De kunst is om Walchers verzet tegen 'uitkleden' ziekenhuis wordt steeds massaler De Vlijt na 100 jaar weg uit Goes Piet Schot (75) staakt bigbandcarrière Kerkelijke onderscheiding voor Vlissingse 16 Maandag 19 november 2007 PZC W Directeur ziekenhuis: CDA moet niet doen aan stemmingmakerij. door Henk Postma MEUSKERKE - Wordt het Zieken huis Walcheren straks gestript tot veredelde EHBO-post? „Stemming makerij", probeerde ziekenhuisdi recteur R. Zomer dat soort gelui den zaterdagmiddag de kop in te drukken. Dat lukte hem niet. Steeds opnieuw wierpen veront ruste Walchenaren het beeld op dat hij hun ziekenhuis tot op het bot aan het uitkleden is. Om Zeeland te helpen aan een 'topziekenhuis' in Goes, wordt Zee- lands dichtstbevolkte regio be roofd van goede ziekenhuiszorg. De Walcherse bevolking komt daar massaal tegen in verzet, con cluderen de CDA-gemeenteraads- fracties van Middelburg, Veere en Vlissingen. Sinds hun speciale website www.ziekenhuisblijft.nl twee we ken terug in de lucht kwam, heb ben al bijna 5600 Walchenaren kenbaar gemaakt dat ze een vol waardig ziekenhuis eisen, inclusief intensive care-faciliteiten. Nog eens 400 inwoners hebben dat schriftelijk kenbaar gemaakt. Daar staan nog geen 90 reacties tegen over van andersdenkenden. Zij zijn akkoord met de gedachte dat Walcheren best zonder volwaardig ziekenhuis kan, wanneer daar te genover staat dat in Goes een top ziekenhuis tot stand komt. Tijdens de speciale bijeenkomst, die de CDA-fracties zaterdag had den belegd in het voormalige zijde museum te Mêliskerke, kwam van alle kanten kritiek op de 'louter be drijfskundige' benadering van de ziekenhuisdirectie. „Met de gevol gen voor de bevolking wordt geen rekening gehouden", zei C. Zuid- dam van de Veerse ondernemersfe deratie. Anderen vulden hem aan. Voor grote delen van Walcheren geldt straks dat ambulances het laten af weten. Voor minderbedeelden wordt ziekenhuisbezoek straks on betaalbaar. Mensen zonder auto worden afgeschreven. Vakantiegan gers mijden straks de Walcherse kust, vreest de toeristische sector. Via de speciale website van het CDA Walcheren hebben zich al zesduizend mensen uitgesproken voor behoud van een volwaardig ziekenhuis voor Walcheren. Dus als het echt niet anders kan, sluit dan de ziekenhuizen van Goes en Vlissingen, en bouw een nieuw topziekenhuis bij Arnemui- den. Maar onderschat niet de drang van het Goese ziekenhuis om alleen naar zichzelf toe te reke nen, waarschuwde oud-chirurg A. Vos. Volgens hem wil Goes een op leidingsziekenhuis, en eet het Vlis singen daarvoor leeg. Hij benadrukte dat het Goese zie kenhuis nauwelijks nog geld heeft, terwijl Vlissingen ruim bij kas zit. „Als je in het zakenleven zit, en je gaat bijna failliet, dan trouw je met een rijke vrouw. Zonder huwe lijkse voorwaarden." De kwaliteit van de zorg kan volgens hem heel goed behouden worden, zonder dat Goes wordt 'opgeplust'. Volgens directeur R. Zomer van het Ziekenhuis Walcheren is dat wel nodig, wil je ook in de toe komst 'een goede balans bereiken tussen beschikbaarheid, bereik baarheid en kwaliteit van de zorg'. Veel dieper ging hij niet op de kwestie in. Behalve dat hij een ver gelijking maakte met een super markt. „De mensen gaan ook lie ver naar de Albert Heijn XL in Vlissingen, dan naar een buurtsu per in hun eigen dorp." Beddenzaak mist parkeerruimte en moet met trend mee. door Harmen van der Werf GOES - Op winkelgebied wacht Goes en omstreken een aderlating. De Vlijt Bedden, een zaak met een historie die teruggaat tot 1896, ver ruilt de stad voor woon- en interi eurcentrum Binnenuit in Hein- kenszand. Het tekort aan parkeer gelegenheid in het centrum van Goes is een drijfveer, maar er is meer. Mirjam Witkam, eigenaresse van de winkel met haar jongste broer Mark, maakt van haar hart geen moordkuil. „Goes had net als Mid delburg al veel eerder in parkeerga rages moeten investeren." Voor de duidelijkheid, ze heeft ook goede ervaringen met de gemeente Goes. „Op de Beestenmarkt, waren vorig jaar doordeweeks bijna geen vrije parkeerplaatsen meer, omdat men sen er de hele dag hun auto zet ten. Ik ben gaan praten met wet houder Dieleman. Snel daarna zijn er plaatsen gekomen voor kortpar- keerders." Het gebaar van goede wil heeft De Vlijt Bedden er niet van weerhou den thuishaven Goes te verlaten. „Ook wij moeten met onze tijd mee", verklaart Mirjam. „Alle gro tere meubelzaken zijn uit de bin nenstad verdwenen, zijn bij elkaar gaan zitten op meubelboulevards. Mensen vinden het leuk om daar te winkelen. We kunnen die trend niet keren. We moeten meegaan." Overgrootvader Gerhard Mete ring, een Duitser, is de grondleg ger. Hij ontvluchtte - 'net zoals de Brenninkmeijers van C8cA' - zijn berooide vaderland en opende in 1896 een winkel in Goes. Mirjam: „Hij verkocht alles wat met textiel te maken had en leverde ook aan dorpswinkeliers." Tot in de jaren '70 bleef De Vlijt een algemene textielwinkel. Wie wilde overleven, moest in die tijd specialiseren. „Wij gingen verder in slapen." Na vier generaties sluit Juwelier Van Boven zijn winkel in Vlissingen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Zijn winkel is een be grip in Vlissingen. „Eigenlijk in heel Zeeland én daarbuiten", zegt Hans van Boven. Maar volgend jaar komt er na 115 jaar een einde aan Juwelier Van Boven. „Ik ben nu 63 en heb aan mijn zoon gevraagd: Wat gaan we doen? Hij heeft er goed over nage dacht en gemotiveerd waarom hij de zaak niet overneemt. De winkel loopt nog altijd erg goed. Daar ligt het niet aan. Maar de kosten om de zaak over te nemen zijn te hoog. Je hebt te maken met de ver zekering, de winkel moet ver bouwd worden en de wensen van de klant veranderen. Vroeger zag ik ze hier komen met hun kinde ren. Ze kochten hun eerste ringe tje, eerste oorbellen, hun trouw ring. Tegenwoordig besteden derti gers liever hun geld aan een nieu we keuken of badkamer. Zo raakt er een hele generatie verloren. Bo vendien vinden mensen steeds va ker juwelen via internet of in Tur kije. Daar komt bij dat juweliers de laatsten der Mohikanen zijn in de detailhandel. Alles is opgegaan in grote bedrijven. Enkel de juweliers zijn nog zelfstandig. Maar dat geeft wel allemaal extra druk." Van Boven vertelt over het aller eerste begin. Dat zijn grootvader in 1893 in de Krimpenerwaard fiet send met zijn koopwaar langs de boeren ging. „Hij kreeg toen de gunst van de bevolking." Inmid dels zijn vier generaties Van Boven in de juwelenbranche verzeild ge raakt en is er veel veranderd. „Ik herinner mij nog goed dat ik eind jaren zestig voor het eerst slotjes moest doen op de laden. Ik vond dat heel gênant." Vijfentwintig jaar geleden vertrok Hans naar Zeeland. „Mijn andere opa was een Zeeuw. Ik heb me al tijd een Zeeuw gevoeld", verklaart hij de overstap. Hij begon een win kel in de Sint Jacobspassage, ver huisde naar de hoek van de Bad huisstraat en belandde uiteindelijk met zijn vrouw Sophie in de Walstraat. Bijzonder aan het bedrijf is dat Van Boven ook doet aan occa sions. „Ik schat dat zo'n 95 procent van de juweliers alleen de smelt- prijs geeft. Zij doen liever niet aan inruil. Ze vinden het beneden hun stand of gewoon lastig. De kunst is om er de klasse in te houden. Ik geef er geen geld voor, maar cheques. Zo krijg ik geen verkeerd publiek binnen." Van Boven is juwelier in hart en nieren. „Daar heb je een soort gen voor", zegt hij. „Uiteraard moet je oog hebben voor schoonheid. Daarnaast ben je altijd bezig met emotie. Mensen komen om iets moois te kopen voor hun geliefde of een herinnering aan een bijzon der moment. Daarom praat je heel anders met de klanten. De mens 'Andere juweliers doen niet aan inruil. Ze vinden dat beneden hun stand' staat bij ons altijd voorop. Ik heb ook echt een bloedhekel aan kap sones. Ik verkoop liever aan ie mand haar eerste ringetje met bril- jantje van 19 euro, dan een sieraad van 190 euro aan iemand die al veel heeft. Want die mevrouw van 19 euro zal voor goede mond-tot-mond-reclame zorgen. Natuurlijk is de kassa blijer met 190 euro, maar ik zie het altijd zo: winst is een gevolg van goed han delen." Van Boven is inmiddels begonnen met de 'opruiming'. „Wanneer ik precies sluit, kan ik nog niet zeg gen. Het zal waarschijnlijk na de zomer zijn, want ik heb nog best een grote voorraad. Bovendien hebben de zeven medewerkers zo ruim de tijd om naar een andere baan uit te kijken. De juwelier is zich er maar al te zeer van bewust dat er een einde komt aan een familiebedrijf Als hij daaraan denkt, schiet hij vol. Maar hij weet ook dat hij tijd krijgt voor andere leuke dingen. „Als ik niet oppas, heb ik straks nog steeds te weinig tijd." Blue Jeans Big Band eert leidsman met de Farewell Blues. door Henk Postma VLISSINGEN - Het Atrium van Vlis- sings bejaardenoord Ter Reede was gistermiddag tot de laatste plaats bezet. Logisch. De Blue jeans Big Band gaf leidsman Piet Schot (75) zijn afscheidsconcert. Veel ouderen herinneren zich hem als de aanjager van de Varia tions, het roemrucht 'huisorkest' van het Scheldekwartier, ooit brandpunt van het Vlissingse uit gaansleven. Het was één van de vele dansorkes- ten en combo's die Piet Schot in meer dan vijftig jaar muzikaal le ven uit de grond stampte. De Me lody Makers, Humoresque, het Ri verside Combo, hij bleef er onver moeibaar aan trekken. En al die tijd was hij ook actief voor Vlis- sings muziekgezelschap Ons Ge noegen, niet alleen als muzikant, ook als dirigent van de jeugdhar- monie. Uiteindelijk kwam dat hem op het erelidmaatschap te staan. Gisteren zwaaide de Blue leans Big Band hem uit. Bij de herop richting van dat 17-koppig gezel schap, drie jaar geleden, vervulde Piet Schot een sleutelrol. Als muzi kaal leider lukte het hem de band weer op een niveau te brengen dat herinnert aan de gloriejaren tach tig en negentig. In die tijd trok de Blue Jeans Big Band overal op Wal cheren, en ook daarbuiten volle za len met nummers van grootheden als Glenn Miller, Duke Ellington en Count Basie. De nieuwe Blue Jeans Big Band heeft inmiddels alweer zo'n dertig optredens achter de rug. Voor Piet Schot houdt het daar nu mee op. Muzikaal leider Piet Schot trad gistermiddag voor het laatst op. foto Ruben Oreel Gezondheidsredenen noopten hem naar een opvolger om te zien. Dat werd Dick Broers, ook zo'n be kende verschijning in de Vlissing se muziekwereld, maar dan 25 jaar jonger. Met de Farewell Blues zette Piet Schot gistermiddag in Ter Reede een punt achter zijn bigbandcar rière. Opa's laatste kunststukje, al dus de familie. „Maar", voegt hij er zelf aan toe. „Niet m'n allerlaat ste." Want hij werkt alweer aan een nieuw muzikaal leven, als zan ger bij 'Zo kan 't ook', een orkest dat 'muziek van vroeger' gaat spe len. Hij speelt ook nog steeds bij Ons Genoegen, waar hij op 20-jari- ge leeftijd begon op de overslag- trom. Daarna volgden klarinet en saxofoon. „Want zo'n trom, daar zat te weinig uitdaging in." VLISSINGEN - Vanwege haar bijzon dere verdiensten voor de rooms-katholieke gemeenschap in Vlissingen kreeg Mevrouw Addie Laarman-Steenbakker (70) giste ren de kerkelijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Pastoor P. de Maat reikte de versierselen uit. Mevrouw Laarman is vijftig jaar lid van het RK Kerkkoor St. Caeci- lia, en was daarvan lange tijd be stuurslid, cantorlid en bibliotheca resse. Ze bekleedde ook vele ande re functies. Zo was ze actief als lec tor, eerst in de St. Martinuskerk in Souburg, daarna in de OLV Kerk. Ze was mentrix in het voormalige St. Josephziekenhuis en zat in de bouwcommissie als de oudercom missie van de Franciscusschool. Ook was ze huishoudster bij pas toor Van de Riet. Parochianen kon den en kunnen altijd een beroep op haar doen, ondanks haar eigen zorgen binnen haar gezin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16