Schouws e bios Schouwen-Duiveland trekt knip voor vervangen van 31 abri's Woede om sloopplan poorthuisje Voor zusjes gaat niets vanzelf 26 I Donderdag 22 november 2007 PZC Huidige bushokjes rommelig, gedateerd en in slechte staat. door Piet Kleemans zierikzee - Het is - oneerbiedig ge zegd - een zootje ongeregeld, de abri's op Schouwen-Duiveland. Daar komt verandering in. De ge meente trekt 232.500 euro uit voor het in één keer vervangen van 31 bushokjes. Alles bij elkaar staan op Schou wen-Duiveland 41 abri's ofwel bus hokjes. Eenheid in uitvoering is ver te zoeken en dat heeft alles te maken met het feit dat de meeste vóór de gemeentelijke herindeling in 1997 zijn neergezet. Elke ge meente had zo zijn eigen voorkeu ren op het gebied van bushokjes en het gevolg is dat er zes verschil lende merken abri's te vinden zijn op het grondgebied van de ge meente Schouwen-Duiveland. Dat gaat in de visie van het college ten koste van de door hen gewenste uniforme straatbeeld. En het ziet er niet alleen rommelig uit, het is ook voor wat betreft onderhoud erg onhandig. Hetgeen ook blijkt uit de over het algemeen slechte staat van onder houd van de bushokjes. Veel zijn verveloos, beklad, vervuild of half vernield en volgens het college is het de hoogste tijd dat daar veran dering in komt. Daarom wordt aan de raad voorgesteld de zaken nu groot aan te pakken en 31 abri's in één keer te vervangen. Een bushokje in Burgh-Haamstede. Een beslisising over welke type ab ri er op Schouwen-Duiveland moet komen dient nog te worden genomen, maar uitgangspunt is wel dat ze zoveel mogelijk vandalis- mebestendig moeten zijn én moge lijkheden bieden voor reclame-ui tingen. Waarbij de gemeente in de gaten houdt of de reclames wel 'ge past' zijn. Voor het vervangen van de abri's is alles bij elkaar een be drag van 232.500 euro nodig. De ge meente had al een bedrag van 103.000 euro opzij gezet voor de operatie. Voorgesteld wordt een be- 1^ De gemeente Schouwen-Duive- land is de bonte verzameling bus hokjes op haar grondgebied zat. Voorgesteld wordt 31 abri's in één klap te vervangen. foto Dirk-Jan Gjeltema drag van 75.000 euro uit het zoge heten mobiliteitsfonds beschik baar te stellen en de resterende 54.500 euro in tien jaar af te schrij ven. De kapitaallasten hoopt de ge meente terug te kunnen verdie nen door minder inzet van de bui tendienstmedewerkers voor het onderhoud van de abri's. De gemeente wil met de toekom stig leverancier van de abri's een contract afsluiten waarbij onder houd en schadeherstel door der den wordt uitgevoerd in ruil voor het maken van reclame op de ab ri's. Het voorstel komt donderdag 20 december aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering. De ze wordt gehouden in de burger zaal van het gemeentehuis. Aan vang 19.30 uur. Stad en Lande trekt ten strijde tegen gemeente. door Piet Kleemans zierikzee - De gemeente Schou wen-Duiveland heeft zich met het plan voor sloop van een tegen de Noordhavenpoort aangebouwd huisje de woede van heemkundige kring Stad en Lande op de hals ge haald. Stad en Lande zegt alles in het werk te zullen stellen om de sloopplannen te verijdelen. Stad en Lande-voorzitter H. Er- brink: „Ik had het al bij gerucht ge hoord, maar daar geen aandacht aan geschonken omdat ik ervan uitging dat het gewoon niet waar kon zijn. Onvoorstelbaar dat de ge meente met dit plan komt." Erbrink steekt zijn ergernis niet onder stoelen of banken: „De ge meente gaat met dit sloopplan vol strekt voorbij aan de historie van Zierikzee. Op die plaats heeft eeu wenlang een pand gestaan. Ik be grijp werkelijk niet waarom dat huisje nu ineens weg moet. Als je zo trots bent op je monumenten moet die toch beschermen. Dan ga je ze toch niet slopen." Het argument dat door sloop van het huisje een uniek uitzicht op de monumentale Noordhavenpoort ontstaat verwerpt Erbrink. „Dat huisje op die plek is beeldbepa lend." De bewering dat sloop de verkeers situatie overzichtelijker maakt be stempelt Erbrink als 'lariekoek'. Er brink staat niet alleen. Ook ande ren hebben, onder meer via de PZC-website, verontwaardigd ge reageerd. „Slopen. Over mijn lijk", schrijft 'een Zierikzeeënaar'. Ene Nico sluit zich daarbij aan. Hij roept wethouder Renden op voor zichtig te zijn met het cultureel erf goed van Schouwen-Duiveland. Kroniek belicht grillige ontwikkeling Schouwse filmvertoningen. door Esme Soesman zierikzee - Hoewel restanten film posters de steeds verder afbladde rende gevel van de Zierikzeese Concertzaal nog altijd sieren, wa ren de hoogtijdagen van de bio scoopfilm op Schouwen-Duive land een halve eeuw geleden al voorbij. Hoe anders was dat in 1897, toen de eerste filmvoorstel ling in Zierikzee nog als 'het groot ste wonder der 19e eeuw, voorstel lende levende Photographiën' werd aangekondigd. In de Kroniek van het land van de zeemeermin laat Frans Westra zijn licht schijnen over de grillige ontwikkeling van filmvertoningen op Schouwen-Duiveland in de twintigste eeuw. Elders in het land verrezen al van af 1906 vaste bioscooptheaters. Zee land moest het tot 1910, tot de op richting van het Vlissingse Cosmo- politantheater, zonder doen. In Zierikzee duurde het tot 1918 voor dat - met de vertoning van de film Jacko, de afdruk van de kleine hand - in de Concertzaal de eerste reguliere bioscoop werd gevestigd. Niet dat er voor die tijd geen films werden vertoond. Het eerste 'bioscoopje' viel te pak ken in 1897 in de voorzaal van so ciëteit Ons Genoegen aan de Zie rikzeese Poststraat. Gerept werd van een 'uitvinding die het volko- menste en het nieuwste is wat tot nog toe is geleverd'. Dat die eerste voorstelling pas drie dagen later dan aangekondigd daadwerkelijk doorging had te maken met een technisch mankement. Reizende bioscopen streken vanaf dat moment veelvuldig neer op kermissen en in zaaltjes over het hele eiland. Ook verenigingen en bedrijven namen vaak het initia tief Bijzonder was onder meer de openlucht-bios die in 1906 werd gehouden bij Parklust, in het ka der van het zomerfeest van de Zie rikzeese sociëteit Tot Nut en Ge noegen. Vanaf medio jaren twintig lijkt er meer regelmaat in de filmverto ning te komen. Naast de Concert zaal komen in de loop der jaren onder meer het hervormd vereni gingsgebouw aan 't Vrije en het Huis van Nassau als bioscoop in zwang. In Haamstede is het film liefhebber W. J. Bom, eigenaar van het gelijknamige hotel, die een bio scoopvoorziening creëert. Er volgen vele technische ontwik kelingen (1948, Zierikzeesche Nieuwsbode: „Zierikzee heeft nu een filmtheater dat zich kan me- 'Zierikzee heeft nu filmtheater dat zich kan meten met de beste' ten met de beste van het land") en gevarieerde initiatieven - zoals de oprichting van een filmliga. Al die ontwikkelingen ten spijt gaat het snel bergafwaarts met het 'cellu loid als exclusieve beelddrager'. Be zochten in 1956 nog 54.695 en 10.411 mensen de bios in respectie velijk Zierikzee en Haamstede, in 1961 blijft de teller op 33.399 en 7697 staan. In diezelfde periode groeide het aantal televisietoestel len in deze plaatsen van respectie velijk 31 naar 489 en van één naar 143. Hoewel de Concertzaal nog enige tijd haar licentie behield om af en toe een topper te vertonen, was het in beide bioscopen vanaf 1966 met de toptijd van de reguliere filmvertoning gedaan. Meer over kroniek, auteur en filmvertoningen De Kroniek is een jaarlijkse uitgave van de Vereniging Stad en Lande afde ling Schouwen-Duiveland. De editie 2007 is vanaf vrijdag verkrijgbaar. Auteur Frans Westra is historicus en artistiek directeur van een bioscoop voor kwaliteitsfilms in Groningen. Sinds 2001 zorgt filmtheater fiZi voor een structureel filmaanbod op Schouwen-Duiveland. Het theater, dat drijft op vrijwilligers, is gevestigd in Zierikzee. Voor die tijd werden films vertoond in Theater Mondragon in Zierikzee. Dat staat sinds juni 2001 leeg. Mondragon is daarna nog incidenteel gebruikt voor projecten van studen ten van de Filmacademie en Hogeschool voor de Kunsten Amsterdam. Achttienjarige tweeling uit Bruinisse leert leven met ziekte. door Martijn de Koning bruinisse - Iedereen bereikt af en toe een mijlpaal in het leven. Die lijkt vaak op een logische manier als vanzelf te komen. Achttien jaar worden en dan rijles sen nemen is zo'n voorbeeld. Dat geldt ook voor de zusjes Marjan en Linda Verspoor uit Bruinisse. De tweeling was dinsdag jarig en mocht het meteen eens achter het stuur proberen. Tot zover niks bijzonders. Ware het niet dat in het leven van de zussen niets vanzelfsprekend is. Want Marjan en Linda zijn allebei ziek. „Dat klinkt inderdaad akelig", beamen ze. „Maar het is zo, dus mag het best gezegd worden." Ze praten er gemakkelijk over, hoewel ermee leven bepaald niet simpel is. Linda is er, zegt ze zelf nog het minst erg aan toe. Ze heeft suiker ziekte en een chronische ontste king aan haar lever. „Ik moet vier keer per dag spuiten en goed oplet ten dat ik op tijd eet. Voor de rest heb ik niet veel problemen." Voor Marjan is het allemaal nog er ger. „Ik heb bijna vijf jaar geleden een niertransplantatie gehad. Dat moest wel, anders ging ik dood." UJ De tweelingzusjes Verspoor uit Bruinisse zijn chronisch ziek. De ze week werden ze achttien en ondanks hun ziektes zijn ze aan hun rijlessen begonnen. Het redde haar leven, maar dat wil niet zeggen dat ze nu zorgeloos verder kan. Ze is vatbaar voor elk koutje en snel moe. Uitgaan en sporten kan maar af en toe, alleen wanneer ze zich goed voelt. „En er is altijd een kans dat mijn lichaam de nier alsnog afstoot." De combi natie van stress en medicijnge bruik ('ik moet 25 tot 30 pillen per dag') maakt haar leven soms tot een hel. En misschien wel het erg ste: haar studie spw moet ze bin nenkort opgeven. „Tijdens mijn stage in verpleeghuis Cornelia kwam ik erachter dat het te zwaar voor me is. Daarmee valt echt een droom in duigen." Gelukkig is niet alles kommer en kwel. Want als het gaat over die eerste rijlessen veranderen de zus sen in giebels, zoals dat hoort bij achttienjarige meiden. Marjan: „Of het goed ging? Ja hoor. "Behalve toen ik tegen de spiegel van de au to van mijn ouders reed." En Linda relativeert de boel op nieuw. „Door mijn leverontsteking mag ik geen alcohol drinken. Snel mijn rijbewijs halen dus. Dan we ten we zeker dat we straks elke week een Bob hebben." Linda (links) en Marjan Verspoor foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38