Olympisch kampioene Ireen Wüst is nu een zorgenkindje Roger Federer een NK duurt voor Doumesh twee dagen te lang Chub verlangt na week dammen naar zoontje Vierde plaats honkballers 28 Maandag 19 november 2007 PZC zoutelande - Tanja Chub is de nieuwe Nederlandse kampioene dammen. Ze heroverde de titel op Nina Hoekman, die vorig jaar kam pioen was. Tanja Chub won in het slotweek end van het NK in Zoutelande haar beide partijen, terwijl kop- loopster Vitalia Doumesh twee keer remise speelde. De speelster uit Hoorn versloeg Ire ne Stegeman en recorddeelneem ster Barbara Graas (33 NK's), ter wijl Doumesh de punten deelde met Nina Hoekman en de nog maar 14-jarige Heike Verheul. Doumesh eindigde met een punt achterstand als tweede, terwijl ze nagenoeg het hele toernooi de ranglijst had aangevoerd. Nina Hoekman pakte het brons, met hetzelfde puntentotaal (12) als Christien Fung. Voor de enige Zeeuwse deelneem ster Leonie de Graag eindigde het toernooi in mineur. Zaterdag boek te ze haar enige zege, op Sarah Rei gersberg. Gisteren leed de Goese een nederlaag tegen Christien Fung, waardoor ze op de tiende en laatste plaats eindigde met vier punten uit negen duels. Tanja Chub greep inZoutelande voor de vierde keer de nationale titel. foto Ruben Oreel Archiefmedewerkster grijpt voor de vierde keer nationale titel. door Valeska Nastaly zoutelande - Ze is voor het eerst een week zonder haar bijna twee jaar oude zoontje geweest, maar dat heeft Tanja Chub niet van de nationale damtitel kunnen afhou den. „Ik heb me helemaal op het dammen gefocust, maar nu het toernooi voorbij is wil ik mijn zoontje wel heel graag zien." De 37-jarige internationaal groot meester bij de vrouwen is voor de vierde keer nationaal kampioen dammen geworden op het NK dammen voor vrouwen dat zon dag eindigde in Zoutelande. Het dammen is de van oorsprong Oekraïnse met de paplepel ingego ten. Haar beide ouders deden ook aan dammen en zo is Chub op haar vierde begonnen met het bordspel. Ze heeft via internationa le toernooien haar man ontmoet en is in 1996 naar Nederland ver huisd. In dit land verdiende ze de kost als professioneel damster, tot in 2004 NOCNSF besloot te bezui nigen op het vrouwendammen. „We stonden aan de top. We had den het Nederlands- en het Euro pese kampioenschap gewonnen en toen gebeurde dit. Ik vond het niet rechtvaardig." Chub moest noodgedwongen stoppen met de sport en ging aan de slag als ar chiefmedewerkster bij de recht bank in Haarlem. De grootmeester is zich blijven bezighouden met haar sport. Elke dag op weg naar haar werk en weer naar huis traint ze in de trein. „Alleen, want je kunt ook in je eentje combinaties oplossen", zegt ze. Van rumoer heeft ze geen last van. „Ik heb zelfs een keer in het zwembad getraind om me te leren afsluiten voor alles om me heen." Doorzettingsvermogen is haar sleutelwoord. „Maar dat alleen is niet genoeg. Mijn grote kracht is dat ik allround ben. Ik speel alle soorten standen en kan mij goed aanpassen aan mijn tegenstander." Chub vertelt dat dammen ook een stukje psychologie meebrengt. „Je leert met je emoties omgaan. Daar naast wil ik altijd weten wie er te genover mij zit. Is het iemand die risico's durft te nemen, of juist niet. Daar maak ik gebruik van." Toch is Chub van mening dat je je tegenstander niet kunt doorzien: „Een damgeest is niet te doorgron den." Chub is dolblij met haar titel. „Ik heb me van tevoren niet afge vraagd waar ik zou kunnen eindi gen, maar ik heb toch altijd de drang om eerste te worden." Ze be schouwt dit niet als haar beste prestatie. Het is haar als eerste vrouw in de geschiedenis gelukt om in een Nederlands kampioen schap tegen mannen te spelen, om dat ze simpelweg te goed was voor de vrouwen. „Dat was mijn beste prestatie ooit." De nieuwe Nederlands kampioe- ne dammen Tanja Chub traint vaak in de trein, op weg naar haar werk of op weg naar huis. Als prof kan ze niet rondkomen. Schaatsster bij wereldbekerwedstrij d dertiende op 1500m. calcary - Alles lukte. De afgelo pen twee seizoenen veroverde Ir een Wüst de olympische titel op de 3000 meter, kroonde zich tot wereldkampioen allround én pak te zilver op de WK sprint.. Dit schaatsjaar wordt de Brabantse echter door vele concurrenten voorbij gereden. De oorzaak voor deze valse start ligt in de seizoensvoorbereiding. De 21-jarige schaatsster uit Goirle trainde ondanks een flinke ver koudheid hard door en blies zich zelf daarmee op. Wüst dacht dat ze na de NK afstanden de stijgen de lijn had gevonden, maar bij de wereldbekerwedstrijden in Salt La ke City en Calgary bleken de pro blemen groter dan verwacht. De TVM-rijdster kwam zeven keer in actie; het beste resultaat was een vijfde plek, op de 1500 meter in Salt Lake City. Lange tijd kon Wüst de aanwezig media vertellen dat ze wéér een stapje had gemaakt. Na de 1500 meter-race in Calgary vond ze haar naam echter pas terug op de dertiende plek en moest de wereld kampioene erkennen dat er meer aan de hand is. „Technisch loopt het gewoon niet", sprak ze. De teleurstelling was extra groot, omdat Wüst na haar optreden op de drie kilometer (7e) dacht het lek boven te hebben. „Toen dacht 'reen Wüst kan haar draai nog niet vinden op het ijs. De olym pisch kampioene op de 3000 me ter van vorig jaar heeft moeite met de schaatstechniek. ik: hè, hè. We zijn er weer. Daar om had ik ook zin in die 1500 me ter, ik wilde eindelijk een echte Wüst-race schaatsen. Tja, dan is dit wel een grote teleurstelling." Haar coach Gerard Kemkers bena drukte dat zijn pupil tijdens de trainingen een veel betere indruk maakt. Zodra het startschot klinkt, kan Wüst blijkbaar niet de vruch ten plukken van die goede oefenin gen. De olympisch kampioene van Turijn zal de komende twee we ken geen schaatshal meer zien. Na terugkeer in Goirle stapt Wüst vrij dag in het vliegtuig naar Cyprus, waar ze met enkele TVM-collega's de batterij wil opladen voor de rest van het seizoen. Die 'zonva kantie' moet haar vooral een men tale opkikker bezorgen, zodat ze eind december bij de NK allround weer op haar oude niveau kan acte ren. Turkse atlete Ayhan opnieuw positief ankara - De Turkse atlete Su- reyya Ayhan hangt een levenslan ge schorsing boven het hoofd. De oud-Europees kampioene op de 1500 meter is voor de tweede keer in drie jaar betrapt op dopege bruik. Ze is positief bevonden bij controles in september in de VS, waar ze zich voorbereidde op het baanseizoen. Ayhan werd in 2005 al eens voor twee jaar geschorst. Sven Nys heeft de smaak weer te pakken asper-cavere - Een week na zijn teleurstellende optreden in de we reldbekerwedstrijd van Pijnacker heeft de Belgische veldrijder Sven Nys zich weer ouderwets laten gel den. Na winst in Hasselt zaterdag volgde een dag later de zege in de Superprestigecross van Asper-Ga- vere. Nederlanders kwamen er niet aan te pas. Richard Groenen- daal was de beste: negende. taipeh - De Nederlandse honkbal lers hebben definitief een plaats tussen de wereldtop veroverd. Een echte beloning voor de inspan ningen van de laatste jaren bleef echter ook bij de wereldtitelstrijd in Taiwan uit. Oranje eindigde, net als twee jaar geleden in eigen land, als vierde. Zowel het duel in de halve finale tegen de latere wereldkampioen Verenigde Staten als de strijd om brons tegen japan eindigde in een nederlaag met 5-0. De formatie van Robert Eenhoorn maakte in Taiwan indruk met ze ges op 25-voudig wereldkampioen Cuba, Zuid-Korea en Taiwan. De slag- en veerkracht van Oranje werd daarbij geroemd. In de duels waar het echt om de prijzen ging, een medaille, bleef juist die kracht achterwege. „Als je niet scoort, kun je ook niet winnen", realiseerde zich bonds coach Robert Eenhoorn zich na af loop op Cruyffiaanse wijze. Zesde nederlaag voor rugbyers amsterdam - De Nederlandse rug- byploeg heeft zaterdag in de Euro pean Nations Cup de zesde neder laag op rij geleden. In Amsterdam was Moldavië, de koploper in divisie 2A, met 15-13 te sterk. Oranje verspeelde kort voor het einde de zege. Met een late try stelde Moldavië, dat Nederland vo rig jaar nog met 43-7 versloeg, de zege veilig. Simon Kuipers derde op 1000 meter calcary - Simon Kuipers is bij we reldbekerwedstrijden in Calgary als derde geëindigd op de 1000 me ter. De Spaarndammer noteerde 1.07,39 (pr). De zege ging naar Den ny Morrison. De Canadeese finish te in 1.07,25. Daarmee bleefhij zijn landgenoot Jeremy Wotherspoon (1.07,31) voor. Jan Bos werd zesde in 1.07,47. Mark Tuitert zevende in 1.07,96. Bestolen Ladies Tour in financieel zwaar weer RIJSWIJK - De Holland Ladies Tour is in financieel zwaar weer beland. Bestuursvoorzitter Marten de Lan ge van de etappekoers voor vrou wen in Nederland maakte bekend dat de wielerronde bestolen is door de voormalige penningmees ter. Het gaat om een bedrag van 80.000 euro dat door de admini strateur zou zijn weggesluisd. Knowles/Nestor beste tennisduo Shanghai - Mark Knowles en Dan iel Nestor hebben de dubbeltitel gewonnen bij de Masters Cup in Shanghai. Het tenniskoppel, af komstig uit de Bahamas en Cana da, versloeg in de finale de Zweeds/Oostenrijkse combinatie Simon Aspelin/Julian Knowle in twee sets: 6-2 6-3. Knowles en Nes tor waren als eerste geplaatst in de Chinese metropool. Zwitser in finale Masters Cup veel te sterk voor Ferrer. door Jeroen Mascini den haac/shanchai - Alsof er in een jaar tijd niets is veranderd, be sloot Roger Federer gisteren het tennisseizoen met het winnen van de Masters Cup in Sjanghai. De mondiale nummer een liet in de eindstrijd van het officieuze WK de Spanjaard David Ferrer kans loos: 6-2 6-3 6-2. Het was de vierde Masters-titel in vijf jaar voor de Zwitser, die het ene na het andere record vestigt. Zo overschreed hij dit weekeinde als eerste tennisser de grens van tien miljoen dollar aan prijzengeld in een jaar. Als er al iets veranderd is in twaalf maanden, dan is het dat Federer nóg beter is geworden. „Hij is anders dan alle anderen", zei Ferrer na de finale in het Qi Zhong Stadium over de man die al bijna vier jaar de beste van alle maal is. „Roger kan alles. Opslag, volley, forehand, backhand, hij heeft geen enkel zwak punt." Ferrer had in de halve finale met Andy Roddick afgerekend (6-1 6-3), maar dat zorgde er niet voor dat hij onzeker aan de finalepartij begon. Federer profiteerde en kwam nooit in problemen. De mooiste ballen van de energie ke Spanjaard overtrof hij met nog mooiere acties. Federer won al zijn servicegames zonder grote moeite, terwijl Ferrer zes keer zijn opslag in moest leveren en nog va ker er alles aan moest doen om dat te voorkomen. Het mooie is dat de Zwitser zich zelf nog steeds verbaast. „Ongeloof lijk", noemde hij zijn spel in de halve finale tegen Rafael Nadal. Fe derer versloeg de Spanjaard met 6-4 6-1 en het was lang geleden dat hij zo gemakkelijk van zijn ri vaal had gewonnen. Met dank aan een eerste service percentage van boven de tachtig procent en in de eerste set vier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44