En toen werden haar grootse plannen in Vlissingen gevloerd... Zeeland Klaverblad: Invoering WMO pakt voor de meeste mensen goed uit Schoonmaak De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Donderdag 22 november 2007 PZC WILLEM VAN DAM De Grote Voorjaarsschoonmaak - een mooie traditie was dat. De vrouw des huizes bond een boezelaar voor, knoopte een doek - het liefst een met ruitjesmo tief - om haar permanent, greep naar emmer, bezem, en rage bol, en ging boenend en poetsend door het huis. Het was alsof alle huisvrouwen van de ene op de andere dag door een grote schoonmaakwoede werden bevangen. Als op afspraak verschenen zij schrobbend op de stoepen, klopten ze kleden en traplopers uit, sopten ze ramen en keukenkastjes. Vrouwenbladen als Margriet, Libelle en Beatrijs stonden vol met nuttige wenken voor de huisvrouw. De Rosita bijvoor beeld ('Goed nieuws voor de vrouw') ging serieus in op de vraag 'Hoe verhelpt u strubbelingen met stijven?' Nederland was toen nog onschuldig, nie- hit mand die daar iets dubbelzin- Hoe vernelpt U njgS acj-,ter ZOcht - iedereen be- Strubbelingen greep onmiddellijk dat het hier slechts tips betrof om onwillig met Stijven? strijkgoed te lijf te gaan. Hoe ik daar zo bij kom? Bij de boekhandel trof ik het boekje In Holland staat een huis - honderd jaar huishoudelijk werk. Over de Maandag Wasdag gaat dat, over de strijd tegen het stof Fraaie foto's staan er in; vrou wen achter wastobbe en aanrecht, wapperend wasgoed in stil le straatjes, koperpoetsende vrouwen aan de keukentafel en he ren des huizes die vanuit hun leunstoel goedkeurend toekij ken. Ik doe er een mooi papiertje en een feestelijke strik om en stop het tussen de Sinterklaascadeautjes voor mevrouw Van Dam. Wie weet brengt het haar op ideeën; niks zo sexy als een vrouw slechts gehuld in een boezelaar, zwaaiend met een plumeau. En die Grote Voorjaarsschoonmaak mag ze wat mij betreft dan ook volgend jaar weer vergeten. COLOFON Di recteu r/u itgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Krijgt Vlissingen een splinternieuw stadsbestuur of blijft de burgemeester? Vandaag maakt Anneke van Dok bekend, waar iedereen al dagenlang naar gist. door Wendy van den Hurk Ze begon zo ambiteus. Grootse plannen had An neke van Dok met haar nieuwe gemeente. Bur gerparticipatie, economische groei. Netwerken zou ze. Niet alleen mét de Vlissingers, maar ook vóór de Vlissingers. Festiviteiten zouden er komen, samenwerking met Mid delburg, de stad zou opgeknapt, de Spuistraat, Walstraat-Zuid. En het Scheldekwartier. Hoe wrang is het dat juist het aller grootste project, dat Vlissingen voorgoed op de kaart zou zetten, de stad pure allure zou bezorgen, nu misschien wel het einde van haar carrière inluidt? Het Scheldeterrein, daarmee ein digt een gedicht dat Anneke van Dok zelf schreef in 2002. Er torent een hijskraan boven de kerk Als gedenknaald van het zware werk Van stoere scheepsbouwers in het hart Van de stad die mij bekoort en tart. Anneke van Dok is een socialiste. Altijd geweest. Pa Van Weele plak WMO jaagt Zeeuwen niet op kosten. Inning van bijdrage komt laat. door Claudia Sondervan HEINKENSZAND - De Wet Maat schappelijke Ondersteuning maakt zorg en ondersteuning voor veruit de meeste mensen niet duurder. In een vragenonderzoek van Het Klaverblad onder 1239 aanvragers van WMO-zorg stelde tien pro cent meer geld aan eigen bijdrage kwijt te zijn dan voorheen. Ruim tachtig procent kreeg de aan vraag ingewilligd. Bij de afwijzin gen ontdekte Het Klaverblad ne gen 'schrijnende' gevallen waarbij te posters van de Partij van de Ar beid, zijn dochter werd lid in 1969 en was nog geëmancipeerd ook. Zij was niet alleen de eerste vrou welijke burgemeester van Vlissin gen, maar eerder ook van Velsen en nóg eerder van Diemen. „Dat vonden de mensen erg leuk", weet oud-wethouder Hanneke van Wel nog. „Ze is natuurlijk een hele charmante vrouw. Een kei in pr. Ze wist de gemeente goed te verkopen. Ik zat als CDA'er in een vuurrood college, maar ik heb nog nooit zoveel collegialiteit gevoeld. Samen hebben we toen Die- men-Noord van de grond gekre gen. Dat was geen eerder college gelukt." Ook in Velsen kreeg Van Dok als eerste vrouw de ambtsketting om gehangen. „En dat viel niet mee", herinnert oud-wethouder Ab van Beelen zich van die tijd. „Ze had vijf wethouders onder zich en dat waren niet de makkelijkste. Toch wist ze ons goed te mennen. Na tuurlijk, er gebeurde wel eens wat. Maar zij was de baas, altijd." En ook in Velsen kreeg Van Dok dingen voor elkaar. Van Beelen noemt Brussel. „Wat mij met na me is bijgebleven, is dat Anneke de luiken opengooide. Velsen was altijd naar binnen gekeerd, maar zij trok ons Europa in. Ze praatte met die en die. Haalde miljoenen binnen. Zo onbevangen als ze dat deed, dat was heel bevrijdend voor ons mannen. Ik heb prettig met haar gewerkt. Heb haar zelfs een paar keer opgezocht in Vlissin- het CIZ naar 'gebruikelijke zorg' verwees: die moest dan verleend worden door een ziekelijke 82-jari- ge echtgenoot of een voltijds wer kende vader in een gezin met twee jonge kinderen. Gemeenten moeten scherp zijn op de indicatie 'gebruikelijke zorg', maande A. Kaland van Het Klaver blad, omdat bij een beroep op de WMO de beschikbare mantelzorg vaak al volledig is ingezet. Drie kwart van de zorggebruikers in De WMO kost de meeste Zeeuw en geen extra geld voor zorg. De Zeeuwse gemeenten verschillen soms duizenden euro's in vergoe dingsregelingen voor zieken. gen. En ik gebruik nog steeds haar recept. Kabeljauw met lof" Zo enthousiast was ze hier ook, zegt LPV-raadslid Wim Hirdes, en met nadruk: in het begin. „Grote plannen had ze, ja, maar die zijn langzaam weggeëbt. Dat begon al toen ze economische zaken en toe risme in haar portefeuille wilde, maar dat niet kreeg. Ik doe mijn best, maar ik kan niks noemen dat ze heeft toegevoegd aan de stad. Voor Afrika krijgt ze zaken voor el kaar, voor Ambon, maar voor Vlis singen? Ze staat meer tegenover de bevolking dan ernaast. Ze komt niet eens naar de marinedagen. Haar motivatie is minder. Dan zit ze tijdens vergaderingen te puzze len. Van die 1-2-3 dingetjes." Dat herkent Trix de Roos van de SP. „Op een bepaald moment kreeg ze tegenzin. Dat zal rond het begin van de crisis zijn geweest. Ze werd ongeduldiger. Als iemand iets zei, voelde ze zich gelijk per soonlijk aangevallen en dan ging ze chagrijnig zitten kijken." Hirdes denkt dat wethou ders de ambities van Van Dok afremden. Dat denkt RPCU-raadslid Cock Kapaan ook. „Ik zeg wel eens: Vlissingen is zo rood als een kroot. Je komt er niet tussen. Wethouders die al jaren zit ten. Al die koninkrijkjes. Eén groot PvdA-bolwerk. Daar is Anne ke ook van, maar vergeet niet dat ze buiten komt. Ze heeft hier nooit vaste voet aan de grond ge kregen. Haar voorganger evenmin. Die zat veel buiten Vlissingen. Net het onderzoek is vrouw, 65-plus en heeft een maandinkomen lager dan 1200 euro. Alle Zeeuwse gemeenten hanteren hetzelfde tarief voor de eigen bij dragen. In de tegemoetkomingen voor ziektekosten zijn de verschil len soms duizenden euro's. Mid delburg geeft 1000 euro meer voor een sportrolstoel dan Hulst en Bor- sele. Hulst geeft 5000 euro voor verhuiskosten, Middelburg 2700, Borsele nog geen 2400 euro. Centraal Administratie Kantoor blijkt traag met het innen van ei gen bijdragen. Een op de vijf on dervraagden wacht nog op bericht over betaling. Eén respondent zei al tweeënhalf jaar te wachten. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitenc: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC Rekeningnummer om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening T\r?r* co De PZC gaat zoigvuldig o met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie 3 Anneke van Dok-van Weele Geboren op 24 oktober 1947 in Zaandam. Begon haar carrière als journalist bij dagbladen in Noord-Holland, werd gemeenteraadslid in Zwaag en Hoorn en later ook wethouder van Hoorn. Burgemeester van Diemen van 1 juli 1984 tot 1 februari 1990. Burgemeester van Velsen van 1 februari 1990 tot 22 augustus 1994. Staatssecretaris van Economische Zaken van 22 augustus 1994 tot 3 augustus 1998. Later nog een jaartje lid van de Tweede Kamer. Burgemeester van Vlissingen vanaf 1 juni 1999. Voorzitter Stichting Max Havelaar en Stichting Jong Zeeuws Talent. als Anneke." Afrika. Van Dok moet haar hart er aan hebben verloren in haar tijd als staatssecretaris, denkt Coen de Ruiter. Hij is directeur van Stich ting Max Havelaar, waar Van Dok voorzitter van is. Dat doet ze goed, zegt hij. „Als ze op reis is voor haar werk als burgemeester, belt ze altijd of ze nog iets kan doen voor Max Havelaar. Het aardigste voorbeeld is de opzet van onze zus terorganisatie in Afrika. Zij weet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2