Wie waagt de burcht Zeeland Provincie wil net van fietssnelwegen 2 Maandag 19 november 2007 PZC Bij het zoeken naar iets, of bij het opruimen het ver schil weet ik niet altijd precies), zag ik weer in mijn kast dat rijtje oude langspeelplaten staan. Een ongeordend ratjetoe. Kyung Wha Chung, met het vioolconcert van Berg, naast Dub Housing van Pere Ubu, Les percussions de Stras bourg, naast een concert van Ry Cooder in San Francisco... Ik besloot er maar eens een aantal te draaien. Pure nostalgie is dat. Je herinnert je nog waar je de plaat hebt gekocht, van wie je hem hebt gekregen en wanneer je ze vooral beluisterde en wanneer er die lelijke kras in kwam. In de kast vond ik ook een opname, gemaakt op 27 januari 1985 in Porgy 8cBess in Terneuzen. Lillian Boutté zingt, onder steund door een groep jazz musici, meestal wat langzame, blues-achtige jazz; klassieke I, 1 nummers van Ellington, van Bar- Ze doen allemaal met barin> een song vansT Bone Wal. haar mee als ze 'O ker enzovoort. Achterop de zwarte hoes staat een tekst van when the saints inzet haar in het Engels. Terneuzen wordt erin gesitueerd in het Ne derlandse deel van Vlaanderen. Verder een lofrede op Frank Koulen die in 1944 als soldaat uit Suriname met de Geallieer den was meegekomen en in Terneuzen terechtkwam. In 1947 trouwde hij er en hij begon in de Noordstraat met de lunchroom Porgy en Bess. Vooral door toedoen van Frank en een aantal vrijwilligers groeide het uit tot een vermaard jazzca fé. Een ongekend aantal professionele jazzmusici en ook ama teurs speelde er. Op de plaat hoor je regelmatig de geestdrift van het Porgy en Bess- publiek. Ze doen allemaal met haar mee als ze 'O when the saints' inzet. Ja, de sfeer kende ik wel. Fijn zo'n plaat. Als hij af is, keer je hem gewoon weer om. Zing maar door Lillian Boutté: 'Baby won't you please come home...' Frank Koulen stierfin 1985. De plaat is natuurlijk een zeldzaamheid. COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buïtenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst, Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc,nl Familieberichten Tel: 0800-8060, E-mail pzcfamilieberichten@wegenerdagbladen.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Be! PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht- Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De 'gewone straat' heeft het afgedaan. Binnenhoven, woonpleinen - complexen met een besloten karakter - worden steeds populairder in Nederland. Voor wie een centje over heeft althans en op zoek is naar de geborgenheid en veiligheid van een 'afgeschermd domein'. door Marcel Modde Op een doodgewone herfstmiddag kun je een kanon afschieten op het nieuwe hofje in het Kloetingse Oostmolenpark. Grote kans dat gelijk her en der wat deuren opengaan, want wie het waagt de burcht te belegeren, is gelijk gezien. Elly de Weeze (53) en Kees de Smit (63) genieten van de rust rond hun goed vijfjaar geleden be trokken nieuwbouwwoning. „Het is heerlijk wonen hier", zegt Elly. Ze trekt de kraag van haar witte badjas nog eens extra op. „Ziek, dus blijf maar een beetje uit m'n buurt", waarschuwt ze. Een lelijke hoest bromt door de behaaglijk verwarmde woonkamer. Het voor raam kijkt schuin uit op de gras heuvel van het gezamenlijk bin nenplein. De achtertuin grenst aan een brede strook groen. „Je kunt niet beter wensen." Braakliggend bouwland, tuinen en een brede kreek begrensen het noordelijkste plukje Oostmolen park Een brug over het water vormt de enige toegang tot de deel- wijk. Een driehoek van twee-on- der-één-kappers die aan de voor kant uitkijken op het groene bin nenplein, vormt het hart. Het poortgebouw op de kop van de driehoek benadrukt het afge schermde karakter. De jonge buurt schurkt tegen Goes aan. Dat maakt het ook voor de oudere jeugd goed te doen, vindt de zestienjarige Caspar Cur- vers. „Het is hier wel een beetje saai. Er gebeurt niet zoveel. Maar als je écht wat wil beleven, moet je sowieso niet in Zeeland zijn. Op zich zou ik wel in de stad zelf wil len wonen. Dan zit je overal direct dichtbij. Maar het grootste voor deel is toch dat je nu een wat gro ter huis hebt. Waar je rustig kunt slapen. Het grootste nadeel?" Caspar moet even denken. „Ja, voor kleine kinderen staat er een schommel en komt er straks ook nog een klimrek. Wij hebben om een basketbalbord gevraagd, maar dat mag niet. Van wie niet? Van de buurt! Het zou te veel lawaai ma ken, de plantjes gaan kapot en het trekt tuig aan, werd gezegd. Dat is het nadeel." Caspar woonde eerder in Dubai ook in een afgeschermd domein. „Een compound met een zwembad in het midden. Mijn vader deed iets in de olie", verklaart hij de re den van zijn verblijf in het Arabi sche land. De opzet van de woon wijk daar was ongeveer vergelijk baar met het Oostmolenpark, zegt Caspar. „Alleen stonden er dan wél hekken tussen de huizen." On genood en zonder sleutelpas kwam je er niet in. „Volgens mij had dat niet direct iets met de vei ligheid te maken. Ie had gewoon overal van die compounds. Het we melde daar van de verschillende nationaliteiten. Bij ons woonden vooral Europeanen." Een 'opgeslo ten gevoel' heeft hij die jaren nooit gehad. „Het was eigenlijk best wel fijn. Je hoefde zelf geen zwembad te beta len. In Dubai is het héél warm. Je komt niet veel buiten. Eigenlijk al leen om naar school te gaan en dan werden we nog met de auto gebracht." De schommel tegenover zijn tegenwoordige wo ning zwiept verlaten zachtjes heen en weer op het briesje dat om de hoek van de poort waait. Eenzame voetstap pen op de klinkers weerkaatsen in de driehoek. De vreemdeling waant zich links en rechts beke ken. Uit het rijtje huizen in de bui tenste schil stijgt een hongerig makende aardappellucht op. Een moeder, haar kind speelt achter het stuur van de auto, veegt in de luwte het laatste hoopje bladeren bij elkaar. Ze groet beleefd. Verder op wast een man zijn camper met een bezem. „Eigenlijk wonen we hier als één grote familie", zegt Kees de Smit. „Dat begon al bij de bouw. Er is ge lijk een koopvereniging opgericht om een oogje in het zeil te hou den." Elly de Weeze: „De opzet van dit gebiedje was voor mij ook doorslaggevend om voor een huis hier te kiezen. Je kent ook ieder een. We helpen elkaar. Het lijkt een beetje op hoe het vroeger was. De bouwstijl is ook een beetje ja ren twintig." Kees wijst op het bruggetje over de met riet begroeide kreek. „Als ze willen inbreken, kunnen ze niet makkelijk weg. Ze moeten ook weer over die brug terug. In het begin is hier wel een auto ge stolen, dat moeten ze nu niet meer proberen." Maar een hek over de brug gaat Elly, een gebo ren Rotterdamse, echt een stap te ver. „Dat hoeft hier niet. Het is toch Zeeland." Dan herinnert ze zich het verhaal van de veelvuldig beroofde juwe lier uit Oostburg. „Wanneer je zo iets overkomt, ga je wel anders denken. Hier zou je bij wijze van spreken de deur open kunnen la ten staan als je even om een bood schap moet. Niet dat we dat doen, ook al hebben we een hond. ]e weet het namelijk maar nooit. Maar zoals ik het zie is het tegen woordig al heel wat wanneer je je veilig voelt in je woonomgeving. Ik ben hier helemaal op m'n ge mak." Kees: „Het is hier in elk ge val veiliger dan wanneer we in een gewoon rijtjeshuis ergens in Goes zouden wonen. Dat zeker!" Een oudere man wandelt met zijn kleindochter voorbij. Hij kijkt naar binnen en zwaait. Krijgt geen sjoe ge, zwaait nogmaals. Ik steek m'n hand maar op. Het Paleiskwartier in Den Bosch, gesloten woonblokken rond een vijver. Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening r lAj i door Ben Jansen middelburg - De provincie wil het gebruik van de fiets stimuleren door de aanleg van fietssnelwegen. Het gaat om het wegnemen van knelpunten in logische routes. Het voornemen staat in het nieu we verkeer- en vervoerplan van de provincie Zeeland. Gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA, infrastruc tuur): „De afgelopen jaren hebben we in ons fietsbeleid veel nadruk gelegd op de veiligheid voor de fiet ser. Vrijwel alle 8o-km-wegen zijn nu voorzien van vrijliggende fiets paden. Nu kunnen we een stapje verder gaan." Dat kan door het gebruik van de fiets op langere afstanden aantrek kelijker te maken. Bijvoorbeeld op het traject Middelburg-Goes. Voor een beetje sportieve fietser is dat geen onoverbrugbare afstand. De route kan een stuk korter - en daar mee aantrekkelijker - worden ge maakt door de aanleg van een ont brekende schakel ten noorden van de spoorlijn ter hoogte van vlieg veld Midden-Zeeland. Poppelaars: „Dat willen we de ko mende jaren meer gaan doen. Het gaat vaak om kleine verbeteringen. Een goed geasfalteerd fietspad bij voorbeeld dat overgaat in een smal tegelpad. We kunnen ook op rou tes naar onderwijscentra verbete ringen bereiken." Streven is in elk geval dat voor de inwoners van Zeeland de fiets op afstanden tot 7,5 km het voor de hand liggende vervoermiddel is. Het verkeers- en vervoerplan ligt tot 21 december in de inspraak. Donderdag is in het provinciehuis een informatie- en inspraakavond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2