ïïïkï ZMF wil duurzame havens Haast bij order patrouilleschepen Kantoor Campina Zeeuws 1 2 Woensdag 21 november 2007 PZC Marktberichten Aardappelen: frites geschikt: 8,80-9,50; export: 9,50-10,50. Uien: zaaiuien 30 grof droog uit de schuur: €8,50-9,00; zaaiuien 60 grof droog uit de schuur: 9,00-9,25. Granen, zaden en peul vruchten: tarwe maal: 210 per ton; tarwe voer: 195 per ton; brouwgerst €255 per ton; voergerst €205 per ton; blauw maanzaad 2.550 per ton; karwijzaad: €1.200 per ton; kapucijners: €650 per ton; bruine bonen: €700 per ton. Fourage: veldbeemd uit de schuur: €65-75 per ton; roodzwenk uit de schuur: €70-80 per ton; Engels raai- gras goede kwaliteit uit de schuur: 70-90 per ton; tarwestro grote pakken uit de schuur: €95-120 per ton; tarwestro kleine pakken uit de schuur: €115-135 per ton; gers testro grote pakken uit de schuur: €65-90 per ton; gerstestro kleine pakken uit de schuur: €85-105 per ton. Onderhandelingen Defensie en Schelde vergden veel tijd. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Staatssecretaris Van der Knaap (CDA, Defensie) heeft haast met het bestellen van vier pa trouilleschepen bij Schelde Marine Bouw (SMB) in Vlissingen. De on derhandelingen met de werf heb ben zo lang geduurd, dat het eer ste schip pas in 2011 operationeel is, een jaar later dan gepland. Omdat inmiddels zes M-fregatten zijn verkocht aan België, Portugal en Chili, 'kunnen de patrouille schepen niet te lang op zich laten wachten', schrijft Van der Knaap aan de TWeede Kamer. „De vloot grote bovenwaterschepen is in de periode 2009-2011 onder de ge wenste sterkte. Ik acht het van be lang om deze situatie zo snel mo gelijk weer op te heffen." Het wachten is nu op het groene licht van de Kamer. Ook SMB-directeur H. van Ameij- den stelt dat de tijd dringt. Wordt het contract niet in december on dertekend, zoals Van der Knaap wil, dan dreigt verder uitstel. De la tere oplevering van de patrouille schepen is deels te wijten aan de lange onderhandelingen over de order, bevestigt Van Ameijden. De offerte van SMB ging het beschik bare budget - 440 miljoen euro - ruim te boven, schrijft Van der Knaap aan de Kamer. „Die was wel opgesteld op basis van het pro gramma van eisen van Defensie", aldus Van Ameijden. Beide par tijen hebben water bij de wijn ge daan. Defensie bezuinigt door de romp van het derde en vierde schip in Roemenië te laten bou wen. Anderzijds is het budget ver hoogd tot 467,8 miljoen euro. Vol gens Van Ameijden ging het om een normaal onderhandelingspro ces. „Het kostte veel tijd om voor beide partijen het optimum te be reiken." Hij zegt het wel jammer te vinden dat twee van de vier scheepsrom pen in Roemenië worden ge bouwd, bij de zusteronderneming Damen Shipyard Galatz. „Dat had den we liever hier gedaan." De patrouilleschepen van de Ko ninklijke Marine gaan kustwachtta- ken en maritieme veiligheidstaken uitvoeren in Nederland en de Ne derlandse Antillen en Aruba. Ze zijn zeer geschikt voor het bestrij den van smokkelaars, piraten en terroristen. Ook kunnen ze een rol spelen bij reddingstaken en ram penbestrijding. De schepen zijn lichtbewapend, maar wel voorzien van een NH-90 helikopter. Het eer ste schip wordt in 2011 overgedra gen aan het commando zeestrijd krachten, het laatste in 2013. Vier patrouilleschepen De patrouiiieschepen zijn ruim 102 meter lang. Ze zijn 15,25 meter breed. De waterverplaatsing is onge veer 3.750 ton. Elk schip heeft een bemanning van 50 personen (tegen 150 voor een M-fregat). Uitbreiding is mogelijk met 40 personen. De patrouiiieschepen beschik ken over een NH-90 helikop ter en twee snelle onderschep pingsvaartuigen. De maximale snelheid is onge veer 20 knopen. BRUSSEL - Boeren in de Europese Unie zouden voortaan flink min der steun van de unie moeten krij gen. De subsidie voor bijvoorbeeld graan- en melkprijzen kan verdwij nen. De Europese Commissie heeft dat gisteren gesteld in een in spraaknota. Europees commissaris Mariann Fischer Boel (landbouw) oppert wel de limieten voor de melkproductie gestaag te verrui men tot afschaffing van de steun in 2015. Geen plaats voor grote containerterminal buiten havengebied. door Ben Jansen GOES - Vlissingen en Terneuzen kunnen samen een duurzaam zee havencomplex worden. Daarin past geen grootschalige container- terminal buiten het bestaande ha vengebied van Vlissingen-Oost, zo als de Westerschelde Container Terminal (WCT). Dat blijkt uit on derzoek van TNO in opdracht van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). De Zeeuwse havens moeten stre ven naar duurzaamheid, zo blijkt uit het onderzoeksrapport. Dat kan door van Vlissingen een super- stukgoedhaven te maken. Verder stellen ZMF en TNO een duur zaam chemiecomplex en de verde re ontwikkeling van een biopark voor. Bij een superstukgoedhaven horen ook mogelijkheden voor behande ling van containers, maar daarvoor is geen terminal voor diep steken de schepen nodig. En zeker geen Westerschelde Container Termi nal (WCT) die buiten het bestaan de havengebied is geprojecteerd. In feite pleiten de samenstellers van het onderzoek voor een gefa seerde aanleg van de Verbrugge Container Terminal (VCT) aan de Sloehaven/Quarleshaven in Vlissin gen-Oost. Een superstukgoedhaven richt zich op een gespecialiseerde behan deling van bijvoorbeeld hout, me taalproducten, papier en zware la ding. Wanneer Vlissingen op dat gebied een naam opbouwt, levert dat een toename van stukgoedtra- fieken op. De chemische fabrieken in Terneu zen moeten zich volgens ZMF en TNO ontwikkelen tot een duur- 1^ De Zeeuwse Milieu Federatie stelt voor dat Vlissingen-Oost zich ontwikkelt tot een gespecia liseerde superstukgoedhaven met beperkte containeroverslag. zaam chemiecomplex. Dat kan door in te zetten op het gebruik van reststoffen, vernieuwbare grondstoffen en duurzame ener gie. Daarbij past de verdere uit bouw van het Biopark Terneuzen, de agro-industriële cluster in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Die uitbreiding moet worden gezocht in de zogenaamde tweede genera tie biomassa. Dat wil zeggen dat bij de teelt van de biomassa zo min mogelijk fossiele brandstoffen zijn gebruikt. Bovendien mag het gebruik van deze categorie biomas sa voor de opwekking van energie of als industriële grondstof niet ten koste gaan van de voedselvoor ziening. door Jeffrey Kutterink GOES - De Goese vastgoedontwik kelaar Willson Real Estate heeft het hoofdkantoor van zuivelcon- glomeraat Campina gekocht. Het vier jaar geleden opgerichte Willson koopt (kantoor)panden en ontwikkelt kantoor- en woning bouwlocaties in Nederland, Frank rijk en Duitsland. Het geld is mede afkomstig van een verzameling ver mogende particuliere beleggers. Het pand van Campina ligt aan Ai tussen Eindhoven en Utrecht, ter hoogte van Zaltbommel. „Een zeer goede locatie", zegt directeur Wilfred Besuyen van Willson. „Verder verwachten we dat Campi na nog lange tijd huurder zal zijn. Dus is de koop een goede langeter- mijninvestering. De huur bepaalt het rendement." Hoewel Besuyen het aankoopbedrag niet wil noe men, heeft het pand enkele miljoe nen euro's gekost. De aankoop van het kantoor is begeleid door Multi- flex makelaarsdiensten uit Zierik- zee. „Volgend jaar streven wij naar een verdubbeling van ons investe ringsvolume. Onze vastgoedporte feuille bedraagt dan zo'n 60 mil joen euro", aldus Besuyen. Willson denkt in februari of maart te kunnen beginnen met de bouw van kantoorpand Carré op het Sta tionspark in Goes. „De bouwver gunning is binnen. We richten Artist impression van een patrouilleschip zoals dat wordt gebouwd bij Schelde Marine Bouw (SMB) in Vlissingen, zodra de Tweede Kamer akkoord gaat. ons nu op de verkoop." Goese Willson Real Estate nieuwe eigenaar futuristisch pand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12