste spa in de grond voor ongeveer 45 nieuwe woningen. Verschillende stappen moeten nog worden gezet. De ge meente Borsele brengt binnenkort het ontwerp-bestemmingsplan in procedure. De eerste opzet is al na reacties van omwonenden op en kele punten gewijzigd. Laatste dag expositie Van der Have Kapelle kapelle - Wie de expositie over het Kapelse zaadveredelingsbedrijf Van der Have in het fruitteeltmu- seum nog wil zien, moet snel zijn. Zaterdag is de laatste dag. Het fruit teeltmuseum aan de Biezelingse- weg 10 is dan geopend van 12.00 tot 16.00 uur. Ook is een speciale vlinderexpositie van Marius van Nieuwkerk te bezichtigen. Toe gang drie euro, tot 18 jaar gratis. door Harmen van der Werf lewedorp - Inwoners van Lewe dorp hebben gisteren op de jaar vergadering van de dorpsraad nog eens een dringend beroep gedaan op aannemingsbedrijf Sagro. Sagro moet snel wat doen aan het afge zakte bedrijfsterrein van voormali ge oliehandel Van den Dries in hartje Lewedorp, eisten ze. Voor de dorpsraad was die oproep een opsteker. De bewonersorgani satie voert een handtekeningenac tie. Ruim 250 krabbels zijn al verza meld. Die worden aan Sagro over handigd. Sagro-directeur R. de Jon ge meldde eind oktober in deze krant dat Sagro 'constructief met de gemeente praat over een bouw plan'. „Dat kan wel zo zijn", rea geerde A. Raas van de dorpsraad gisteren, „maar Sagro stelt te hoge financiële eisen. Woningstichting R8cB Wonen is niet voor niets af gehaakt." Bewoners opperden de gemeenteraad onder druk te zet ten als Sagro niets blijft doen. On dertussen wacht Lewedorp op nieuwe seniorenwoningen. Bouw fonds MAB zou met een plan ko men, maar liet verstek gaan, om dat niets nieuws te melden was. Het enige wat staat te gebeuren, is de verwerving van zestien oude se niorenwoningen van De Kraaijert aan de Banjaardstraat door R&B Wonen. Die zou nieuwe senioren woningen willen bouwen. Na dertien jaar is er een nieuw fotoboekje over Bevelandse stad. door Rob Paardekam goes - „Kijk, het eerste Zeeuws meisje", zegt Cees van den Boven- kamp, terwijl hij wijst naar een fo to uit 1975, waarop Marianne van der Does te zien is. „Mooi, hè?" Al een half uur voor hij zijn nieu we boekje aan burgemeester Van der Zaag zal overhandigen, zit Van den Boven kamp in het stadskan toor. Hij is dan ook trots op het fo toboekje over Goes. De inwoner van Waarde is bekend door de ve le boekjes uit de Tn vroeger tij den-serie', die hij samenstelde. Het fotoboekje over Goes wordt echter door een andere uitgeverij op de markt gebracht en daarom is de titel veranderd. De nieuwste aanwinst heet 'Uitgebeeld verle den van Goes'. De opzet is nage noeg hetzelfde. Dat betekent veel foto's met een uitgebreide uitleg. In het verleden zijn al negen foto boekjes over Goes verschenen. „De laatste dateert van 1994", ver telt Van den Bovenkamp. „Het werd dus wel weer eens tijd." De nadruk in het nieuwste boekje ligt op mensen. „Omdat in die oudere boekjes juist heel veel gebouwen staan", verklaart de samensteller. De burgemeester houdt een kort praatje, waarin hij de waarde van het boek benadrukt: „Wie zijn ver leden niet kent, heeft geen toe komst." Hij maakt ook een toespe ling op een mogelijk vervolg. Dat gaat er vast komen, want Hans Lin- denbergh, die veruit de meeste fo to's leverde, heeft een collectie die haast onuitputtelijk is. „En dan is er ook nog de collectie van Lieven de Leeuw (voormalig wethouder 'De nadruk ligt op mensen, omdat in die oudere boekjes heel veel gebouwen staan' van Goes, red) waar we gebruik van kunnen maken", besluit Van den Bovenkamp." Het boekje - uit gegeven door Van Velzen uit Krab- bendijke - is voor 19,95 euro te koop bij boekhandel De Ramshoorn in Goes. Hoofdredacteur Enrico Tichem, hier in de studio van Omroep Tholen: „Het blijft moeilijk om financieel rond te komen." foto Leo Adriaansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46