Buitenland Cycloon Sidr eist al ruim 3000 levens 'Oliecrisis kan tot wereldoorlog leiden' Bloedbad op school voorkomen Tientallen mijnwerkers in Oekraïne gedood door explosie PZC Maandag 19 november 2007 7 Politie vindt dodenlijst en wapens na huiszoeking bij jongen. KEULEN - De politie in de Duitse stad Keulen heeft naar eigen zeg gen een bloedbad op een school voorkomen. Twee jongens van 17 en 18 jaar oud wilden dinsdag met kruisboogwapens en mogelijk ook explosieven medescholieren en leerkrachten ombrengen op hun gymnasium. Dat meldde de politie gisteravond op een persconferen tie. Na een tip deed de politie bij de 17-jarige jongen huiszoeking. Naast wapens werd een 'dodenlijst' met zeventien namen gevonden. Toen de jongen van de huiszoe king hoorde, sloeg hij op de vlucht en wierp hij zichzelf voor een tram. Hij werd zwaargewond naar een ziekenhuis gebracht, waar hij later overleed. De andere jongen zit vast en heeft bekend. Beide jongens zouden zich op school slecht behandeld hebben gevoeld. Eerder deze maand schoot een 18-jarige leerling in Finland acht mensen dood, omdat hij gepest werd op school. De schutter pleegde vervolgens zelfmoord door zichzelf door het hoofd te schieten. DONETSK - Het dodental door van een explosie in een kolenmijn in Oekraïne is opgelopen tot 63. Dat meldde het ministerie van Noodsituaties. Nog 37 kompels zitten vast. Een vakbondsbe stuurder noemde de kans klein is dat zij overle ven. De reddingsoperatie wordt bemoeilijkt door dat het ventilatiesysteem beschadigd raakte. Cir ca 450 kompels werkten gisteren in de Zasjad- ko-mijn in de oostelijke regio Donetsk. Honder den zijn in veiligheid gebracht. De ontploffing op een diepte van 1000 meter zou door methaangas veroorzaakt zijn, dat vrijkomt bij de steenkoolwin ning. Het gaat om een van de grootste mijnen van Oekraïne, met een dagproductie van 10.000 ton kolen. Na enkele rampen staat deze bekend als een van de gevaarlijkste van het land. In 1999 en 2001 kwamen er respectievelijk vijftig en 55 mijnwerkers om door explosies. foto ANP Nederland stelt miljoen euro beschikbaar voor hulp aan Bangladesh. DHAKA - De tropische cycloon Sidr die de afgelopen dagen over Bang ladesh trok, heeft aan ten minste 3000 mensen het leven gekost. Bronnen in de hoofdstad Dhaka vrezen dat het dodental nog aan zienlijk op zal lopen, omdat hulp verleners veel afgelegen dorpen en eilanden nog niet hebben kunnen bereiken. De Rode Halve Maan, het islamiti sche equivalent van het Rode Kruis, vreest zelfs dat het aantal do den tot boven de tienduizend op kan lopen. Sidr raasde de afgelopen dagen met windsnelheden tot 240 kilo meter per uur over het zuidwesten van Bangladesh. Anderhalf mil joen bewoners van de kuststreek zagen dankzij een alarmsysteem kans tijdig te vluchten naar veilige plekken, maar veel anderen, onder wie duizenden vissers, werden door de cycloon overvallen. Grote delen van het zuidwesten van Bangladesh staan nog onder water door de cycloon die met zeer hevige regenval gepaard ging. Vele honderdduizenden Bengali, mogelijk zelfs miljoenen, hebben hun huizen verloren. Gevreesd wordt dat ook een groot deel van de veestapel in de getroffen gebie den de ramp niet heeft overleefd. De oogst moet als verloren wor den beschouwd. Internationale hulporganisaties zo als Oxfam en Terre des Hommes kwamen afgelopen weekend met een in actie. Oxfam heeft ruim 2,5 miljoen euro uitgetrokken voor noodhulp aan de ergst getroffen gebieden. Neder land stelde gisteren een miljoen eu ro beschikbaar voor noodhulp aan Bangladesh. Volgens minister Koenders is dit slechts 'het aller eerste begin'. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een gironummer geopend. Het geld dat binnenkomt op rekening 7447 is bestemd voor voedsel, de kens, onderdak en medische voor zieningen. Japan jaagt weer op bultrugwalvissen TOKIO - Japan gaat voor het eerst in veertig jaar weer jagen op bul trugwalvissen. Gisteren vertrok ken vier vissersboten naar het zui delijk deel van de Stille Oceaan, al dus de BBC. De vloot wil in een half jaar tijd ruim negenhonderd dwergvinvis sen en vijftig bultrugwalvissen har poeneren. Japan zegt dat de jacht nodig is voor wetenschappelijk on derzoek. Belg wil betalen met 2807 kortingsbonnen ANTWERPEN - Een man uit Antwer pen heeft gepoogd bij Blokker 48.500 euro te betalen 2807 met kortingsbonnen. De caissière in het filiaal in het Merksem stuurde hem weg. De man meent in zijn recht te staan omdat clausules als 'één bon per klant' of'niet cumu- leerbaar met andere acties' ontbre ken. De Antwerpenaar wil de aan kopen weggeven aan armen. Amerikaanse expert Michael Klare vreest gevolgen olieschaarste. AMSTERDAM - Een wereldwijd te kort aan olie zal niet alleen leiden tot een economische crisis, maar vergroot ook het risico op de Der de Wereldoorlog. China en Ameri ka zullen dan wapens ruilen voor olie, met alle gevolgen van dien. Dit stelt Michael Klare, hoogleraar Vrede en Veiligheid aan het Hamp shire College in de VS, en auteur van de boeken Resource Wars en Blood and Oil. De Amerikaan was afgelopen week in Amsterdam voor een le zing aan de Vrije Universiteit, geor ganiseerd door de Society for Inter national Development. De olieprijs is de afgelopen maan den flink gestegen. En dat zal voor lopig doorgaan, voorspelt Klare. De vraag neemt toe, vooral van landen als China en India, die olie verslinden om de groei van hun economie te voeden. Aan de ande re kant is de olieproductie insta biel. Klare: „Door de stijgende prijzen zal de economische groei afrem men, vooral in Amerika, dat erg af hankelijk is van olie. Vliegreizen en transport over de weg worden duurder. Dat zal, in combinatie 'Amerika heeft China al omschreven als een toekomstige vijand' met de huidige kredietcrisis in Amerika, leiden tot een economi sche recessie." De gevolgen gaan veel verder dan alleen de economie, aldus Klare. Het tekort aan olie zal ook conflic ten tussen landen veroorzaken. „China en Amerika, de grootste olieverbruikers, zullen een strijd aangaan om de schaarse olie. Ze le- Volgens Klare kan olieschaarste de ze eeuw leiden tot oorlog, foto GPD veren nu al wapens en militaire ad viseurs aan olieproducerende lan den in Afrika en het Midden-Oos ten. China is leverancier van Su dan, Amerika van Nigeria. Dat creëert een wapenwedloop in Afri ka, met een groot risico dat regio nale conflicten uitmonden in oor- log." Een directe gewapende confronta tie tussen Amerika en China sluit Klare evenmin uit. „Amerika heeft China al omschreven als een toe komstige vijand, als het gaat om olie. China wordt gezien als een be dreiging." Klare vreest zelfs voor een Derde Wereldoorlog, die zal ontspruiten uit regionale conflicten. „Het risico op zo'n oorlog groeit. In de Kaspi sche Zee zijn China, Rusland en Amerika al druk bezig hun belan gen veilig te stellen in verband met de olie." Om zo'n grote oorlog te voorko men zal de internationale gemeen schap zijn afhankelijkheid van olie moeten verminderen en nieuwe energiebronnen moeten ontwikke len. Geen eenvoudige oplossing, er kent Klare. Of hij optimistisch is? „Als ik in Europa ben wel. Dan zie ik hoop volle ontwikkelingen. Als ik terug keer in Amerika met de huidige re gering, slaat het pessimisme weer toe."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7