Consument <3 Een klontje minder Kloek monster Snel rijk en succesvol Bouwen met logica SI Smoke on the water SI SI 44 Maandag 19 november 2007 PZC KOOP door Wouter Klootwijk Van je eigen kop thee weet je hoeveel klontjes je er in deed Suiker is geen chocola. Suiker is fantastisch, en er is hele maal niks mis mee. Dat moet hier eerst maar even duide lijk gezegd worden. Want in de directiekamers van de suikerfabriek krijgen ze de zenuwen als in de krant over suiker wordt geschreven. Of nog erger, als suiker op de tv komt. Over suiker, zegt de suikerdirectie, wordt altijd kwaad gespro ken. De directie let niet goed op. Verborgen suiker, daar gaat het om. Suiker in je koek, je koffie en je chocola is een feest. Nu is er een suiker verzonnen die de ware suiker alsnog ver dacht maakt. Stom van de suikerfabriek. Ik wilde vorig jaar in het tv-programma Keuringsdienst van Waarde laten zien waar suiker vandaan komt en hoe het wordt gemaakt. De directie van twee suikerfabrieken in Neder land weigerde medewerking. We konden terecht in België, waar ze minder bang zijn van tv. Daar kregen de Nederlandse suikermannen lucht van en omdat ze ook over de Belgische fa briek iets te zeggen hebben, konden ze de Belgen zo gek krij gen om ons alsnog toegang tot de fabriek te weigeren. Ook een Nederlandse akkerbou wer die suikerbieten aan een sui kerfabriek in het noorden levert, kreeg het dringende verzoek van de fabrikant om ons niet op zijn veld toe te laten om het oogsten van de bieten te filmen. Even over de grens, in Duitsland, was het geen enkel probleem. Niks te verbergen, daarzo. Omdat de Duitsers vinden dat er met suiker niks mis is, integendeel, suiker is geweldig. Behalve in de erwtensoep. Dat is het hem nou juist en daarover ging de tv-uitzending vo rig jaar. Over geheime suiker. Bijvoorbeeld in de erwtensoep. Zonder dat we er om vragen, doen fabrikanten in producten waar je het helemaal niet in verwacht stilletjes flinke schep pen suiker. Ze moeten het op de verpakking vermelden, maar doen dat zo klein mogelijk. Toen ingrediëntendeclaratie nog niet verplicht was, zwegen ze er hardnekkig over, zodat nie mand wist dat in ketchup meer suiker zit dan je in je koffie doet, als je die graag zoet wil drinken. Helemaal bont maken fabrikanten het die op de voorkant van de verpakking roepen dat er nu veel minder vet in hun pro duct zit. Zoals in mayonaise en een variant van pindakaas. Al leen wie de tijd neemt om achterop de kleinste lettertjes te be studeren, ontdekt dat er in plaats van het weggelaten vet de zelfde hoeveelheid aan suiker is ingestopt. Komisch was een telefoongesprek dat ik had met het Voedings centrum in Den Haag. Het Voedingscentrum, dat wordt onder houden door de overheid, werkt samen met fabrikanten om ons te verleiden tot aankoop van bepaalde producten. Er is daartoe een neppig keurmerk bedacht, 'Ik kies Bewust', dat fa brikanten op verpakkingen van eetwaar mogen gebruiken die naar oordeel van het Voedingscentrum beter is voor mensen dan andere producten. Er zijn zakjes Cup-a-Soup met het logo 'Ik kies Bewust' er op. Hoe kan dat nou, vroeg ik het Voedings centrum, er zit suiker in die soep en niet zo'n beetje. Ja, maar minder dan in andere soepen uit een zakje zit, zei het Voe dingscentrum. Ik doe nooit suiker in mijn eigen soepen. Het is het enige be zwaar tegen suiker. Dat het ergens in zit, zonder dat je het wil de en zonder dat je het weet. Zelfs in vleeswaren en brood. Van je eigen kop thee weet je precies hoeveel klontjes je er in deed. Je bent er bij met je hersens. Daarom is een nieuw soort suiker van Albert Heijn zo merkwaar dig, alsof je niet kan tellen. In 'light' kristal suiker, twee keer zo duur als gewone suiker, is een deel van de suiker vervan gen door zetmeel en een sterke zoetstof Minder calorieën en toch mierzoet. Ik doe pardoes een geniale uitvinding: een klontje minder en fietsen. foto GPD Het openen van Castle Logix zou een teleurgestelde blik kunnen opleveren. Want wat zit hier nu helemaal in? Vier rechthoekige blokken en drie torens van verschillende lengte. Fien (4) is doortas tender dan haar moeder en bladert driftig in het bijgeleverde boek je met maar liefst 48 verschillende opdrachten. Het is de kunst om met logica, ruimtelijk inzicht en fijne motoriek de voorgestelde 'kasteelcombinaties' na te bouwen. Best pittig, aangezien de gaten waar de torens in passen bij elk blok weer op een andere plaats zit ten. De tip voor ouders (je helpt kinderen niet door in hun plaats te spelen) is bij ons niet erg van toepassing. Zowel moeder als opa wordt regelmatig afgetroefd door Fien, die er eer in legt om een 'master', dus met de hoogste moeilijk heidsgraad, te maken. Broertje Casper (2,5 jaar) maakt zijn eigen spelletje door er de mooiste stapels van te bouwen, maar voor peuters kan Sint vast wel goedkopere blokken vinden. Rapportcijfer: 8 m w Castle Logix, Smart Games, prijs: 23,95 euro Als de batterijen op zijn, dringt de keuze zich op. Naar de winkel voor een nieuw setje? Of de Power Tour Guitar naar de zolder verbannen, daar waar meer elektronische hebbedingetjes uit vergane jaren liggen te verstoffen? Het wordt het laatste. Even was-ie leuk, met zijn 'authentiek Gibson gitaargeluid', zijn 'gave effec ten', zijn 'aansluiting op je mp3-speler' en zijn 'tastsen sors in plaats van snaren'. Toen Smoke on the Water maar niet wilde doorzetten bij Tijn (12), Wannes (11) en Meike (7) kwam de frustratie rap om de hoek kijken. Even de verkeerde sensor beroerd en de voorgeprogrammeerde hit begon van voren af aan. Zoiets vreet ook batterijen. Uw kind wil een Jimi Hen- drix worden? Koop dan eerst eens een Spaanse gitaar met desnoods een klankkast van spaanplaat. De Power Tour Guitar zonder snaren staat gelijk aan een piano zonder toetsen. Rapportcijfer: 4 Power Tour Guitar, Hasbro, prijs: 69,95 euro De gevlamde Tri Jumper ziet eruit als een ker misattractie met plastic 'chroom'. Maar de vorm is prachtig. Een racemotor met twee achterwielen, waarmee je als Valentino Rossi de bocht induikt, door het voorste deel schuin om een as te laten draaien. 'Hypersonischi', vindt testrijder Mark (13). Wat een power. Het kloeke monster scheurt weg met spinnende achterwielen. Daar zit ook de be perking: we hebben eigenlijk een woonkamer for maat gymzaal nodig en strobalen om verf en kost baarheden te beschermen. Op de galerij bleek de driewieler af te wijken naar links, waardoor we steeds de muur ramden. Op straat bleek de gewel dige jump die de verpakking be loofde een hup- peltje van 25 centimeter. Dan de batterijen: kracht genoeg uit het 9,6 volt oplaadbare 'powerpack', maar ook zo leeg. Opladen duurt vier uur. Finale oordeel van de testrijder: een fijn scheurding, ste vig, maar moeilijk hanteerbaar. Rapportcijfer: 7 Tri Jumper, Nikko, prijs: 79,95 euro Oud bordspel in een nieuw jasje. Het papiergeld en het roulette bakje zijn vervangen door een creditcard en computertje in de vorm van een vliegende schotel die veelvuldig knippert en piept. Levensweg beoogt echt als het leven zelf te zijn: direct carrière ma ken of eerst een studie volgen? Onmiddellijk van het leven genie ten kan ook, maar kost geld. Evenals trouwen en kindertjes krij gen, waarvoor je overigens wel levenservaringpunten krijgt. Wie het meeste geld en punten heeft, wint. Anders dan in het ech te leven klimt Anna (9) in een zucht op van straatmuzikant tot su perster. Met een salaris van 1,5 miljoen euro wordt zij niet meer in gehaald door Nastia (8), hoewel die toch vrij snel rector magnifi cus is met een hok vol kinderen en een sportauto. Heel leuk spel, ook vanwege het bliepende computertje, vinden beide meisjes. Veel geluk en weinig strategie, en daar om snel saai voor oude ren. Rapportcijfer: 8 Levensweg. Electronisch Levensecht, Hasbro, prijs: 44,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60