irs was rebels en onverschrokken bus móest werken' Provincie steunt jonge boeren Vlissingen heeft primeur van film Kapitein Rob PZC Woensdag 21 november 2007 31 11 111 Bijeenkomst voor W.J, Schütz vereeuwigde met deze aquarel de heidendaad van de opvarenden van de Vijf Gebroeders. gestrand en in nood verkeert De Vlissingse reddingsboot Koning Willem III is al twee keer uitgeva ren om de Engelse schoener te red den, maar door het slechte weer zijn deze pogingen niet succesvol. In het schipbreukrapport, op 16 de cember 1907 opgemaakt, staat dat het 'schip onder water zit en to taal verloren is'. lacob Schroevers roept zijn vier zo nen bij elkaar om zelf actie te on dernemen en ze maken de botter klaar voor de reddingsactie. De der tienjarige kleinzoon lacob van de Ketterij, hoort van het plan van zijn opa en besluit zich aan boord te verstoppen. „Als opa verdrinkt, dan verdrink ik ook!", verklaart de jongen later aan zijn bezorgde fa milieleden. De vrouwen van de Schroevers zijn niet blij met het plan van hun echtgenoten. Grie Overbeek-Schroevers weet nog al te goed hoe boos haar moeder was. „Mijn vader was nog maar 23 destijds. Ik was zelf nog niet gebo ren, maar hij had wel al een gezin. Mijn moeder was woest dat hij, on danks de gevaren, toch de zee op ging. Jaren later begon ze er nog ge regeld over, hoe boos en ongerust ze was. Mijn oma was ook in pa niek. Dat hield mijn opa niet te gen, die had er alle vertrouwen in dat hij levend zou terugkeren. 'Ik ga met God en ik kom terug!', schijnt hij gezegd te hebben." De eerste vier uur durende red dingspoging van de Schroevers loopt op niets uit. Met fakkels ge ven de mannen lichtsignalen aan de Engelsen dat ze vooral de moed niet op moeten geven. T\vee uur la ter probeert de familie weer bij het schip te komen. Pas in de mid dag lukt het de Schroevers drie van de vijf opvarenden van de Do- ris te halen. De kapitein Thomas Mayor, Ernest Coddy en David Brewhand worden op de botter ge hesen. De mannen hadden zich al lemaal 31 uur lang aan de mast vastgeklampt. Het vierde beman ningslid, Peter Johnson, wordt door de reddingsboot gered. De vijfde, de kok Ernest Crowthers, overleeft de ramp niet. Als de botter aankomt in Vlissin- gen worden de Schroevers en de Engelsen met veel gejuich ont haald. 'Met hoera geroep werd U begroet, als een held werd U ge vierd', meldt het verslag in de Vlis- singsche Courant van 18 december Zeeuwse Zeehelden 1907 over de aankomst Jacob Schroevers en zijn jongens. Later krijgen de vissers onder andere een oorkonde van de bemannings leden van de Doris, een set van vijf medailles, onderscheidingen van het Nederlandse en het Engel se koningshuis en een medaille van Lloyd, het hoogste ereteken van het reddingswezen destijds. De familie Schroevers staat sinds dien bekend als 'onverschrokken en heldhaftig'. In het Zeeuws Archief in Middelburg is tot en met 5 januari 2008 de ex positie Zeeuwse Zeehelden te bekijken, waar ook stukken van de familie Schroevers geëxposeerd worden. In het Muzeeum in Vlissingen heeft de familie een permanent hoekje. Cees Schroevers zou graag in contact komen met uit het oog verloren fa milieleden. Tips over de huidige eigenaar van de aquarel van W.J Schütz kunnen ook aan hem doorgegeven worden per e-mailadres: bliekje@zeelandnet.nl vlissingen - De Vlissingse kerken organiseren op 28 november in de kerkzaal van De Schaapskooi een middag voor een groep asielzoe kers die in aanmerking zijn geko men voor de pardonregeling. Dit betreft de groep mensen die op straat terecht kwamen omdat de opvang door de COA (Centrale Orgaan opvang Asielzoekers) was geëindigd en die daarna enige tijd zijn opgevangen door Stichting In- lia-Zeeland/Stichting Onderdak. Naast gezelligheid is er gelegen heid om te peilen welke behoeften er zijn voor hulp en begeleiding van vrijwilligers uit de kerken. Onderwijsstakingen in Zeeland van de baan goes - De acties die de onderwijs bonden voor aanstaande dinsdag in het Zeeuwse voortgezet onder wijs hebben aangekondigd, zijn vooralsnog van de baan. De werk geversorganisatie in het voortgezet onderwijs, de VO-Raad, heeft op het laatste moment (zeven minu ten voor het verstrijken van het ul timatum) toegezegd in te willen gaan op de eisen van de onderwijs bonden. De bonden eisten onder meer een kortlopende cao met ho ger salaris, afspraken over de werk druk en aandacht voor professiona lisering. De VO-Raad gaat akkoord met deze eisen. vlissingen - Zeeland heeft de pri meur van de nieuwe film Kapitein Rob en het geheim van Professor Lu- pardi. Maandag is de officiële pre mière in Carré in Amsterdam, van af volgende week draait de film in de bioscopen, maar zaterdag al is een voorpremière in de Vlissingse bioscoop Cine City. Hoofdrolspe lers Katja Schuurman en Thijs Ro mer zijn daarbij aanwezig, evenals regisseur Hans Pos. De Kapitein Rob-film heeft een hoog Zeeuws gehalte. Een groot deel werd in Zeeland opgenomen (onder meer in Veere en Sluiskil), er werkten veel figuranten uit de provincie aan mee en Cine City-ex ploitant Ad Weststrate had een be langrijke rol in de totstandkoming. De film draait zaterdagavond van af 19.45 uur in drie zalen van Cine City. Twee ervan zijn gereserveerd voor genodigden en mensen die aan de film hebben meegewerkt. De derde zaal is voor andere be langstellenden. Er is nog een klein aantal kaarten beschikbaar. ren bij Connexxion een klacht in gediend. Zij blijft bij haar lezing. „Op weg van Middelburg naar Ter- neuzen viel de chauffeur opeens naar voren, waarna hij de berm in reed. Hij kwam even later bij, huil de en vertelde 'zie je wel, ik heb het vanochtend nog gezegd dat ik ziek was, maar ik moest rijden van wege personeelstekort'." In de bus zaten zo'n veertig passa giers, met name scholieren en en kele bejaarden. De Hulster is flink geschrokken. „Maar gelukkig is de man niet een halve kilometer ver derop onwel geworden. Daar is een viaduct. Of stel je voor dat dit in de Westerscheldetunnel was ge beurd." Volgens De Hulster ontbra ken ook noodvoorzieningen in de bus of werkten die niet. „Er waren geen hamertjes om ruiten in te tik ken en luiken waren vergrendeld." Denessen van Connexxion: „Er wa ren wel hamertjes en er zijn ruiten ingeslagen." De Hulster: „Er zijn in derdaad ruiten ingeslagen, onder meer met tassen." door Ben Jansen MIDDELBURG - De wisselwerking tussen het provinciaal bestuur en de jonge-boerenorganisatie ZAJK werpt vruchten af De jonge agra riërs bedenken steeds slimmere projecten om aankomende onder nemers een handje te helpen en de provincie trekt er graag de por temonnee voor. De afgelopen jaren heeft de provin cie jonge boeren investeringssubsi die verstrekt. Het ZAJK heeft nu medewerking van de provincie ge vraagd om samenwerkingsprojec ten tot stand te brengen tussen jonge boeren die hun bedrijf wil len vergroten en oudere agrariërs die geen opvolger hebben. Uitbrei dingsplannen van jonge boeren lo pen vaak spaak omdat de financie ring lastig is rond te krijgen. Het is de bedoeling dat volgend jaar een model voor die samenwerking wordt ontwikkeld en dat in 2009 en 2010 acht tot vijftien combina ties van jong en oud worden ge maakt. Het ZAJK heeft de afgelopen jaren een inventarisatie gemaakt van speciale teelten en toepassingsmo gelijkheden ervoor. Daarbij gaat het vooral om een andere aanwen ding van landbouwgewassen dan voor de voedselvoorziening. Op die manier zijn nieuwe markten aan te boren die jonge boeren meer kansen bieden. Landbouwgedeputeerde Toine Poppelaars (CDA) is zeer in zijn schik met de creativiteit van het ZAJK. „Ze komen met ideeën die hout snijden en ze zorgen ook voor een deel van de financiering. Daar passen wij graag wat bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57