Zeeland Behoud van scholen voorlopig verzekerd In 2009 wordt het rustig in De Vlijt gaat na ruim ioo jaar weg uit Goes Goes zou uit zijn op geldbuidel Vlissingen 16 Maandag 19 november 2007 PZC Mede-eigenaresse Mirjam Witkam (links) en werknemer Piero de Kok van De Vlijt Bedden in de zaak aan de Beestenmarkt in Goes, foto Willem Mieras Beddenzaak mist parkeerruimte en moet met trend mee. door Harmen van der Werf goes - Op winkelgebied wacht Goes een aderlating. De Vlijt Bed den, een zaak met een historie die teruggaat tot 1896, verruilt de stad voor woon- en interieurcentrum Binnenuit in Heinkenszand. Het tekort aan parkeergelegenheid in het centrum van Goes is een drijf veer, maar er is meer. Mirjam Witkam, eigenaresse van de winkel met haar jongste broer Mark, maakt van haar hart geen moordkuil. „Goes had net als Mid delburg al veel eerder in parkeerga rages moeten investeren." Voor de duidelijkheid, ze heeft ook goede ervaringen met de gemeente Goes. „Op de Beestenmarkt waren vorig jaar doordeweeks bijna geen vrije parkeerplaatsen meer, omdat men sen er de hele dag hun auto zet ten. Ik ben gaan praten met wet houder Dieleman. Snel daarna zijn er plaatsen gekomen voor kortpar- keerders." Het gebaar van goede wil heeft De Vlijt Bedden er niet van weerhou den thuishaven Goes te verlaten. „Ook wij moeten met onze tijd mee", verklaart Mirjam. „Alle gro tere meubelzaken zijn uit de bin nenstad verdwenen, zijn bij elkaar gaan zitten op meubelboulevards. Mensen vinden het leuk om daar te winkelen. We kunnen die trend niet keren. We moeten meegaan. En Binnenuit - met onder meer meubelzaak De Jonge Hoek Van Dijke - bood ons een prachtige kans om aan te sluiten. Een slapen- zaak is er nog niet." Het is zeker niet de eerste keer dat De Vlijt de bakens verzet. Anders had het bedrijf nooit al meer dan een eeuw kunnen volmaken. Over grootvader Gerhard Meijering, een Duitser, is de grondlegger. Hij ont vluchtte - 'net zoals de Brennink- meijers van C8cA' - zijn berooide vaderland en opende in 1896 een winkel in Goes. Mirjam: „Hij ver kocht alles wat met textiel te ma ken had en leverde ook aan dorps winkeliers." Tot in de jaren '70 bleef De Vlijt een algemene textielwinkel. Wie wilde overleven, moest in die tijd specialiseren. „Wij gingen verder in slapen." Een eerste verhuizing volgde, in 1981, van de hoek Opril Grote Markt/Grote Markt naar een oude, afgebrande busgarage aan de Beestenmarkt. Voorjaar 2008 volgt de tweede verhuizing, naar Hein kenszand. De Vlijt Bedden is in Binnenuit op zijn plek, vindt werknemer Piero de Kok, in het iets hogere marksegment dan de Leen Bakkers én 'toch bereikbaar voor mensen met een normaal in komen'. Zeker nu, 'alles moet weg vóór de verhuizing'. PW De Vlijt Bedden, anno 1896, ver- ruilt voorjaar 2008 de Goese Beestenmarkt voor het woon- en interieurcentrum Binnenuit in Heinkenszand. Borsele kampt met dalend aantal leerlingen in basisonderwijs. door Harmen van der Werf BAARLAND - Voorlopig hoeft nie mand zich zorgen te maken over de toekomst van de basisscholen in de kleine dorpen van Borsele. Ook openbare basisschool De Be renburcht in Baarland waarover de Borselse CDA-fractie onlangs aan de bel trok, is volgens wethouder J. Zandee (SGP/ChristenUnie, on derwijs) niet in gevaar. Op de lan ge termijn dreigt het leerlingental daar wel ver onder het minimum van 23 te komen. „Maar", stelt Zan dee, „niemand weet of die voor spelling uitkomt." De Berenburcht in Baarland is hoe dan ook één van de dorpsscholen in Borsele die met een daling van het aantal leerlingen kampt. Maar dat geldt niet alleen voor De Beren burcht. Christelijke basisschool De Regenboog in Hoedekenskerke is in twee jaar tijd gezakt van 51 naar 41 leerlingen (1 oktober 2007). Uit zonderingen daargelaten - met na me de Jan van Schengenschool in Heinkenszand en de Don Bosco- school in 's-Heerenhoek - hebben vrijwel alle basisscholen in Borsele afgelopen jaar het aantal kinderen zien dalen. Het openbaar onderwijs in Borse le heeft daar nog iets meer mee te maken dan de scholen van christe lijke huize. Met name het dalend leerlingental op de openbare basis school in Baarland was voor CDA- raadslid A. Schenk de aanleiding om daarover aan de bel te trekken. Tot ergernis van zijn collega P. Vol- laard (PvdA) die van mening is dat zulke - in zijn ogen - voorbarige D2 Slechts enkele basisscholen in Borsele groeien nog, de meeste hebben te maken met krimp. Vol gens wethouder Zandee is dat nog geen reden voor paniek. onheilstijdingen alleen maar een averechts effect hebben. Ouders zouden dan eerder kinderen naar een andere school doen. „Ik heb mijn bezorgheid willen uiten", rea- J geert Schenk. „Ik zie niet in wat 1 daar mis mee is." Dat het CDA eer der geen meerderheid kreeg voor het loskoppelen van het openbaar onderwijs van de gemeente, heeft volgens hem helemaal niets te ma ken met zijn actie. Wethouder Zandee vindt met het CDA dat de vinger stevig aan de pols moet worden gehouden. „Als gemeente kunnen wij dat juist be ter. We zitten er dichtbij. Wij wer ken als bestuur van het openbaar onderwijs met het schoolmanage- ment aan versterking van de kwali teit en vernieuwing van het onder wijs. We zijn alert op sfeer in en uitstraling van de scholen. Zo ma ken wij ons hard voor onze dorps scholen. Hier en daar is de situatie zorgelijk, maar reden voor paniek is er niet." Markt voor senioren in Thools zorgcentrum tholen - De ontvangsthal en het restaurant van zorgcentrum Ten Anker in Tholen bieden morgen plaats aan een seniorenmarkt. Wie dat wil, kan er een gehoortest la ten doen of zijn rollator laten keu ren. Er wordt een workshop licht therapie gegeven. Ook wie iets te vragen heeft over indicaties voor zorg en de uitvoering van de zorg wet WMO op Tholen, kan er mor gen terecht van 13.00 tot 17.00 uur. Bewonersbijeenkomst in Kloetinge kloetinge - Vereniging Dorpsbe langen Kloetinge houdt woensdag vanaf 19.30 uur in verenigingsge bouw Amicitia een ledenvergade ring en bewonersavond. Jaap Hos te neemt na 12,5 jaar afscheid als voorzitter. Vice-voorzitter Rinus Vuijk is kandidaat-opvolger. De Goese wethouder Joost Adriaanse (SGP, welzijn) is uitgenodigd als gastspreker. Informatiebij'eenkomst chronische reumapijn 's-GRAVENPOLDER - Leven met chro nische reumapijn is het thema van een informatiemiddag morgen in dorpshuis Ons Dorpsleven aan de Poelvoordestraat in 's-Gravenpol- der. Een ervaringsdeskundige, reu- maconsulente Simone Joziasse en apotheker Margaret Arkens spre ken. De bijeenkomst, een initiatief van de reumapatiëntenvereniging Midden-Zeeland, begint om 14.00 uur en duurt tot 16.30 uur. Lezing Van Cemert therapie in De Vroone KAPELLE - In De Vroone aan de Vereekestraat in Kapelle houdt A. van Wingeren uit Middelburg vanavond een lezing over de Van Gemert therapie. Die is bedoeld voor kinderen uit groepen 4 en 5 van de basisschool met een taal ontwikkelingsachterstand. De Van Gemert therapie moet hen helpen die achterstand weg te werken. De lezing is vanaf 19.30 uur. Alliance Fran^aise op zoek naar eetcultuur goes - De Zeeuwse tak van de Alli ance Fran^aise gaat morgenavond in het Goese grand café Jersey met Felicienne Ricciardi op zoek naar de wortels van de Europese eetcul tuur. Nieuwe producten, de ont dekking van andere keukens en re ligieuze en gezondheidsvoorschrif ten hebben veel invloed gehad. De bijeenkomst met dia's en in het frans begint om 20.00 uur. Entree voor niet-leden is vijf euro. Inwoner Borsele (34) kan rijbewijs inleveren heinkenszand - Een 34-jarige in- I woner van de gemeente Borsele is J in de nacht van vrijdag op zater- dag zijn rijbewijs kwijtgeraakt. De politie hield hem op de Grote Dijk in Heinkenszand aan en liet de man blazen. Hij bleek drie keer zo veel gedronken te hebben als is toe gestaan. Zijn rijbewijs is daarop in genomen en de chauffeur wacht een rechtszaak. Directeur ziekenhuis: CDA moet niet aan stemmingmakerij doen. door Henk Postma meliskerke - Wordt het Zieken huis Walcheren straks gestript tot veredelde EHBO-post? „Stemming makerij", zei ziekenhuisdirecteur R. Zomer zaterdag op een CDA- discussiemiddag in Meliskerke. Hij wist de aanwezigen niet te overtui gen. De algemene teneur was dat Zee- lands dichtstbevolkte regio wordt beroofd van goede ziekenhuiszorg om Zeeland in Goes aan een 'top- ziekenhuis' te helpen. Oud-chi rurg A. Vos hekelde zaterdag de in zet van het Goese ziekenhuis. Dat zou nauwelijks geld hebben, ter wijl Vlissingen ruim bij kas zit. De kwaliteit van de zorg kan volgens Vos heel goed behouden worden zonder Goes 'op te plussen'. Dat is volgens directeur R. Zomer van Ziekenhuis Walcheren wel nodig, wil je in de toekomst 'een goede balans bereiken tussen kwaliteit, beschikbaarheid en bereikbaarheid van de zorg'. Veel dieper ging hij niet op de kwestie in. Behalve dat hij een vergelijking maakte met de detailhandel. „Mensen gaan ook liever naar de Albert Heijn XL in Vlissingen dan naar een winkel in hun eigen dorp." Aanleg van randweg begint volgens planning najaar 2008. door Harmen van der Werf wilhelminadorp - Een langgekoes terde wens van inwoners van Wil- helminadorp gaat najaar 2008 in vervulling. De gemeente Goes be gint dan aan de zuidwestkant van het dorp met de aanleg van een randweg. In de loop van 2009 moet de verbinding gereed zijn. In de Brugstraat en op de Westhaven- dijk in Wilhelminadorp wordt het straks ongekend rustig. De randweg komt vanaf de West- havendijk aan het Goese havenka naal naar de Langeweg in een gro te boog langs Wilhelminadorp te liggen, om het terrein van het vroe gere proefstation voor de fruitteelt heen. Het fietspad langs de West- havendijk tussen Goes en Wilhel minadorp zal vlak voor het dorp de weg kruisen. De gemeente wil daar een fietstunnel maken, maar dat kan niet worden betaald uit de pot geld die momenteel voor de nieuwe verbinding beschikbaar is. Of de fietstunnel er komt, hangt er vanaf of bezuinigingen mogelijk zijn op de investering in de eigen lijke randweg. Al jaren strijden inwoners van Wil helminadorp voor een andere, vei ligere verbinding. Veel Goesenaren komen met de auto door het dorp, omdat dit de kortste route is van en naar de Deltaweg, de weg rich ting Noord-Beveland en Zierikzee. Tellingen wezen in 2005 al uit dat dagelijks bijna 3900 voertuigen over de Westhavendijk in Wilhel minadorp rijden. In juli en augus tus, de toeristenmaanden, komen er tweehonderd bij. Indertijd stel de secretaris A. de Punder van be- 'Structureel probleem vraagt ook om een structurele oplossing' langenvereniging Wilhelmina dorp: „Het is een structureel pro bleem dat vraagt om een structure le oplossing." Op het terrein van het oude fruitteeltstation krijgt Wilheminadorp nieuwbouw, be staande uit dertig koopwoningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32