Zeeland Familie Schroeve 'Chauffeur ongeval Nog meer voordeel bij InternetPlusBellen Minister moet NS aanpakken VIJF VRAGEN OVER HET BREINBOEK internetten bellen tv kijken kpn sluit je aan 30 i Woensdag 21 november 2007 pzc Joep Kuijper uit Goes deed mee aan een wedstrijd waarbij het gaat om ideeën die on ze toekomst op een positieve manier kun nen veranderen. Hij bedacht het Breinboek. Naam: Joep Kuijper Woonplaats: Goes Leeftijd: 20 Studeert: Nieuwe Media/Communicatie en Mul- timediadesign in Breda door Ondine van der Vleuten Breinboek... klinkt futuristisch. Wat is het eigenlijk? Nu nog maar een idee. Het uiterlijk staat nog niet vast. Maar het zou er uit kunnen zien als een 'e-paper'. Denk aan een kunststof vel dat je net als papier kunt opvouwen of oprollen. Maar het is eigenlijk een compu terscherm zonder computer. E-paper geeft tekst, beeld en geluid weer. Opnemen gaat via datanetwerken, oplaadpunten of gegevensdragers. Waar is het voor bedoeld? Ik zie het vooral als het leerboek van de toekomst. Je kunt er lesstof in laden en die dan koppelen aan andere informatie. Zo zou je een les over Egypte kunnen verrijken met jouw eigen vakantiefoto's, muziek, cultu rele informatie en recente krantenartikelen over dat land. Of een stijlpe riode als de Barok belichten met geluidsfragmenten van barokmuziek, beelden van barokke bouwwerken, een kostuumdrama uit die tijd. Om het leren leuker te maken? Ja, maar wel met een serieus doel. Want hoe meer 'kapstokjes' je in je hoofd hebt om kennis aan op te hangen, hoe beter het blijft zitten. Ik heb zelf moeite met jaartallen. Goed voorbeeld. Docenten zeggen: het gaat niet om die jaartallen, maar om wat ze in de geschiedenis betekenen. Maar zie die samenhang maar eens voor je als je die getallen in je hoofd moet krijgen. Met een e-paper zou ik zelf bijvoorbeeld de val van de Berlijnse Muur kunnen koppelen aan de geboorte van mijn zusje. Nuttig ding, dat Breinboek. Dan kun je nu nog stemmen op mijn idee, op de site van TNO, bij de actie NotlnventedYet. Op 29 november bekijkt de jury wie et wint. En hopelijk kom ik dan bij de vijf finalisten. De hoofdprijs is dat je idee echt wordt uitgevoerd. Dat zou mooi zijn. www.niy.nl/225 SP wil dat Eurlings uitkleden van Beneluxtrein tegengaat. den haag - De SP wil dat minister Eurlings (CDA, Verkeer en Water staat) ingrijpt om verslechteringen aan de Beneluxtrein terug te draaien. Vanaf 9 december verval len de twee vroegste diensten van de internationale intercity tussen Amsterdam en Brussel. Dat betekent dat de eerste Benelux trein vanuit Roosendaal naar Brus sel niet om 6.03 of 7.03 uur ver trekt, maar pas om 7.36 uur. Vol gens SP-Kamerlid Roemer is dit een nieuw voorbeeld van het pes ten van de Beneluxtrein door de NS. „De NS probeert de Benelux trein steeds minder interessant te maken voor reizigers door beetje bij beetje voorzieningen te schrap pen." Dat blijkt onder meer ook uit de hoge uitval van de trein, de lage punctualiteit en de inzet van kortere treinen. De NS willen de Beneluxtrein op heffen zodra de Hogesnelheidslijn gaat rijden (eind 2008). Die is duurder en doet Roosendaal niet aan, zodat Zeeuwse reizigers lan ger zullen doen over een treinreis naar België en waarschijnlijk duur der uit zijn. Roemer wil Eurlings houden aan een belofte aan de Tweede Kamer dat de Beneluxtrein niet mag wor den uitgekleed. „Dus wil ik dat de minister dit terugdraait. Als hij dat niet doet, zal ik dat in een debat proberen af te dwingen." Was het onverschrokken of gewoon onverstandig? Feit is dat er in de familie Schroevers nog steeds gesproken wordt over die ene reddingsactie. door Forra de Jong De oorspronkelijk uit Ar- nemuiden afkomstige vissersfamilie Schroe vers, stond begin 20e eeuw bekend als rebels en onver schrokken. De familie vist begin 1900 met hun botter de 'Vli 15', 'de Vijf Gebroeders' op de Zeeuw se wateren. De botter ligt in de ha ven van Vlissingen. Sinds de nacht van 14 op 15 december 1907 staat de familie Schroevers ook bekend als heldhaftig. Toen ging de visser Jacob Schroevers, ondanks het noodweer, met zijn zonen Job, Ge rard, Klaas, Lieven en Jacob en kleinzoon Jacob van de Ketterij met zijn botter de 'Vijf Gebroe ders' de zee op om de Engelse op varenden van de schoener Doris de redden. De familie Schroevers redde drie van de vijf bemannings leden. In de huidige generatie Schroevers leeft het verhaal nog steeds. Bij elk feestje wordt de gebeurtenis wel een keer genoemd. Cees Schroe vers, een kleinzoon van één van de helden, noemt dit de 'Schroe- verstic', het doorgeven van de trots van de familie. Samen met een andere kleinzoon, Jacob Spaan en een kleindochter Marga Eijge- laar, wil hij de heldendaad van zijn familie herdenken. Een naar de familie Schroevers genoemde straat, lijkt hen een waardig ge baar. Cees: „In 1907 is onze familie een straatnaam beloofd, maar die heeft zij nooit gekregen. De ge meente Vlissingen zou ons een groot plezier doen alsnog een straat naar de familie te vernoe men." Marga Eijgelaar heeft de ge meente Vlissingen in augustus een brief geschreven met het verzoek een plein, straat of steegje naar de Schroevers te vernoemen. In de eerstvolgende vergadering van de commissie straatnaamgeving wordt dit verzoek besproken. Grie Overbeek-Schroevers (92) uit Vlissingen, is een dochter van Ge rard Schroevers, één van de hel den. In haar huiskamer hangt een replica van de aquarel van schilder W.J Schütz, waar de reddingsactie op uitgebeeld is. Het origineel lag eens in de kelder bij Grie, maar is nu al jaren uit het oog verloren. „Mijn broer bracht het stuk een keer naar een schilder in Middel burg om het op te laten knappen. Die schilder bood mijn broer, die hard geld nodig had, vijfhonderd gulden voor de aquarel. Mijn broer kon de verleiding niet weer staan. We zijn er nooit achter geko men waar het schilderij zich nu be vindt." De familie is hard op zoek naar de originele aquarel. Het is de nacht van 13 op 14 de cember 1907. De Engelse schoener Doris is met een lading pottenbak- kersklei op weg van Plymouth naar Gent. Zware hagelbuien, windstoten en zware stortzeeën die over het schip slaan, maken het voor de vijf opvarenden onmo gelijk zich te oriënteren. De schoe ner strandt op de Noorderrassen. Jacob Schroevers hoort 's ochtends dat een schip voor de kust van Westkapelle op een zandbank is Marga Eijgelaar en Cees Schroevers. foto Ruben Oreel t •Deze actie is alleen geldig bij Pnmafoon en kpn.com. zolang de voorraad strekt. Toestel kan afwijken van de afbeelding. Vraag de verkoper naar de voorwaarden. Connexxion ontkent lezing reizigster uit Zeeuws-Vlaanderen. door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De buschauffeur die maandagmiddag van de weg reed bij Nieuwdorp, was onwel gewor den. Volgens passagiere Angela de Hulster uit Westdorpe had hij zich 's morgens ziek willen melden. Hij moest echter werken vanwege een personeelstekort. De Hulster heeft dit direct na het ongeval van de chauffeur vernomen. Woordvoer ster Manon Denessen van busbe drijf Connexxion bevestigt dat de chauffeur een toeval heeft gehad, maar ontkent dat hij is gedwongen te werken. „Hij heeft 's ochtends gemeld dat hij zich niet lekker voel de. Planners hebben hem aangera den zich ziek te melden, maar hij wilde dat zelf niet. Wij kampen in Zeeland ook niet met een gebrek aan chauffeurs." Reizigster De Hulster heeft giste- Geen apart telefoonabonnement nodig. In het weekend onbeperkt bellen naar alle vaste nummers in Nederland. Met eenvoudig doe-het-zelfpakket en gratis monteur voor als je er toch niet uitkomt. Gratis huistelefoon t.w.v. 99,90* Primafoon Up*1-"""

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56