Regionalisering is redding Europese Unie PZC Donderdag 22 november 2007 1 1 De betoging is een teken dat België uiteenvalt. foto Olivier Hoslet/ANP TE GAST Frank A.M. van den Heuvel is jurist door Frank van den Heuvel De kabinetsformatie in Bel gië duurt al meer dan 170 dagen en er is nog geen ka binet in zicht. België lijkt er niet echt onder te lijden. Naarmate het langer duurt dringt zich echter wel meer de vraag op welk bestaans recht België heeft. Sinds enkele decennia drijven na verkiezingen (landelijk en regio naal) Vlaanderen en Wallonië ver der uiteen. Met name Vlaanderen laat steeds duidelijker blijken lie ver alleen verder te gaan. De pro-Belgiëdemonstratie van het afgelopen weekeinde was we derom een teken dat het land uit eenvalt. Immers hoef je dergelijke demonstraties anders niet te hou den. Misschien geeft het ook de ge kunsteldheid aan van de Belgische staat. Dat is niet vreemd, want overal in Europa is de hang naar de regio waarneembaar. Het is ook vol strekt verklaarbaar dat mensen iets eigens, iets dat dichterbij is, willen in een tijd waarin Europa steeds belangrijker geworden is. Waar de laatste decennia de regio (provincie) tussen wal en schip viel tussen gemeente en nationale staat, komt de natiestaat in een zich ontwikkelend Europa klem te zitten tussen regio en Europa. Of, om het anders te zeggen, we gaan qua indeling terug naar de middel eeuwen. Ook toen waren de re gio's dominant en was de natie staat slechts een formaliteit. Hoofd steden, koningen en keizers kon den een heel rijk nooit echt bestu ren. Het primaat lag bij de regio's. Zelfs in het ogenschijnlijk grote Heilig Roomse Rijk en de lappen dekens van Habsburg en het Russi sche tsarenrijk wemelde het van de min of meer van zelfstandige re gio's. Daaronder waren Beieren, Savoye, Genua, Piemonte en de Spaanse regio's. Dit verschijnsel zien we nu overal in Europa terug komen. Sinds de val van het com munisme keert alles ten oosten van Wenen-Berlijn terug naar de eigen regio. In voormalig Joegosla vië, de Baltische landen, de Kauka- sische regio, overal keren mensen terug van het grote, anonieme rijk, waar eigen taal en cultuur onderge schikt waren aan centralisme, naar de eigen cultuur. Natuurlijk spelen vaak ook finan- cieel-economische redenen mee. Dat geldt voor de Vlamingen en in Italië voor de Noord-Italianen in hun drang het zuiden af te stoten. De cultuur, een duurzamer onder werp is echter leidend. In Cen traal- en Oost-Europa vormt cul tuur vaak de drijvende kracht, want daar zijn de regio's die zich afscheiden vaak juist armer en heb ben minder invloed dan de over heersende meerderheid. Is het verontrustend wat er ge beurt in België? Nee, het is zelfs volstrekt logisch. Waarom zouden de regionale en etnische groepen in Centraal- en Oost-Europa wel regio's mogen vormen en in West-Europa niet? Het geeft het veelal kunstmatige karakter van grote landen aan. Hoe moet Neder land hier tegenaan kijken? Neder land steunde de afgelopen decen nia bijna iedere deling, onafhanke lijkheidsverklaring en verzelfstan diging in Europa. En in een tijd dat minister Verhagen pleit voor een deling van Kosovo, zou het vreemd zijn de Vlamingen te ont houden wat zij graag willen. Als wij al iets zouden moeten vinden van interne Belgische aangelegen heden. Op enkele punten geldt de bovengeschetste ontwikkeling ook voor Nederland. Ook Nederlandse regio's en provincies hebben slechts enkele gemeenschappelijke delers, die al gauw ophouden bij koningin Beatrix en het voetballen- 'Europa moet terug naar de indeling van de middeleeuwen' de Oranje. Verder voelen veel men sen zich primair Zeeuw, Fries, Lim burger of Brabander en daarna pas Nederlander. In de grensprovincies speelt een dynamiek die zich weer weinig van landsgrenzen aantrekt. Voor Groningers en Tukkers ligt Duits land veel dichterbij dan Den Haag. Limburg opereert prima in de drie- landenregio en kan daar ook met zijn taal veel beter uit de voeten. Noord-Brabant en Zeeland wer ken zoveel samen met Vlaanderen, dat de vroegere smokkelgrens tot handelsroute is gepromoveerd. De ze voormalige wingewesten en 'af gelegen gebieden' hebben geen sterke separatistische bewegingen, maar de hang naar eigen identiteit wordt eerder meer dan minder. En wanneer zich in België daad werkelijk een splitsing voltrekt, of wanneer Vlaanderen zich simpel weg onafhankelijk verklaart, dan zal een ongekende dynamiek losko men in Zuid-Nederland. Een re cente enquête wees uit dat Neder landers Vlaanderen graag bij Ne derland zien komen. Een onder zoek in Vlaanderen gaf echter aan dat men niet bij Nederland wil ho ren. Wat niet gemeten is, is het idee van een fusie tussen Vlaande ren en de Zuid-Nederlandse pro vincies. De gezamenlijke scepsis over de Hollanders van boven de rivieren zou een bindmiddel kun nen zijn. De florerende economie var Vlaanderen en Brabant biedt ooi perspectief. En dan hebben we hei nog niet over de herenigingen van de twee Limburgen en de twee Brabanden (hertog terug?) en het samengaan van Belgisch en Zeeuws-Vlaanderen. En de Frie zen zullen misschien denken: 'wat die Vlamingen kunnen, kunnen wij ook'. Kortom: wat in Joegosla vië en België kan gebeuren, is even min in Nederland uitgesloten. Misschien ligt de toekomst van Eu ropa juist in het Europa van de re gio's. De laatste decennia is Euro pa gemaakt in Brussel en de hoofd steden en niet in de regio's. Waar veel mensen afkerig zijn van het bureaucratische en abstracte Euro pa, zijn ze dat niet van regionale sa menwerking, ook niet wanneer de ze de landsgrens overschrijdt Wanneer de politici zoeken naai een oplossing voor Europa ligt de ze in het Europa van de regio's Dat is wel even slikken voor natio nale en internationaal denkende politici die Europa vorm willen ge ven vanuit de natiestaat. Regionalisering is van alle tijden. Geen staat is er voor eeuwig. De re gionalisering kan Europa verder helpen. Het proces doet recht aan de identiteit van mensen en iedere regio kan zich ontplooien waarin het goed is en zich het meest thuis voelt. Ook in Nederland hadden in de 17e eeuw juist de provincies, de regio's, het primaat. Europa te rug naar de indeling van de mid deleeuwen en Nederland naar de Gouden Eeuw. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Ratten Al twee jaar hebben wij overlast van ratten (PZC, 17 nov.) 's Nachts getrippel of geknaag, luid genoeg om je wakker te houden. (Ze he ten knaagdieren omdat dit letter lijk aan je knaagt). Laatst weer ge trippel in de goot. Even denk ik aan Amerigo en vol verwachting klopt mijn hart maar, helaas, mijn laarsje bleef leeg. Waar komen ze vandaan? Iets te maken met dat prachtige openluchtzwembad dat in onze achtertuin ligt? De ratten- bestrijder heeft geen ladder tot zijn beschikking om bij de daken te kunnen! Een mogelijke oplossing is de hui zen af te schermen met onder meer bladvangers. Maar Woon- goed bezit slechts huizen, geen probleemoplossend vermogen. En echt Zeeuws hè, geen cent teveel! Tenzij het de Roosevelt Academy aangaat. Hopelijk ervaren de stu denten (ook gezellig in onze ach tertuin) binnenkort overlast. Voor de Academy springen namelijk zo wel Woongoed als de Gemeente Middelburg direct in het gelid. Dat geldt voor zebra's dus waarom niet voor ratten? Uit de wervende tekst van de Academy: 'students are guaranteed accommodation throughout their stay in Middel burg'. Mag ik een aanvullende sug gestie doen? 'Pets allowed'. Monique van Dal Bree 53, Middelburg Familiedrama Diepe zucht na het lezen: Familie drama's worden zelden aangekon digd. Vooral de woorden van hoog leraar Ad Kerkhof: imitatie, egoïs tisch, alleen aan zichzelf denken (vader-man) etc. Ik vind dat lagere mentale gedachten. Een man-vader, een gevoelsmens die, door het leven, in een totale onteigening in het bestaan is gema noeuvreerd. 'My Kids als eerst Passie' (staat op zijn website), zegt genoeg. Er zijn vader-mannen die hun bestaan le ven voor en via hun kinderen, dat is hun liefde, basis en doel van hun leven; moeders kennen dat ook. Op een gegeven moment valt de bodem uit de verdriet-emmer en komt men in een zuigkracht, zon der gedachten. Je zou het ontoere keningsvatbaar kunnen noemen. Dit kan dagen aanhouden. Het beeld wat deze vader IN zich droeg waren zijn kinderen bij hem, deel van hem. Dus nam hij ze mee, hoe intens verdrietig ook voor moeder en naasten. Ik zie geen egoïst, alleen een man in groot verdriet. Nelleke Lips Breestraat 63, Middelburg Familiedrama 2 Inzake het afschuwelijke drama in Middelburg en andere de afgelo pen jaren zal ik niet beweren de waarheid in pacht te hebben. Wel ben ik er van overtuigd dat een groot deel te voorkomen is, simpel weg door gestelde grenzen en ge maakte afspraken te handhaven. Uit eigen ervaring zie ik dat, door rechter en kinderbescherming, be krachtigde grenzen en gegeven ad viezen door de verzorgende (in ca- su) moeder worden verkend, over schreden en aan de laars gelapt zonder dat daar enige sanctie te genover staat. Integendeel, als va der moet je vrezen (zoals ik nu met deze brief) nog verder in je omgang beperkt te worden. Dat ri sico neem ik in de hoop dat ande ren daar op termijn profijt van hebben en als dit één drama voor komt is het het waard! Justitie moet eindelijk eens gaan beseffen dat, net als een snelheidsovertre ding, een grens een grens is, die ook door de verzorgende ouder (vaak, maar niet altijd de 'moe der') niet zonder sanctie kan wor den overschreden! Of dit in deze zaak oorzaak/gevolg is weet ik niet, maar wel dat met heel simpe le maatregelen een deel te voorko men is. Kees Karelse Ruychrockstraat 12, 's-Heer Hendrikskin deren Noordhavenpoort Mijn eerste reactie bij het lezen van het artikel over de voorgeno men sloop van het huisje bij de Noordhavenpoort in Zierikzee was: jammer als dit gaat gebeuren (PZC, 21-11). In de periode van 68 jaar dat ik in deze stad woon, heb ik meer van zulke zaken zien pas seren. Na de watersnoodramp is er ook een beslissing genomen om her en der in de binnenstad, oude huisjes te slopen, en het vrijgekomen gat te voorzien van een zwarte schut ting met witte latjes over de naden van de planken. Het resultaat was: de beslissers zijn verdwenen, en de stad zat jarenlang met de schut tingen opgescheept. Ik sta altijd weer versteld dat de bestuurders vooraf al, in de verdediging gaan om zo'n plan er door te jagen. Als je de boel wilt aanpassen om de verkeerssituatie te verbeteren kun je de halve historische stad slo pen. Ik denk dat je voorzichtig om moet gaan met zulke beslissingen. Ie kunt in Zierikzee nu eenmaal niet alles opruimen wat oud is. Met het geld wat je als gemeente wil besteden aan de inrichting, kun je het huisje ook gewoon on derhouden, en als de tijd rijp is op nieuw beslissen. 'Met tijd komt raad'. Han Sprengelmeijer Juliana van Stolberglaan 8, Zierikzee Otheense kreek Reactie op het artikel 'Beleid kreek niet wijzigen', PZC 17 nov. De uit spraken van GroenLinks in de raadsvergadering gemeente Ter- neuzen over het groenbeleid langs de Otheense Kreek noopt tot reac ties (B. de Frel, PZC 19-11). Bij over handiging op 1 nov. van de klach tenlijsten door een vertegenwoor diging van bewoners overtrof het aantal de verwachting van wethou der Bos. Volgens de wethouder is het nieu we groenbeleid ingegeven door een door de raad opgelegd bezuini gingsbeleid, dit in tegenstelling tot wat 2 jaar geleden bij de presenta tie werd benadrukt: geen bezuini gingsoperatie. Ik heb daarom vragen en opmer kingen aan het adres van Groen Links: Uit de uitspraken van de partij spreekt een minachting voor bewoners. Waarom niet eerst een gesprek met bewoners? Mogen be woners niet de media informeren? Is dit het alleenrecht van politici? Zijn raadsleden niet de vertegen woordigers van bewoners (onge acht aantal)? Karlo Martens Gouwestraat 20, Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11