Publieke hart van IK-eiland bedreigd Liefde voor de muziek heeft The Nylons op de been gehouden PZC Dinsdag 20 november 2007 29 Bouw expositieruimtes onzeker door afwijzen vergunning kunstwerk. door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - Het lijkt voor de buitenwacht misschien niet meer dan een smetje op een ambitieus project, maar de gevolgen kunnen groot zijn. Nu de gemeente Vlissin- gen de bouwvergunning voor een kunstwerk bij de watertoren in Oost-Souburg heeft geweigerd, dreigt ook het publieke hart van het IK-eiland van Jan van Munster - de expositieruimtes - in het ge drang te komen. „Het is toch een cadeautje voor Zeeland en dan wordt het zomaar van tafel ge veegd!", zegt de verbijsterde kun stenaar. Rond de toren, langs snelweg A58, krijgt het project steeds meer ge stalte. Op de toren zelf is een gla zen atelier geplaatst. Op het ter rein verrijzen vijf gebouwen: een woning voor Van Munster, een pa viljoen waar gastkunstenaars kun nen werken en logeren, een opslag ruimte en twee gebouwen in de vorm van een I en een K. Deze worden samen de IK-sculptuur ge noemd. Ze vormen het publieke gedeelte van het project en zijn be doeld voor exposities, debatten en andere culturele activiteiten. Voor de sculptuur werkt Van Mun ster samen met de Stichting IK. De kunstenaar zorgt voor de fun dering - die klaar is - en de staal constructie. De stichting is verant woordelijk voor de afbouw, het be heer en de exploitatie. Zij had Van Munster ook gevraagd een IK- kunstwerk te maken voor de veer tig meter lange muur van het op slaggebouw, aan de kant van de A58. Daarin worden - als eigentijd se variant op bijvoorbeeld hiërogly fen - namen verwerkt van mensen en instanties die in Zeeland een belangrijke rol spelen of hebben ge speeld, maar ook van sponsors van het project. De fundering van de IK-sculptuur - expositieruimtes in de vorm van een I en een K - is gereed. De verdere bouw is onzeker. foto Lex de Meester En daar dreigt het mis te gaan. De gemeente weigert een vergunning te verstrekken omdat zij het werk beschouwt als reclame. Dat besluit kwam voor de stichting totaal on verwacht, aangezien alles in kan nen en kruiken leek. „Een donder slag bij heldere hemel", zegt voor zitter Hans Overvliet. Dat een omvangrijk werk van een vooraanstaand kunstenaar als Jan van Munster wordt afgedaan als re clame, ziet de stichting als een schoffering. „In plaats van dat de gemeente roept: geweldig, zegt ze: nee, doe toch maar niet." Nog er ger is dat de IK-sculptuur erdoor op losse schroeven komt te staan. Het muurkunstwerk is mede be- 'Het is een cadeautje voor Zeeland en dan wordt het zomaar van tafel geveegd!' doeld om de exploitatie van de stichting rond te krijgen. Kandi daat-sponsors zouden nu wel eens kunnen afhaken. Overvliet: „We waren bezig met grote partijen voor substantiële bedragen." Het kunstwerk is zeker géén recla me, benadrukt hij. Er wordt bij voorbeeld niet gewerkt met logo's of eigen belettering van bedrijven; alle namen - groot of klein, be kend of onbekend - krijgen dezelf de weergave. „We mogen gebruik maken van het kunstwerk binnen de beperkingen ervan. De eindbe slissing ligt bij de kunstenaar." De stichting wil nog dit jaar zeker heid hebben over het al dan niet doorgaan van de IK-sculptuur. Het streven was tot nu toe om medio 2008 open te gaan. De opzet voor de eerste expositie ligt gereed. Ui teraard wordt er nu bezwaar aange tekend tegen de weigering van de bouwvergunning, zegt Overvliet. „Maar dit soort kwesties haalt wel de energie weg. Je bent voortdu rend bezig met een soort herstel operatie, terwijl het ons gaat om de kunst. Mooie tentoonstellingen maken, dat is toch wat we willen. De fundering ligt er en dan zal het toch niet gebeuren dat het alle maal niet doorgaat." Bekende a-capellagroep uit Canada treedt op in De Mythe in Goes. door Harry de Jong GOES - Bijna dertig jaar in de mu ziek heeft z'n tol geëist, maar de Canadese a-capellagroep The Ny lons bestaat nog steeds. Van de oorspronkelijke bezetting is alleen Claude Morrison (55) over. Denis Simpson en Ralph Cole waren al opgestapt toen de groep nog niet eens een album had uitgebracht, Paul Cooper gaf in 1989 doodmoe van het vele rondreizen de pijp aan Maarten en Mark Connors stierf in 1991 aan aids. Morrison slaagde er steeds in de opengeval len plaatsen op te vullen en anno 2007 zijn The Nylons nog altijd op tournee. Donderdag treden ze op in Goes. In de afgelopen 28 jaar maakten ze zeventien albums, wisselden ze twaalf keer van bezetting en scoor den ze met The lion sleeps tonight en Up the ladder to the roof twee wereldhits. „]a, het zijn hectische jaren geweest, maar The Nylons hebben ze overleefd", zegt Mor rison niet zonder trots. „Al zijn we The Nylons bestaan al bijna dertig jaar. er niet zonder kleerscheuren door heen gekomen. Het is de liefde voor muziek die mij in ieder geval op de been heeft gehouden." De oorspronkelijke leden van The Nylons hadden met elkaar ge meen dat ze allemaal aankomend acteurs waren, over goede stem men beschikten, maar geen instru ment konden bespelen. Niettemin wilden ze dolgraag optreden. „En foto GPD dus besloten we het a capella te doen", vertelt Morrison. „En dat ging zo goed, dat we helemaal geen instrument nodig bleken te hebben om de mensen te boeien. Ik ben door moeder natuur geze gend met een vrij hoge stem en die kleurde prachtig bij die van De- nis, Ralph, Paul en Mark." „lammer dat zij er niet meer bij zijn, maar zo is het leven nu een maal. Na hen zijn er alweer heel wat andere leden gekomen en ge gaan, maar ik heb er gelukkig al tijd voor kunnen zorgen dat al die wisselingen nooit ten koste van de kwaliteit van de muziek zijn ge gaan." Het uitzoeken van nieuw repertoi re gebeurt volgens Morrison op ui- 'We hebben nooit echt gezocht naar nieuwe wegen in de muziek' terst democratische wijze. „We moeten allemaal kunnen leven met de liedjes die we zingen", vindt hij. „En de mening van de een is absoluut niet belangrijker dan die van de ander. Ik wil beslist niet gezien worden als de leider van The Nylons, al heb ik de groep opgericht. Mijn inbreng is 25 pro cent, net als die van de anderen. En dat moet zo blijven." Tegenwoordig scoren The Nylons geen hits meer, maar voor de op richter van de groep is dat niet be langrijk. „Nou ja, het zou natuur lijk mooi zijn nog eens in de hitlijs ten te staan, maar we zijn er be slist niet meer van afhankelijk. Ik denk ook niet dat we in een tijd als deze nog op de radio gedraaid zouden worden met een liedje als The lion sleeps tonight." The Nylons zijn altijd uniek geble ven, want ze zijn in de geschiede nis van de popmuziek de enige a-capellagroep geweest die meerde re grote internationale hits wist te scoren. „Ach, dat is gewoon een kwestie van geluk geweest", relati veert Morrison. „We hebben in ie der geval nooit echt gezocht naar nieuwe wegen in de muziek. Ster ker nog: we namen onszelf in het begin niet eens serieus. Zelfs de naam The Nylons was in eerste in stantie als grap bedoeld. Die haak te volgens ons namelijk mooi in op de newwavestroming uit die tijd. En dat werkte: mensen die ons nog nooit gehoord hadden, vroegen: zijn jullie new wave? En dan antwoordden wij: nee, we zijn permanent wave, want wij zul len er altijd zijn. Wisten wij veel hoe profetisch die woorden achter af waren." The Nylons, donderdag 22 novem- ber in Theater De Mythe in Goes. Aanvang: 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53