'Vlissingen negeert alternatief kustplan' De hele dag feest, maar om negen uur het licht uit Veto tegen 'dominant' terras Scholieren leren omgaan met drugs Drie CSW's krijgen elk een eigen naam 26 Donderdag 22 november 2007 PZC W Louwrens de Witte en Maatje Marijs zijn 65 jaar getrouwd. door Maurits Sep middelburg - Hun zestigjarig hu welijk was een hoogtepunt voor Louwrens de Witte en Maatje Ma rijs uit Middelburg. Maar dat is al weer vijf jaar geleden. Gisteren kwam de burgemeester weer langs met een bloemetje voor hun 65-ja- rig huwelijk. „Een mooie bos", bedankte De Witte de burgemeester, die het compliment vrolijk terugspeelde. „Ach, u hebt hem zelf verdiend." Net als vijfjaar geleden was het gis teren ook een drukke dag voor het paar. De hele dag door kwam er fa milie op bezoek. „Maar om negen uur vanavond stoppen we", kon digde een van hun dochters aan. Negen uur, dan gaan de jubilaris sen namelijk altijd naar bed. Vroeg erin en vroeg eruit, is het levensrit me van Louwrens. Hij is geen sla per, knipogen zijn dochters. „Ik heb altijd lange dagen ge maakt", vertelt hun vader. „Dagen van vijftien uur. En hard werken. Om vijf uur eruit, en 's avonds om kwart over acht pas weer thuis." Als je daaraan gewend bent, raak je dat niet kwijt, ook niet als je al lang gepensioneerd bent. „Ik heb nooit een wekker nodig gehad, nu nog niet", lacht de 88-jarige oud dakdekker. Zijn vrouw, inmiddels 84, zorgde thuis voor de kinderen. Zes kregen ze er. En inmiddels hebben ze ook 'Elke dag om negen uur naar bed en om vijf uur eruit. Ik ben niet anders gewend.' nog eens 41 klein- en achterklein kinderen. Ze wonen nog op zichzelf in de Baarsjesstraat. Een fijne buurt om oud te worden. Het echtpaar heeft goede buren die er zijn als ze hulp nodig hebben. En veel familie woont in de buurt. Eén dochter doet drie keer per week de bood schappen. Toch gaan ze er weg. De ze week hebben ze zich ingeschre ven voor een verzorgingshuis. Li chamelijk wordt het te lastig om in hun huis te blijven wonen. Protestbrief bewoners en ondernemers over versterking duinen. door Maurits Sep vlissingen - Bewoners en onder nemers in het Nollegebied en bij Westduin in Vlissingen voelen zich geminacht door hun gemeen te. Hun waarschuwingen en voor stellen voor de versterking van de kust zouden zijn genegeerd. In een open brief aan de gemeen te, de provincie en het waterschap beklagen zij zich erover dat zij niet serieus genomen zijn. Zij voelen zich daarom genoodzaakt de diver se besluiten voor de kustverster- king aan te vechten. De briefschrijvers stellen dat zij de versterking van de duinen niet wil len tegenhouden. Zij hebben ech ter wel problemen met de voorge stelde ingrepen. Vooral het plan om de weg onderlangs de duinen te schrappen en verkeer via enkele wegen loodrecht op de duinen naar het strand te leiden, stuit op Project moet alcohol en drugsgebruik onder jongeren tegengaan. door Dewi Gigengack vlissingen - Nog dit schooljaar worden alle basisscholen en mid delbare scholen in Vlissingen bena derd om deel te nemen aan het project 'Gezonde school en genot middelen'. Hiermee moet alcohol en drugsgebruik onder jongeren worden teruggedrongen. De ge meente, GGD Zeeland en Indigo, onderdeel van Emergis, subsidië ren het project. Volgens Ernest Franken, hoofd pre ventie van Indigo, denken basis schoolleerkrachten vaak ten on- verzet. Als de parkeerplaatsen langs de kust vol zijn, zal het ver keer moeite hebben om terug te keren naar de doorgaande weg van Vlissingen richting Dishoek, voorspellen zij. De parkeerplaats die bij de Burgemeester Van Woel- derenlaan moet komen, leidt tot veel meer verkeer op de Galgeweg, vrezen de briefschrijvers. Verder wordt in hun ogen het duinrand- bos aangetast doordat er lange overgangen schuin door het ge bied naar het strand worden ge maakt. De toegang tot de stranden wordt ook slechter doordat men sen verder van de kust moeten par keren. Door de maatregelen wordt het woongenot aangetast. De kust- versterking levert wat hen betreft te weinig voordelen op. De ondernemers en bewoners pre senteren enkele alternatieven. Het De gemeente Vlissingen is niet serieus ingegaan op kritiek en al ternatieve voorstellen voor de kustversterking bij de Nolle en Westduin, vinden betrokkenen. rechte dat het bij hun leerlingen wel mee zal vallen met het alcohol gebruik. „Maar de ervaring leert dat als ze er dan een tijdje mee be zig zijn en op letten, ze beseffen dat het wel degelijk voorkomt." Epjan Kwast, directeur van basis school De Wissel, spreekt namens vijf Vlissingse basisscholen en is erg blij met het project. „Ik vind dat we het probleem voor moeten zijn. Dat proberen we nu ook al in de lessen, maar deze aanpak is ex plicieter." Dat de werkdruk voor le raren door extra cursussen en het inpassen van het nieuwe lesmateri aal zal toenemen, is bijzaak voor Kwast. „Dat moeten we ervoor over hebben." De doelgroepen krijgen een ver parkeerterrein bij De Hoge Dui nen moet verbeterd en vergroot worden. Het café-restaurant moet naar de noordzijde van het par keerterrein verhuizen, naast de ge plande strandovergang. Die moet blijven zoals die nu is. Het fietspad komt dan ook langs De Hoge Dui nen, zodat de zaak rendabel blijft. De bewoners van vakantiepark de Galgewei willen ook straks snel naar het strand kunnen. De verlengde Van Woelderenlaan wordt in de alternatieven verbo den voor auto's. Die moeten ge bruik maken van een nieuwe weg die aansluit op de Bachlaan, ter hoogte van de Chopinlaan. De Gal geweg moet flink opgeknapt wor den. Bij de strandovergangen en parkeerplaatsen is vanwege de so ciale veiligheid verlichting nodig. Secretaris L. Dekker van het inmid dels opgeheven projectbureau Zwakke Schakels wijst erop dat de gemeente in samenspraak met de provincie en het waterschap de in breng wel heeft beoordeeld, maar andere keuzes heeft gemaakt. schillende benadering. Bij de groe pen 7 en 8 gaat het vooral om pre ventie en het uitstellen van alco holgebruik. De eerste twee klassen van de middelbare school moeten zich richten op de eigen verant woordelijkheid en het inschatten van de risico's van een biertje Of een jointje. In de nieuwe aanpak worden be halve de kinderen ook ouders, do centen en schoolbestuur betrok ken. „Alleen door dit probleem vanuit meerdere hoeken te benade ren, kunnen we het effectief aan pakken", zegt Franken. „Daarom blijven we naast dit project ook doorgaan met voorlichting aan huis, cursussen voor op het werk en andere campagnes." door Selma Osman middelburg - De drie locaties van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren (CSW) hebben voortaan elk een eigen naam. Ze heten vanaf nu Van de Perre, Toor- op en Bestevaêr. De nieuwe na men werden gisteren gepresen teerd. Ze verwijzen naar de ver schillende karakters van de scho len, waarvan er twee in Middel burg staan en één in Vlissingen. CSW Bestevaêr (CSW Vlissingen) belooft leerlingen persoonlijke aan dacht. De kleinere locatie draagt de erenaam van zeeheld Michiel de Ruijter. „Hij zorgde altijd goed voor zijn medemens", legt CSW-woordvoerster Denise Gue- quièrre uit. Zo staat de schilder Jan Toorop (CSW Churchilllaan), die in het begin van deze eeuw veel in Domburg werkte, voor uitdagend en experimenteel onderwijs. En legt de naam Van de Perre (CSW Elzenlaan) een link met de weten schap. „Johan Adriaen van de Per re was oprichter van veel genoot schappen en een ambitieus onder zoeker." De CSW slaat met de nieuwe schoolnamen een modernere weg in. Dat was nodig nadat uit een imago-onderzoek was gebleken dat kinderen de CSW omschrijven als 'traditioneel', een school met 'strengere leraren'. De aanduiding CSW blijft voor de schoolnamen staan „Dat is ons keurmerk. Het staat voor kwalitatief goed, be trouwbaar en christelijk onder wijs." Er is overwogen om 'ly ceum' of'college' achter de namen te plakken. Dat heeft de school vol gens Guequièrre niet gedaan om dat daarmee het gevaar bestond dat dan 'CSW' werd weggelaten. De nieuwe namen komen in de cember aan de gevels. Per school komt er ook een apart logo bij. Kaffee 't Hof krijgt wel gelijk over terras, maar uiteindelijk toch niet. door Nadia Berkelder middelburg - „Hier kan ik niks mee", zegt Hayo Duinkerken, eige naar van Kaffee 't Hof in Middel burg. „Ik interpreteer de regels van de gemeente op mijn manier en zij doen dat op hun manier." Hij ligt met de gemeente overhoop over zijn terrasmeubilair. De be- zwarencommissie gaf hem gelijk, maar het gemeentebestuur wenst het advies van de commissie te ne geren. De tafels zijn te dominant, 't Hof heeft andere tafels dan ande re cafés: stoer hout met metalen poten. Flinke tafels, waar je met een man of tien aan kan eten. „Met dat meubilair kan ik me on derscheiden", zegt Duinkerken. „Ik kan er meer mensen aan kwijt dan aan normale tafels en het eet lekker. Het wiebelt niet." De gemeentelijke regels voor ter rasmeubilair zijn simpel: stoelen en tafels moeten van natuurlijk materiaal en van hoogwaardige kwaliteit zijn. Geregeld dus, dacht Duinkerken. En dat leek ook zo, omdat hij drie seizoenen lang geen negatief geluid hoorde. Tot hij een vergunning aanvroeg voor uitbreiding van het terras omdat hij zijn café wil uitbreiden naar het pand ernaast. 'Als er drie jaar lang niets wordt gezegd, dan ga ik ervan uit dat het goed is' De tafels die er al staan, zijn ille gaal, vinden ze nu op het stadskan toor. En die nieuwe tafels - dezelf de als die er al stonden - die tasten het stadsgezicht aan. Dus: geen nieuw terras, en die oude tafels moeten ook weg. Gecontroleerd of het terras in orde was, heeft de ge meente nooit; 'dat had schijnbaar geen prioriteit', staat in de nota over de terraskwestie. De commissie die het bezwaar van Duinkerken behandelde, gaf hem gelijk: het nieuwe terras past in de straat, want het is hetzelfde als dat van het pand ernaast. Logisch, want daar zit het oude gedeelte van 't Hof Niet waar, vindt het col lege van B en W: het meubilair wijkt wél af van de stoelen en ta fels in de straat. „Met alle respect", zegt Duinker ken. „Maar moet ik dezelfde uit straling hebben als shoarmatenten en pizzeria's? Mensen lopen letter lijk de straat in omdat ze mijn ta fels zien staan." Als iedereen het zelfde meubilair aanschaft, wordt het eenheidsworst, vindt hij. „Waar is zo'n onafhankelijke com missie voor als het advies wordt ge negeerd? In mijn optiek voldoe ik aan de eisen. Als er drie jaar lang niets van wordt gezegd, dan ga ik ervan uit dat het goed is." ■ft.:: Zestig jaar getrouwd was een hoogtepunt, maar gisteren vierden Louw rens en Maatje de Witte dat ze alweer vijfjaar langer samen zijn. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28