Binnenland Kees Lunshof overleden Wat het ontslagrecht zo lastig maakt Sjoerd Rutten begraven in Lottum Patiënten met papegaaienziekte knappen op pzc Maandag 19 november 2007 5 LOTTUM - Mensen kijken in Lottum naar een vi deoscherm waar de uitvaartdienst te zien is van de 17-jarige Sjoerd Rutten. De jongen werd vori ge week maandag op de jaarlijkse paardenmarkt in het Noord-Limburgse kerkdorp tijdens een ru zie met een groep mannen uit Baarlo doodgesla gen. In de kerk zaten ongeveer 650 mensen, bui ten volgden nog zo'n 100 belangstellenden de dienst. foto Marcel van Hoorn/ANP weurt - Van de zeven mensen die in het ziekenhuis liggen met pape gaaienziekte is zaterdag de eerste ontslagen. De overigen knappen op. Achttien mensen die begin de ze maand een vogelshow in Weurt bezochten werden ziek. Vrijdag meldde de GGD dat het om de papegaaienziekte gaat. De GGD verwees daarna nog acht mensen door naar de huisarts. Zij belden het speciale telefoonnum mer van de GGD. Drie van hen hebben de ziekte mogelijk ook. Dood journalist is volgens politiek Den Haag een groot verlies. den haag - Journalist Kees Luns hof (6i) van De Telegraaf is giste ren in zijn woonplaats Den Haag overleden. Hij was al enige tijd ern stig ziek. Lunshof gold als een zeer invloedrijk politiek commentator op het Binnenhof Hij was tot eind vorig jaar ook adjunct-hoofd redacteur bij De Telegraaf en was hij lid van het Nederlands Genoot schap van Hoofdredacteuren. De in Haarlem geboren Lunshof werkte sinds begin jaren zeventig bij De Telegraaf Zijn hoofdartike len en columns golden in politiek Den Haag bij vriend en vijand als gezaghebbend. Den Haag noemt de dood van Lunshof een verlies. Premier Bal kenende: „Kees Lunshof was een icoon van de parlementaire journa listiek, maar bovenal een warm en betrokken mens. Hij was een scherp analyserend politiek com mentator. Je hoefde het niet altijd met hem eens te zijn, maar duide lijk was wel dat hij zijn analyses al tijd baseerde op gedegen kennis van zaken en een zeer grote erva ring met politiek en staatsrecht." Minister Bos van Financiën stelt: „Zijn dood is een groot verlies voor zijn vriend, familie, vrienden maar ook voor het Binnenhof On danks de politieke verschillen van mening die we hadden, had ik groot respect voor zijn vakman schap. Hij was zeldzaam goed inge voerd, staatsrechtelijk zuiver en analytisch scherp." Nadat hij ziek was geworden, bleef Lunshof ac tief Zijn laatste columns versche nen enkele weken geleden. Het ontslagrechtdebat sleept zich voort. Maar waar gaat het over? Wat is de huidige praktijk bij ont slag? Een bedrijf dat een werknemer wil ontslaan, heeft twee mogelijk heden. Of een ontslagvergunning aanvragen bij arbeidsbureau CWI. Daarvoor zijn 'bedrijfseconomi sche redenen' noodzakelijk. Of ont binding van de arbeidsovereen komst aanvragen bij de kanton rechter. Hiervoor zijn geen bijzon dere redenen nodig. Waarom willen de werkgevers van dit systeem af? Vooral de kleinere bedrijven vin den de weg via het CWI omslach tig en traag. Dan stappen werkgevers toch naar de kantonrechter? De kantonrechter kan meteen de knoop doorhakken, maar hij maakt een eigen afweging. Zijn be slissing is onmiddellijk van kracht, hoger beroep is niet mogelijk. Waar komt de ontslagvergoeding vandaan? Een baas is nu eenmaal machtiger dan een knecht, dus behoeft de knecht extra bescherming. De kan- tonrechtersformule luidt: aantal dienstjaren, maal maandsalaris, maal correctiefactor. Voor 40-plus- sers geldt een vergoeding van 1,5 maand per gewerkt jaar, voor 50-plussers twee maanden per ge werkt jaar. Wat is het probleem voor de werkge vers? Een oudere werknemer met een lang dienstverband is erg duur om te ontslaan. Is de ontslagvergoeding de reden dat de vakbonden tegen verandering zijn? De vakbonden zien in het bestaan de systeem twee garanties tegen onterecht ontslag. Hetzij het CWI, hetzij de rechter kijkt van tevoren naar de zaak. Dat is de preventieve toets. En de mogelijkheid van een ontslagvergoeding zal de werkge ver twee maal doen nadenken eer hij een procedure begint. Wat zijn de voorgestelde veranderin gen in dit systeem? Minister Donner (Sociale Zaken) wil de weg van het CWI behou den als er bedrijfseconomische om standigheden in het spel zijn. In al le andere gevallen wil hij de pre ventieve toets schrappen: de werk gever mag ontslaan, met inachtne ming van de opzegtermijn. De werknemer die het daarmee on eens is, kan achteraf naar de rech ter stappen. Dus het wordt alleen maar minder voor werknemers? Donner stelt ook voor om bedrij ven meer te laten investeren in scholing van werknemers, zodat die bij onverhoopt ontslag beter in staat zijn een andere baan te vin den. Bovendien wil hij meer bege leiding van 'werk-naar-werk'. Dat klinkt toch niet onredelijk? Daar denken de vakbonden an ders over. Zij gaan uit van het prin cipe dat een knecht nog steeds be scherming behoeft ten opzichte van zijn baas. Is er een uitweg uit dit conflict? Op dit moment niet. De vakbon den willen het hele plan van tafel. De werkgevers trekken hun mede werking aan banenplannen in als het stelsel niet wordt hervormd. De coalitie CDA-PvdA-ChristenU- nie is volgens dezelfde lijnen ver deeld. Het kabinet durft de knoop niet door te hakken, uit angst voor een politieke crisis en nieuwe ver kiezingen, waarop alleen de oppo sitie zit te wachten. Man doodgeschoten in Amsterdam amsterdam - De Amsterdamse po litie heeft gisteravond een doodge schoten man aangetroffen in Am sterdam-Noord. Er wordt rekening gehouden met een afrekening in het criminele circuit, aldus een woordvoerder. Een voorbijganger zag de man rond 19.00 uur liggen op een vent- weg langs de Zuiderzeeweg en bel de de politie. Het is nog onduide lijk hoe lang hij er al lag. Fietsster overleden bij aanrijding met trein hoeven - Een 34-jarige vrouw uit Breda is gisterochtend op een spoorwegovergang in het Brabant se Hoeven om het leven gekomen. Ze werd op haar fiets aangereden door een trein. De vrouw fietste rond half twaalf op een spoorweg overgang langs de slagbomen en werd aangereden door een trein die vanuit Zevenbergen onderweg was naar Roosendaal. Twee gewonden door schietincident Kampen kampen - Bij een schietincident in Kampen zijn zaterdagnacht twee mannen zwaargewond geraakt. Een 40-jarige Kampenaar schoot even voor drie uur bij een café een 33-jarige plaatsgenoot neer en sloeg vervolgens op de vlucht. Na dat de politie in de achtervolging een waarschuwingsschot had ge lost, bleef de man staan en schoot hij zichzelf door het hoofd. Zijn toestand is kritiek. Reizigers ontsnappen aan treinbotsing sittard - Ruim honderd treinreizi gers zijn in de nacht van zaterdag op zondag ontsnapt aan een fron tale treinbotsing bij Sittard. Even na half een reed een trein die het station van Sittard uitreed bijna frontaal op een intercity die op hetzelfde spoor richting station rolde. De voertuigen kwamen op vier meter afstand van elkaar tot stilstand. Bij. het incident raakte een wissel licht beschadigd. Max van der Stoel wint prijs perscentrum den haag - Max van der Stoel heeft de Prijs van het Vrije Woord gekregen. De minister van Staat en oud-mi- nister van Buitenlandse Zaken krijgt de prijs voor zijn inspannin gen voor vrede en veiligheid en zijn grote staat van dienst op het gebied van mensenrechten. De prijs is een initiatief van het Haag se perscentrum Nieuwspoort en de gemeente Den Haag. Van Kooten en De Bie erelid van Onze Taal den haag - Het Genootschap On ze Taal benoemt Kees van Kooten en Wim de Bie tot ereleden. Deze bijzondere bekroning wordt toege kend aan personen met buitenge wone verdiensten voor de Neder landse taal. Het duo bedacht woorden en be grippen als oudere jongere, doem denken, krasse knarren en regel neef Het erelidmaatschap is in 1995 voor het laatst toegekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5