'Ik kan geen nee zeggen tegen Toto' Brederode vult zijn muziek telkens anders in pzc Woensdag 21 november 2007 I 29 Gitarist Tony Spinner opent met eigen band Bluesfestival Vlissingen. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Popmuziek ligt hem niet. Hij is meer van de rock en blues. Speelt met passie, liefst op blote voeten en zonder setlist. Toch tourt bluesgitarist Tony Spin ner al acht jaar met de Amerikaan se band Toto, bekend van gepolijs te songs als Africa en Stop loving you. „Ze vragen me steeds weer." Spinner staat vrijdag in Vlissingen, in het kader van de Bluesroute. „Wat voor dag is het vandaag? Maandag? Ik ben net een puppy: ik slaap, eet en poep." De toon is gezet. Spinner is geen popster die uitschreeuwt dat hij met Toto op treedt, de wereld rondreist en speelt voor zalen met twintigdui zend doldwaze fans. „Nooit ge dacht dat ik in zo'n band zou spe len", zegt hij na een slok groene thee. „Ik wilde dat helemaal niet." 'Ik speel niet om roem. Ik wil geen machine zijn die om het geld muziek maakt' Meer dan de hits als Rosanna en Hold the line kende hij ook niet. „Ik hou niet van popmuziek. Dat is veelal een manier van platen maatschappijen om producten te verkopen." De zanger zonder ego en met ho ge stem schudt dan ook subiet nee, als de manager van Toto hem in 1999 bijna smeekt om tijdens de concerten mee te spelen. Toch weet hij de bluesgitarist over te ha len. Spinner tourt dan al jaren rond in de States. Niet iets dat hij van zijn ouders heeft meegekre gen. Die waren geen muzikanten. Wel luisterden ze veel naar Elvis en Tom Jones. Vanaf jonge leeftijd is Tony dol op muziek. Zijn hel den? Little Richard en Chuck Ber ry. De piano- en gitaarlessen laat hij als achtjarige snel voor wat ze zijn. De saxofoon vindt hij pas écht machtig. „Puur omdat dit in strument de solopartijen heeft in de meeste jaren-vijftigsongs." Maar na het zien van Jimi Hendrix in de film Woodstock valt de dan veertienjarige Tony alsnog voor de gitaar. Pas in 2001 richt hij officieel de Tony Spinner Band op. Dan Tony Spinner: „Muziek is mijn leven. Het komt direct uit mijn hart. De gitaar is daarvan een verlengstuk." staat hij al twee jaar lang op de planken met Toto. Een opvallende dubbelrol. „Bij Toto doe ik wat van me wordt gevraagd. Ik zing partijen die op de albums door an deren zijn ingezongen en speel zo als van me wordt verwacht. In die rol kan ik mijn creativiteit niet kwijt, kan ik niet improviseren. Ze vragen me omdat ik geen ego heb. Ik treed niet op de voorgrond." Staat hij met zijn eigen band op de planken, dan is Spinner heel an- Bluesroute Vlissingen ders. „Er is geen setlist. We gaan staan en spelen." Met passie. De emoties komen, lijkt het, uit zijn tenen. „Muziek is mijn leven. Het komt direct uit mijn hart. De gi taar is daarvan een verlengstuk." Zijn teksten bevatten geen politie ke statements. „Ik ben wars van politiek. Wel probeer ik over te brengen dat mensen het leven van de positieve kant moeten zien. Niet klagen, maar leven." Liefst speelt Spinner op blote voe ten. „Dat is niet om een artistieke reden, maar puur praktisch. Als ik speel, heb ik het zo warm dat ik niets aan mijn voeten wil. Bij Toto draag ik wel schoenen. Op blote voeten spelen past niet bij hun imago." De gepassioneerde zanger en gitarist dwingt zichzelf weer op de achtergrond als hij de komende maanden met Toto door Mexico, Australië en Japan tourt. „Telkens vragen ze me weer. En dan kan ik geen nee zeggen. Ook speel ik tij dens de solo-tour van Steve Luka- ther (de gitarist van Toto-red.). Hij vroeg me en dan doe ik dat." Het blijft opmerkelijk. Tony snapt de vertwijfeling. „Het is goed voor mijn naamsbekendheid. Veel men sen kennen me omdat ik in Toto speel. Van mijn eigen band kan ik nog niet leven. Toto betaalt goed." De Tony Spinner Band werkt hard aan het eigen imago. „Als het fi nancieel kan, doe ik met Toto niet foto Wilma Hoogendoorn meer mee. Dat weten ze ook. Mijn droom is complete vrijheid, spelen uit passie. Het gaat me om het goe de gevoel, voor mezelf en de luiste raars. Niet om roem of geld. Ik wil geen machine zijn die om het geld muziek maakt." Tony Spinner Geboren: 9 juni 1963 in Cape Girardeau, Missouri (Verenigde Staten). Albums: Live in Europe (2007), Chicks and guitars (2005), Cros- stown sessions (1996), My '64 (1995), Saturn blues (1993). Bezetting Tony Spinner Band: Tony Spinner (zang, gitaar), Han Neijenhuis (drums), Mi chel Mulder (basgitaar). Meer informatie over Spinner: www.tonyspinner.com. Tony Spinner opent vrijdag (20.30 uur, Piek) de Bluesroute Vlissingen. Er zijn tot diep in de nacht optredens in twaalf cafés in het centrum: Big Pete The Backbones (Pare Central), Tim's Blues Combo (Concur rent), The Hidden Charms (Soif), JPK Band (Speyk), Coup de Grace (Po- peye), The Motel Kingz (Michieltje), Marcel Scherpenzeel Band (Rory Gallagher-tribute in Fraggles), Squeezy Scramble (Wicked), Big Chief Su gar (2x bellen), The Barfly's (Hoppit), Boyd Small Band (Groen Licht). Jonge jazzpianist treedt met zijn kwartet op in Desafinado Middelburg. door Mischa Beckers middelburg - De nog jonge pia nist Wolfert Brederode speelde al op de grote nationale en interna tionale jazzfestivals. De lijst met ar tiesten met wie hij samenwerkte is lang en bevat namen als David Liebman, Trygve Seim, Stefan Lie- vestro, Cristina Branco en Eric Vloeimans. Morgen speelt hij, op uitnodiging van Muziekpodium Zeeland, met zijn kwartet in Desa finado in Middelburg. Brederode (1974) studeerde cum laude af aan het Haags conservato rium op zowel klassieke als jazzpia- no. Hij probeert niet te imponeren met volume of een stortvloed aan noten. Veeleer zoekt hij het in klankkleur en sfeer die hij neerzet en langzaam opbouwt met soms toch complexe melodielijnen of harmonieën. Het kwartet bestaat naast Bredero de uit enkele internationale zwaar gewichten, zoals bassist Mats Ei- lertsen en drummer Samuel Roh- rer. Brederode koos in zijn kwartet niet voor de gangbare trompet of saxofoon, maar voor klarinet. Op het gebied van klassieke en geïm proviseerde muziek is klarinettist Claudio Puntin momenteel een van de bekendste spelers in Euro pa. „Afgezien van het feit dat Clau dio een waanzinnig goede en crea tieve muzikant is, vind ik dat het warme geluid van een klarinet mooi mengt met geluid van de pia no en contrabas", zegt Brederode. Van de jonge pianist verscheen al een keur aan cd's met bijvoorbeeld het Wolfert Brederode Trio, Nim bus, het Wolfert Brederode Quin tet en Susanne Abbuehl. Recent 'Het maakt mij niet uit of ik voor tweeduizend of veertig man speel' nam hij met zijn kwartet de cd Currents op, die 'contemporary jazz met invloeden uit de klassieke kamermuziek en folk' bevat. De cd kwam begin deze maand uit op het vermaarde label ECM Records. Dat betekent voor het eerst een echte Nederlandse jazz-bandleider op dit label. „Jazeker, het publiek kan morgen ook genieten van nummers van Currents. Daarnaast spelen we misschien een of twee nieuwe composities en twee num mers van de cd One, die ik opnam met drummer Joost Lijbaart. Ver der is ook een compositie te horen die ik samen met zangeres Susan ne Abbuehl heb geschreven op een gedicht van E.E. Cummings." De keuze van de nummers mag vaststaan, de uitvoering laat vol doende ruimte voor interpretatie. „De invulling van de muziek is tel kens anders. Soms improviseren we over de akkoorden van een schema, maar soms laten we dat helemaal los. Het belangrijkst is dat de natuurlijke flow van de mu ziek intact blijft. Ieder is vrij om dat op zijn eigen manier in te vul len." Brederode treedt veel op en wisselt makkelijk de kleinere loca ties af met de grotere festivals zo als het North Sea Jazz Festival, Jazz a Vienne en het Paris lazz Fes tival. „Het maakt mij in principe niet uit of ik voor tweeduizend of veertig man speel. De concentratie is hetzelfde en het is net zo span nend. Wat dat betreft was ik het ook roerend eens met mijn piano docent aan het conservatorium die mij zei: 'You always play for the best ears in the house'." CV Wolfert Brederode Quartet, morgen in eetcafé Desafinado, Middelburg. Aanvang 21.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55