Speelgoedpistool vind je niet bij ons Wilhelminadorp Opnieuw uitstel plan bungalowpark Kijkuit Opening voor jop's gezocht in Kapelle r Schaatsen op kunststof in Kamperland B PZC Maandag 19 november 2007 17 Speelgoed voor het uitzoeken in speel-o-theek De Schatkist in Kapelle. foto Willem Mieras Speel-o-theek De Schatkist viert zilveren jubileum. door Willem van Dam kapelle - Poppen, puzzels, play- mobil, duplo - ach, wat hebben ze er eigenlijk niet. Ruim driedui zend stuks speelgoed omvat de col lectie van speel-o-theek De Schat kist in Kapelle. En al die speeltjes zijn 'educatief verantwoord'. Maar wat is educatief verantwoord speel goed? Dat is, zegt secretaris Annie Ruissen, een beetje lastig uit te leg gen. „Een Indianenpak kan, maar een speelgoedpistooltje zul je bij ons niet vinden." Volgende maand viert De Schat kist het 25-jarig bestaan. De Kapel- se speel-o-theek houdt zaterdag 8 december open huis en in het aan grenzende gebouw van muziekver eniging Ons Genoegen zijn allerlei kinderactiviteiten. Het was, halverwege de jaren ze ventig, een complete hype. In veel dorpen en steden schoten speel- o-theken 'als paddestoelen uit de grond'. Het fenomeen was uit En geland overgewaaid. De filosofie: spelen is leren; kinderen moeten kennis kunnen maken met een zo breed mogelijk assortiment aan speelgoed. Maar speelgoed is duur, dus waarom geen uitleencentra op gericht voor speelgoed? De initiatiefnemers in Kapelle stuitten aanvankelijk op een flinke dosis scepsis. In het Kapelse ge meentehuis werd fronsend kennis genomen van de plannen. Annie Ruissen: „Ze vonden het de waan zin ten top." Stichting Open Jeugd werk Kapelle zag er wel iets in. De Schatkist kon in De Bokkesprong, een gebouwtje bij het zwembad dat moest worden gedeeld met de jeugdsoos en het Rode Kruis. Sub sidie zat er de eerste vijf jaar niet in. Jantje Beton en het Fonds Kin derpostzegels hielpen. „We had den tienduizend gulden te beste den en daarmee gingen we speel goedwinkels langs." Veertig leden en twintig vrijwilli gers telde de speel-o-theek in de begintijd en 'elk dubbeltje moest worden omgedraaid'. Inmiddels is De Schatkist met 435 leden en vijf tig vrijwilligers uitgegroeid tot de grootste speel-o-theek van Zee land. Annie Ruissen: „Misschien zijn we zelfs één van de grootste van het land." Tegenslagen zijn De Schatkist niet bespaard gebleven. In '92 ging bij brand al het speelgoed in vlam men op. „Afschuwelijk. We had den alleen nog een geraamte van een driewieler en een enkele rol schaats." Acties ('Brand Meester'), collectes en sponsporlopen volg den. De Schatkist kon een nieuwe voorraad opbouwen. Basisschool De Moolhoek bood tijdelijk onder dak en later d'Ouwe Schoole. De Schatkist huist sinds '98 in de voor malige Groene School. De scepsis bij de gemeente Kapelle is, zegt Annie Ruissen, geheel verdwenen. „Wij hebben ons bestaansrecht meer dan bewezen." Randweg bij Wilhelminadorp Nieuwe Randweg. Aanleg begint najaar 2008, oplevering eind 2009. De gemeente Goes gaat een randweg aanleggen bij Wilhelminadorp om het dorp te ontlasten van I verkeer dat nu nog via de Westhavendijk, Brugstraat en Langeweg richting N256 rijdt. Brugstraat WILHELMINADORP Er is een variant van het plan waarin een fietserstunnel is opgenomen. Realisatie hangt af van bezuinigingen I op de rest van het plan. Coese Meer Reimerswaal heeft meer tijd nodig voor milieuonderzoek. yerseke - Het is de gemeente Rei merswaal opnieuw niet gelukt een ontwerp-bestemmingsplan te ma ken voor het gebied waarin recrea tiebungalowpark Kijkuit bij Yerse- ke ligt. Het probleem zit 'm in het ontbreken van actuele informatie over milieuhinder van bedrijven op het vlakbij Kijkuit gelegen in dustrieterrein Burenpolder. Voor Reimerswaal heeft het verve lende gevolgen dat zij langer met een sterk verouderd bestemmings plan voor Kijkuit en directe oipge-. ving moet werken. Zo wordt in het park met recreatiebungalows veel permanent gewoond. Dat is verboden, maar de gemeente kan er niet tegen optreden op grond van het huidige bestemmingsplan. Ook zou er van alles gebouwd kun nen worden. Om dat te voorkomen vragen B en W de gemeenteraad dinsdagavond 27 november weer een voorberei- dingsbesluit te nemen voor Kijk uit. Dat biedt de mogelijkheid nieuwe bouwaanvragen voor het park aan te houden. De gemeente heeft ondertussen opdracht gege ven om de bestaande milieusitua tie bij alle bedrijven in de Buren polder in kaart te brengen. Discussie over plekken in Schore en Wemeldinge. kapelle - De plaatsing van jonge- renontmoetingsplekken (jop's) in Wemeldinge en Schore staat dins dag 27 november weer ter discus sie in de gemeenteraad van Kapel le. Het dagelijks bestuur van de ge meente zoekt een opening om als- nog jop's in Wemeldinge en Scho re weg te zetten. Eind september stuurde de Kapel- se gemeenteraad het college van B en W terug om het huiswerk over plaatsing van jop's in de twee dor pen over te doen. Verzet van bewo ners uit Wemeldinge tegen de te rugkeer van een jop aan de Spoor- laan was de aanleiding. Een jop is daar eerder afgebrand. De plaat sing van een nieuwe jop in Schore verdween met het raadsbesluit ook voorlopig van tafel. B en W komen nu terug met vra gen aan de gemeenteraad. Moet een jop in de bebouwde kom staan of is ook plaatsing daarbui ten mogelijk, gezien het verzet van omwonenden? Tot nu toe is beleid in Kapelle: jop's moeten in de dor pen vanwege de grotere sociale controle. De andere vraag is: Moet een jop onbeheerd blijven of moet er een beheerder komen, zoals in jeugdsoos Trinnety in Kapelle? De vragen gelden voor Wemeldinge én Schore. Een aantal omwonen den van de huidige jop in Schore - een oude cararvan - ziet die liever buiten het dorp. Terugkeer van de jop in Wemel dinge is volgens B en W overigens niet de oplossing voor de overlast in zaterdagnachten. Dat wordt ver oorzaakt door late stappers die na sluitingstijd het Dorpsplein opzoe ken. Politieoptreden is daar nodig en een goed gesprek. De raadsver gadering begint dinsdagavond 27 november om half acht. kamperland - In vakantiepark De Roompot aan de Oosterschelde bij Kamperland kan van 30 november tot en met 8 maart op kunststof worden geschaatst. De kunststof ijsbaan is overdekt en tien bij twintig meter groot. Het 'ijs' dat wordt gebruikt, is van een speciale synthetische stof- po lymeer - gemaakt. Dit is verwerkt in losse panelen die aan elkaar kunnen worden geklikt. Een laagje gel erover en de schaatsen kunnen onder. Het kunststof'ijs' zou voor 90 procent het effect van natuurijs benaderen. Gasten van De Roompot kunnen de baan gratis bezoeken, niet-gas- ten tegen een kleine vergoeding. Openingstijden zijn zondag tot en met donderdag van 10.00 tot 20.00 uur; vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur. In de vakantieperio des is de baan dagelijks open van 10.00 tot 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35