bus haarlak, lachen man! Talen Wonders! Alles moet weg Gamen met één hand is toch maar half zo leuk Uitgeslapen? Illegaal geknal Hastens 7$ Strohalm VANAVOND OM 19.25 UUR (NED. 2) 7> Veerse site beste van Zeeland Nieuwe functie voor bouwdok op Neeltje Jans Wij gaan verbouwen maar eerst moet onze winkel leeg. IMu al grote kortingen tot 50/O. Profiteer mee en kom snel langs! PZC Woensdag 21 november 2007 3 Straffen PZC Rolant Quist bron: CN, LOM, ministeries Vrom en Justitie Op 28,29 en 31 december mag er weer vuurwerk verkocht worden aan mensen van 16 jaar en ouder. Van oudejaarsdag 10.00 uur tot nieuwjaarsdag 02.00 uur mag het worden afgestoken. Als het tenminste I legaal is. Het zondigen tegen deze regels begint al in november. Chinese rollen mogen in totaal maximaal 2,5 kilo kruit bevatten, 0,5 gram per knallertje. Verboden stoffen. Handel Illegaal vuurwerk zoals pantservuisten, strijkers, nitraatknallers en bermuda's worden in Nederland sluiks verhandeld. In België is het legaal te koop, maar in Nederland is zelfs het bezit ervan al strafbaar. Boete voor afsteken buiten toegestane periode: 60 euro of een taakstraf. Boete voor bezit buiten I toegestane periode: van 80 tot 1000 euro (afhankelijk van hoeveelheid). Boete voor het geven of verkopen van vuurwerk aan jongeren onder de 12 jaar: 900 euro. Aan jongeren tussen 12 en 15 jaar: 440 euro. Arseen, lood, kwik, witte fosfor, picraten, picrinezuur, zwavelzuur en zirkoniumdeel- tjes kleiner dan 40 micrometer, mengsels met meer dan 80% chloorachtige stoffen of diezelfde stoffen in combinatie met metalen, rode fosfor, een bepaalde kaliumverbinding en zwavel. Per jaar wordt zo'n 12 miljoen kilo vuurwerk ingevoerd in Nederland. Daarvan is 10 miljoen kilo legaal en de branche heeft daar een omzet van ongeveer 55 miljoen euro van. De 2 miljoen kilo die illegaal aan de man wordt gebracht, levert 10 miljoen euro op. De winstmarges zijn soms meer dan 400 procent. In een cakebox mag in totaal 500 gram kruit zitten. Wat maakt vuurwerk illegaal? Knalvuurwerk mag niet meer dan 116 db geluid produceren op een afstand van 2 meter. Dat is vergelijk baar met bijvoorbeeld een trein die met krijsende wielen remt of een kettingzaag. Knalvuurwerk mag alleen zwart buskruit bevatten (een mengsel van houtskool, natrium- of kaliumnitraat en eventueel zwavel). Alle vuurwerk moet een volledig zichtbare lont hebben die minstens 3 en hoogstens 8 seconden brandt. Het effect van grondsiervuurwerk mag zich niet verder dan 2 meter vanaf het vuurwerk verspreiden. Er moet een deugdelijke Nederlandse handleiding zijn. Een flinke vuurpijl mag maximaal 40 gram kruit bevatten. Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17a (naast Kids Factory) Info: 0900 - 225 0 225 (Lokj.»i tarief) door Ondine van der Vleuten Nienke Zijda van Halt Zeeland kent de stoere verhalen van jonge vuurwerkfa naten. Tsja. Gamen met één hand is toch maar half zo leuk, geeft ze hen mee. „Het gaat tien keer goed, maar op een dag gaat het mis. Vorige jaarwisseling vielen er 950 vuur werkslachtoffers, bijna twee keer zoveel als het jaar ervoor. Dat komt omdat men bedacht heeft dat ook zwaarder vuurwerk tot het consu mentenvuurwerk gerekend mag worden. Net als die heel kleine strijkertjes, die eerst nog ille gaal waren.." Vorige week is Halt Zeeland in het voortgezet onderwijs begonnen met de nieuwe voorlich tingscampagne. „De groepsdruk is daar groot. Wij dagen jongeren uit zelf na te denken en Nee te zeggen, in plaats van als meeloper foute keuzes te maken." In het basisonderwijs ligt de nadruk op de pakkans. Een poster toont een jo chie dat op heterdaad betrapt wordt. Verschrik te ogen en op de achtergrond een boze oom agent. Check de vuurwerkregels op www.halt.nl, is de boodschap. „longeren tot 18 jaar die te vroeg vuurwerk af steken, komen bij Halt terecht. Daarboven krij gen ze een boete. En als ze het heel erg bont maken, moeten ze naar de rechter." Basisscholen kunnen via Halt bij de brandweer een 'vuurwerkexpositie' bezoeken. „De brand weer laat daar bijvoorbeeld met poppen zien hoe snel iets ontbrandt. Een acteur toont in een rollenspel dat stoer doen voor anderen soms nare gevolgen heeft. En wij bieden een spel over wetten, regels en soorten vuurwerk." Volgens Zijda is de politie niet overal in Zee land even actief „De regio's stellen zelf de prio riteiten. Op Walcheren ligt de nadruk meer op vuurwerkbestrijding dan in de rest van Zee land, voor zover ik weet." Een apart vuurwerkteam, zoals dat vroe ger actief was tijdens het 'vuurwerksei zoen' bestaat niet meer. Woordvoerster Mirja Vis van de politie Zeeland legt uit dat dit team is 'opgegaan' in het regionale milieuteam. „Dat richt zich op bezit en handel in verboden consumentenvuurwerk. Verder let de lokale po litie extra op plaatsen waar je overlast kunt ver wachten, zoals hangplekken." In principe gaat de politie niet zelf op onder zoek uit. „Wij reageren op meldingen. Burgers moeten dus vooral aan de bel trekken, via 0900-8844 of anoniem via 0800-7000." COMMENTAAR Professor Verschuuren heeft een helder advies over de uitvoering van natuurherstel Westerschelde uitgebracht. Het mag niet elders in de delta. De laatste strohalm voor Zeelands Staten om aan gedwongen ontpoldering te ontkomen, lijkt daarmee te zijn weggemaaid. Alternatieven voor het aanleggen van getijdennatuur in de Hedwigepolder zijn in de Westerschelde niet in voldoende mate te vinden, zo is al eerder duidelijk geworden. In feite ligt de bal nu bij de Tweede Kamer, die binnenkort de Scheldeverdragen (met daarin 600 hectare natuurherstel) behandelt. Veel speelruimte voor een compromis hebben de politici die tegen ontpoldering zijn niet. Het betreffende verdrag afkeuren betekent oorlog met het kabinet. Vlaanderen duldt, met het oog op een snelle derde verdieping van de Westerschelde, niet langer uitstel. Het natuurherstel uit het verdrag halen is evenmin een haalbare optie. Wat er uiteindelijk ook voor creatiefs uit de bus komt, de Kamer moet nu eindelijk eens de knoop doorhakken. Daar hebben de Zeeuwen recht op. De zaak sleept - met alle onderzoeken, discussies en emoties van dien - al veel te lang. Drie BN'ers in Italië met één opdracht. Probleem: ze spreken geen uuoord Italiaans. Presentatie: Harm Edens Gratis taalcursussen online: te1eactalen.nl domburg - De gemeente Veere scoort goed in de jaarlijkse rang lijst van Overheid.nl Monitor, waar sites van gemeenten worden beoordeeld, staat Veere op de 6te plaats. Schouwen-Duiveland volgt op de 115e plaats, dan Middelburg (176), Vlissingen (238), Terneuzen (373) en Sluis (400). Noord-Beve land doet het het slechtst, op 421. middelburg - Het plan voor een internationaal centrum voor delta technologie en klimaat op Neeltje lans moet al begin volgend jaar in de steigers staan. Bedoeling is bij het centrum - waarin overheid, on derwijs en bedrijfsleven nauw sa menwerken - ook een 'demonstra tiedok' wordt ingericht. Het gaat om een voormalig bouwdok van de stormvloedkering Oosterschel- de. Daarin moeten de kracht van het water en nieuwe technieken op waterbouwkundig gebied op ware grootte kunnen worden weergegeven. Het dagelijks provin ciebestuur meldt dat in januari een grote conferentie over het plan wordt gehouden. Onze openingstijden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 uur tot 17.30 uur en zaterdag van 9.30 uur tot 17.00 uur. DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 ah Goes www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3