Sport Barrières tellen niet voor Kramer tennisser van andere planeet BenZeker De goedkoopste autoverzekering van Nederland? PZC Maandag 19 november 2007 29 Sven Kramer botste meteen nadat hij het wereldrecord verbeterd had op de Noorse coach Peter Müller. De schade viel mee. X foto Vincent Jannink/ANP Friese schaatser haalt zijn gram en verbetert wereldrecord 5000m. CALCARY - De nederlaag in Salt La ke City had hem tot in de diepste vezels geraakt. Sven Kramer was tot op het bot gemotiveerd om de hele wereld te laten zien dat niet Enrico Fabris - de man die hem het wereldrecord op de 5000 me ter had ontfutseld - maar hijzelf de heerser op die afstand is. Een week nadat de Italiaan op de Utah Olympic Oval de mondiale toptijd had aangescherpt tot 6.07,40, leverde Kramer bij wereld bekerwedstrijden in Calgary een bijna onmenselijke prestatie. De 2t-jarige Fries noteerde acht ron den lang alleen maar 28'ers, iets wat geen enkele schaatser eerder heeft gedaan. Zijn eindtijd sprak boekdelen. Kramer noteerde 6.03,32 en dook daarmee ruim vier seconden onder het wereldrecord van Fabris. „Het zat me niet lekker wat er in Salt Lake was gebeurd. Nou, dan krijg je dit", reageerde de wereldkampioen allround nuchter. Eigenlijk had het wonderkind uit Oudeschoot geen andere keus dan een flinke hap van het wereldre cord af te halen. Hij wist dat zijn ri vaal Fabris een rit later op het ijs zou komen en Kramer wilde een herhaling van Salt Lake voorko men. Toen klokte hij een tijd van 6.07,52, waarna Fabris dat schema volgde om er vervolgens in de slot- ronde onder te duiken: 6.07,40. „Het was zaak om zolang mogelijk 28-ers te schaatsen. Voor mij is dat ook nieuw. Maar goed, ik moest U| Sven Kramer verlegt in Calgary grenzen en verbetert het wereld record op de 5000 meter. Vol gens coach Geert Kuiper kan Kra mer nog sneller. wel. Het was alles of niets." Opge jaagd door een brutale Italiaan ver legde de kopman van TVM weder om een barrière op de 5000 meter. Eigenlijk weet niemand waar de grenzen van Kramer liggen. Twee jaar geleden, toen Chad Hedrick het wereldrecord op 6.09,68 bracht, dachten de kenners dat er weinig rek zat in die tijd. De jonge Fries dook in november 2006 ech ter een seconde onder dat record en scherpte bij de WK afstanden van 2007 de mondiale toptijd aan tot 6.07,48. „Het is moeilijk aan te geven waar zijn grenzen liggen", zei coach Geert Kuiper. „Eigenlijk komt hij net kijken, want hij is pas 21. Sven kan nog veel leren. Ik ben ervan overtuigd dat hij ook rondjes 27 kan schaatsen. Alleen is het de vraag hoe lang je dat op de 5000 meter volhoudt." Als extra cadeautje kreeg Kramer te horen dat hij dankzij zijn we reldrecord tevens de koppositie op de wereldranglijst aller tijden, de Adelskalendern, heeft overgeno men van Chad Hedrick. „Ik was al de beste van de wereld", sprak hij, verwijzend naar zijn mondiale all- roundtitel. „Nu ben ik dat ook qua tijden. Gaaf" aces op rij. En nadat hij het toer nooi met de beste acht tennissers van de wereld opnieuw had ge wonnen, keek Roger Federer met een gelukzalige glimlach terug op weer een jaar vol successen. „Het is een geweldig seizoen geweest", 'Roger kan alles. Opslag, volley, forehand, backhand, hij heeft geen zwak punt' zei de winnaar van de Australian Open, Wimbledon en US Open. Alleen op Roland Garros was Na- dal te sterk. „In sommige opzich ten was het zelfs een doorbraak jaar voor me. Ik heb geen set verlo ren in Melbourne in het begin van het jaar en nu hier, na mijn neder laag tegen Gonzales, vier partijen gewonnen zonder setverlies. Ter wijl mensen misschien dachten: 'die Federer is niet zo goed op dit moment'. Daarbij heb ik mijn riva len Djokovic en Nadal vaker versla gen dan zij mij en heb ik in Ham burg voor het eerst op gravel ge wonnen van Nadal. Ik ben heel, heel gelukkig over 2007." Aan het eind van het tennisjaar sloten de Argentijn David Nalban- dian en Ferrer zich aan bij de groep achtervolgers achter de top drie van Federer, Nadal en Novak Djokovic. De Serviër, die vermoeid oogde bij de Masters en teleurstelde, heeft aangekondigd de Zwitser in 2008 van zijn troon te willen stoten. Mooie woorden, maar de kans is groter dat Federer, met als voor naamste doelen natuurlijk Roland Garros én Olympisch goud in Pe king, zijn alleenheerschappij voort zet. Dat denkt ook David Ferrer, die stijgt naar plek vijf op de ATP-lijst maar vooralsnog beschei den blijft over zijn eigen rol. „Federer, Nadal en Djokovic zijn van een ander niveau. Roger hele maal, dat zag je vandaag wel. Hij is in mijn ogen de beste tennisser uit de geschiedenis." Federer breekt records Met de zege in de Masters Cup incasseerde Roger Federer gis teren 1,2 miljoen dollar. Met die cheque kwam zijn to taal aan prijzengeld in 2007 op 8.630.620 dollar en een Merce des. Dat was meer dan hij of een collega ooit eerder in een jaar bij elkaar sloeg. Federer won de Masters Cup, het officieuze WK, al in 2003, 2004 en 2006. In 2005 verloor hij de finale door een blessure van de Argentijn David Nalban- dian. - Ivan Lendl en Pete Sampras wonnen de Masters Cup vijf keer. Federer staat sinds 2 februari 2004 bovenaan de wereldrang lijst, 199 weken aan een stuk. - Het record van Jimmy Connors (160 weken) brak hij in het voorjaar in Dubai. vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45