Fruitteelt wil beter naar hagel speuren Zeeland Knipperlichten blijven lastig NMa houdt oog scherp op ziekenhuizen gericht 'Volwassenen moeten ook buurtbus pakken' 22 Woensdag 21 november 2007 PZC B Het Oosterscheldeziekenhuis aan de 's-Gravenpolderseweg aan de zuidkant van Goes, vlakbij rijksweg A58. foto Willem Mieras Ook samenwerking kan een reden zijn om in te grijpen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Als de Zeeuwse zie kenhuizen fuseren, moeten ze dat gewoon weer melden bij de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa). Die stelt dan opnieuw een onderzoek in naar de economi sche machtspositie van een groot ziekenhuis. Dat zegt woordvoer ster Barbara van der Rest van de kartelwaakhond. H. Simons, voorzitter van de raad van bestuur van het Oosterschelde ziekenhuis in Goes, zei maandag op een bijeenkomst voor Walcher- se gemeenteraden dat de zieken huizen gewoon doorgaan met de fusie. „We mogen het geen fusie noemen, maar feitelijk zijn we aan het fuseren." Twee jaar geleden werd de fusie afgeblazen vlak voor dat de NMa zou beslissen of dat ei genlijk wel mocht. „We hebben toen nooit een be sluit genomen", zegt NMa-woord- voerster Van der Rest. „Maar de partijen wisten natuurlijk wel wel ke kant het opging." De mededingingsautoriteit had eerder al geconcludeerd dat door de fusie in Zeeland een economische machtspositie zou ontstaan. Ook als de ziekenhuizen zelf geen melding doen van een fusie, kan de NMa op onderzoek uitgaan. „Als we signalen opvangen dat de partijen gefuseerd zijn, dan gaan we er achteraan. Onze medewer kers praten voortdurend met men sen in het veld. We houden de vin ger aan de pols." Er zijn al maatschappen die feite lijk gefuseerd zijn, zei Simons maandag op de informatieavond op Walcheren. Onder andere de plastisch chirurgen werken bijvoor beeld al op de drie locaties Vlissin- gen, Goes en Zierikzee. „Alle din gen die we samen kunnen doen, doen we samen", zei Simons. „De bedoeling is om die samenwer king de komende jaren door te zet ten." De NMa wijst niet zonder meer al le fusies van ziekenhuizen van de hand, zegt Van der Rest. „De situa tie in het noorden van het land kan heel anders zijn dan in Zee land. Waar het om gaat is dat de concurrentie gewaarborgd blijft. Ja, natuurlijk is er na een fusie maar één ziekenhuis in Mid den-Zeeland. Dat is ook de reden dat we daar goed naar kijken." Ook nauwe samenwerking kan voor de NMa aanleiding zijn om een onderzoek in te stellen. „Sa menwerking is onder bepaalde voorwaarden toegestaan, afhanke lijk van welke vorm daarvoor geko zen wordt. Maar concurrenten die samenwerken, daar kunnen we on ze vraagtekens bij zetten." Kartelwaakhond NMa houdt de samenwerking tussen de zieken huizen in Goes en Vlissingen in de gaten. Ook als er geen officieel fusieplan is ingediend. Investering pas zinvol als duidelijk is dat hagelkanonnen mogen. door Ben Jansen heinkenszand - De fruittelers in de gemeente Borsele willen inves teren in een detectiesysteem om hun hagelkanonnen met zo min mogelijk knallen te gebruiken. Dat doen ze echter pas als duidelijk is dat ze een permanente vergun ning voor die kanonnen krijgen. Beschikbare buienradars verschaf fen de bezitters van een hagelka- non onvoldoende zekerheid over de nadering van een hagelbui. Dus knallen ze er lustig op los wanneer een bui waaruit hagel kan vallen, hun kant op komt. Je hebt tenslot te niet voor niets 40.000 euro in zo'n apparaat gestoken. Tijdens een discussieavond, giste ren in Heinkenszand, bleek dat de fruittelers zich er wel degelijk van bewust zijn dat hun kanonnen Keuring trekpaarden in de Zeelandhallen goes - In de Zeelandhallen in Goes is zaterdag een najaarskeu ring voor trekpaarden. De samen werkende bonden van paardenfok kers in Zeeland tekenen voor de or ganisatie. Aan de keuring doen ruim veertig paardenfokkers uit heel Zeeland mee. Zij komen met een kleine honderd paarden naar de Zeeland hallen. De keuring begint zaterdag om 9.30 uur. Bewonersavond in 's-Heer Arendskerke 's-HEER ARENDSKERKE - In zorgcen- trum Poelwijck vindt vanavond om 20.00 uur een bijeenkomst plaats voor bewoners van 's-Heer Arendskerke en Eindewege. Op de agenda staan onder meer het landschapsbeleidsplan, de ver bouwing van het Arendshuis, de aanschaf van een kunstwerk en het voetpad van Pollesteyn naar de school. sommigen tot last zijn. Ze gaan er van uit dat ze de hinder kunnen beperken wanneer ze meer erva ring met hun kanonnen hebben, en zeker als ze onweersbuien met hagel beter zien aankomen. Het effect van een hagelkanon wordt wetenschappelijk betwij feld, maar de acht Borselse fruitte lers die er een hebben aangeschaft zweren erbij. „Het is een drama wanneer je verhagelt", zei fruitte ler A. Smits. Fruittelers en inwoners die last van de knallen hebben, kijken reik halzend uit naar wat de Raad van State ten principale van de hagelka nonnen vindt. Na klachten van de stichting Behoud Zak van Zuid-Be veland is de vergunning voor twee van de kanonnen in Borsele voor in Fruittelers hebben er begrip voor dat hun hagelkanonnen soms hin der opleveren. Ze willen geld ste ken in een systeem waarmee ha gelbuien beter zijn op te sporen. Zorgcentrum Kapelle houdt jaarlijkse markt kapelle - In het zorgcentrum Ce derhof in Kapelle is vandaag de jaarlijkse Cedermarkt. In het zorg centrum worden onder meer handwerken, bloemstukjes en an dere cadeauartikelen te koop aan geboden. Ook dit jaar is er weer een rommelmarkt. Nicoline van Boven verzorgt een demonstratie met zelfvervaardigde sieraden. De Cedermarkt begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Manifestatie over veilig uitgaan in Goes goes - Gezond en veilig uitgaan is het thema van de manifestatie voor ouders en verzorgers van kin deren van 11 tot 16 jaar, die mor gen in de Grote of Maria Magdale- nakerk in Goes wordt gehouden. Er zijn vertegenwoordigers van on der meer scholen, gemeente, poli tie, Halt Zeeland, jongerenraad en GGD aanwezig. De kerk is open van 19.00 tot 22.00 uur. lopig geschorst. Op de door de dorpsraad van Heinkenszand ge organiseerde discussiebijeenkomst waren de fruittelers ruimschoots in de meerderheid. Af en toe lie pen de emoties op. „Waarom ga je niet emigreren?" beet een fruitte ler een vertegenwoordiger van de stichting Behoud Zak van Zuid-Be veland toe. Een inwoner van Heinkenszand beweerde dat hij zijn honden mid den in de nacht moest kalmeren nadat een hagelkanon in de omge ving was ingeschakeld. De fruitte ler die daarvoor verantwoordelijk was, stelde vast dat dat 'midden in de nacht' niet veel later dan kwart over tien 's avonds kan zijn ge weest. Een lerares klaagde dat ze met een klas duffe kinderen zat na een nacht waarin de hagelkanon nen knalden. Er waren ook positieve geluiden. „Dankzij de hagelkanonnen weet in precies wanneer ik de was moet binnenhalen", zei een vrouw. Lezing in Tholen over het jodendom tholen - H. Pasma verzorgt van avond in het kerkgebouw van d vrijzinninge geloofsgemeensch. NPB (Nederlandse Protestante Bond) een lezing over het jode dom. Pasma is gast-voorganger de PKN-kerken in Zeeland, vrijw, ligster in de synagoge van Middel burg en docente van de cursus theologische en pastorale vorming in Goes. De lezing begint om 19.30 uur. Bibliotheek doet boeken de deur uit goes - De openbare bibliotheek in Goes verkoopt vrijdag en zaterdag een grote partij afgeschreven boe ken. Het gaat om boeken uit zowel de jeugd- als de volwassenencollectie. Ook tijdschriften worden te koop aangeboden. De bibliotheek houdt vrijdag van 11.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur 'open snuffelhuis'. Genoeg vrijwilligers, maar aantal klanten laat soms te wensen over. door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - De buurt bus moet blijven, riepen veel inwo ners van Anna lacobapolder vorige week tijdens een bezoek van de ge meenteraad. Voorzitter G. van der Hoorn van de buurtbusvereniging heeft er maar eens om gelachen. „Dat ze hem dan ook een keer ge bruiken." Volgens Van der Hoorn is het al leen wat schooljeugd die in het dorp op de buurtbus naar Steen bergen stapt. „Volwassenen heb ben we daar zelden of nooit", zegt hij. Ik snap dat wel. Mensen heb ben een auto of laten zich weg brengen. Maar aan de andere kant denk ik: als je wilt dat iets blijft, moet je er af en toe ook eens ge bruik van maken. In Nieuw-Vosse- meer, waar ik woon, zie je precies hetzelfde. Klagen dat er geen open baar vervoer is, maar geen sterve ling gebruikt de buurtbus." Desondanks hoeven ze In Anna Ja- cobapolder niet bang te zijn dat de buurtbus verdwijnt, want op zich gaat het prima met de voorzie ning. Zo wordt hij in Sint Philips- land wel goed gebruikt. „En het aantal vrijwilligers is ook weer op peil", aldus Van der Hoorn. Politie gaat binnenkort weer de verlichting van fietsers controleren. door David Duijnmayer goes - De dagen worden korter, en dat betekent voor veel mensen dat zij 's ochtends in het donker naar werk of school fietsen, en 's avonds in het donker weer naar huis. En dus gaat de politie de ko mende maanden extra controleren op fietsverlichting. Waar en wan neer precies, dat kan de politie nog niet zeggen. Woordvoerster Mirja Vis: „Dat plannen we ook niet echt. Meestal beslissen we dat pas op de dag zelf Het ligt er maar net aan wan neer we mensen vrij kunnen ma ken." Vooral jongeren fietsen vaak zonder licht, denkt Vis. „Ouderen zijn zich beter bewust van de geva ren, omdat ze zelf ook autorijden." Zijn de controles straks dan vooral op fietsroutes naar middelbare scholen? Vis: „We gaan staan waar het nodig is." Fietsverlichting hield de gemoede ren nogal bezig, de laatste tijd. De Raad van Hoofdcommissarissen van de politie schreef eind oktober een brief waarin zij de politiekorp sen verzocht om één lijn te trek ken op het gebied van fietsverlich ting. Dat berekende ook een boete voor een knipperend lichtje of een lampje op de jas. Niet alle korpsen waren het daarmee eens. Ook Mi nister Eurlings (CDA, verkeer en waterstaat) bemoeide zich ermee. Knipperende lampjes en lampjes op de jas moeten best mogen, vindt hij. Remco Melse van Fietswereld Mei- se in Goes vindt alle commotie maar onzin. „Ledlampjes bestaan al jaren en nu is het opeens een 'Agenten kunnen ook besluiten alleen een waarschuwing te geven.' probleem. Knipperlichtjes vallen juist meer op." Hij schat overigens dat 70 procent van de mensen nog gewoon met een dynamo rond fietst. „De huidige fietsen hebben een dynamo in de naaf daar heb je geen omkijken naar. De ledlamp- fy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26