Lijst van misdadigers Boeven te kijk op internet 1 2 Donderdag 22 november 2007 PZC Wanted! Tien jaar geleden wilde het OM bij de aanhouding van een verdachte nog niet eens melden of het om een vrouw of man ging. Nu wordt onder zocht of een lijst met de most wanted cri minelen op internet geplaatst kan wor den. Met naam en toenaam. En boven dien een foto. „Het OM is terug in de sa menleving zullen we maar zeggen. De muur tussen het OM en het grote pu bliek wordt langzamerhand geslecht", geeft WD-kamerlid en voormalig offi cier van justitie Fred Teeven toe. „Dat werd hoog tijd." Hij is groot voorstander van een opsporingslijst op internet. De juridische haalbaarheid van zo'n lijst wordt nog onderzocht door de Landelij ke Selectiecommissie Opsporingsbericht geving van het OM. Zo is het de vraag of foto's plaatsen van personen op internet niet in strijd is met de privacywetgeving. Maar volgens Diederik Greive, voorzitter van de selectiecommissie en tevens hoofdofficier van justitie in Middelburg, zijn mensen eerder bereid bepaalde pri vacy op te geven. Zeker als middel om er ger te voorkomen. De plannen voor de most wanted-lijst ma ken deel uit van een nieuwe Aanwijzing Opsporingsberichtgeving, die uiterlijk eind volgend jaar in gebruik moet wor den genomen. In dit document staan de regels waaraan politie en justitie zich bij het gebruik van opsporingsberichten moeten houden. „Het is duidelijk dat er een andere wind waait bij het OM", geeft woordvoerder Evert Boerstra van het OM toe. Harm Brouwer, voorzitter van het College van Procureurs Generaal, is voor veel meer openheid binnen het OM dan zijn voor ganger Joan de Wijkerslooth. Hij zou ook geen bezwaar hebben tegen een most wanted-lijst op internet. „Maar het onderzoek ernaar is nog niet afgerond. Het OM heeft dus nog geen officieel standpunt. Er wordt heel breed gekeken in hoeverre internet ons kan helpen bij de opsporing van verdachten." Daar loert een groot gevaar, stelt straf rechtdeskundige Henny Sackers van de Radboud Universiteit in Nijmegen. „Op Ontsnapte criminelen en verdachten van zware misdrijven met foto en signalement op internet. Het openbaar ministerie (OM) wil met zo'n lijst misdadigers makkelijker op kunnen sporen. Het is een grote ommezwaai binnen justitie die jarenlang de privacy van verdachten hoog in het vaandel had staan. Er waait een nieuwe wind door het OM. door Tanja Kits en Joost Bosman illustratie Chantal van Wessel het eerste gezicht niks mis met zo'n lijst. Het is justitie toegestaan de hulp van het publiek in te roepen bij opsporing, en dat gebeurt nu nog maar heel inciden teel." Sackers zet echter een groot 'maar' bij het naming and shaming. „Die gegevens komen op internet, fouten zijn ontzet tend moeilijk uitwisbaar." De kans op persoonsverwisseling is volgens Sackers niet denkbeeldig: burgers zijn immers niet opgeleid in het opsporen van men sen. Daarnaast bestaat het gevaar dat mensen zelf actie ondernemen op het moment dat ze een aan de virtuele schandpaal genagelde crimineel op straat tegenkomen. Sackers: „Natuurlijk zal het OM mensen aanraden toch vooral alleen maar de politie te bellen, maar sommi gen hebben nu eenmaal de drive op zo'n moment de held te gaan uithangen. In die zin herbergt zo'n lijst een groot veilig heidsrisico in zich." Het College Bescherming Persoonsgege vens (CBP) laat weten 'in principe wei nig bezwaar' te zien in een lijst met cri minelen op internet. „Maar het moet wel proportioneel zijn", aldus een woord voerder. „Bij plaatsing op internet ben je de regie kwijt. Ie loopt het risico dat ie mand de rest van zijn leven als verdachte op het web circuleert." Het idee van een most wanted-lijst past in een trend de burger meer bij de op sporing te betrekken. Zo zet de politie in Utrecht cold cases (onopgeloste zaken) op internet om inwoners mee te laten re chercheren. Verder werkt de politie aan een telefonisch netwerk waarmee ze bur gers wil vragen uit te kijken naar ont snapte misdadigers of vermiste perso nen. Hoewel een proef met het zogehe ten 'Burgernet' in Nieuwegein succesvol verliep, is de landelijke invoering van het systeem vertraagd. Veel korpsen maken ondertussen gebruik van SMS-Alert, waarbij ze sms versturen om vermiste personen op te sporen. Fred Teeven ziet geen enkel probleem in de schending van privacy bij publicatie van een lijst. Hij is niet bang dat er on- schuldigen op terecht komen. „We heb ben het wel over zware misdrijven waar minimaal acht jaar gevangenisstraf op staat. Als ik van een moord word ver dacht en de politie is op zoek naar mij, maar ik ben onschuldig, dan meld ik me toch even? Om te vertellen hoe het zit. Als iemand onvindbaar is voor de poli tie, dan heeft hij klaarblijkelijk wat te ver bergen." Tweede Kamerlid Jan de Wit van de SP is veel voorzichtiger: „Op zich ben ik geen tegenstander van zo'n opsporings lijst, maar ik vind dat je heel erg zorgvul dig moet zijn. Bovendien moet er goed geregeld worden dat je ook van de lijst af kan. Er circuleert binnen de EU een zwarte lijst van mogelijke terroristen. Daar staan vast ook onschuldigen op. De vraag is, hoe komen die er weer af" Zou de zaak anders liggen als het om ver dachten van terreuraanslagen ging? We tenschapper Sackers vindt dat daarvoor in principe dezelfde privacy- en veilig- heidsbezwaren onverkort gelden. „Maar tegen het openbaar maken van de identi teit van terreurverdachten heb ik minder bezwaar dan die van gewone criminelen. Dat heeft ook met de huidige tijdgeest te maken, er bestaat meer terreurdreiging dan vroeger. Bovendien maken terroris ten veel willekeuriger slachtoffers dan cri minelen." Toch overheerst bij Sackers de voorzich tigheid. „Het gaat redelijk goed met de misdaadbestrijding, er worden meer mensen aangehouden en zaken opgelost. Maar er heerst tweespalt: er zijn mensen voor wie je niet ver genoeg kunt gaan in de misdaadbestrijding. Daarnaast heb je hen voor wie de bodem van fatsoenlijke rechtspleging in zicht begint te komen. Ik hoor toch wel tot de laatste groep." 1,60 1,55 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12