te belegeren, is gelijk gezien Zeeland Kritiek op intensive care Goes Hekwerkwijken zijn er hier nog niet Vereniging: 'Stop de aantasting van de Kaloot' Nieuwe partij waterschappen Nederlandse domeinen Afgeschermd woonblok. Gi door Marcel Modde GOES - Landen als de Verenigde Staten, Zuid-Afrika en Brazilië zijn getekend door hun zogeheten ga ted communities: hele wijken van de buitenwereld afgesloten door hekken en poorten. Angst voor onveiligheid is daar het belangrijkste motief om ongenode gasten op deze manier te weren. Nederland kent dergelijke hek werkwijken (nog) niet, maar ziet de afgelopen jaren wel in allerlei andere vormen het afgeschermd wonen groeien, 't Fort in Vlissin- gen, het laatste plukje Oostmolen- park bij Kloetinge, maar ook nieu we landgoederen als Residence Haamstede en Rijckholt in Geers- dijk vallen onder die noemer. Projectontwikkelaars, woning bouwcorporaties en gemeenten springen gretig in op de vraag naar door Rinus Antonisse BORSSELE - Ondanks de aanwezig heid van bijzondere en zeldzame planten en paddenstoelen, gaat aantasting van de Kaloot gewoon door. Dit stelt voorzitter Freddy van Nieulande van de vereniging Redt de Kaloot. In een brief aan het Zeeuwse pro vinciaal bestuur en Rijkswater staat Zeeland vraagt hij met klem maatregelen te nemen om de ver loedering van het natuurgebied een halt toe te roepen. Het feit dat de Kaloot onderdeel is van de spe- dit 'nieuwe wonen', blijkt uit on derzoek van het Ruimtelijk Planbu reau. Water, groenstroken en ni veauverschillen, een zogenaamde defensieve architectuur, houden hier in de meeste gevallen hekken buiten de deur. De Nederlandse complexen zijn ook veelal klein schaliger van opzet en herbergen naast het wonen geen andere func ties, zoals winkels. En anders dan in de buitenlandse hekwerkwijken speelt een onveilig gevoel nauwe lijks een rol. „Zeker in Zeeland niet", beaamt politiewoordvoerder Esther Boot. „We wonen hier in één van de vei ligste provincies van Nederland." De dalende lijn van de criminali teit zet door. In 2006 registreerde de politie 22.079 misdrijven, twee procent minder dan het voorgaan de jaar. ciale beschermingszone Wester- schelde (en deels onder Europese regels voor bescherming van waar devolle gebieden valt), rechtvaar digt volgens hem zonder meer in grijpen. Blijft dat uit, dan zal de vereniging aankloppen bij het mi nisterie van LNV en de Europese Commissie, kondigt Van Nieulan de aan. Begin dit jaar trok de vereniging al eens aan de bel, naar aanleiding van grondwerk in het westelijk deel van de Kaloot. Bij onderzoek naar de flora bleek Van Nieulande Het aantal woninginbraken in de Oosterschelderegio nam met der tig procent af op Walcheren met bijna 21 procent. Alleen in Zeeuws-Vlaanderen steeg het aan tal inbraken met vijf procent. Boot gelooft niet in het nut van af gesloten woondomeinen. „Dat is niets meer dan het beveiligen van de eigen angst. Maar gaat daarmee ook de veiligheid omhoog? Met deugdelijk hang- en sluitwerk valt een huis ook heel veilig te maken. In Zeeland tenminste. )e moet er wel nuchter in blijven. Is een kas teel op zich zoveel veiliger? Ik denk het niet. Dat is gewoon duur wonen voor mensen die daar een bepaalde status aan ontlenen." Sta tus is volgens de onderzoekers be slist één van de redenen waarom mensen kiezen voor een luxueus huis in een afgeschermd complex. dat de aantasting doorgaat: er is ge graven (toplaag verwijderd), grond aangevoerd en dwars door het ge bied zijn pijpen gelegd. „Er is spra ke van aangerichte enorme schade en chaos." De Kaloot-voorzitter vraagt zich af wanneer bij de verantwoordelijke overheden doordringt dat 'oases' als de Kaloot, mede door de aan wezigheid van zeldzame planten (vaak op de Rode Lijst van bedreig de soorten), van groot belang zijn. Hij noemt drie recente opvallende waarnemingen: de puntmutswas- kenmerkt door gesloten appar tementsgebouwen rond een centraal bassin. Bij een flink aantal beperken afgesloten poorten de toegang tot collec tieve binnenplaatsen. Afgeschermde straten en plei nen in stedelijk gebied. Beogen met een hoogwaardige collec tieve buitenruimte hogere inko mensgroepen te trekken. Afgeschermde recreatieve woonparken. Kennen slechts één hoofdtoegang en door ruimtelijke opzet en waterpartij en een besloten karakter. Nieuwe hofjes Autovrije ruim te, collectieve tuinen, v Nieuwe kastelen en nieuwe landgoederen. Blokbebouwing van appartementen in parkach tige opzet. Meest voorkomen de vorm in landelijk gebied. plaat, het gerimpeld mosoortje en de gesteelde stuifbal. Van Nieulande dringt erop aan dat het toegezegde natuurbeheerplan voor het havengebied er eindelijk eens komt. „Anders zal alleen nog een hoop zand binnen het indus trieterrein overblijven." Als werkzaamheden in de Kaloot onontkoombaar zijn, is het minste wat verwacht mag worden dat na- tuurdeskundigen in de arm geno men worden, betoogt Van Nieulan de. Zij weten hoe natuurschade be perkt kan worden. PZC Maandag 19 november 2007 3 Ziekenhuis zou zich niet aan de richtlijnen voor IC houden. goes - Het Oosterscheldezieken- huis in Goes zou zich niet aan de richtlijnen voor de intensive care houden. Het Goese ziekenhuis werd zaterdagavond als voorbeeld gesteld, in een uitzending van het actualiteitenprogramma Nova, als een van de kleine ziekenhuizen in Nederland waar jaarlijks onnodig mensen op deze afdeling overlij den. Zo zouden patiënten op de in tensive care in Goes te lang aan be ademingsapparatuur liggen. Maximaal mag dat volgens de richt lijn drie dagen zijn. In Goes zou ie mand al veertig dagen aan beade mingsapparatuur liggen. Volgens inspecteur-generaal G. van der Wal, van de inspectie gezondheids zorg, is dat in het algemeen veel te lang. In een reactie op de uitzen ding heeft de Nederlandse Vereni ging voor Intensive Care duidelijk gemaakt, dat IC-afdelingen sneller patiënten moeten uitwisselen om betere zorg te kunnen leveren. In grotere ziekenhuizen is betere ap paratuur, meer kennis en meer ge specialiseerd personeel aanwezig, zodat de patiënt meer kans heeft te overleven. Voor de rol van de afdeling inten sive care is ook nadrukkelijk aan dacht gevraagd in de fusieplannen voor de Zeeuwse ziekenhuizen. Zo wordt Goes in het fusieplan de plaats waar alle belangrijke chirur gie en het merendeel van de opna men en behandelingen samenko men rond een betere intensive ca re dan de ziekenhuizen nu afzon derlijk hebben. In de Nova-uitzen ding werd gesteld dat naar schat ting jaarlijks 250 mensen onnodig overlijden op de IC-afdeling van een klein ziekenhuis. Bij het Oos- terscheldeziekenhuis was gisteren niemand voor commentaar te be reiken. goes - In de nieuw opgerichte Al gemene Waterschapspartij is voor alsnog sprake van een bescheiden Zeeuwse inbreng. Volgens een van de initiatiefnemers, Henk Wesse- lius uit Heiloo, hebben zich drie belangstellenden uit het werkge bied van het waterschap Zeeuwse Eilanden opgegeven en één uit het werkgebied van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen. De waterschapspartij is opgericht met het oog op de waterschapsver kiezingen van november 2008. De oprichters zeggen niet gebonden te zijn aan een politieke richting of stroming of aan een belangen groepering en het algemeen water- schapsbelang te dienen. Belangrijk is dat de waterschapstaken voor zo laag mogelijke kosten uitgevoerd worden, vindt de partij. Veiligheid is voor de Algemene Waterschaps Partij wel een van de grootste prioriteiten. Verder willen de initiatiefnemers dat de water schappen open en transparant ope reren en geen politiek in achterka mertjes bedrijven. Het vooralsnog laatste plukje nieuwbouw in het Kloetingse Oostmolenpark is een typisch voorbeeld van een 'afgeschermd woondomein'. Het gebied is alleen te bereiken over een bruggetje. Daarnaast gaat het binnenplein schuil achter een poortgebouw. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3