Van Staalduinen nieuwe dartheid Zeeland Verpleging zieken valt vaker in gat tussen verzekering en AWBZ Eerste Zeeuwse klimaatweek Nog 7 dagen Bijeenkomst voor vogelaars PZC Maandag 19 november 2007 19 Michael van Staalduinen gooide zich gisteren in dartcafé Steilöóre met 125 uur non-stop in het Guinness Book of Records. foto Dirk-Jan Gjeltema Kamperlander breekt wereldrecord met 125 uur non-stop spel. door Marcel Modde OUWERKERK - Onder een luid Sim ply the Best onthaalde het Ou- werkse café Steilööre zaterdag zijn nieuwe wereldrecordhouder dar ten Michael van Staalduinen. Als een bokser die zojuist de gouden gordel heeft veroverd. De handen van familie, vrienden en andere bewonderaars gingen hard en lang op elkaar voor de 125 uur die de 25-jarige Kamperlander onafgebroken had gedart. Met zijn unieke prestatie haalde Van Staal duinen bovendien tienduizend eu ro binnen voor de Stichting KiKa (Kinderen Kankervrij). Op 21 euro na, die moest de darter uit eigen zak bijlappen. Een grapje van de organisatie, aldus dj Jean-Paul Kotoun. „Dan heeft ie zelf ook nog wat bijgedragen." De laatste uren naar de 125 wor den met overtuiging weggefeest. De dorpskroeg loopt langzaam vol. Stuk voor stuk diehards die 'hun darter' van begin tot eind hebben gevolgd. Eén belangrijk verschil: zij hebben tussendoor nog enige nachtrust genoten. Van Staalduinen gooit ondertussen als of hij nog maar net is begonnen. „Hij ziet er zelfs beter uit dan twee dagen geleden", stelt één van zijn fans verbaasd vast. Op de dartvloer staat een televisie aan. Voor de afleiding tijdens dooie momenten, legt Arjan Wal raven, één van de acht vaste bege leiders, uit. Ze hebben uit alle macht geholpen hem op de been te houden. Iedere beweging van de darter wordt nauwlettend in de gaten gehouden, zijn ogen gelezen. De spreekwoordelijk laatste lood jes wegen zwaar, vooral zodra Van goes - Van 24 tot en met 30 no vember vindt de eerste Zeeuwse Klimaatweek plaats. In verschillen de plaatsen zijn er activiteiten. Ini tiatiefnemers Zeeuwse Milieu Fe deratie, Centrum Ontwikkelingssa menwerking COS en Zeeuwind vragen hiermee aandacht voor de wereldwijde energie- en klimaat vraagstukken én de oplossingen waaraan Zeeland mee kan werken. De opening van de week is op 24 november in de Grote Kerk van Terneuzen. Zeeuws-Vlaamse be stuurders oefenen in het 'nieuwe rijden': een energiezuinige rijstijl. Belangstellenden kunnen dat ook doen tussen 09.30 en 16.00 uur. Er zijn excursies naar windparken en biopark Terneuzen (10.00 en 14.00 uur). In Schoondijke is het proef veld met kleine windturbines open (10 tot 16.00 uur). Op 26 november is er een klimaat bijeenkomst midden- en kleinbe drijf in Terneuzen en 28 novem ber wordt een leskist energie gepre senteerd. Die dag houdt de Roose velt Academy in Middelburg een klimaatcafé; een dag later is dat in Terneuzen. In Middelburg houden ZMF, Yara en Therphos 30 novem ber een symposium over terugdrin gen van broeikasgassen. Regelma tig wordt de film An Inconvenient Truth vertoond. Staalduinen het ruim één jaar oude record (120 uur op naam van de Limburger Rolf Ratelband) heeft gebroken, is de verleiding groot het best te vinden zo. Maar niemand in Steilööre die daar over piekert. Kotoun: „Michel heeft van te voren gezegd voor de 125 te gaan, dus gaat hij dat gewoon door Claudia Sondervan GOES - De AWBZ en de zorgverze- keringswet sluiten in de praktijk slecht op elkaar aan. Zieke mensen kunnen daardoor grote moeite hebben hun verpleging geregeld en betaald te krijgen. Zorgkantoor Zeeland meldt daar wekelijks meldingen van te krij gen, zegt woordvoerder J. Vogels van Zorgkantoor Zeeland/CZ/OZ Zorgverzekeringen. Betere afstem ming is nodig, beaamt zij, naar aanleiding van het verhaal van twee Zeeuws-Vlaamse zieke peu ters die thuis geen verpleging kun- Debat over lust en last toepassen verevening MIDDELBURG - In Zeeland wordt bij ruimtelijke ontwikkeling 'vereven ing' ingevoerd: voor wat hoort wat. Is dat een lust of last? Daar over houdt stichting Het Zeeuwse Gezicht 21 november een architec tuurdebat (filmzaal provincie, Ab dij, Middelburg, 14.30 uur). Onder anderen gedeputeerde Harry van Waveren geeft een toelichting; daarna is er een discussie onder lei ding van Don Monfils. doen! De mensen rekenen op je." Hij voelt de strijd als geen ander aan. In augustus schreef Kotoun, oftewel dj Polleke, ook 100 uur sla peloosheid op zijn naam, maar dan met non-stop muziek draaien. „Na twee dagen krijg je het écht heel zwaar. Dan begint het ge vecht tegen de slaap. Het besef dat nen krijgen. Hun aanspraken ble ven onbeantwoord doordat AWBZ en zorgverzekering naar el kaar bleven verwijzen voor vergoe ding van de nodige verpleging. Pa tiëntenplatform Klaverblad Zee land vroeg aandacht voor de bu reaucratische problemen die me disch noodzakelijke hulp hinde ren. Het College voor Zorgverzeke ringen (CvZ) erkende al eerder dat er onduidelijkheden zijn in de re gelgeving. Zoals de twee Zeeuws-Vlaamse kinderen zijn er veel meer geval len, laat het Zorgkantoor weten. Cursus onderhoud hoogstamfruitbomen kapelle - Mensen die meer willen weten over het onderhoud van hoogstamfruitbomen, kunnen te recht op een cursus die Stichting Landschapsbeheer Zeeland organi seert. Dat gebeurt in het Fruitteelt museum Kapelle op 20 en 27 no vember (theorie, 19.00 uur) en een praktijkdag op 1 december (09.30 uur). Nadere informatie bij Robert Wielemaker van de SLZ, 0113-230936. je het hebt gehaald, komt pas een dag later. Op een gegeven moment word je geleefd. Je omgeving is één groot, grijs gebied." Een digitale klok bij de bar tikt de uren en minuten weg. Midder nacht, half één, één uur. Ouders en vriendin van Van Staalduinen kunnen hun emoties niet meer de Voor één van de kinderen heeft ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen de zorgkosten op zich genomen tot er duidelijkheid komt uit welke rege ling de bekostiging komt. Bij de an dere peuter, die pedagogische on dersteuning nodig heeft, hebben de ouders die hulp zolang voor ei gen rekening geregeld. Op verzoek van het Zorgkantoor neemt het Centraal Indicatie Or gaan de twee gevallen nog eens in behandeling, stelt Vogel. „Wij wil len dit goed geregeld hebben voor de kinderen." Vandaag verwacht het CIZ eruit te zijn. Alzheimer Café in Ter Vaicke te Goes GOES - Het Alzheimer Café voor mensen met dementie, hun part ners, familie en hulpverleners is maandag 26 november in het res taurant van zorgcentrum Ter Vai cke in Goes. Het café is een trefpunt om vragen te stellen over dementie en erva ringen met anderen uit te wisse len. Het café is vrij toegankelijk en duurt van 19.00 tot 21.30 uur. baas. Trots op zijn doorzettingsver mogen. Voor de laatste keer die nacht zet dj Polleke de schuiven volop open voor de nieuwe held. Die wil zelf nog maar één ding: sla pen! Een oudere dame neemt het tafereel bewonderend op. Ze wiegt het hoofd en stoot een buur man aan: „Wat een gozer hè!" MIDDELBURG - Het Zeeuws Voge- laarsoverleg houdt op 29 novem ber een vogelaarsavond. Dat ge beurt in de Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg, vanaf 19.30 uur. Gedeputeerde Frans Hamelink (na tuur en water) neemt een rapport over verspreiding van de steenuil in Zeeland in ontvangst. Coördina tor Alex de Smet geeft een toelich ting op het dit jaar uitgevoerde on derzoek. Dat wijst onder meer uit dat in de meeste Zeeuwse regio's de steenuil dun gezaaid is. De Smet gaat in op mogelijkheden daar iets tegen te doen. Wolf Teu- nissen van Vogelonderzoek Neder land gaat in op een onderzoek naar de bedreigingen voor weide vogels door roofdieren. Met came ra's en zenders zijn nesten geobser veerd en jonge vogels gevolgd. Doel: meer informatie over de ach teruitgang van weidevogels. Aan melden: karin.klip@slz.landschaps- beheer.nl of 0113-230936.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19